Tetőtéri ablak beszerelés lépésről lépésre [ÖSSZEFOGLALÓ]
Már Carl Spitzweg híres festményének „szegény költője” is padláson élt, így akár úttörőnek is tekinthetnénk. Míg azonban 1839-ben, amikor Spitzweg a hálósipkás és tető alatti kuckójában meleg takarókba burkolózva is didergő költőt lefestette, a padláslakás még kifejezetten a szegény emberek hajlékának számított, addig mára a tetőtérben való életnek egészen különleges vonzereje van.
A fény beesése tetőfelépítményes ablakon át: a felépítmény teteje és oldalfalai akadályozzák a fény bejutását
A régi és mai színvonalat össze sem lehet hasonlítani. Azelőtt a tetőket nem szigetelték, a tetőtér huzatos volt és beázott, a fény egyszerű kis padlásablakokon át jutott be. A szegény költő ágya fölött kifeszített esernyő szinte közmondásossá vált. A jó minőségű tömítő- és szigetelőanyagoknak köszönhetően a tetőtérben kialakított lakás napjainkra már minden komfortigénynek megfelel.
- Javítások – Korhadt ablakkeretek helyrehozása
- Tolóablakok – Javítás és hibaelhárítás
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
(Balra)A fény beesése tetősíkablakon át: a fény minden irányba szabadon bejut
(Jobbra) Tetőfelépítményes ablakok: szabad kilátás és teljes belmagasság
A tetőtér beépítése ugyanakkor olcsó lehetőség a lakás bővítésére. Az itt felmerülő költségek sokkal kisebbek, mintha hozzáépítéssel növelnénk az alapterületet, hisz az ún. „körülépített tér” már eleve adott. Csupán a pára- és hőszigetelést kell megoldani, a válaszfalakat kell felhúzni, valamint a víz- és fűtéscsöveket és az elektromos vezetékeket kell elhelyezni. És ami szintén rendkívül fontos: a természetes fényről is gondoskodni kell. A kereskedelemben nagy választékban kaphatók a különböző tetősík- és tetőfelépítményes ablakok. A gyártók azonban csak akkor vállalnak garanciát a termékekre, ha ezeket szakember építi be.
A tetőtér beépítésekor, mint azt már említettük, nemcsak a plusz alapterület adott, hanem a fa tetőszerkezet, az oromfalak és a födém formájában már maga az épületszerkezet is készen áll. A belső térformálásra kis tömegük és egyszerű, gyors, száraz beépíthetőségük révén kiváló megoldást jelentenek a faelemek és/vagy a gipszkarton építőlapok.
Engedélyek
A tetőtér beépítése általában építésiengedély-köteles. Az építési előírások a meglévő tetőtérben kialakított lakásra ugyanazokat a követelményeket írják elő, mint új építés esetén. A hő-, nedvesség- és hangszigetelésre, tűzvédelemre, valamint az állékonyságra vonatkozó előírásokat be kell tartani – már csak az építtető saját érdekében is, hisz ő is nyilvánvalóan arra törekszik, hogy a lakása jól használható és tartós legyen. Szüksége van tehát arra, hogy a tervező és a kivitelező szakmailag hozzáértő partnerei legyenek.
Az állagfelmérés és a szakemberek pozitív állásfoglalása után a munka az épületszerkezetekkel kezdődik: el kell végezni azok ellenőrzését, esetleg felújítását és megerősítését, valamint – ha szükséges – a tető és (amennyiben ilyen van) a fafödém szerkezetének módosítását, tetőfelépítmények, erkélyek, lodzsák, tetősíkablakok beépítését.
Szarufás tetőknél az ilyen nyílások három szarufamezőre terjedhetnek ki, ha viszont a héjalást a szelemenek hordják, a nyílások akár a tető teljes hosszát átfoghatják.
Hőszigetelés
Ami a hőszigetelő képességet illeti, a legújabb kutatások szerint a légrés nélküli tető a legjobb megoldás. Itt a hőszigetelés teljesen kitölti a szarufák közti teret. Nagyon fontos a technológiai szabályok szigorú betartása: a tökéletesen légtömör belső borítás (pl. átlapolt, gondosan leragasztott párazáró rétegekkel, áttörések nélkül) és a felső, ill. külső oldal felé eső, páraáteresztő (diffúzióra képes) alátétfólia.
Ha a tetőt nem fedjük újra, akkor ezt a szarufák közé, belülről is felerősíthetjük, de a fedésen át bejutó nedvesség elvezetéséről feltétlenül gondoskodjunk. Ez a rétegfelépítés, amelyet a beépített tetőtér és a megmaradó padlástér között is alkalmazhatunk, megakadályozza a belső levegő nedvességtartalmából származó páralecsapódást, és így nincs szükség kémiai favédelemre.
Legjobb szerkezetek
Válaszfalaknak favázas, többrétegű (építőlap + szigetelés + építőlap) szerkezetek a legjobbak. Ha a jó hangszigetelés a cél, a teljes rétegfelépítést megkettőzve is építhetjük. A falakat, ferde tetősíkokat és mennyezeteket lambériával vagy falemezzel burkolhatjuk. A légtömörségről a kiegészítő lapburkolat vagy fólia gondoskodik.
A padlónak párnafákra rakott hajópadlót, illetőleg szárazaljzatra vagy önterülő esztrichre elhelyezett előre gyártott parkettát válasszunk. A tetőtér alatti lakás hangszigetelését úsztatóréteg beépítésével lehet megoldani. A tetőtér beépítése során sok lehetősége van az építtetőnek, hogy saját kezűleg közreműködjön. Az előre gyártott tetőfelépítményes ablakok vagy tetősíkablakok szerelésénél ugyan szükség van a megfelelő szakemberre, a külső és belső csatlakozások kialakításával azonban még így is éppen elég tennivaló van.
Az építési előírások, tetőtér beépítése
Saját magunk szeretnénk kialakítani a tetőteret, és beépíteni az ehhez szükséges tetősíkablakot vagy tetőfelépítményes ablakot? Mindez semmi gondot nem okoz, ha pontosan követjük a szerelési útmutatót, és még némi kézügyességünk is van. Ne feledkezzünk meg azonban arról, hogy még ha a lakás vagy a ház, amelybe a tetőablakot kívánjuk beépíteni, a saját tulajdonunk is, korántsem biztos, hogy mindent megtehetünk, amit szeretnénk. Ebbe rendszerint a törvényalkotónak is van beleszólása.
Az építési hatóságok szerepköre, céljai
Az építési hatóságok célja a települések összképének megőrzése. A szabályozások előírják azt is, az egyes épületek hogyan illeszkedjenek a környezetükbe. Ki örülne annak, ha a szomszédja figyelmen kívül hagyná az összképet, és mindenféle díszítményeket aggatna a házára?
Ha tehát pl. sorházban lakunk, nem alakíthatjuk át a homlokzatunkat a környezetétől merőben elütő módon – ezt nem is engedélyeznék. Különösen a tetősíkból kiemelkedő felépítmények beépítése tekintendő a szabványozás értelmében homlokzatot érintő változtatásnak.
A főbb szabályok országosan megegyeznek, de a konkrét építési előírások övezetenként változó feltételeket határozhatnak meg az adott területre vonatkozó szabályozási terv szerint. Speciális kérdésekről ezért mindenképp kérjük ki szakértő és a helyi viszonyokat is ismerő építész tanácsát. Első lépésként azonban mindig a helyileg illetékes építési hatósággal egyeztessünk.
A hatóságok megadják a szükséges felvilágosítást
Az illetékes építésügyi hatóságok kötelessége, hogy az építtetőnek előzetesen megadják a tervezett építkezésre vonatkozó összes szükséges felvilágosítást. Ez a szolgáltatás természetesen díjmentes.
Fontos, hogy a szakelőadónak lehetőleg már az első találkozáskor pontos dokumentációt mutassunk be, azaz méretezett vázlatokat vagy a tervezett előre gyártott felépítmények prospektusait, a helyszínrajzot, valamint a ház tervrajzát. Ne feledkezzünk meg a tulajdonostársak beleegyező nyilatkozatáról sem, amennyiben társasházban lesz az átalakítás. Minél pontosabb a dokumentáció előkészítése, annál inkább számíthatunk arra, hogy az egyeztetés gyors lesz és kedvező eredménnyel végződik.
Jelentsük be!
A tervezett munkálatokat dokumentálás céljából még akkor is jelentsük be az építési hatóságnak, ha azok nem engedélykötelesek. Ezzel biztosíthatjuk magunkat arra az esetre, ha valaki mégis kifogásolná az építkezésünket.
A megfelelő ablakméret (tetőben)
A tervezett tetőtérbe kerülő ablakok megfelelő méretét a hasznos alapterület alapján kell meghatározni. Ennek a m2-ben megadott adatnak a meghatározásához a padló felett 1,90 m magasságban mérjük meg a beépítendő padlástér oldalainak hosszát. A hasznos alapterület fogalmába csak az a terület tartozik bele, amelynek belmagassága több mint 1,90 m. Az ablakfelületek legalább ennek a hasznos alapterületnek a 12,5 %-át tegyék ki a huzamos tartózkodásra használt helyiségekben. Megfelelő megvilágítási körülmények mellett, indokolt esetben vagy felülről való bevilágítás esetén ez az érték 10 % is lehet.
A nagy ablakok beengedik a fényt – ez nem csak a gyerekszobában ideális
Ezt az ún. „minimális megvilágítást” jogszabály – 253/1997. (VII. 20.) Korm. rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről (OTÉK) – írja elő. Gondoljuk meg azonban, hogy itt minimumértékekről van szó, és ezek a mai elvárásoknak tulajdonképpen már nem is felelnek meg. Az OTÉK-nál szigorúbb magyar ajánlás nincs, ezért ha a tetőtér kialakításánál kellő lakókomfort elérését is célul tűzzük ki, akkor az ablak hosszának és szélességének meghatározásakor a német DIN 5034 előírásaira támaszkodhatunk. Ez a szabvány a belső terek nappali világítására ad ajánlásokat.
A DIN 5034 1. rész 3.2.2. pontja a külvilággal való vizuális kapcsolat témakörével foglalkozik.
Ahhoz, hogy a lakóhelyiségek a belső és külső tér között kellő vizuális kapcsolatot (kilátást) teremtsenek, az ablakoknak a következő követelményeknek kell megfelelniük.
Ezek:
- Az ablak felső széle a padlóvonaltól mérve legalább 2,20 m magasan legyen.
- Az ablakpárkány teteje a padlóvonaltól mérve legalább 90 cm magasan legyen.
- Az ablak transzparens felületének a szélessége (ill. az összes ablak szélességeinek az összege) legalább a lakóhelyiség rövidebbik falhosszának 55 %-a legyen.
Ezek az értékek a falba épített álló és a tetősíkablakokra egyaránt érvényesek. Tetősíkablakoknál azonban az ablak felső széle némileg alacsonyabbra is kerülhet, mivel ezeken a ferde elhelyezésnek köszönhetően több fény jut be. A felfelé való kilátás még 200 cm magasan lévő felső él esetén is jobb, mint az álló ablakoknál.
A tetősíkablakok hosszát ezek szerint a tető hajlásának megfelelően kell megválasztanunk. Az egyszerű tapasztalati szabály szerint a meredek tetőkhöz rövidebb ablakokra, a laposabb tetőkhöz hosszabb ablakokra van szükség.
Így biztonságos (fenti ábrák!)
Hang- és hőszigetelés a tetőtérben
Az tetőfelépítményes ablak vagy a tetősíkablak kiválasztásakor nem csak a méretet kell szem előtt tartanunk. Az akusztikai és hőtechnikai tulajdonságokra is figyelmet kell fordítanunk, mert ezekre is előírások vonatkoznak, amelyeket be kell tartani.
Hangszigetelés
A tetőtér ablakainál a hangszigetelésnek a hőszigeteléssel (energiamegtakarítás) és a belső túlmelegedés elleni védelemmel ellentétben kisebb a jelentősége, mivel ezek a szerkezetek helyzetüknél fogva lényegesen kevésbé vannak kitéve az utca felől érkező zajterhelésnek, mint az alacsonyabb szinteken lévő ablakok. Ennek ellenére ügyeljünk a tetőablakok jó hangszigetelésére. Ahol fokozott mértékű zajterhelésre kell számítani (pl. repülőterek légifolyosói alatt), lehetőleg speciális üvegezést alkalmazzunk.
Így környezetbarát
Egy ablak hangszigetelési tulajdonságait a Rw súlyozott léghanggátlási szám fejezi ki. Ez azt adja meg, hogy milyen mértékben csökkenti az ablak a zajszintet. Minél nagyobb az Rw-érték, akusztikai szempontból annál jobb az ablak.
A közlekedésből származó zaj a tetőtérben a legkisebb
A súlyozott léghanggátlási szám mértékegysége a decibel (dB). Az emberi fül az Rw-érték 10 dB-lel való változását a zajszint feleződéseként vagy megkettőződéseként érzékeli.
Az átlagos hőszigetelő üvegezésű ablakok laboratóriumi léghanggátlása mintegy 29 dB. Olyan különleges hangszigetelő ablakok is kaphatók, amelyek léghanggátlása a 42 dB-t is eléri. Ez azt jelenti, hogy szemben egy közönséges ablakkal, ezek a szerkezetek akár 60 %-kal is csökkenthetik a külső zaj erősségét.
A részletek gondos kialakítása a beépítés alfája és ómegája
A pusztán hangszigetelő ablakok mellett ún. többfunkciós ablakok is vannak, amelyek a zaj elleni fokozott hangvédelmen túl gondoskodnak a fokozott hőszigetelésről, valamint belső túlmelegedés, jégverés és betörés elleni védelemről is.
A hangszigetelő ablakok szerkezeti jellemzői
A fokozott hangszigetelés a következőkkel érhető el:
- különösen vastag üveglapok beépítésével;
- a szigetelő üvegezés két oldalán eltérő vastagságú üveglapokkal (a lapok eltérő sajátfrekvenciája miatt csökken a rezonanciajelenségek kialakulásának valószínűsége);
- az üveglapok közti térben hangszigetelő gázokkal;
- igényes szerkezeti kialakítással, különösen a csatlakozásoknál, mivel a jó hangszigetelő üveglapok alkalmazása önmagában még nem garantálja a zaj elleni megfelelő védelmet. Fontos, hogy az ablakszárnyak és az ablaktok általános minősége megfeleljen a fokozott követelményeknek. Ügyeljünk arra, hogy az ablakszárnyak és a keretek lehetőleg erős profilokból készüljenek, a körbefutó tömítések pedig szorosan zárjanak.
Jó tanács
Minden a beépítésen múlik
A megfelelő ablak kiválasztása mellett a beépítés módjának is döntő jelentősége van a zaj elleni hatékony védelemben. A legkiválóbb minőségű hangszigetelő ablak sem ér semmit, ha a zaj kerülőúton, az ablak körül lévő hézagokon át be tud jutni.
Ezért már tervezéskor ügyeljünk a következőkre:
- A burkolókeret külső oldalán helyezzünk el bitumenes vas taglemezt (legalább 7,5 kg/m2, 3,5 – 4 mm vastag), amelyet a csatlakozáson vezessünk ki a tetőre. Ez nem csak a csatlakozásoknál bejutó zajt csökkenti, hanem nagy tömegével a burkolókeret hangszigetelését is javítja. Korábban alkalmaztak erre a célra ólomlemezt is, de az ólom ma már nem használható.
- Építsünk be bitumenes vastaglemezt (legalább 7,5 kg/m2, 3,5 – 4 mm vastag) a belső burkolat hátoldalán (ilyen lemez az építőanyag-kereskedésekben kapható).
- Az ablak fölött és alatt lehetőleg hajlított profilú takaróelemeket szereljünk fel, amelyek mögött több hely marad a szigetelőanyagnak.
- Az ablak körüli réseket töltsük ki szigetelőanyaggal, pl. PUR-habbal.
- Az ablak és a belső burkolat csatlakozásait gondosan tömítsük tartósan rugalmas anyaggal, pl. szilikonos kittel.
Hőtechnika
Magyarországon 2006-ban lépett hatályba a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról. A rendeletnek fő célja az éves fűtési hőszükséglet csökkentése. Ehhez az épületek külső határolószerkezeteinek hőátbocsátását kell csökkenteni.
Házilag is könnyen beépíthető kőzetgyapot hőszigetelés éklemezekkel
A rendelet a tetőtér és a tetőablakok beépítését is érinti. Új épületek esetén az első feltétel, hogy a szerkezet rétegrendjének U hőátbocsátási tényezője legyen kisebb, mint az előírt határérték (ez határolószerkezetenként eltérő), de ezenfelül további követelményeknek is meg kell felelni, amelyek már az egész épületre mint energetikai egységre vonatkoznak.
Az építtetőnek tehát az egész épület, bővítések esetén az új rész éves energiaszükségletét kell meghatároznia, és igazolnia kell, hogy az nem haladja meg a rendeletben előírt maximális értéket. A rendelet szerint a követelményérték az üvegezett nyílászárókra a beépítési helyzettől és/vagy a keret típusától függ, pl. tetősíkablakra: U < 1,70 W/m2 * K.
A rendelet szerint az 50 m2 hasznos alapterületűnél nagyobb, állandó tartózkodásra alkalmas épület esetén kötelező energetikai számítással igazolni, hogy az megfelel az előírásoknak; ennek mutatója az összesített energetikai jellemző.
Alternatív megoldás: birkagyapjú szigetelőpaplan
A rendelet meghatározása szerint ez „az épület energiafelhasználásának hatékonyságát jellemző számszerű mutató, amelynek kiszámítása során figyelembe veszik az épület telepítését, a homlokzatok benapozottságát, a szomszédos épületek hatását, valamint más klimatikus tényezőket; az épület hőszigetelő képességét, épületszerkezeti és más műszaki tulajdonságait; az épületgépészeti berendezések és rendszerek jellemzőit, a felhasznált energia fajtáját, az előírt beltéri légállapot követelményeiből származó energiaigényt, továbbá a sajátenergia-előállítást.”
Így környezetbarát
Tetőfelépítmenyes ablakok (ablakfülkék)
A tetőtérbe akár 2 m szélességű kész tetőfelépítményt is beépíthetünk. A megoldás titka: a tetőfelépítményes ablakot méret szerint előre gyártva szállítják, és a gyártó cég általában a beszerelést is elvégzi. Az építkezőnek csak az előkészítő munkákat, azaz a régi belső burkolat leszerelését, a válaszfalak lebontását és az építési törmelék elszállítását kell megoldania, a fedélszék ácsmunkáit, pl. a kiváltások elkészítését nem.
Az előre gyártott tetőfelépítményes ablak gyorsan beszerelhető
Amikor pedig a felépítmény már a helyén van, és kész a szigetelése, felépíthetjük a kapcsolódó belső falakat, falazóelemekből és/vagy gipszkarton lapokból. Ha fürdőszoba vagy zuhanyzó ablakáról van szó, akkor ehhez természetesen a vizes helyiségekhez alkalmas anyagokat kell választani.
Tetőfelépítményes ablakkal kialakított ablakfülkénél több a hely és a fény
A felépítmények tervezésekor és kiválasztásakor mindenképp vegyük figyelembe, hogy ezek meglehetősen megváltoztatják a tető jellegét, ami sorházas vagy ikerházas beépítés esetén nem mindig előnyös.
1. kép. A félnyeregtetős tetőfelépítmény kellően nagy belmagasságú. Ez javítja a lakás minőségét, a fülkébe akár bútorokat is helyezhetünk.
2-3. képek. A hajlatpallóval készített trapéztetős tetőfelépítmény (2. ábra) ugyanilyen felépítésű, a fülke oldalfalai azonban ferdék, amitől harmonikusabb a megjelenése. Ha hajlatpalló helyett vápaszarut építünk be, akkor a belső tér megnövekszik a két átmenő szarufa helyével (3. ábra).
4-5. képeken. A nyeregtetős-oromzatos (4. ábra) és a kontyolt tetős tetőfelépítmény (5. ábra) azonos módon, hajlatpallóval illeszkedik a tetőhöz, és csak alakjukban különböznek egymástól. Az ilyen tetőfelépítmények általában nem túl szélesek, és csak ritkán van kettőnél több ablakuk.
6. képen. A háromszögű tetőfelépítmény különböző méretűre készíthető, a leggyakrabban csak egy tetőtéri helyiség megvilágítására építik. A nagyobb méretű fülkét a gerinc alatti válaszfallal középen két részre lehet osztani, így két szomszédos tetőtéri helyiség kap egy-egy háromszög alakú ablakot.
7-8. képen. Az íves tetőfelépítmények (oldalfalakkal, 7. ábra, valamint oldalfalak nélkül, 8. ábra) kisebb tetőtéri helyiségekhez ajánlottak. Beengedik a fényt, növelik a teret, és megoldják a szellőztetést is.
9-10. képeken. Az ökörszem- és Napóleonablakok építése meglehetősen bonyolult, ezért drágábbak a többi ablakfülkénél. Az ívelt vápával készített Napóleon-ablakoknál a háztető és az ablak teteje között egyes helyeken tompaszögű átmenetek alakulnak ki, míg az egyenes vápával készített ökörszemablakoknál ilyenek nincsenek. Az ívelt tetőfelületet ún. ékdeszkákkal kell kialakítani.
Statikai okokból gyakran szarufakettőzésre van szükség, amelyet számításokkal kell igazolni. Hajlatokat a háztető szarufáin elhelyezett tetődeszkázattal vagy a szarugerendák közti mezőben lévő ferde kiváltásokkal lehet kialakítani.
Jó tanács
Ha meglévő épületben akarunk új lakást kialakítani, a következő esetekben építési engedélyre van szükség:
- az épület külső megjelenését érintő lényeges átépítések;
- a rendeltetés olyan módosulása, amely a követelmények szigorításával jár (pl. a hő-technika, a hangszigetelés, a megvilágítás területén);
- a teherhordó szerkezetek lényeges megváltoztatása.
Az építési engedély iránti kérelemhez csatolni kell a helyszínrajzot, az építészterveket, a műleírást, szükség esetén a statikai számításokat és társasház esetén a tulajdonostársak beleegyező nyilatkozatát. A dokumentumokat építésznek, a statikai ellenőrzést statikusnak kell elkészítenie, és azokat alá is kell írniuk. Az érvényben lévő jogszabályok az engedélyezett építési munka megkezdését is feltételekhez kötik.
Ezek:
- a kivitelezést bejegyzett egyéni vállalkozó vagy gazdasági társaság végzi;
- a kivitelezési tevékenységet névjegyzékbe vett felelős műszaki vezető irányítja, aki a kivitelezővel tagsági, alkalmazotti vagy megbízotti jogviszonyban áll, és megfelelő jogosultsággal rendelkezik.
A tető alatti lakótér bővítése. Baleset, időjárás és betörők elleni védelem
Egy jól tervezett tetőfelépítményes ablakkal (ablakfülkével) nemcsak a beeső fényt lehet megsokszorozni, hanem a lakóteret is meglepő arányban lehet növelni, mégpedig egy elegendő belmagasságú résszel. Az ablak jócskán előre kerül, célszerűen egészen a térdfalig. Ahol korábban a ferde tetősík határolta a teret, amely alatt legfeljebb négykézláb lehetett közlekedni, ott most csaknem teljes értékű lakótér jön létre.
A tér bővülése különösen laposabb tetők esetén jelentős, ahol a ferde tető alatt egyébként alig lehet tárolóhelyet kialakítani.
A tetőfelépítményes ablakok előnyei a tetősíkablakokkal szemben a kedvezőtlen időjárás esetén is megmutatkoznak: a kilátás akkor is zavartalan marad, ha a tetőt hó borítja, emellett a széliránytól függően esőben és havazáskor is csaknem problémamentesen lehet szellőztetni.
Tetőfelépítményes ablakkal épített fürdőszoba metszete (Forrás: A német Wetterhahn® tetőfelépítményes ablak beépítési útmutatója)
Baleset, időjárás és betörők elleni védelem
A balesetek elkerülése érdekében tetősíkablakok esetén is be kell tartani az előírt parapetmagasságot. A magyar előírások szerint legalább 1 m magas parapet (mellvéd) vagy korlát szükséges, de ezt parapetnél 80 cm-re lehet csökkenteni, amennyiben az legalább 30 cm széles, és stabil szerkezet.
A parapet (mellvéd) magasságát előírás határozza meg
A szokásos 90 cm-es parapetmagasság nincs ellentmondásban az előírásokkal még akkor sem, ha a parapetfal nem éri el a 30 cm szélességet, mert a magasságot az ablak alsó tokszerkezetének felső élétől kell mérni.
Ha gyermek is van a családban, biztonságosabb a felső zárszerkezet
A balesetek megelőzésének szempontjai között az egyik legfontosabb, hogy a tetősíkablakokat kisgyerekek ne tudják kinyitni. Ebben az esetben olyan ablaktípust válasszunk, amelynek zárszerkezete felül van.
Biztonság ablaktisztítás közben
A tetősíkablak tisztító állásakor a retesz megelőzi a baleseteket. Az átbillentett ablakszárnyat így nem kell tartanunk, a tisztításhoz tehát mindkét kezünk szabadon marad. A biztonságot az is növeli, hogy az ablakszárny forgáspontja alacsonyan van, és a szárnyat egészen ütközésig, teljesen át lehet fordítani. így az ablak felső részét is kényelmesen, lépcső vagy létra nélkül elérhetjük.
A biztonságot a rögzíthető ablakfogantyúk is növelhetik. A tetősíkablakokra általában még egy biztonsági reteszt is felszerelnek, amelynek mind szellőztető állásban, mind – az ablakszárny átbillentése után – tisztító állásban megvan a szerepe. Szellőztetéskor védi a gyerekeket, mert így a rögzített szárnyat még akaratlanul sem tudják felnyomni. A retesz az ablak felső részén, a tartós nyitott állást biztosító csappantyú (klapni) mögött, rejtve helyezkedik el, ezért azt megfelelő segédeszközök nélkül nem érik el a gyerekek, és nem tudják visszatolni.
Az ablaktisztításkor használatos biztonsági retesz
Betörés elleni védelem
A betörés elleni védelmet törésmentes üveglapokkal és biztonsági zárakkal növelik. A biztonsági üvegek esetén különbséget kell tennünk az egyrétegű és a többrétegű biztonsági üveg között.
Az egyrétegű biztonsági üveg csak korlátozottan alkalmas a betörések megakadályozására. Ennek az üvegnek a felszínét hőkezeléssel edzik, ennek köszönhetően nehezebb betörni, mint a közönséges üveget. Ha viszont valamilyen hegyes tárggyal megkarcolják a felszínét, az egész tábla apró darabokra esik szét.
Többrétegű biztonsági üveg betörés ellen
A többrétegű biztonsági üveg két üveglapból áll, amelyekre egy nagyon erős, ellenálló fóliát ragasztottak. Minél erősebb és vastagabb a fólia, annál nehezebben törik be az üveg. A megoldás további előnye, hogy az üveglap sérülése esetén a szilánkok a fólián maradnak, és nem hullanak be a helyiségbe.
Biztonsági üvegezés
A fóliázott üvegtáblát, amelyik törés után sem esik szét szilánkokra, egyes esetekben az ún. fej feletti beépítéseknél is előírják. Ez azonban csak az olyan ablakokra vonatkozik, amelyek teljes egészében a fejmagasság fölött helyezkednek el (pl. felülvilágítók). A normális beépítési magasságban lévő tetősíkablakok a függőlegesen álló ablakokhoz hasonlóan oldalt, a ferde határolószerkezetben helyezkednek el, ezért ezeknél nincs szükség speciális biztonsági üvegezésre. Ahol a fej feletti üvegezéshez biztonsági üveget írnak elő, ott egyaránt alkalmazhatunk többrétegű biztonsági vagy huzalbetétes üveget.
A biztonsági üveg a szél, az időjárás és a betörők ellen is véd
Többrétegű biztonsági üveget használunk az olyan kiegészítő lapokkal óvjuk a betöréstől és vandalizmustól. Ezek nagy szilárdságú anyagból készült, átlátszó lapok, amelyeket a nyitott ablakon át az üveglap külső oldalára lehet felhelyezni. Olyan kemények, hogy még a kődobásnak is ellenállnak! Ezeknek az átlátszó lapoknak még egy előnyük van: az ablakokat nem kell redőnnyel vagy zsalutáblával védeni, hiszen utóbbiak már messziről hirdetnék, hogy a ház lakatlan.
A redőny a tetőablakoknak is praktikus kiegészítője
Az egyrétegű biztonsági üveg elég szilárd ahhoz, hogy védjen a jégelemeknél is.
Amit az ablakról tudni kell (anyagismeret)
Az ablakok a ház legfontosabb épületszerkezetei közé tartoznak. Alapvetően meghatározzák a ház homlokzatának, ill. tetőfelületének látványát. Legalább ugyanilyen fontos azonban hatásuk a belső térben. Hozzájárulnak a kellemes lakókörnyezethez, döntően meghatározzák a helyiség hangulatát -az ablaktípus helyes megválasztása esetén pedig jelentősen csökkenthetik a fűtési hőszükségletet.
Különösen a tetőfelépítményes ablakoknál fontos, hogy az oda kerülő ablakok formája, mérete és elhelyezése illeszkedjen a ház összképéhez. A keretek színe mellett a vasalatok szerepe is fontos. Már a termék kiválasztásakor tisztában kell lennünk az ablak lényeges funkcióival.
A nagy tetősíkablakokkal világos irodát varázsolhatunk a tető alá
Az ablakok beeresztik a Nap melegét a házba
Ha az ablakfelületeket dél felé tájoljuk, akkor a hőszükséglet egy részét ún. passzív napenergiával fedezhetjük. Nyugatra néző ablakoknál azonban fennáll az a veszély, hogy a helyiségek nyáron túlmelegszenek, mivel a Nap délután már laposan süt, és több meleget juttat a házba, ezért gondoskodjunk az árnyékolásról.
Az ablakok lehetővé teszik a szellőztetést
A lakás belső levegőjének nedvességtartalmát szabályozni kell, az elhasznált levegőt pedig frissre kell cserélni, ezért fontos a lakóhelyiségek megfelelő szellőztetése. A mai korszerű ablakok nagyon jól tömítettek, ezért a lakótér szellőztetését tudatosan meg kell tervezni. A rendszeres, gyors szellőztetéssel megoldható, hogy a házban jó legyen a levegő. Elég, ha naponta háromszor 3-15 percre teljesen kinyitjuk az ablakokat. A félig nyitott, megbillentett ablakokon át való tartós szellőztetés nem jó megoldás, mert ilyenkor túl sok hő távozik el a külső térbe. A konyhában, fürdőszobában, WC-ben és az étkezőhelyiségben ennek ellenére legalább egy ablak nyíló/bukó vasalatú legyen.
Az ablakok a hőszigetelésben is részt vesznek
A megfelelő hőszigetelés elengedhetetlen a lakókomforthoz, és egyúttal az energia megtakarítását is lehetővé teszi. Az ablak hőtechnikai tulajdonságait elsősorban az üveg fajtája határozza meg, mérőszáma az U-érték (hőátbocsátási tényező). Minél kisebb ez az érték, annál jobban hőszigetelt az ablak.
Az ablakok hangszigetelő képessége
Az ablakok ugyan sohasem nyújtanak teljes hangszigetelést, azonban lakófunkció esetén a korszerű hőszigetelő üvegezés zaj elleni védelemhez is tökéletesen elegendő. Az ablakok hangszigetelő képessége szempontjából az üvegtáblák mérete, tömege, száma és távolsága, valamint a hézagok tömítése a mértékadó. Egyedi problémák megoldására, ha pl. a háztól 100 m-re van az autópálya, mindenképpen kérjük ki szakértő tanácsát.
Az energiatakarékosság szempontjai
A nem megfelelően szigetelt külső falak, valamint a rosszul záródó ablakok és ajtók a szükségtelenül nagy energiafogyasztás miatt nemcsak költségesek, de környezetünket is terhelik. Egyrétegű ablaküvegen át a ház fűtési energiájának mintegy 30 %-a kihasználatlanul kárba vész. Ezt a veszteséget a hőszigetelő üveg táblák beépítésével a felére lehet csökkenteni. Azok a keretek, amelyeknek körben horonytömítésük van, és a falazathoz csatlakozó hézagaik is megfelelően szigeteltek, az energiaveszteséget tovább csökkentik, jócskán 10 % alá.
Így környezetbarát
Amit az ablakról tudni kell (anyagismeret)
Az ablakok a ház legfontosabb épületszerkezetei közé tartoznak. Alapvetően meghatározzák a ház homlokzatának, ill. tetőfelületének látványát. Legalább ugyanilyen fontos azonban hatásuk a belső térben. Hozzájárulnak a kellemes lakókörnyezethez, döntően meghatározzák a helyiség hangulatát -az ablaktípus helyes megválasztása esetén pedig jelentősen csökkenthetik a fűtési hőszükségletet.
Különösen a tetőfelépítményes ablakoknál fontos, hogy az oda kerülő ablakok formája, mérete és elhelyezése illeszkedjen a ház összképéhez. A keretek színe mellett a vasalatok szerepe is fontos. Már a termék kiválasztásakor tisztában kell lennünk az ablak lényeges funkcióival.
A nagy tetősíkablakokkal világos irodát varázsolhatunk a tető alá
Az ablakok beeresztik a Nap melegét a házba
Ha az ablakfelületeket dél felé tájoljuk, akkor a hőszükséglet egy részét ún. passzív napenergiával fedezhetjük. Nyugatra néző ablakoknál azonban fennáll az a veszély, hogy a helyiségek nyáron túlmelegszenek, mivel a Nap délután már laposan süt, és több meleget juttat a házba, ezért gondoskodjunk az árnyékolásról.
Az ablakok lehetővé teszik a szellőztetést
A lakás belső levegőjének nedvességtartalmát szabályozni kell, az elhasznált levegőt pedig frissre kell cserélni, ezért fontos a lakóhelyiségek megfelelő szellőztetése. A mai korszerű ablakok nagyon jól tömítettek, ezért a lakótér szellőztetését tudatosan meg kell tervezni. A rendszeres, gyors szellőztetéssel megoldható, hogy a házban jó legyen a levegő. Elég, ha naponta háromszor 3-15 percre teljesen kinyitjuk az ablakokat. A félig nyitott, megbillentett ablakokon át való tartós szellőztetés nem jó megoldás, mert ilyenkor túl sok hő távozik el a külső térbe. A konyhában, fürdőszobában, WC-ben és az étkezőhelyiségben ennek ellenére legalább egy ablak nyíló/bukó vasalatú legyen.
Az ablakok a hőszigetelésben is részt vesznek
A megfelelő hőszigetelés elengedhetetlen a lakókomforthoz, és egyúttal az energia megtakarítását is lehetővé teszi. Az ablak hőtechnikai tulajdonságait elsősorban az üveg fajtája határozza meg, mérőszáma az U-érték (hőátbocsátási tényező). Minél kisebb ez az érték, annál jobban hőszigetelt az ablak.
Az ablakok hangszigetelő képessége
Az ablakok ugyan sohasem nyújtanak teljes hangszigetelést, azonban lakófunkció esetén a korszerű hőszigetelő üvegezés zaj elleni védelemhez is tökéletesen elegendő. Az ablakok hangszigetelő képessége szempontjából az üvegtáblák mérete, tömege, száma és távolsága, valamint a hézagok tömítése a mértékadó. Egyedi problémák megoldására, ha pl. a háztól 100 m-re van az autópálya, mindenképpen kérjük ki szakértő tanácsát.
Az energiatakarékosság szempontjai
A nem megfelelően szigetelt külső falak, valamint a rosszul záródó ablakok és ajtók a szükségtelenül nagy energiafogyasztás miatt nemcsak költségesek, de környezetünket is terhelik. Egyrétegű ablaküvegen át a ház fűtési energiájának mintegy 30 %-a kihasználatlanul kárba vész. Ezt a veszteséget a hőszigetelő üveg táblák beépítésével a felére lehet csökkenteni. Azok a keretek, amelyeknek körben horonytömítésük van, és a falazathoz csatlakozó hézagaik is megfelelően szigeteltek, az energiaveszteséget tovább csökkentik, jócskán 10 % alá.
Így környezetbarát
Ablaktípusok (tetőtérhez)
Műanyag, alumínium vagy fa? A tetősíkablakok és tetőfelépítményes ablakok gyártói prospektusainak olvasása közben hamarosan felmerül ez a kérdés. A megfelelő választás a helyi körülményektől és az építészeti adottságoktól függ. A forgalmazó cégektől, szakemberektől feltétlenül kérjünk részletes tájékoztatást! Az alapvető tudnivalókat azonban ezeken az oldalakon is leírjuk.
Műanyag ablakok
A műanyag ablakok az utóbbi időben a faablakokhoz hasonló népszerűségnek örvendenek. Kétségtelen, hogy jó minőségű épületelemek, amelyek az összes építészeti és épületfizikai követelményt gond nélkül kielégítik.
A poli(vinil-klorid) – röviden PVC -a klór, szén és hidrogén, azaz a kőolaj vagy földgáz és a nátrium-klorid, vagyis konyhasó nyersanyagok természetes alkotóinak elegye. Szilárdságát stabil izátorokkal és különböző adalékanyagokkal növelik, és így nyeri el végleges tulajdonságait. A jó minőségű PVC hosszú élettartamú, korhadás-mentes és alaktartó. A rendszeres tisztítástól eltekintve semmiféle utókezelést vagy ápolást nem igényel. Mindezt már kiterjedt vizsgálatok igazolták.
A fa lakályossá teszi a belső teret
Műanyag profil
Manapság túlnyomó részben többkamrás profilokat alkalmaznak. A tulajdonképpeni fókámra előtt, amelybe alumínium vagy acél merevítőprofilt tolnak be, egy második, hőszigetelő kamra is található. Ez egyenlíti ki a külső hideg vagy meleg levegő hatását, és stabilizálja az ablakprofilon belül kialakuló hőmérsékletet.
Az ablaktokok és az ablakszárnyak kereteinek sarkait tükörhegesztéssel, ragasztó és egyéb segédanyag hozzáadása nélkül, közvetlenül a műanyag elemekkel kapcsolják össze, így stabil és homogén kötés jön létre. Az összes építőanyaghoz hasonlóan a műanyag ablakokat is a független szervezetek szigorú ellenőrzésének vetik alá.
Műanyag ablaktok profilja beépített redőnyszekrénnyel
Alumíniumablakoknál a többkamrás profilok gondoskodnak a hőmérséklet kiegyenlítéséről
Jó tanács
Az anyagokkal és a szerelést is felölelő szolgáltatásokkal összefüggő összes követelményt a különböző szabványok írják elő. A nemzetközileg elismert és bevett RAL minőségi jel feltüntetésének jogát (a Német Minőségbiztosítási és Védjegyellenőrző Intézet védjegye) igazolja, hogy az ablak kielégíti az összes előírt minőségi követelményt, különösen az időjárás- és fényállóságra vonatkozókat.
A régi épületek felújításakor, de új építésnél is gyakori, hogy a különleges építészeti kívánalmaknak csak különleges megoldásokkal lehet eleget tenni. Nagyobb terhelésnek kitett nyílászáróknál összetett profilokat érdemes használni, amelyeknél a műanyagot alumíniummal kombinálják. Ebben az esetben az ablak összes statikai funkcióját a körbefutó, zárt alumíniumprofilból készített keret veszi át. A hőszigetelésről a PVC-ből készült, zárt burkolat gondoskodik, amely megvédi az ablakot az időjárás és a környezet hatásaitól.
Alumíniumablakok
Az alumíniumot hosszú időn át ipari építőanyagnak tekintették, és ezért lakóházak ablakaihoz szinte egyáltalán nem alkalmazták. Amióta azonban megjelentek a hőszigetelő, osztott profilok, az alumíniumablakok a műanyag és faablakokkal egyenértékű megoldásnak számítanak. A tiszta alumínium túlságosan lágy ahhoz, hogy abból teherviselő ablakelemeket lehessen készíteni. A szükséges szilárdsághoz azt különböző más fémekkel kell ötvözni. Ezek az ötvözetek már kielégítik a szabványok előírásait.
A tetősíkablakok burkolókeretei általában alumíniumbevonatúak
Az alumíniumablak sokkal könnyebb, mint a műanyag vagy faablak. Amint az alumínium levegővel érintkezik, a felületén oxidréteg képződik. Ez teszi a fémet időjárásállóvá, és a nedvesség, az ózon és kémiai hatások ellen is véd. A krómozás a természetes oxidréteget kromáttá alakítja át, ez pórusmentesen zárttá és keménnyé teszi a felületet. Bevonatoknak akrilgyanta vagy poliuretán-lakk alkalmas, ezeket porként vagy (80 °C hőmérsékleten) folyékony állapotban hordják fel. A száraz port az elektrosztatikusán feltöltött profilra szórják fel, majd égetőkemencében, 180-200 °C-on beégetik. Az így kapott bevonat zománcszerűen kemény lesz.
Azért, hogy a keretprofil hőszigetelése megfelelő, az üvegezéssel legalább egyenértékű legyen, az alumínium ablakprofilt mindig két részből készítik (hőhídmentes kialakítás). Ezeket műanyag bordák kötik össze, amelyek egyben merevvé és elcsavarodásnak ellenállóvá teszik a keretet. A műanyag bordák teljesen kiküszöbölik az összefüggő profilban egyébként meglévő hőhidakat. A bezárt levegő gondoskodik a hőszigetelésről. További előnye az ilyen kialakításnak, hogy változatos színkombinációjú, pl. belül fehér, kívül vörös profilok gyártását is lehetővé teszi.
Az alumínium a legnagyobb biztonsági fokozatú ablakokhoz is ideális szerkezeti anyag. Az egyetlen kikötés, hogy azoknál a profil külső részét max. 18 mm vastagságig tömör keresztmetszettel készítsék. Ha még az üvegezés is megfelelő biztonsági üvegből készül, akkor az ilyen ablakok betörés biztosak, sőt golyóállóak lesznek.
Faablakok
A fa klasszikus építőanyag, azonban az ablakok készítése során nagyon szigorú minőségi követelményeket kell kielégíteni, amelyeket a független minőségellenőrző szervezetek folyamatosan ellenőriznek. Ha az ablakon megtalálható a RAL minőségi jel, akkor a vevő biztos lehet abban, hogy a választott termék hő- és hangszigetelő képessége, szél és eső elleni tömítése megfelel az összes műszaki követelménynek.
Faprofil alumíniumbevonattal
Az ablakokhoz leggyakrabban alkalmazott fafajok: lucfenyő, erdeifenyő, Oregon-fenyő, hemlokfenyő, sötétvörös bíborfa (meranti) és a mahagóni különböző változatai. Egyrészt saját egyéni ízlésünk, másrészt – mégpedig nagy hangsúllyal – az ablakot érő időjárási hatások döntik el, hogy milyen fafajt válasszunk.
Fából az összes elképzelhető formát megvalósíthatjuk
Az időjárás hatásainak és közvetlen napsugárzásnak kitett ablakoknak lehetőleg legyen világos a fájuk és a bevonatuk. Minél sötétebb a színárnyalat, a keret annál nagyobb mértékben nyeli el a hőt. Ennek hatására a felület túl gyorsan kiszárad, megszürkül és megrepedezik, így a nedvesség behatol a fába, és ott kárt okoz. A gyantában gazdag fafajoknál – ilyen az erdeifenyő, az Oregonfenyő vagy a szurokfenyő – a hő a gyantatartalom fokozott kiválását is előidézheti.
Az északi erdeifenyőből készült tetősíkablakok tükrözik a természetes fa utolérhetetlen hangulatát
Az ablaktokot és szárnykeretet a hőség, a hideg, a nedvesség és az UV-sugárzás ellen hatékonyan védeni kell. Ez lehet szerkezeti vagy kémiai favédelem, továbbá felületi védelem. A szerkezeti favédelemről bizonyos mértékig már az ablak gyártója is gondoskodik. Ennek része mindenekelőtt az ablak teljes szerkezeti kialakítása, a fafaj kiválasztása és profilozása. Fontos azonban a szakszerű szerelés is.
Így környezetbarát
A fát az időjárás hatásaitól a felületvédelem óvja meg. A fedő bevonatok és a pigmentált, biocidokat nem tartalmazó lazúrok nem szívódnak be a fába. Feladatuk csupán az, hogy a felülettől távol tartsák a vizet és kiszűrjék az UV-sugarakat. Rendszeres ellenőrzésükkel és felújításukkal hosszú időn át megőrizhető az ablak szépsége és az betölti rendeltetését.
A korszerű faablak-profilok olyan kialakításúak, hogy azokba elhelyezhető az épületenergetikai rendeletben előírt minimális értékeket kielégítő hőszigetelő üvegezés. A többrétegű hőszigetelő üveg vagy a különböző funkciójú üvegtáblák beépítéséhez a kellő mértékben vastagabbra méretezett profilok kaphatók. A keret alján lévő alumínium esővédő sín összegyűjti a megdöntött ablak hornyaiba behatoló vizet, majd a vízkivezető nyílásokon át kijuttatja azt a szerkezetből.
A megfelelő ablaktípus kiválasztása tetőtérhez, keretek
Az ablakfelület üvegezett része az állandó tartózkodásra szolgáló helyiség hasznos alapterületének legalább 12,5 %-a kell, hogy legyen. Ezek után nincs más dolgunk, mint hogy a széles választékból kiválasszuk a megfelelő típust és méretet.
Az egyik gyártó például a tetősíkablakokat 55, 66, 78, 94, 114 és 134 cm szélességben, valamint 78, 98, 118, 140 és 160 cm magasságban hozza forgalomba. Más gyártók a termékek hasonlóan széles skáláját kínálják, azonban az egyes darabok magassága és szélessége az előzőtől néhány cm-rel eltér. Ennek azonban nincs jelentősége, mivel az ablakok szerkezeti méretét egyébként is egyéni szükségleteink és a térbeli adottságok alapján kell kiválasztanunk. Mindenképpen célszerű, ha a szarufák adott távolságából indulunk ki, hogy a fedélszéken nagyobb változtatásokra (szarufák áthelyezésére stb.) ne legyen szükség.
Az ablakszárnyak és tokok anyagául választhatunk fát, lazúrozva vagy nyers kivitelben, műanyagot famaggal, kétkomponensű poliuretán lakkal készre bevonva, vagy teljes egészében műanyag profilt.
A külső burkolatok készülhetnek alumíniumból, rézből, színezett alumíniumból, titáncinkből (fényesre hengerelt vagy „előpatinázott” kivitelben). A választást itt is ízlésünk és a már beépített anyagokhoz való alkalmazkodás határozza meg.
A tetősíkablakok négyféleképpen működtethetők:
- Billenőablak: Az ablakszárny súlypontjában van a forgáspont. A nyitáshoz sem rugóra, sem kitámasztókarra nincs szükség. Hátránya: az ablakszárny felső fele nyitáskor a helyiség belsejébe billen.
- Felnyíló ablak: Ennél a változatnál az ablakszárnyat felül rögzítik, és az nyitáskor kifelé fordul. Előnyös, ha 45°-os a nyitási szöge, így 45°-os dőlésű tető esetén az ablakszárnyat vízszintes helyzetig fel lehet nyitni.
- Felnyíló-toló ablak: Az ablakszárny felfelé nyitható, ugyanakkor oldalirányban el is lehet tolni.
- Tetőkibúvó: Az ablak ajtó módjára kifelé nyitható. Ez lehetővé teszi például, hogy a kéményseprő azon át kijusson a tetőre.
Keretek
A gyártók az ablakok beépítésénél és a belső csatlakozások kialakításánál sem hagynak cserben bennünket: minden szükséges és célszerű tartozék könnyen beszerezhető. Ablakunkat a kávabélés köti össze a tető belső burkolatával, így ennek nemcsak néhány fontos műszaki feltételnek kell megfelelnie, hanem szépnek is kell lennie.
A kávabeállítással szemben támasztott követelmények:
- Hagyjon elegendő helyet a hőszigetelésnek.
- A belső térben felgyűlő nedvességet ne engedje behatolni a tetőszerkezetbe.
- A fűtésből származó és felfelé szálló meleg levegőt közvetlenül az üveglap előtt vezesse el.
Tartozékok rendelésénél fontos az adattábla
Előre gyártott elemekből készített kávabélés: gyorsan és egyszerűen szerelhető
Napellenző: kellemes árnyékot ad, egyúttal díszít is
A tartozékok, pl. rolók, napellenzők stb. rendeléséhez szükség van a tetősíkablak termékkódjára, ezt az ablak adattábláján találjuk meg. Csak a helyesen megadott szám alapján lehetünk biztosak abban, hogy a tartozék illeszkedni fog ablakunkhoz.
A tetősíkablakokat már eleve úgy tervezik és gyártják, hogy azokra egyszerűen fel lehessen szerelni a különböző rolókat, harmonikarolókat, reluxákat és napellenzőket. A rolók beakaszthatók, a reluxákat a már felszerelt tartókra lehet rátolni. A külső oldalon lévő napellenzőket is általában közvetlenül be lehet szerelni a már felszerelt napellenző-szekrénybe. Azt azonban mindig tartsuk szem előtt, hogy tetősíkablakunkhoz csak ugyanannak a gyártónak a tartozékai illeszkednek!
- A redőnyök védenek a leghatékonyabban a hőség, a jégeső, a zaj és a hívatlan vendégek ellen.
- A napellenző olcsó megoldás a hőség mérséklésére.
- A reluxákkal a beeső fényt lehet szabályozni.
- A harmonikarolók tompítják a fényt.
- A sötétítőrolók gondoskodnak a lakók zavartalan álmáról.
- Az elektromos ablakmozgatók megkönnyítik a magasan lévő ablakok működtetését.
- Az időjárásnak ellenálló anyagból készített védőburkolatok a kívülről.
Gombnyomásra működő ablak
A hálós napellenző díszít, véd a napsütéstől és a kíváncsi tekintetektől
A fa szakszerű megmunkálása
A munka fontos előfeltétele, hogy megfelelő szerszámaink legyenek, és még a munka kezdete előtt számba vegyük az összes szükséges alkatrészt. Sok időt, energiát és felesleges kilométert takaríthatunk meg, ha pontosan állítjuk össze az anyagjegyzéket. Nincs kellemetlenebb annál, mint amikor egy eredményesnek ígérkező hétvége elején kiderül, hogy nincsenek meg a megfelelő vasalatok! Ha már minden anyag otthon van, kezdjük a munkát azok szétválogatásával. Ez nemcsak a kisebb alkatrészekre (kötőelemekre, csavarokra, fúrókra, fűrészlapokra) vonatkozik, hanem magára a fára is.
Fa nélkül a tetőtér beépítése szinte elképzelhetetlen
A fa minősége nagyon különböző lehet, különösen akkor, ha másodosztályú anyag mellett döntöttünk. A kevésbé jó minőségű darabok technikai szempontból ugyan többnyire kifogástalanok, de esetleg nem túl szépek. Az meg szinte természetes, hogy ez nem tűnik fel első látásra. A legjobb, ha mindjárt az elején szétválogatjuk az oszlopoknak, hossz- és kereszttartóknak való anyagokat, és rögtön a megfelelő rögzítőelemeket is melléjük tesszük. Ezzel megkíméljük magunkat az időt rabló keresgéléstől.
Kiindulásul feltételezhetjük, hogy az összes faanyagot már derékszögben vágták méretre. A bevágásokat, csapolásokat és hornyokat még így is magunknak kell elkészítenünk. Ezek pontos kijelöléséhez méterrúdra vagy mérőszalagra, ceruzára és talpas derékszögre van szükségünk.
A fa megmunkálásának hasznos villamos kisgépei
Fúrógép:
Fához elég az egyszerű fúró, de kemény tégla- vagy betonfalhoz ütve fúróra van szükségünk.
Szúrófűrész:
Kisebb vágásokhoz is jól használható, ívekhez pedig, vagy ha egy lap belsejéből akarunk valamit kivágni, egyszerűen nélkülözhetetlen.
Körfűrész:
Durva deszkák és lécek könnyen vághatok ezzel a szerszámmal, a vágási mélység a típustól függ, akár 65 mm is lehet. Gérvágáshoz is alkalmas.
Gépi reszelő:
A csiszolás, reszelés és ráspolyozás ideális eszköze, különösen szűk helyeken; hasítékok és hornyok kimarására is használható.
Szalagcsiszoló:
Ezzel a géppel léceket és deszkákat lehet csiszolni, ill. simára gyalulni. A csiszolószalagok szélessége 75 mm, szemcseméretük a 40 (nagyon durva) és a 280 (nagyon finom) között több fokozatban változik.
Munkapad vagy munkaállvány:
Erre stabilan rögzíthetjük a munkadarabokat, és így egyszerűbben és pontosabban dolgozhatunk. Tömege kb. 15-20 kg, ezért könnyen mozgatható.
Így fűrészeljünk
Ha előre gyártott és előfúrt elemekből építünk, akkor további előkészületekre már nincs is szükség. Magunk dönthetjük el, hogy kézi körfűrészt vagy szúrófűrészt használunk, vagy esetleg egy róka-farkú fűrész is megteszi. Az sem elhanyagolható szempont, hogy egyáltalán milyen szerszámunk van. A ferde oldalakat pontosan levághatjuk a gérvágó fűrésszel, vagy akár a fűrészt vezető gérládában.
Így fúrjunk
A csapokhoz vagy a csavarokhoz szükséges lyukakat legkönnyebben elektromos vagy akkumulátoros fúrógéppel fúrhatjuk ki. Pontosan merőleges furatokat kapunk, ha a gépet fúróállványba fogjuk be. Ha betonba kell fúrnunk, aligha nélkülözhetjük az ütve fúrót. Gondoskodjunk arról, hogy vastagság szerint szétválogatva és kellő számban legyenek otthon a kőjel-legű anyagokhoz, fához és fémhez való fúrószárak. Jó tudni, hogy ha fát kell szállítanunk vagy megmunkálnunk, ahhoz hordjunk kesztyűt, mert nem biztos, hogy minden darabot simára gyalultak. Ráadásul még a gyalult faanyagnak is lehetnek olyan élei vagy szálkái, amelyek sérülést okoznak.
Így gyaluljunk és csiszoljunk
Ha a munkadarab élei még nincsenek letörve vagy szélezve, ezt egy (elektromos) gyaluval vagy durva csiszolópapírral magunk is pótolhatjuk. Csiszolópapírral tudjuk az egyenetlen felületeket elsimítani, vagy szálkát, ceruzanyomokat eltávolítani. A felületkezelést csak akkor kezdjük el, ha az összes darab tisztára van csiszolva, az élek le vannak törve, és a furatok is elkészültek.
Így mázoljunk
A favédőszerekhez, így a lakkokhoz, alapozókhoz legjobb a széles ecset. A folyadék egyenletesen hatoljon be a fába, de ne csepegjen le. Ne dolgozzunk tűző napon, mert a felhordott szer gyorsan elpárolog, és nem fejti ki a hatását. Az olyan faanyagot, amely nem impregnált, a gombák és rovarok ellen megfelelően védeni kell.
Kis fa-ABC – legfontosabb tudnivalók, ha fával dolgozunk
Mint minden szakiparos tevékenységnek, a famunkáknak is megvannak a maga sajátosságai, ami már a nyelvhasználatban is kifejeződik. A következőkben ismerkedjünk meg néhány gyakori szakkifejezéssel.
A faáru minden szélességben, hosszúságban és vastagságban kapható
Aljazás:
A munkadarab élének derékszögű, sarkos kivágása.
Csomó:
A fatörzsből kinőtt ág maradványa. A csomók nem befolyásolják a fa stabilitását.
Elek letörése:
A munkadarabok éleinek lecsiszolása. Az élek itt a leélezéssel ellentétben lényegében továbbra is derékszögűek maradnak, csupán egy kicsit lekerekítjük azokat csiszolópapírral.
Élszalag:
A munkadarab élén kialakított keskeny, 45°-os felület. A szerszámok késének a vágóélhez vezető, ferdére köszörült oldalát is élszalagnak nevezzük.
A fa alakváltozása:
A fa változtatja az alakját: vetemedhet, megrepedhet, zsugorodhat vagy megduzzadhat. A megmunkálásnál ezt feltétlenül figyelembe kell venni!
Falc:
A munkadarab élére készített bevágás. Rendszerint két, egymást átlapoló fadarab kötéséhez készül.
Gyantaerek:
Gyantával kitöltött üregek a gyantásodásra hajlamos fafajok (lucfenyő, erdeifenyő, vörösfenyő) törzsében. Ha ezeket az üregeket megmunkálás közben fűrésszel vagy gyaluval felnyitjuk, kifolyhat a ragadós gyanta. Az ilyen helyet mechanikus eszközökkel, a gyantaér kikaparásával vagy a felület lehántolásával lehet megtisztítani, iII. oldószerrel lemosni.
Horony és ereszték:
A horony a fa hosszanti vagy homlokoldalára készített, többnyire derékszögű bevágás, amelybe illeszkedik az ellendarab eresztékje.
Impregnálás:
A fa kezelése vízben oldható sókkal, amelynek célja a nedvesség és a kártevők elleni védelem.
Kiszabási ráhagyás:
Az anyagszükséglet számításakor figyelembe vett biztonsági ráhagyás. Gondos tervezéssel és az anyag jó kihasználásával messze 10 % alá csökkenthető. Célszerű, ha előzetesen kiszabási tervet készítünk.
Leszabás:
Munkadarabok pontos méretre vágása.
Leélezés:
A munkadarab derékszögű élén keskeny, 45°-os, gyalult vagy mart felület készítése.
Marás:
A gyaluláshoz hasonló művelet, amelynek során a forgó marófej forgácsokat választ le a fáról. A marófej formájától függően kapunk hornyot vagy falcot.
Pallók:
A deszkánál vastagabb, téglalap keresztmetszetű faanyag, amelyeket többnyire padló készítésére használnak.
Sarokillesztés (gérvágással):
Két, 45°-ban levágott munkadarab 90°-os összekötése.
Vízorr:
Ha a deszkák, pallók alsó felületébe hornyot marunk, keskeny él keletkezik, amelyen lecsepeg a víz. A tetőfelépítményes ablakok fa ablakpárkányait mindenképp vízorral készítsük!
Zsugorodás:
A fa térfogatának csökkenése a kiszáradás következtében. A zsugorodást a friss faanyag méretének százalékában, ún. „zsugormértékben” fejezzük ki.
Falazás pórusbeton falazóelemekkel
A tetősíkablakok beszerelésével és a tetőfelépítményes ablakok beépítésével a munka még korántsem tekinthető befejezettnek. Meg kell építeni a szükséges csatlakozásokat, burkolatokat stb. Ehhez fát vagy falazóelemeket használhatunk. Egyszerű a munka, ha a könnyen megmunkálható pórusbetont választjuk.
Munkalépések:
- Gyorsan haladunk a falazással, ha a tervrajzok alapján előzetesen az összes falazóelemet levágjuk a szükséges méretre. Sima vágási felületet kapunk, ha nagy fogazatú, széles fűrészlapot, például rókafarkú fűrészt használunk.
- Aljzatbetonra közvetlenül falazhatunk, a szerelt szárazaljzatokra (OSB, gipszrost lapok stb.) viszont előbb terítsünk védőfóliát a fal alá. A fóliát a fal alaprajzának megfelelően szabjuk ki.
- Először az alsó sor elemeit rakjuk le, a falat alkotó további elemeket ezekre tegyük. A pórusbeton falazóelemeket vékonyágyazatú habarcsba rakhatjuk. A vékonyágyazatú habarcsot felhasználás előtt össze kell keverni vízzel. Ezt elvégezhetjük a vakolókanállal, de a művelethez használhatjuk a fúrógépbe befogott keverőszárat is. A falazóelemekről távolítsuk el a port és a rátapadt kisebb betondarabkákat.
- A habarcsot a hozzá való terítőkanállal vékonyan hordjuk fel. A kanál olyan széles legyen, mint a falazóelem, nehogy oldalt lefolyjon a habarcs.
A falazóelemeket eltolva, kötésben rakjuk egymásra. A fekvő-és állóhézag irányában gumikalapáccsal ütögetve toljuk egymáshoz az elemeket. Eközben vízmértékkel folyamatosan ellenőrizzük, hogy az elemek vízszintesen és függőlegesen pontosan illeszkednek-e, derékszöggel pedig időről időre győződjünk meg róla, hogy az új fal a csatlakozó falra pontosan merőlegesen áll-e.
Jó tanács
Néhány hasznos előkészítő művelet:
- A falazóelemeket seperjük le, mielőtt bevisszük azokat a házba vagy a lakásba. Ezzel megakadályozhatjuk, hogy a finom kőpor mindent belepjen.
- A padlót gondosan fedjük be fóliával a munka befejeztével valamivel kevesebbet kell takarítanunk.
- Helyezzük a kezünk ügyébe az építés teljes anyagszükségletét, a munkaeszközöket és az előzetesen elkészített tervrajzot.
Gipszkarton falak építése a tetőtérben
A gipszkarton ideális építőanyag tetősíkban fekvő és álló (tetőfelépítményes) ablakok beépítéséhez
Gipszkraton fal építésének lépései:
- A tetőtér belső kialakításához -és ezzel a különféle típusú tetőablakok csatlakoztatásához – a könnyen kezelhető gipszkarton lapok a legjobbak. Tartószerkezetnek a szarufákat használjunk.
- A szarufák közti teret töltsük ki ásványgyapot szigetelőanyaggal.
- Ha az ásványgyapot szigetelőanyag nincs védőréteggel kasírozva vagy nincs rajta azzal egyenértékű bevonat, akkor a rétegrend belső oldalán erre alkalmas fóliából párazáró réteget kell készítenünk. Ezzel megakadályozzuk, hogy a belső térből kifelé vándorló pára lecsapódva tönkretegye a hőszigetelést.
- Gyorsfüggesztőkkel a párnafákat körülményes aláékelés nélkül is felerősíthetjük a szarufákra. A rögzítőelemeket egymástól 41,5 cm távolságban csavarozzuk fel.
- Tegyük be a léceket a gyorsfüggesztőkbe, állítsuk be őket, és oldalról gyorsépítő csavarokkal rögzítsük. A függesztőelem túlnyúló részét egyszerűen hajlítsuk fel.
- Mérjük le, milyen elemekre van szükségünk, majd a felrajzolt méretek mentén szúrófűrésszel vagy rókafarkú fűrésszel szabjuk le a gipszkarton lapokat. Ha vezetősínt használunk, a vágások biztosan egyenesek lesznek.
- A normál lapok vágásához univerzális kés is elég. Vágjuk be a kartonfelületet, majd óvatosan törjük el a lapot.
- A vágott éleket simítsuk le élgyaluval, így a gipszkarton lapokat pontosan egymás mellé lehet illeszteni.
- Mielőtt a lapokat felraknánk, készítsük el a dugaszolóaljzatok, szaniter szerelvények, lámpák stb. nyílásait. Ehhez használjuk a fúrógépbe befogható lyukfűrészt.
- Ezután már fel lehet csavarozni a gipszkarton lapokat a tartószerkezetre. Ehhez is gyorsépítő csavarokat használjunk. A rögzítések távolsága legfeljebb 17 cm legyen. Vigyázzunk, hogy ne alakuljanak ki kereszteződő hézagok, hanem T-alakú csatlakozásokat hozzunk létre.
- A gipszkarton lapok közti fugákat, valamint az esetleg keletkezett letöréseket (pl. a dugaszolóaljzatok nyílásai körül) gletteljük le.
Jó tanács
Tűzi horganyzású rögzítőelemekHorganyzott acél rögzítőelem
Célszerű, ha az összes acél kapcsolóelemünk rozsdamentes, tűzi horganyozású, eloxált vagy horganyzott, ill. műanyaggal bevont kivitelű. A rozsda elleni legjobb védelmet is tűzi horganyzással érhetjük el, amely a felületre felhordott és ráégett cinkréteget jelent. A tetőtérben előforduló kapcsolatok túlnyomó része a munka befejezése után már rejtve lesz, ezért a horganybevonat világos színe bizonyára nem okoz gondot. Ha valahol ez a szín mégis zavaró lenne, az anyag nyugodtan átfesthető.
Ügyeljünk a következőkre:
- A frissen horganyzott fémet először dörzsöljük át szalmiák-szesszel átitatott ronggyal. A már oxidálódott fémet először a tapadást javító alapozóval kenjük át. A festékbevonatot csak ennek megszáradása után hordjuk fel.
- A fémesen tiszta vasalatokat a legcélszerűbb lángszórással horganyozni. Ennél az eljárásnál a horganyt kb. 2000 °C-ra hevítik, és egy szórópisztolyszerű berendezéssel por alakban hordják fel a fémre, amelyet előzetesen homokszórással megtisztítottak. Az enyhén érdes felületen a cinkre felhordott lakk különösen jól tapad.
További lehetőségek:
- A fémet vonjuk be míniummal vagy alapozóval. Előtte benzinnel tisztítsuk meg.
- Ezután legalább két réteg rozsdavédő festék következzen, mielőtt felhordjuk a végső lakk-bevonatot.
A csavarok
A facsavarok, gépcsavarok, anyák és alátétek többnyire fehérre vagy sárgára horganyozott kivitelűek, gyakran galvanizáltak (I. az alsó képet). Ha hasított fejű vagy kereszthornyos csavarokat szerelünk, mindig a megfelelő csavarhúzót vagy csavarbetétet használjuk. A nem beleillő betét megsértheti a csavarfejet, lepattan a horganybevonat, és a csavar fokozatosan megrozsdásodik.
Jó tudni, hogy a sárgaréz csavarok nem rozsdásodnak, azonban ezeknek nem szabad horganyozott alkatrésszel érintkezniük.
Előkészítő munkák a tetősíkablakok beépítéséhezHangulatos szobabelső: nagy felületű tetőablakok reluxával
A tetősíkablakok beépítése lényegesen különbözik a falban lévő ablakokétól, mert az előkészítés során gyakran a tetőszerkezetet is át kell alakítani. Emellett a tetőn fokozottan érvényesülő időjárási hatások miatt alapvetően fontos, hogy az ablak és a tető csatlakozását helyesen, szakszerűen alakítsuk ki. A tetőn való csatlakozásnál elkövetett hibák nagyon súlyos következményekkel járnak. Jobban járunk, ha az ablakok beépítésénél egy szakember segít, aki a garanciát is vállal a munkára.
A beépítés lépései
Az ablak szerelésének hat lépése:
- Az ablak helyének meghatározása: eldöntjük, pontosan hova kívánjuk beépíteni az ablakot.
- A tető megnyitása: eltávolítjuk a belső burkolatot, a szigetelést és a tetőcserepeket (új épületeknél ez a lépés elmarad).
- A fedélszék előkészítése: a tető szerkezetét az ablakhoz kell igazítani.
- Az ablak beépítése: az ablakot beállítjuk a tetőszerkezeten, és ott rögzítjük.
- Az ablak csatlakoztatása a tető rétegeihez és a héjazatához: szakszerűen elkészítjük az ablak és a tető csatlakozását, és kiegészítjük a tetőfedést.
- A belső burkolat elkészítése: a szigetelést, valamint a párazáró réteget az ablakig vezetjük, és a tetőkivágást belülről is burkoljuk.
Minden munka könnyebben megy, ha van segítségünk
Jó tanács
A tető kopogtatásával próbáljuk megállapítani, hogy nagyjából hol lehetnek a szarufák, majd nagyjából a tervezett ablak helyén először egy kis lyukat fúrjunk; ezen át el lehet távolítani a szigetelést, és felmérhető a szarufák helyzete. Jelöljük meg a szarufákat a belső burkolaton. Az ablak helyét ezután úgy határozzuk meg, hogy az valamelyik oldalon lehetőleg 3 cm-re legyen az egyik szarufától.
1. Lépés. Határozzuk meg az ablak helyét:
Már az előzetes tervezés során el kell döntenünk, hogy hány darab, milyen típusú, anyagú és méretű (hosszúság és szélesség) ablakot szeretnénk. A következő feladat ezek az ablakok helyének pontos meghatározása. Technikailag ugyan a tető szinte bármely pontján be lehet építeni azokat, mégis célszerű, ha figyelembe vesszük a szarufák helyzetét, hogy minél kisebb változtatásra legyen szükség a fedélszéken.
Az ablak felső szélét a padlóvonaltól 2 m magasságban jelöljük ki. Ettől a vonaltól lefelé mérjük fel a ferde tetőfelületre az ablak hosszát. Ha a méretet a tető hajlásszögének megfelelően választottuk ki, akkor az ablak alsó széle felső működtetés esetén kb. 90 cm, alsó működtetésű ablaknál kb. 120 cm magasra kerül. A ferde tetőfelületre ezután rajzoljuk fel az összes ablak befoglaló méretét. Ezzel az első lépés befejezettnek tekinthető.
Nyissuk meg a tetőt:
Új épületeknél erre természetesen nincs szükség. Utólagos beépítés esetén azonban az ablak helyén először el kell távolítani a tető belső borítását, a szigetelést és a héja-lást. Fontos, hogy a belső burkolatot először inkább a szükségesnél kisebb felületen bontsuk meg, nehogy a kivágás túl nagyra sikerüljön, és a borítást később toldani kelljen. Ennek nyomai különösen akkor látszanak, ha faburkolatról van szó.
Számítanunk kell arra, hogy az ablakok először berajzolt helyzete a végleges beépítés során mindkét irányban változhat kissé, ezért célszerű, ha a belső burkolaton készített nyílást mind a négy oldalon először mintegy 10 cm-rel kisebbre vesszük a tervezett méreteknél.
2. lépés
A tető külső felületén lévő nyílás ezzel szemben az ablaknál lényegesen nagyobb legyen, mert így kényelmesebben lehet dolgozni. A tető héjalását az ablak beépítése után minden nehézség nélkül helyre lehet állítani.
Az ablak beépítéséhez a tetőléceket is el kell vágni. Ezt azonban csak akkor tegyük, amikor a szarufák (vagy segédszarufák) helyzetét már pontosan ismerjük, nehogy azután a léceket toldani kelljen. Az elvágott tetőlécek végei pontosan a szarufák oldalával essenek egybe.
Ha a héjazat alatt alátétfólia is van, akkor ezt is ki kell vágni, de csak a legszükségesebb mértékben, mert az ablak beépítése után ahhoz a megmaradt részekhez felületfolytonosan csatlakozni kell. A hőszigetelést viszont bátran távolítsuk el akkora darabon, amennyire a kényelmes munkához az szükséges, mert az később könnyen pótolható.
Készítsük elő a fedélszéket:
Ott, ahol az ablakot be akarjuk építeni, most már csak a tető faszerkezete látható: a ferde tengelyű, teherhordó szarufák és a vízszintes lécezés. A tető belső burkolatában egy nyílás tátong, amely körös-körül mintegy 10 cm-rel kisebb, mint a majdani ablak.
A munka harmadik lépésének az a célja, hogy a tető szerkezetét az ablak méreteihez igazítsuk. Szinte az összes ablak olyan, hogy azt jobb és bal oldalon a szarufákhoz vagy a szarufákra kell erősíteni, ezért azok távolságának hozzávetőleg az ablak szélességével egyenlőnek kell lennie. A szükséges távolság pontos értékét az ablak gyártója megadja a beépítési utasításban. A legtöbb gyártmánynál van bizonyos mozgástér.
Törekedjünk arra, hogy a szarufák közti távolság valamivel nagyobb legyen, mint az ablak szélessége, így a belső burkolat mellett jobbra és balra még marad hely a szigetelésnek is. Másrészt azonban a szarufák legyenek annyira közel az ablakhoz, hogy a rögzítőelemek kellően felfeküdhessenek rajtuk. Semmi esetre sem szabad olyan kis távolságot hagyni köztük, hogy eltakarják az ablaktok a hornyait, amelyekbe a belső burkolatot kell beilleszteni.
3. Lépés:
Ha a szarufák közti távolság a megadott maximális értéknek felel meg, akkor a szarufák és a belső borítás között jobbra és balra mintegy 4-4 cm hely marad a hőszigetelésnek. Ha a szarufák közti távolság a megadott minimális érték, akkor az ablak és a szarufák átfedése éppen akkora, hogy az ablaktokon a belső burkolat beillesztésére kialakított horgony még szabadon marad.
Leggyakrabban azonban az a helyzet, hogy a szarufák közti távolság egyáltalán nem felel meg a névleges távolságnak. Egy szakembernek azonban nem jelent nehéz feladatot, hogy a fedélszéket a szükséges mérethez igazítsa. Statikus közreműködésére csak nagyobb módosítások esetén van szükség.
Szarufák
Ha a szarufák közti távolság csak kicsivel nagyobb a kelleténél, akkor az egyik vagy mindkét szarufa belső oldalára falécet szegezünk fel, és így csökkentjük a méretet. Szaknyelven ezt „megkettőzésnek” nevezik. Ha a szarufák közti távolság annyira nagy, hogy azt megkettőzéssel nem lehet áthidalni, akkor az ablak alatt és fölött két keresztgerendát – kiváltót – és ezek közé egy segédszarufát kell beépíteni.
Ha a szarufák közti távolság a szükségesnél lényegesen kisebb, akkor lehetőség van az egyik szarufa kiváltására. A szarufából egy darabot kifűrészelünk, és fent és lent két kiváltóval kötjük a szomszédos szarufákhoz. A kiváltók között az ablak méretének megfelelő távolságban két segédszarufát építünk be.
Minden olyan esetben, amikor a fedélszéket a tetősíkablak miatt át kell alakítani, lehetőségünk van arra, hogy az ablak helyét az előre eltervezetthez képest oldalirányban kissé megváltoztassuk. Ezt akkor célszerű megtenni, ha így az ablak legalább az egyik oldalával olyan helyre kerül, hogy a tető újrafedésekor nem kell tetőcserepeket elvágni.
Jó tanács
A kiváltók helyét körültekintően kell meghatároznunk
Ennek első lépéseként kívülről rajzoljuk fel a szarufákra az ablak hosszát. Valószínű, hogy az ablak helyét az eredeti tervhez képest el kell tolni, mégpedig úgy, hogy alul, a cserép felső széle és az ablak alsó széle között a beépítési utasításban előírt távolság legyen. Ez a méret az alkalmazott burkolókerettől függ, normál cseréptetők esetén 6-8 cm szokott lenni.
A tetőcserép és az ablaktok között szükséges távolság
A tetőcserép és az ablaktok között szükséges távolság
A kávabélés helytelen és helyes kialakítása
Az egyik szarufa oldalán rajzoljuk fel az ablak helyzetét, mégpedig úgy, hogy az alatta lévő cserépsorig meglegyen az előírt távolság. Fent egy vízszintes vonallal jelöljük ki kávabélés, lent pedig egy függőleges vonallal a belső burkolat helyét.
A kiváltók helyzetét ezután úgy határozzuk meg, hogy azok a majdani belső burkolatoktól kb. 10 cm-nyire legyenek. Tartsuk szem előtt, hogy a kiváltók közti túl nagy távolság megnehezíti a héjalás és a többi réteg visszahelyezését, a túl kis távolság viszont lehetetlenné teszi az ablak beépítését. Laikusként a fedélszéket csak akkor alakítsuk át, ha a teherbírását szakemberrel előzetesen ellenőriztük.
Előzzük meg a baleseteket!
Egy gyakorlott ezermesternek tisztában kell lennie a munkavédelem alapszabályaival. És mégis mindig újra előfordulnak balesetek, éppen azért, mert az amatőr barkácsolók gyakran a legegyszerűbb szabályokat is figyelmen kívül hagyják.
Jobb az óvatosság: munkavégzés közben viseljünk védősisakot és munkaruhát
Olvassuk el és szíveljük meg az itt következő tanácsokat – a testi épségünkért megéri!
- Mindig ellenőrizzük, hogy a rendelkezésre álló hálózati feszültség megegyezik-e az elektromos kisgépek műszaki leírásában megadott értékkel.
- A csatlakozókábel legyen sértetlen. Olajjal, savakkal, éles tárgyakkal érintkezve a kábel megsérülhet.
- A csatlakozókábelt csak akkor dugjuk be a dugaszolóaljzatba, ha a gép ki van kapcsolva.
- A gépeket mindig akkor kapcsoljuk be, amikor még nem kerültek érintkezésbe a megmunkálandó anyaggal.
- Hirtelen hőmérséklet-változás esetén az áramot vezető részeken lecsapódik a pára, ami zárlatot okoz. Várjuk meg, amíg a gép felveszi a környezet hőmérsékletét, csak ekkor kapcsoljuk be.
- A gépeket csak rendeltetésüknek megfelelően, a megadott alkalmazási körben használjuk.
- Ha a munka során szilánkok, forgácsok röpködnek, vagy nagy a por, továbbá, ha fej felett dolgozunk, mindig viseljünk védőszemüveget, ill. szükség esetén porvédő maszkot is.
- Ha szükséges, viseljünk fülvédőt.
- Ügyeljünk arra, hogy apadión, a létrán vagy az állványon stabilan, biztos helyzetben álljunk.
- Az elektromos szerszámokat óvjuk a nedvességtől, esőtől.
- A szabadban végzett munkákhoz csak az erre engedélyezett és megjelölt hosszabbító-kábelt használjuk.
- Ne viseljünk ékszert vagy bő ruházatot, amelybe beleakadhatnak a mozgó részek. A hosszú hajat rögzítsük homlokpánttal vagy hajhálóval. Viseljünk csúszásmentes cipőt és védőkesztyűt.
- Készülékeinket ne üzemeltessük robbanásveszélyes környezetben .
- Az elektromos kisgépeket olyan helyen tartsuk, ahol a gyerekek nem tudnak azokhoz hozzáférni.
- Munkaszünet, beállítási műveletek, tartozék cseréje vagy karbantartás esetén a hálózati dugaszt mindig húzzuk ki, ill. az akkumulátort vegyük ki a készülékből.
- Az elektromos készülékeket soha ne hordozzuk csatlakozókábelüknél fogva. A dugaszt soha ne a csatlakozókábel rángatásával húzzuk ki a dugaszolóaljzatból!
- Vigyázzunk arra, nehogy a gép fúrás és csavarozás közben terhelés alatt megálljon, mert leéghet a motorja.
Az ablak beszerelése tetőre, gyakorlati lépésekkel bemutatva!
Aki egyszer már átélte, hogy milyen tetőtéri lakásban élni, valószínűleg nehezen találja a helyét egy szabályozott funkcionálisan kialakított lakás falai között A tetőtérnek ugyanis van egyfajta bűvös ereje. Sajátos formavilágának, amelyet a tetősíkok által bezárt különböző hajlásszögek adnak, a belső terek atmoszférájának és a különleges fényviszonyoknak köszönhetően a tetőtér lakója szabadnak, a formai kötöttségektől mentesnek érezheti magát.
Az ablak beszerelésének lépései
A legelterjedtebb módszer szerint az ablakot közvetlenül a teherviselő tetőszerkezetre (azaz a szarufákra vagy az azokon futó „ellenlécekre”) szereljük fel.
1. Lépés
A beépítés előtt csomagoljuk ki az ablakot. A szerelés megkönnyítésére az ablakszárnyat el kell távolítani. A forgópántok biztonsági retesszel vannak ellátva, ezt egy csavarhúzóval könnyen benyomhatjuk, ezután az ablakszárnyat teljesen körbeforgatva az ábrán látható módon könnyen kiemelhetjük. Távolítsuk el a szállítás miatt mellékelt léceket is.
2. Lépés
A megfelelő méretű csavarokkal rögzítsük a sarokvasakat a keret sarkain található hornyokba. Távolítsuk el a szállításhoz mellékelt ékeket is. Vannak olyan ablakok is, amelyeket nem a szarufákra, hanem az ablak fölött és alatt futó lécekre kell rögzíteni. Ezeknél először kiegészítő léceket kell a fedélszékbe építeni. Fontos, hogy feltétlenül megbízható minőségű faanyagot használjunk! A tetőlécekre szerelhető ablakok beépítési útmutatójában nyomatékosan felhívják a figyelmet arra, hogy a kiegészítő tetőlécek csakis I. minőségi osztályú (azaz csomóktól és ferdén futó évgyűrűktől mentes) faanyagból készüljenek.
3. Lépés
A szerelőlécek pontos hosszát és elhelyezését a mellékelt ábrákon megadottak szerint határozzuk meg. Az alsó és felső szerelőlécet állítsuk vízszintbe, és úgy rögzítsük csavarozással vagy szegezéssel. Fontos, hogy a szarufakiváltás, a kiváltógerendák elhelyezése és az azokhoz való igazodás a későbbiekben megfelelő belső burkolati sík kialakítását tegye lehetővé.
4. Lépés
Helyezzük el az ablaktokot a szerelőlécre. Rögzítsük az alsó sarokvasakat a szarufához két-két csavarral. A hosszú csavarokkal minden esetben a szarufához is rögzítsük az ablakot (a). A felső sarokvasakat az ovális lyukban egy-egy csavarral csak lazán húzzuk meg, hogy a későbbiekben el lehessen végezni a beállításokat (b). A hosszú ablakokhoz több sarokvasat is mellékel a gyártó. Ezeket először az ablaktokhoz rögzítjük, majd csak lazán rögzítsük az ovális lyukakban a cserépléchez (c).
5. Lépés
A szárnyat helyezzük vissza a helyére. Amikor bezárjuk az ablakot, a biztonsági retesz automatikusan alaphelyzetbe ugrik.
6-7. Lépés
Fontos, hogy a tok és az ablakszárny között párhuzamosak legyenek a hézagok. Az ablakokat végleges rögzítésük előtt szakszerűen be kell állítani. Ehhez be kell akasztani az ablakszárnyat az ablaktokba, és ellenőrizni kell, hogy az ablakszárny és a tok közötti távolság körben mindenhol egyenletes-e. Amennyiben nem, az ablaktokot felül addig kell jobbra vagy balra eltolni, amíg a hézag végig párhuzamos lesz. Egy fedélszéket akkor nevezünk „vetemedettnek”, ha a szarufák nem pontosan egy síkban helyezkednek el. Mivel azok könnyen elmozdulhatnak, a vetemedés egyáltalán nem ritka jelenség!
Ha az ablakot ilyen tetőre szereljük fel, az maga is elcsavarodik, és a szárny és tok közötti hézag felül és alul nem lesz párhuzamos. A vetemedést kiegyenlítő beállításhoz először kissé nyissuk ki az ablakot és vizsgáljuk meg, hogy a szárny és a tok közötti hézag felül és alul párhuzamos-e. Ha nem, akkor a felső rögzítőelemek közül az egyiket ékkel emeljük meg annyira, hogy az ablak egy síkba kerüljön. Megkönnyíti a beállítást, hogy általában a szerelővasalatokkal együtt ék alakú alátétet is adnak, amelyet a megemelendő rögzítőelem alá kell beütni. Célszerű, ha az ék közepén egy hasíték van, mert így a rögzítőelemen átmenő csavar nem akadályozza az ék behelyezését.
8. Lépés
Csak ezután lehet véglegesen hozzácsavarozni a rögzítőelemeket az erre alkalmas csavarokkal a tetőszerkezethez. Az elsőként bemutatott, oldalsó rögzítésű ablakok beállítását megkönnyíti, hogy a rögzítőelemeken a kör alakú lyukak mellett ovális lyukak is vannak. Ha tehát először csak az alsó elemet rögzítjük fixen, a felsőt csak az oválfuratokon át, akkor az ablakot fent oldalirányban még el lehet tolni, amíg az ablakszárny és a tok közötti rés párhuzamossá nem válik.
Ezt követően azután a felső kapcsolatot is véglegesen rögzíteni lehet a körfuratokon át behajtott csavarokkal. Az oldalirányú „párhuzamos hézag” beállítása mellett az ablakot a tető vetemedésének megfelelően is be kell állítani. Ezzel az ablak beépítése készen van. Az ablak megfelelő beállításáról semmi esetre se feledkezzünk meg, mert a tető befedése után a rögzítőelemekhez már nem lehet hozzáférni: az utólagos korrekcióhoz újra meg kell bontani a tetőt.
9. Lépés
Az ablak beépítése után a legfontosabb feladat a héjazathoz való csatlakozás szakszerű elkészítése, amely megakadályozza, hogy a nedvesség a kereten át behatoljon a szerkezetbe. Az ezzel kapcsolatos feladatok a tetőszerkezet fajtájától függenek. Ezt a munkát feltétlenül bízzuk szakemberre, nehogy később beázások forduljanak elő, azok minden káros következményével. Ha a hőszigetelés és a tetőfedés között még egy (víz)szigetelő sík (például alátétfólia) is van, akkor először ezt kell körben az ablak tokjához erősíteni.
Az alátétfólia feladata, hogy megakadályozza a víz beszivárgását a tető hőszigetelésébe a héjazat tömítetlenségein át. Az alátétfólia ilyen módon egy második szigetelőréteget alkot, amely a bejutott vizet az ereszcsatornába vezeti le. Ha az alátétfólia nem csatlakozik megfelelően az ablakhoz, akkor a lefolyó víz ott bejut a tető rétegeibe és átnedvesíti azokat.
Hogy ezt megakadályozzuk, az alátétfóliát a felmetszés helyétől újra ki kell egészíteni, körben fel kell hajlítani az ablaktokra, majd oda kell erősíteni. Az ablak fölött helyezzük el a vízelvezető csatornát, amely az egyik oldal felé lejt. Ez az ablak fölött felfogja a felülről lefolyó vizet, és oldalt levezeti azt.
10. Lépés
Ha az alátétfóliát az ablaktokhoz erősítettük, helyezzük el a burkolókeretet. Ez az ablak méretéhez igazodik, feladata, hogy felfogja a tető héjazatán lefolyó vizet és levezesse azt az ablak körül.
11. Lépés
Az ablak alatt közvetlenül nem lehet vágott cserép, csak teljes elemek. Szükség esetén a profilos cserepek felső éleit le kell vágni (I. ábra). Sajtolt hullámos tetőfedő anyagnál a burkolókeret alsó elemének alakítható köpenyét le kell egy kicsit hajlítani az ábra szerint, hogy a köpeny alsó éle ne álljon el a cseréptől.
Jó tanács
12. Lépés
A burkolószerkezet szerelését alulról kezdjük.
13. Lépés
Csavarokkal rögzítsük az alsó burkolólemezt a hozzá tartozó takarólemezzel.
14. Lépés
Helyezzük el az oldalsó elemeket, ügyelve arra, hogy megfelelően csatlakozzanak az alsó elemhez. Hajlítsuk le a rögzítőfület a tok oldalán, majd rögzítse a tetőlécekhez a fércszalagokkal.
15. Lépés
Végezetül tegyük fel a felső elemet, majd hajlítsuk le a rögzítőfület. Ezzel a művelettel helyére került az utolsó burkolókeret-elem is.
16. Lépés
A burkolókeret alsó részét gumikalapáccsal alakítsuk a tetőfedő anyaghoz, hogy a víz akadálytalanul le tudjon folyni a héjazatra. Ehhez a művelethez feltétlenül viseljünk védőkesztyűt.
17. Lépés
Végül tegyük a helyére a tetőfedő anyagot. A tetőcserepek távolsága az oldalakon legyen 30 – 60 mm. Ha az ablak mellett egész cserepek nem férnek el, azokat vágjuk a megfelelő szélességre. A tetőcserepek pontos illeszkedéséhez szükséges, hogy méretre szabjuk a habszivacs tömítést, és/vagy a burkolókereten lévő bordát a léceknél laposra kalapáljuk. A habszivacs tömítést minden cserépnél vágjuk be, hogy biztosan felfeküdjön a cserepek alsó oldalára.
18. Lépés
A tok tetején a tetőfedő anyagot helyezzük az ablaktól 60 – 150 mm távolságra. A tetőfedő anyaghoz igazodva vágjuk le a szivacsréteget. A cseréptámaszt a cserépsor alatt kell elhelyezni.
A különböző típusú és formájú burkolókeretek nagyon széles kínálatából választhatunk:
- A „normál”, egyedi burkolókeretek különálló ablakok beépítésére valók.
- Az iker burkolókeretekkel közvetlenül egymás mellett lévő – tokjaikkal csatlakozó – két ablakot lehet beépíteni, amelyekből így egy ikerablak lesz.
- A kombi burkolókeretekkel tetszőleges számú, egymás mellett vagy egymás fölött elhelyezkedő ablakot lehet összekapcsolni.
- A „kiemelkedő keret” kis hajlású tetőknél lehetővé teszi a belmagasság növelését azzal, hogy az ablak a tető hajlásánál nagyobb szögben van beépítve.
19. Lépés
Miután az ablakszárnyat visszatettük a tokba, csatlakoztatni kell a rugókat és a vasalatokat. Ehhez az ablakot a felső hosszú fogantyúval csukjuk be, majd az alsó kézifogantyúval billentsük fel. A vasalatok automatikusan beugranak a rugókba. (Ezek a lépések gyártmánytól függően eltérőek lehetnek. Mindig a használati utasítás szerint járjunk el!)
20. Lépés
Az ablakszárnynak most fokozatmentesen, minden nyitási helyzetben meg kell állnia. Ez a működés idővel megváltozhat. Ha viszont új tetősíkablakunk már az elején sem megfelelően stabil, akkor a rugókat be kell szabályozni.
21. Lépés
A rugók beszabályozásához nyissuk ki a keret jobb és bal oldalán lévő kis műanyag fedelet. A rugólemezt egy csavarhúzóval a vasalaton lévő vájatok egyikébe tudjuk tolni. Keressük meg azt a helyzetet, amelyben az ablakszárny tetszőleges szögben mozdulatlan marad. Ez a tető hajlásszögétől függ. Az ablak utánszabályozásánál pontosan ugyanígy járjunk el.
A fedélszék előkészítése a tetőfelépítményes ablakhoz
Ha új épületre tervezünk előre gyártott tetőfelépítményt, akkor az ács általában már ennek figyelembevételével építi a fedélszéket. Utólagos beépítés esetén a helyzet bonyolultabb: a tetőn ki kell alakítanunk a felépítmény fogadására megfelelő nyílást és szerkezetet.
1. Lépés
Először az alsó kiváltó helyzetét kell meghatároznunk. Ehhez a kiinduló adat az ablakpárkány magassága, amely általában 90 cm. Ha ebből levonjuk az a beépítési méretet (I. a táblázatot a következő oldalon), akkor megkapjuk az alsó kiváltó felső élének, ill. az ellenléc felső élének a helyét.
A tető a hajlásszögét a tetőfelépítmény megrendelésekor pontosan meg kell adni – a legjobb, ha a kivitelező cég a helyszínen maga méri meg azt. így az esetleges hibás gyártásért nem bennünket terhel a felelősség. A tűrés legfeljebb ±0,30° lehet, csak így lesz stabil az építmény. Vegyük figyelembe, hogy a nyílás körül kívül még további legalább 60 cm széles sávban le kell szedni a fedést, hogy munka közben segítőnkkel együtt biztosan tudjunk állni a tetőn.
2. Lépés
A belső burkolat kivágásának helyét is pontosan ki kell mérnünk. Itt nagyon hasznos a vízmérték és a derékszög. Itt is célszerű a belső burkolaton lévő nyílást minden oldalon némileg (kb. 10 cm-rel) kisebbre venni, mert a tetőfelépítményes ablak helyzete még eltolódhat.
3-4. Lépés
A tetőnyílást (kívülről) pontosan derékszögben kell elkészítenünk. Ugyanilyen fontos a fogadólécek helyzete és vastagsága is, amelyet a következő oldalon lévő ábra szerint pontosan ki lehet számítani. Ezekre a lécekre fekszik fel a tetőfelépítményes ablak.
Jó tanács
5. Lépés
A választott felépítmény tetőszerkezetétől függően elsőként a felépítmény felett lévő vízelterelő csatornát kell felszerelni a másodlagos vízelvezetési síkon (a tetőfólia síkja). Ezt a csatornát – minden eshetőségre számítva – enyhe lejtéssel helyezzük el, hogy a tető-héjazaton esetlegesen bejutó vizet a felépítményes ablak mentén le lehessen vezetni. Tapasztalati szabály: a csatorna 300 mm-rel legyen hosszabb a kiváltónál. Az felépítménnyel egybeépített csatornát általában úgy készítik, hogy azt ki lehessen húzni a szükséges hosszúságra és ott ragasztószalaggal rögzíteni.
6. Lépés
A szereléshez vágjunk ki egy darabot az ellenlécekből (ne dobjuk el!), valamint a szarufák felett metsszük be az alátétfóliát (vagy -lemezt). Ezután takarjuk rá az alátétfóliát a vízelterelő csatornára úgy, hogy a fedésen át bejutó víz ebbe a csatornába folyjon, és oldalt akadálytalanul le lehessen vezetni.
7. Lépés
Ezután szegezzük vissza az ellenlécdarabokat (méretre vágva). Ezzel egyrészt lefedjük az alátétfólián, ill. lemezen készített bemetszéseket, másrészt rögzítjük a vízelterelő csatornát.
8-9. Lépés
A csatlakozókötényt általában a fülkével együtt normál tartozékként, méretre szabva szállítják. Állítsuk be vízmértékkel az alsó kiváltó magasságában a borítást, és egyengessük el, majd 5 x 70 mm-es csavarokkal erősítsük a szarufákhoz (ábrán bal oldalt), majd jobb és bal oldalon mintegy 20 mm szélességben hajtsuk befelé. Ellenlécek esetén a kötényt a lécekhez erősítsük (ábrán jobb oldalt).
Előre gyártott tetőfelépítményes ablak beszerelése (gyakorlati példa)
A tetőnyílás elkészítése után elkezdhetjük az előre gyártott felépítmény (ablakfülke) beszerelését. Ennek időpontját jó előre egyeztessük a gyártóval. Gondoljunk azonban arra is, hogy terveinkbe az időjárás is beleszólhat. Ha esik, a beépítést el kell halasztani, mert különben a belső térben minden csuromvizes lesz!
Az előre gyártott titáncink felépítmény egyszerűen és gyorsan felszerelhető
Így biztonságos
Nagyméretű előre gyártott tetőfelépítményes ablak védelme teherautón való szállításkor
1. Lépés
A kész felépítményt általában tehergépkocsival szállítják a helyszínre. Az építményt a karcolások és a por ellen védőfóliába csomagolják, a beszerelés előtt ezt el kell távolítanunk.
2. Lépés
Ezután – a mérettől függően -kézzel vagy daruval meg kell emelni a szerkezetet, hogy a teteje vízszintesen álljon, és ebben a helyzetben egy léccel alá kell támasztani. A léc hossza nagyjából az ablakkeret magasságának felel meg (irányérték: 140 cm). Ekkor szereljük le a szállítási védelmet adó fatuskókat is. Van még néhány kisebb munka, amelyet szintén a még földön álló szerkezeten kell elvégezni, mielőtt azt daruval a helyére emelnénk.
3-4. Lépés
A vízelvezető csatornákat kívülről az oldalfalak csepegőlemeze alá. A csatorna kivágott oldala felülre kerüljön. A darabokból összeállított csatorna ugyanolyan hosszú legyen, mint az oldalfal.
5. Lépés
Ezután helyére lehet emelni a felépítményt. Előbb azonban még egyszer gondosan ellenőrizzük, hogy a tetőnyílás valóban megfelelően elő van-e készítve, és nem maradtak-e elöl különféle szerszámok, amelyek útban lennének.
6-7. Lépés
Az előre gyártott felépítményt daruval lehet felemelni. Ehhez használhatunk kötelekből és hevederekből kialakított egyedi szerkezetet vagy – a szerkezet belső burkolatának védelmére – emelővillát és raklapot. 40 – 60°-os dőlésű tetőkhöz való tetőfelépítményeknél a második módszer a megfelelőbb. Bízzunk a darukezelő tapasztalatában.
Ahhoz, hogy az tetőfelépítményt pontosan rá lehessen emelni az előkészített tetőnyílásra, a tetőn legalább egy segítőtársra szükségünk van. Fontos tudni, hogy a tetőfelépítményt alul az előzőleg elhelyezett kötényre kell rátenni. Ezután állítsuk be az építmény helyzetét, a megfelelő felfekvést vízmértékkel ellenőrizzük. A szintbeállításhoz esetleg ki is kell ékelnünk, ha azonban az előkészítő munkát gondosan végeztük, akkor erre nincs szükség.
8. Lépés
Ha pontosan a helyén van, rögzítsük a felépítményt. A rögzítőelemeket (ajánlott méretük 150 x 50 x 80 mm) célszerűen akkus csavarbehajtóval felcsavarozni. Minden rögzítőelemet négy-négy csavarral (5 x 35 mm) kell a felépítményhez és a szarufákhoz erősíteni.
Tájékoztató érték: a cserépfedésű nyeregtetős tetőfelépítményeket hat tartóvassal, az összes többi típust négy rögzítőelemmel kell a tetőre erősíteni. A vízelterelő csatornát is fel kell csavarozni. A felrakás és rögzítés után a finom munkák következnek, mert az újonnan felszerelt felépítménynek nemcsak vízállónak kell lennie, hanem légtömörnek is.
Ha a következő oldalakon bemutatott vázlatok szerint alakítjuk ki az egyes csomópontokat, akkor már semmilyen problémára nem kell számítanunk. (A szükséges anyagok az építőanyag-telepeken, ill. minden nagyobb barkácsáru-házban beszerezhetők.)
a) Lapostetős felépítmény csatlakozása, ha a tetőn deszkázat van 1 vízelterelő csatorna; 2 tetőhéjazathoz csatlakozó lemez; 3 a tetőfelépítményes ablak teteje; 4 tetődeszkázat; 5 tetőlemez; 6 tetőcserép; 7 párazáró réteg; 8 hőszigetelés; 9 burkolat
b) Lapostetős felépítmény csatlakozása, ha a tetőn nincs deszkázat 1 vízelterelő csatorna; 2 tetőhéjazathoz csatlakozó lemez; 3 a tetőfelépítményes ablak teteje; 4 tetőcserép; 5 alátétfólia; 6 párazáró réteg; 7 hőszigetelés; 8 burkolat
c) Nyeregtetős felépítmény csatlakozása, ha a tetőn deszkázat van 1 vízelterelő csatorna; 2 tetőhéjazathoz csatlakozó lemez; 3 nyeregtetős felépítmény teteje; 4 tetődeszkázat; 5 tetőlemez; 6 tetőcserép; 7 párazáró réteg; 8 hőszigetelés; 9 burkolat
d) Nyeregtetős felépítmény csatlakozása, ha a tetőn nincs deszkázat 1 vízelterelő csatorna; 2 tetőhéjazathoz csatlakozó lemez; 3 nyeregtetős felépítmény teteje; 4 tetőcserép; 5 alátétfólia; 6 párazáró réteg; 7 hőszigetelés; 8 burkolat
e) Felépítmény alsó csatlakozása, ha a tetőn deszkázat van 1 tetőlemez; 2 párazáró réteg; 3 hőszigetelés; 4 burkolat; 5 ablakdeszka; 6 burkolólemez; 7 belső párkány; 8 csatlakozókötény
f) Felépítmény alsó csatlakozása, ha a tetőn nincs deszkázat 1 párazáró réteg; 2 hőszigetelés; 3 burkolat; 4 ablakdeszka; 5 burkolólemez; 6 csatlakozókötény; 7 belső párkány
g) A tető és a felépítmény oldalának csatlakozása, ha a tetőn deszkázat van 1 tetőcserép; 2 vízelvezető csatorna; 3 gipszkarton lemez; 4 a tetőfelépítményes ablak oldalfala; 5 párazáró réteg; 6 fogadólécek; 7 rögzítő szögidom; 8 hőszigetelés; 9 burkolat; 10 szarufa
h) A tető és a felépítmény oldalának csatlakozása, ha a tetőn nincs deszkázat 1 tetőcserép; 2 vízelvezető csatorna; 3 gipszkarton lemez; 4 a felépítményes ablak oldalfala; 5 párazáró réteg; 6 fogadólécek; 7 rögzítő szögidom; 8 burkolat; 9 hőszigetelés; 70 szarufa
Rézfedésű tetőfelépítményes ablak
Nem minden előre gyártott tetőfelépítményes ablakot szállítanak teljesen kész állapotban. Vannak olyan típusok, ahol a bádogos munkákat a helyszínen kell elvégezni. Ennek az a hátránya, hogy néhány nappal tovább tart a munka, előnye viszont, hogy a tetőhéjalás milliméter pontossággal illeszkedik. Egyes gyártók a köztes meg oldást választják, és komplett felépítményre adnak ajánlatot, azaz az már a helyszíni bádogos munkákat is tartalmazza. Ha viszont ezeket a munkákat a megrendelő készíti el, akkor garanciális problémák merülnek fel, vagyis feketén-fehéren kimondva: a gyártó a rossz csatlakozásokból eredő károkért semmiféle felelősséget nem vállal.
Az előre gyártott felépítmény a tetőn nyeri el végleges formáját
Rézlemez fedésű tető és tetőcsatlakozó, készen
Egyébként is jobb, ha a tetőn szakemberek végzik a munkát. A következőkben elsősorban azt mutatjuk be, mire kell figyelnünk ahhoz, hogy tetőfelépítményes ablakunk valóban a ház dísze legyen, és az is maradjon. Az azonban természetesen igaz, hogy aktív közreműködésünkkel csökkenthetjük a költségeket.
A vízvezető csatornákat négy- négy tartófüllel és 4 x 25 mm-es csavarokkal, ill. rézszegekkel erősítjük fel. Ezután ragasszuk fel a tömítőszalagot.
Az alsó csatlakozókötényt a tetőcserepek fölé kell helyezni, hogy mintegy 10 cm hosszban fedje azokat. Amennyiben nem jön ki teljes magasságú cserépsor, rövidebbre kell vágnunk a cserepeket és egy segédlécre csavarozzuk rá azokat. A sor szélén a cserepeket megfelelően méretre kell szabni. A lemezt a szélén mintegy 20 mm-nyire fel kell hajtani. Az mindenképp vegye körül a vízlevezető csatorna külső korcát!
- A felső tetőcsatlakozó lemez elhelyezése lapostetős felépítmények esetén: A lemezt a tető felső oldala felől ütközésig betoljuk, és rögzítőfülekkel odacsavarozzuk, ill. szegezzük.
- A felső tetőcsatlakozó lemez elhelyezése nyeregtetős felépítmények esetén: Toljuk be a lemezt a felépítmény végénél, és rögzítőfülekkel szegezzük vagy csavarozzuk oda. Ilyen füleket készen lehet kapni.
A tetőcsatlakozó lemez fedésekor ügyeljünk arra, hogy azt a tetőcserepek fölé kell fektetni. A felépítmény tartószerkezetét hátul, a tetőhöz való csatlakozásnál támasztjuk alá (pl. egy tetőléccel), és egyúttal oda is erősítjük. A vápacsatornát a felépítményre tesszük, és három füllel rögzítjük. Ezután toljuk be a csatlakozólemezt. A tetőcserepeket oldalt egészen a vízcsatorna állókorcáig rakjuk. Szükség esetén a cserepeket el kell vágni. A fedés legalább 20 mm-nyire takarja el a tetőcsatlakozó lemezt.
Jó tanács
Ezen lépések:
- Először mossuk le a csatornát 1 L vízből, 5 % ammóniából és egy kevés mosogatószer keveréké
- Ezután alapozzuk a csatornát kétkomponensű epoxigyanta lakkal.
- Erre az alapozásra 48 órán belül (10 °C feletti hőmérséklet esetén) két réteg alkidgyanta lakkot kell felhordani.
- Csak száraz időben dolgozzunk. Ha esik, a munkát meg kell ismételni.
Birkagyapjú szigetelés tetőtérben
Az elterjedt hőszigetelő anyagok -mint a kőzetgyapot és az üveggyapot – mellett újabban megjelent a tiszta nyírott birkagyapjú szigetelés. Előnye, hogy nem tartalmaz mesterséges rostokat és kötőanyagokat. Természetesen van néhány szabály, amelyet ennek az anyagnak az alkalmazásakor be kell tartani.
1. Lépés
A birkagyapjú szigetelőpaplanok méretét kissé vegyük szélesebbre a szarufák közti távolságnál, hogy a kész szigetelés valóban tömör legyen. A filcborítás a helyiség felé nézzen, és azt a két szélén kapcsokkal erősítsük a szarufák belső oldalára.
2. Lépés
Ha a szigetelőpaplanokat magasan kell elhelyezni, segítővel dolgozzunk.
3. Lépés
Ketten gyorsabban megy a munka: egyikünk a beillesztett paplanokat erősíti fel, miközben a másikunk már a következő darabokat szabja ki. Erre egyébként keskeny pengéjű olló vagy asztali szigetelőanyag-vágó a megfelelő. Ezek nem olcsó eszközök, ezért, ha van rá mód, néhány napra béreljük őket.
Jó tanács
A tető hőszigetelésének felújítása
Ha régi ház tetőszerkezetén készítünk utólag tetőablakot, érdemes lehet a tető hőszigetelését is teljesen felújítani. A következőkben ehhez adunk néhány jó tanácsot.
Fóliák függőleges átlapolása a szarufával vagy a gerendával párhuzamosan 1 beszorított hőszigetelés; 2 párazáró fólia; 3 ragasztószalag; 4 esetleges kiékelés; 5 belső burkolat, pl. lambéria párnafákon
1. Lépés
A szigetelőanyag szabásakor használjunk karton alátétet. A levágandó darab legyen 1 cm-rel szélesebb, mint a szarufák közti távolság, a vágás vonalát filccel jelöljük az anyagon. A vágáshoz használjunk vonalzónak egy deszkát, amely kicsivel hosszabb, mint a hőszigetelő lemez szélessége. Ezt fektessük a szigetelésre, lábunkkal szorosan nyomjuk le, és éles késsel vágjuk le az anyagot.
Jó tanács
2. Lépés
A méretre vágott szigetelést szorítsuk be a szarufák közé. A gyártó jelölései a belső tér felé essenek. Könnyedén nyomjuk be a lemezt a helyére, és készen is vagyunk! Ügyeljünk az egymás alá kerülő lapok hézagmentes csatlakozására.
3. Lépés
A párazáró fóliát egy T alakú támasztórúddal emeljük fel a szarufákra/szelemenekre, és 10 cm-énként tűzőgéppel kapcsozzuk oda.
4. Lépés
Ragasszuk fel a ragasztószalagot a védőcsíkkal együtt a fólia szélére, és szorosan nyomjuk rá.
5. Lépés
A következő fóliasáv felkapcsozása után húzzuk le a ragasztószalag védőcsíkját.
6-7. Lépés
Készítsük el az átlapolási: ragasszuk rá az egyik fóliát a másikra.
8. Lépés
Ezután a gerinc mentén helyezzük el a párazáró fóliát. Itt is érvényes a szabály: beállítani és 10 cm-ként odatűzni.
9. Lépés
Ragasszuk rá a ragasztószalagot a fólia szélére a védőcsíkkal együtt, és szorosan nyomjuk rá. A párazáró fólia következő sávját ismét 10 cm átlapolással erősítsük fel.
10. Lépés
Húzzuk le a ragasztószalag védőcsíkját, ragasszuk fel a csatlakozó fóliát, és szorosan nyomjuk oda. A képen az látható, hogyan kell a párazáró fóliát a tetőtér vízszintes mennyezetrészére felragasztani.
11. Lépés
Így néz ki a leragasztott átlapolás.
12. Lépés
A középszelemenhez való lég-tömör csatlakozásért ragasszuk rá a szigetelőszalagot a gerendára, a fóliát pedig egy léccel simítsuk oda.
13. Lépés
Csavarozzuk fel a lécet.
14. Lépés
Vágjuk le a fölösleges fóliát.
Jó tanács
Párazáró csatlakozások és tetőablak légtömör csatlakozása
A tetőszerkezetet a belső levegő nedvességtartalma (az ún. páradiffúzió) ellen védeni kell.
Erre két lehetőség van:
- nem szellőztetett tető, belső oldali párazáró réteggel;
- szellőztetett tető, legalább 2 cm szélességű végigmenő légréssel és belső oldali párazáró réteggel, valamint méretezett kies beszellőző nyílásokkal.
A tetőtér beépítésénél különösen azokra a fontos és kritikus csomópontokra kell odafigyelnünk, mint a tetőablakok beépítéseinek részletei és a középszelemen vagy a térdfal csatlakozása. Fontos, hogy itt valóban a megadott vázlat szerint dolgozzunk – mégpedig nagyon gondosan, mert a hőszigetelésnek nem szabad átnedvesednie.
Ez a probléma különösen gyakran előfordulhat a tetőtérbe épített fürdőszobáknál. Kellő ismeretek birtokában azonban itt is elkerülhetjük a hibákat.
Csatlakozás a középszelemen mentén 1 párazáró fólia; 2 tömítőszalag; 3 szorítóléc; 4 esetleges kiegészítő lapburkolat a hő- és hangszigetelés érdekében; 5 belső oldali burkolat; 6 hőszigetelés; 7 középszelemen; 8 deszkázat és tetőfólia; 9 ellenléc; 10 tetőhéjalás
Csatlakozás a térdfal mentén 1 párazáró fólia; 2 tömítőszalag; 3 szorítóléc; 4 belső oldali burkolat, pl. gipszkarton; 5 hőszigetelés; 6 deszkázat és tetőfólia; 7 tetőhéjalás
Tetőablak légtömör csatlakozása
Csatlakozás a tetőablakhoz 1 ragasztószalag; 2 párazáró fólia; 3 szorítóléc; 4 belső oldali burkolat; 5 hőszigetelés; 6 alátétfólia; 7 ellenléc; 9 burkolat; 10 hőszigetelés; 11 az oldalsó burkolat részlete
1. Lépés
Először szigeteljük az újonnan beépített tetősíkablakot. Ehhez pl. tömörebb szerkezetű hőszigetelő lapokat használhatunk.
2. Lépés
A már felhelyezett párazáró fólián jelöljük ki az ablak méretét, és univerzális késsel vágjuk be a fóliát a vonal mentén.
3. Lépés
Az ablak keretének külső részére gondosan rögzítsünk fel egy ragasztószalagot. A védőcsíkot húzzuk le.
4. Lépés
Ezután ragasszuk fel és szorosan nyomjuk rá a csíkra az előzetesen méretre szabott párazáró fóliát. A túlnyúló széleket vágjuk le. Bizonyos ráhagyást azonban mindenképpen hagyjunk, különben toldanunk kell.
5. Lépés
A felső kiváltó és a könyöklő mentén a képen látható módon, ragasszuk fel a ragasztószalagot. Ezután a még nyitott felületeket is fedjük le fóliával.
6. Lépés
A nyitva maradt sarkokat egyszerűen ragasztószalaggal és fóliadarabokkal szigeteljük. A keret mentén célszerű a fóliát 2 – 3 cm-énként tűzéssel rögzíteni.
Egyes csatlakozások, pl. csőáttörések elkészítése, sokkal nehezebbnek tűnik, mint amilyen valójában.
1. Lépés
Egy megfelelő csődarab mellett rajzoljuk fel a fóliára a csőáttörés alakját. Tetőn való átvezetéseknél a csövek többnyire ferdén vannak levágva, így tehát vigyázni kell, hisz a lyukat nem lehet egyszerűen körzővel megrajzolni.
2. Lépés
A berajzolt vonalon belül vágjuk fel cakkosan a fóliát. Erre a legjobb az univerzális kés.
3. Lépés
Az előzőleg már négyzet vagy téglalap alakúra szabott fóliadarab szélére ragasszunk kétoldalas ragasztószalagot. Alulról vágjuk fel a fóliát a cakkozott nyílásig, és a vágási vonal két oldalára is helyezzünk ragasztószalagot.
4. Lépés
A csőre körben szintén ragasszunk ragasztószalagot a tetőcsatlakozásnál. Ragasszuk hozzá a fóliadarabot a födémhez és a csőhöz.
5. Lépés
Az áttörésnél a felhajtott rész tövében a fóliát ragasszuk körül ragasztószalaggal.
6. Lépés
Végül a fóliacikkek csücskeit hajtsuk fel