Milyen színű legyen a gyerekszoba? Hogyan rendezzük be?
Egy gyerekszoba berendezésekor általában bátrabban kísérletezünk, mint a lakás többi részének kialakításakor. Itt még azok is szabadjára engedik fantáziájukat, akik a lakás többi részében inkább a visszafogottabb megoldásokat választották. Az addig inkább pasztellszíneket kedvelő szülők egyszer csak azon veszik észre magukat, hogy élénk rózsaszín festékek, elvarázsolt kastélyokkal, égitestekkel vagy vadállatokkal díszített tapéták között válogatnak óraszám, és fáradhatatlanul vadásznak olyan kiegészítőkre, amelyekkel tökéletessé tehetik a gyerekek mesebirodalmát.
Mert a gyerekszoba tényleg mesebirodalom
Ez az a hely, ahol a kis lakók eltervezik világraszóló kalandjaikat, elkészítik színpompás rajzaikat és egyáltalán: visszavonulhatnak a képzelet világába. Ha olyan környezetet teremtünk csemeténknek, ahová szívesen vonul vissza, egyben fantáziavilágát is fejlesztjük – nem utolsó sorban saját kreativitásunkat is szabadjára engedhetjük.
Ez a cikksorozat segít abban, hogy a gyerekszoba berendezésekor maradéktalanul ki tudjuk használni a szoba adottságait. Megismerhetjük a legfontosabb tervezési szempontokat. Ezenkívül számos praktikus tanáccsal is ellát bennünket a cikksorozat – hiszen még egy tündérkirálynőnek vagy egy űrhajósnak is szüksége van például egy kényelmes ágyra!
A cikksorozatban találunk olyan berendezési ötleteket vagy részletmegoldásokat, amelyek kivitelezését lépésről lépésre megismerhetjük, legyen szó akár egy bébitakaró díszítéséről, egy gardróbszekrény felújításáról vagy a fal csinosításáról. Minden bemutatott darab könnyen, akár egy hétvége alatt elkészíthető, emellett pedig számos egyszerű ötletet is bemutatunk, amelyek akár egy délután vagy még rövidebb idő alatt megvalósíthatók.
- Vintage, klasszikus, kockás? A legszebb gyermektapéták közül válogattunk!
- Pompázzon zöld színben nappalink!
- Frissítő menta
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Színtervek
Ha a gyerekszoba kiinduló állapota csupasz, fehér falakat jelent, kezdjük az első résszel (A színtervek összeállítása), amely segítségünkre lesz abban, hogy megtaláljuk az adott tér szempontjából legelőnyösebb színkombinációkat. Ez a rész bevezet a helyes színkeverés tudományába is, így biztosan kellemes színösszeállítást készítünk majd, és nem riadunk vissza a merészebb párosításoktól sem.
Tervezés
A bútorok és kiegészítők beszerzésében, az alaprajz kialakításában és a biztonsággal kapcsolatos kérdésekben nyújt hasznos segítséget a következő, Alaprajz, bútorok és padlóburkolat c. pont, amelyben szó esik a megfelelő ágy kiválasztásáról éppúgy, mint arról, hogyan találjunk olyan bútorokat, amelyek követik a gyerekek növekedését, és hogyan válasszunk olyan padlóburkolatot, amely kibírja a leghevesebb gyerekszobai csatározásokat is. Ebben a részben a helyes alaprajz kérdésével foglalkozunk, így még a legkisebb vagy legszabálytalanabb alaprajzú szoba berendezése sem jelent majd gondot.
Minden szülő szíve vágya, hogy a rengeteg játékot legyen hova elpakolni. Ebben nyújt hasznos segítséget a Tárolási ötletek c. rész, amelyben bemutatjuk, hogyan lehet eme fontos kérdést praktikusan és elegánsan megoldani. Ebből a cikksorzatból azt is megtudhatjuk, hogyan párosítsuk egymással a részleteket úgy, hogy egységes egésszé álljanak össze, és milyen kiegészítőket válasszunk, hogy a tér valóban életre keljen.
A gyerekek ízlése csaknem olyan gyorsan változik, mint ahogyan nőnek. Ötleteket találunk arra, hogyan alakítsuk át a szoba összképét néhány egyszerű fogással. A fejezetben ötleteket találunk az otthoni tanulósarok kialakítására éppúgy, mint arra, hogyan teremtsük meg a pihenés, a szabadidős tevékenységek vagy vendégfogadás ideális feltételeit.
A gyerekszobát az élénk színek és vidám minták töltik meg élettel.
A kerek „kajütablakoknak” köszönhetően egy valódi hajókabinban érezhetjük magunkat!
A lakásban válasszunk kevésbé erőteljes színeket, a gyerekszobában azonban nem kell visszafognunk magunkat: használjunk bátran harsány színeket! Tekintsük a színkört szórakoztató játéknak. A gyerekek fogékonyak az élénk színekre, ezért ha rájuk bízzuk a választást, készüljünk fel a legkáprázatosabb színkombinációkra!
Hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket, néhány szabályt előzetesen mindenképpen állítsunk fel és ne feledjük, hogy a gyerekszoba a játék mellett a pihenés helye is. Azt is tartsuk szem előtt, hogy bár ez a szoba a gyerekek birodalma, valószínűleg mi magunk is sok időt fogunk itt eltölteni. Ezért érdemes számunkra is kellemes, és a gyerekek ízlésének megfelelő színösszeállítás mellett dönteni.
Praktikus szempontok
Amikor kellően felszerelkeztünk színkártyákkal és tanácsadó könyvekkel, érdemes a hatalmas választékot az adott feltételekhez (a szoba alakja, mérete, a meglévő, esetleg beépített bútorok) leszűkíteni.
A szoba alakja
A tervezéskor igazodjunk a szoba méretéhez és arányaihoz. Az ügyesen megválasztott belsőépítészeti trükkökkel kiemelhetjük a szoba előnyös adottságait és még a kevésbé kedvező arányú szobákat is kellemesebbé tehetjük.
Négyzet alaprajz
Ez a legegyszerűbb alaprajz, bár amennyiben a szoba kicsi, dobozszerű hatást és a bezártság érzetét keltheti. Feldobhatjuk az összhatást, ha az egyik falat a többitől eltérő színűre festjük vagy tapétázzuk. így a szoba már nem tűnik szabályos négyzet alaprajzúnak, és érdekes, figyelemfelkeltő fókuszpontot hozhatunk létre. Jó, ha ennek a kiemelt falnak a színe visszaköszön a bútorokon vagy kiegészítőkön (pl. egy színesre festett széken, szőnyegen vagy ágytakarón).
A sötét színűre festett falnak köszönhetően a ferde mennyezet érdekes, dekoratív részlet lett.
Egy szűk sarkot élénk színekkel tehetünk vonzóbbá; itt kellemes tanulósarkot alakítottunk ki.
Téglalap alaprajz
Ebben az esetben legfontosabb feladatunk, hogy a szoba kellően kiegyensúlyozott arányokat mutasson. Ez különösen fontos, ha az ágyat csak a hosszabbik fal mentén tudjuk elhelyezni. Célunkat legkönnyebben úgy érhetjük el, ha az egyik vagy mindkét hosszabbik falat világosabb árnyalatúra festjük – így azok rövidebbnek tűnnek, így a szoba arányai sokkal kellemesebbnek tűnnek.
L alakú szoba
Egy éles sarkot nehéz elrejteni, ezért inkább emeljük ki! Lányszobákban ez az ideális helye a szépítkezősaroknak, tükörrel és fésülködőasztallal. De kerülhet ide az íróasztal vagy a számítógép is, amelyhez megfelelő asztalt és helyi világítást kell elhelyeznünk. Emeljük ki ezt a területet festéssel vagy mintás tapétával, vagy akasszunk a falra parafa táblát, így a gyerekek saját alkotásaival díszíthetjük a szobát.
Mit őrizzünk meg az eredeti berendezésből?
Ha a szoba teljesen üres, színválasztásunkkal semmihez nem kell igazodnunk, ha azonban megtartunk néhány berendezési tárgyat, azokat figyelembe kell vennünk a tervezésnél. Utóbbi esetben a már adott színek visszatérhetnek néhány kiegészítőn is. Ha pl. megtartjuk a padlószőnyeget, válasszunk ugyanolyan színű párnákat, lámpaernyőket, képkereteket vagy ágytakarókat, a fal színe pedig legyen eltérő.
Néhány további ötlet az egységes összkép megteremtéséhez:
- Ha a beépített bútorok vagy a meglévő padlóburkolat nagy felületű, az összkép maradjon egyszerű, és legfeljebb két további szín jelenjen meg a falakon és bútorokon.
- Egy adott szín árnyalatainak párosítása sokszor mutatósabb, mint az éles kontrasztok. Az olyan élénk színek mellé, mint pl. a vörös, válasszunk sápadtabb rózsaszínt.
- Ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy helyesen párosítottunk-e színeket, keressünk mintás kiegészítőket az egyszínűek helyett. Ezek segítenek a megfelelő színpárok megtalálásában.
- Ha sok fehér vagy krémszínt alkalmazunk, akár a mintákon, akár egyszínű fal- vagy fafelületeken, könnyebben tudunk harmonikus összképet kialakítani.
Térhatás és színek
A világosabb színek nagyobbnak mutatják, míg a sötétebb, melegebb színek kisebbítik a teret. Ennek ismeretében tehát amennyiben egy kicsi szobát nagyobbnak szeretnénk mutatni. válasszunk világosabb színeket, míg ha egy nagy szobát szeretnénk összefogottabbá tenni, egy vagy két falat fessünk sötétebbre.
A gyerekek választása
Ha gyermekünk nagyon erőteljes színt választ (pl. harsány rózsaszínt vagy narancssárgát) meglehetősen nyomasztó lehet, amennyiben az összes falat azzal festjük be. Mégis érdemes csemeténkre bízni a választást, még akkor is, ha egészen kicsi gyerekről van szó: elvégre az ő szobáját készülünk berendezni! Néhány alapelvet azonban érdemes betartani, így az összkép biztosan kiállja majd az idő próbáját.
A következőkben ehhez adunk néhány hasznos tanácsot:
- Derítsük ki, melyek gyermekünk kedvenc színei, majd válasszuk ki azok nekünk is tetsző árnyalatait. így biztosan olyan színt választ, amelyet mi is kellemesnek találunk.
- Hagyjuk, hogy gyermekünk válasszon a színkártyák közül, de a szoba berendezésénél az adott színt kombináljuk visszafogottabb színekkel, így a végeredmény sokkal kellemesebb lesz. A kicsi által kiválasztott élénk narancssárga vagy rózsaszín remekül mutat majd pl. néhány széken vagy játéktartó dobozon, sőt az egyik falat is befesthetjük ilyenre.
- Engedjük, hogy csemeténk kiválasszon egy színt, de annak két-három árnyalattal világosabb változatát alkalmazzuk a berendezésnél, így biztos nem kell majd napszemüveget feltennünk, ha bemegyünk a szobába.
Festékminták
A legegyszerűbben úgy tesztelhetjük az adott színárnyalatot, ha próbafelületet készítünk belőle pl. kartonpapír-darabon. A befestett papírdarabot próbáljuk oda a fal és a szoba különbözőpontjaihoz, hogy megvizsgálhassuk, hogyan mutat a különböző fényviszonyok mellett. Ezt a műveletet ismételjük meg különböző napszakokban. Ha egyszerre többféle színt is kipróbálunk, az egyes kartondarabok hátára jegyezzük fel, hogy melyiken melyik festéket használtuk.
A színes, függőleges csíkok különlegessé teszik az egyszerű fenyőfa szekrényt.
A térkihasználás
A megfelelően megválasztott színekkel és mintákkal hangsúlyozzuk ki a szoba előnyös tulajdonságait, a kevésbé szerencsés adottságokat pedig igyekezzünk tompítani. A következőkben ehhez adunk néhány hasznos tanácsot.
Kis alapterületű és kis belmagasságú szoba
- Világos vagy pasztellszíneket alkalmazzunk, a sötétebb árnyalatokat csak egy vagy két falra vagy bizonyos részletek kiemelésére használjuk. Ezek különösen alkalmasak egy-egy érdekesebb részlet (pl. ferde mennyezet) kiemelésére.
- Kerüljünk minden olyan elemet (pl. széles, vízszintes csíkok a falon), amelyek vízszintes irányban kettéosztják a szobát. A függőleges csíkozás magasabbnak mutatja a helyiséget, amennyiben azonban a szoba keskeny is, ezzel a trükkel is bánjunk csínján, mert kiemeli a kedvezőtlen arányokat.
- Aprómintás tapétát válasszunk, és kerüljük a túlságosan buja mintázatú párnákat és szőnyegeket, különben azok túlságosan uralni fogják a teret.
Nagy alapterületű és magas szobák
- Válasszunk meleg színeket, a falfelületeket pedig tagoljuk mintákkal, polcokkal vagy képekkel.
- Ha nagyon nagy a szoba belmagassága, a mennyezetet a falnál egy-két árnyalattal sötétebbre fessük, így kisebbnek tűnik a tér.
- A falat szegéllyel vagy párkánnyal osszuk meg, alulról mérve nagyjából a magasság egyharmadában (szemmagasság alatt), így eltereljük a figyelmet a magas mennyezetről.
Természetes világítás
A megfelelően megválasztott szín világosabbnak és tágasabbnak mutatja a teret. Bizonyos színek jóval világosabbnak mutatnak egy sötét szobát, míg a melegebb, sötétebb színek tompítják a túlságosan erős fényt. Azokban a szobákban, amelyek kevés természetes fényt kapnak (a kis ablakok vagy a kedvezőtlen tájolás miatt), meleg színárnyalatokkal, a nagyobb ablakokkal vagy sok természetes fénnyel megáldott szobákat pedig hidegebb árnyalatokkal fessük ki. A melegebb árnyalatokban több vörös és sárga, míg a hidegebbekben több kék pigment található. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a kék szín minden esetben hidegnek tekinthető – a türkiz vagy lilás színek melegebbnek tűnnek, mert több sárga és/vagy vörös pigmentet tartalmaznak.
A megfelelő festék kiválasztása
- A falakra és fafelületekre alkalmas vízbázisú festékekkel könnyű dolgozni, és nincs erős szaguk. Ha gyermekünk allergiás vagy asztmás, lehetőleg szagtalan, petróleum- és oldószermentes festéket válasszunk.
- Ha tisztítható felületet szeretnénk, válasszunk matt helyett selyemfényű festéket – erről egy nedves ruhával könnyedén letörölhetjük a maszatos kezek és a zsírkréta nyomát is.
- Az olajalapú festékekkel kezelt fafelület tartós és strapabíró, jól tűri az igénybevételeket és könnyen tisztítható. Ennek felhordása előtt azonban át kell csiszolni és alapozni kell a felületet, és a festék erős szaga akár napokig is érezhető.
- Ha ugyanazt a festéket többféle felületen is alkalmazni szeretnénk, válasszunk többcélú felhasználásra alkalmas festéket. Munka közben tartsuk be a gyártó utasításait, és mindig megfelelően előkészített (lecsiszolt és híg mosószeres vízzel leöblített) felületen dolgozzunk.
Hogyan társítsuk a színeket?
Hogyan állíthatunk össze harmonikus, mégis tetszetős színpárosításokat? A kérdésre a választ a színkörben találjuk meg. Ezt forgalmazzák pl. a festékgyártók is, és segítségükkel könnyebben eldönthetjük, hogy mely színek illenek egymáshoz.
A következőkben három olyan módszert mutatunk be, amelyekkel tetszetős színösszeállításokat tervezhetünk.
- Monokróm összeállítás: Ennél a színeket a színkör egy adott körcikkeiből válogatjuk össze, azaz egy adott szín különféle árnyalatait használjuk. Ezzel a módszerrel nem tévedhetünk nagyot, és akkor is bevált módszer, ha csemeténk ragaszkodik ahhoz, hogy az egész szoba vörösben vagy rózsaszínben pompázzon.
- Komplementer (kiegészítő) színek: Ilyenkor a színeket a színkör egymással szemben fekvő körcikkeiből választjuk (pl. kék és sárga). Ez már jóval több merészséget kíván, mint az előző módszer, egy gyerekszobában azonban jól mutatnak merészebb ötletek. Ha kissé visszafogottabb összeállítást szeretnénk, válasszunk majdnem komplementer színeket, azaz ne az adott színnel szemben lévő, hanem az amelletti körcikket. Bevált párosítás pl. a kék és a citromsárga.
- Egymással harmonizáló színek: Ennél a változatnál a színkör egymás melletti körcikkeit választjuk, pl. zöldet és sárgát. A színek élénkségétől függ, hogy az összhatás élénk vagy kissé tompább, de minden esetben kellemes és lakályos.
Válasszunk a színkörön egymás mellett lévő színeket, így kellemes, vidám lesz az összhatás.
Komplementer színek: azért hogy ne legyenek túlságosan erőteljesek és nyomasztók a színek, válasszunk majdnem komplementer színeket, azaz a színkörön ne a pontosan szemben lévő, hanem az amelletti körcikket válasszuk.
Monokróm összeállítás: egy adott szín különböző árnyalatait párosítjuk, így nyugodt lesz az összkép, amelyhez könnyen találunk kiegészítőket.
Az egymással harmonizáló színek megnyugtatóan hatnak.
A minták kiválasztása
A gyerekek a színek mellett a mintákat is nagyon szeretik; utóbbiak segítségével könnyen eleget tehetünk hirtelen feltámadt vonzalmuknak pl. az űrhajók vagy a pónilovak iránt.
Néhány szempontra azonban érdemes figyelni a minták kiválasztásánál és társításánál:
- A minták mérete igazodjon a szoba arányaihoz. Egy nagy, üres falfelületen vagy ablak előtt jól mutatnak a nagyobb minták, egy kisebb szobában vagy kis felületeken viszont inkább kisebbeket alkalmazzunk.
- Bizonyos minták (pl. kis pöttyök, csíkok és kockák) bárhol jól mutatnak, anélkül, hogy túlságosan uralnák a környezetüket. Emellett könnyebben is találunk hozzájuk kiegészítőket, és nem lesznek túl hamar unalmasak sem.
- Bátran keverjük egymással a különféle mintákat. Egy nagyobb méretű virágmintákkal díszített felület remekül mutat valamilyen kockás mintával, feltéve, hogy a két mintában legalább egy közös szín található.
- Az erőteljesebb mintákat ellensúlyozzuk visszafogottabb elemekkel. Válasszunk pl. fehér alapszínű tapétát vagy textilt, vagy a sötétebb színű, mintás tapétát ellensúlyozzuk halványabb padlóburkolattal és természetes fafelületekkel.
- A munka nehezét hagyjuk meg a gyártóknak. Sok lakberendezési áruházban kaphatók egymással kombinálható termékcsaládok, amelyek színe és mintázata biztosan illik majd egymáshoz.
Tapétával kiemelt falfelület
Az egyszerűbb szobabelsőt izgalmasabbá tehetjük, ha a szoba egyik falát élénkebb mintázatú tapétával burkoljuk. Ez megkönnyíti a tapétázást, és kihangsúlyozza a helyiségnek ezt a részét. Kisebb szobáknál ezzel a módszerrel nem keltenek „dobozszerű” hatást, a túl nagy méretű vagy nagy belmagasságú helyiségekben pedig a sima festett falfelülettel vagy egyszínű tapétával kombinált nagymintás tapétával tagolhatjuk a falfelületet.
A mintás tapéta kiválasztásánál azonban ügyeljünk arra, hogy harmonizáljon a többi falfelülettel. Ennek legegyszerűbb módja, ha a kettőt egy közös szín köti össze. Mindig a tapéta típusához való tapétaragasztóval ragasszuk fel a tapétát.
Izgalmasabb lesz a nagy fafelület, ha az egyik falat a többitől eltérő, nagymintás tapétával vonjuk be. Ebben a szobában az eltérő mintázatú tapétát azonos szegélycsík fogja egybe.