Lakásba milyen tűzoltó készüléket vegyek?
Tűzoltó készülékek
Sok háztartásban található egy-egy kisebb tűzoltó készülék, azonban vészhelyzetben mit sem ér, ha nem tudjuk, hogyan kell használni. A megfelelő tűzoltó készülék kiválasztásához el kell olvasni a használati utasítást, és át kell gondolni a következőket:
Típus
Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat előírása szerint a létesítményekben az ott keletkező tűz oltására alkalmas tűzoltó készüléket kell elhelyezni. A megfelelő tűzoltó készülék kiválasztásához az éghető anyag fizikai és égési jellemzői alapján meghatározott tűzosztályok nyújtanak eligazítást:
A tűz-osztály – olyan szilárd, általában szerves eredetű anyagok tüze, amelyek lángolás és/vagy parázslás kíséretében égnek (pl. fa, papír, szén, szalma). B tűzosztály – folyékony, vagy cseppfolyós szilárd anyagok tüze. C tűzosztály – éghető gázok tüze. D tűzosztály – fémek, fémötvözetek tüze. (A nem megfelelő tűzoltó készülék használata nagyon veszélyes lehet. Otthonra a többcélú készülék a legjobb.
Méret
A tűzoltó készülék könnyen kezelhető méretű legyen. A kicsi, 2,5 kg-os modell a legtöbb esetben elegendő. A kis készülékek 10, a nagyobbak 25 másodperc alatt ürülnek ki.
Tartalom
A legtöbb készülék, ammónium-foszfát-tartalmú porral vagy habbal oltja el a tüzet. Ezt nehéz feltakarítani, és tönkreteheti az elektromos berendezéseket, például a számítógépet. Ezért ahol ilyen berendezések vannak, ott halonnal vagy szén-dioxiddal oltó készülékeket alkalmaznak. A konyhai készülékek gyakran tartalmaznak szódabikarbónát az égő zsiradékok ellen. (Megjegyzés: Az égő zsiradékokat nem mindig a tűzoltó készülékkel a legjobb eloltani.)
- Mit tegyünk lakástűz esetén? Menekülés, megelőzés, felkészülés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Tűzoltás
- Gondoskodjunk arról, hogy mindenki elhagyja az épületet.
- Hívjuk a tűzoltókat.
- Menekülési útvonalnak használható ajtó közelében maradjunk.
- Kerüljük a füst, a gőzök és gázok belélegzését.
- Ha nem sikerül azonnal eloltani a tüzet, késedelem nélkül hagyjuk el az épületet.
Felkészültünk a tűzoltásra?
A tűzoltó készülékeket megfelelően helyezzük el otthonunkban és a lakóházakban. Tegyünk legalább egyet minden emeletre, beleértve a pincét is. (Az ésszerű szabály az, hogy 12 m-nél ne kelljen többet menni, hogy kézbe kapjunk egyet.) A készülékeket gyermekektől távol kell tartani, a menekülési útvonal közelében, és minden hőforrástól távol.
Havonta ellenőrizzük a nyomásmérőket, és cseréljük ki vagy töltsük újra azokat a készülékeket, amelyekben leesett a nyomás. (A nem újratölthető tűzoltó készülékek 12 évnél hosszabb idő után már nem biztos, hogy megfelelően működnek.) Ne feledjük, hogy a megfelelő házi tűzbiztonsági rendszer nem csak a tűzoltó készülékeken alapul – hozzá tartoznak a működőképes füstjelzők és a ház minden lakója számára ismert menekülési útvonalak.
A tűzoltó készülék helyes használata
Minden felnőttnek tudnia kell a tűzoltó készüléket használni. Tűz esetén nincs idő a használati utasítást olvasgatni:
- Húzzuk ki a biztonsági szeget, és álljunk 1,8-3 m távolságra a lángoktól.
- Célozzunk alacsonyan, a tűz aljára.
- Nyomjuk meg a fogantyút vagy az emelőkart.
- Hogy mindenhová jusson a tüzet elfojtó anyagból, mozgassuk a tűzoltó készüléket jobbra-balra.
A legfontosabb: soha ne fordítsunk hátat a tűznek, még ha „látszólag el is aludt, mivel ismét lángra kaphat.