Tűzifatároló építése a kertünkben
A masszív kis kerti építmény biztosan kiállja az idő próbáját. A jórészt korhadás álló, telített fenyőből készült házikó oldalfalait 2,5 cm-es hézaggal elhelyezett deszkákból készítettük, így a levegő akadálytalanul átjárja a belsejét. Ha déli irányba tájoljuk a nyitott oldalt, a lehető legtöbb napfény jut a belső térbe, így garantáltan száraz tűzifánk lesz. A 2,4 x 2,4 m alapterületű kunyhóban egészen sok tűzifa elfér.
4.16. ábra. Tűzifatároló
Építési útmutató
Hat darab 10 x 10 cm-es, 2,4 m hosszú oszlopot ássunk 75 cm mélyen a talajba, a tervrajzon látható módon. A hátsó oszlopok távolsága egymástól 2,4 m legyen, a két-két oldalsó oszlop pedig 1,8 m-re és 2,4 m-re legyen a hátsótól. Az elülső és hátsó oszlopokhoz szegezzünk 5 x 10 cm-es telített elemből készült átlós merevítőt. Vágjuk méretre a koszorúgerendákat, a sarkoknál lapoljuk át őket, és 15 cm-es galvanizált szegekkel erősítsük az oszlopokhoz. 10 x 10 cm-es elemből vágjunk ki öt, egyenként 195 cm hosszú szarufát.
Vágjuk le ferdén a szarufák végét, és készítsük el a bemetszéseket, majd szegezzük a szarufákat az 5 x 15 cm-es taréjszelemenhez és 10 x 10 cm-es koszorúgerendákhoz. Ezután vágjuk méretre és erősítsünk 45°-os szögben 10 x 10 cm-es könyöktámaszokat az oszlopokhoz. Ehhez használjunk 8 x 100 hatlapfejű facsavarokat. Az oldalakhoz és a hátfalhoz szegezzünk 3 x 15 cm-es telített deszkákat 2,5 cm-es szellőzőhézagokkal.
A deszkák illesztését takarjuk egy függőleges 2,5 x 10 cm-es deszkával. Az oromfalra és az ereszhez szegezzünk 2,5 x 15 cm-es takarólécet. Fedjük a tetőt kézzel hasított fazsindelyekkel. A tűzifa tárolásához építsünk vízszintes platót 5 x 10 cm-es telített elemekből, amelyeket a cédrusfa színét imitáló páccal festhetünk be.
4.17. ábra. A tűzifatároló tervrajza