Kellemes lakókörnyezet: fűtési rendszerek, energiamegtakarítás
Az egészséges lakókörnyezet kialakításakor a fűtési rendszernek is döntő szerepe van. Napjainkban azonban ez már nem csupán a hőfok biztosítását jelenti, amely mellett jól érezzük magunkat, ugyanis az Egészségügyi Világszervezet (WHO) definíciója értelmében az egészséges közérzethez hozzátartozik a fáradtságérzettől való megszabadulás, amit a téli évszakokban többek között a fűtés biztosít. Ennek a jelentősége a mindennapokban csak kevesekben tudatosul, ám előnyeit mindannyian szívesen élvezzük. Nem utolsó sorban a modern fűtési eljárások tették lehetővé azt is, hogy a fűtéssel járó környezetterhelés minél kisebb legyen.
Szén-dioxid kibocsátás
Az energiatakarékosság és a környezetvédelem kérdésében a ház- illetve lakástulajdonosok, a lakók, illetve az állam álláspontja nagyon közel áll egymáshoz. Ha arra gondolunk, hogy a lakások és házak fűtése a szén-dioxidkibocsátáshoz 95%-kal járul hozzá, azonnal megértjük, hogy ez nem csak az állam, hanem minden egyes polgár problémája is. Elismert tudósok kimutatták, hogy milyen káros hatással van bolygónk klimatikus viszonyaira ez az égéstermék, ez pedig mindannyiunkat érintő probléma.
Önmagában az, hogy az új épületeket a jó hőszigeteléssel alacsony energiaszükségletűre tervezik, még nem oldja meg a szén-dioxid-kibocsátás problémáját. Éppen ellenkezőleg: az új épületek csak növelik a kibocsátott mennyiséget, jóllehet elődeiknél kisebb mértékben. Németországban Prof. Dr Karl Gertis már többször felhívta a közvélemény figyelmét arra, hogy az országban lévő 24 millió háztartás éves energiaszükséglete négyzetméterenként meghaladja a 150 kWh-t. Fontos tehát, hogy energiatakarékos fűtési rendszerrel is felszerelt otthonunk legyen, amely ideális lakókörülményeket teremt az egészséges klíma kialakulásához.
A fűtési rendszer négy eleme
Egy korszerű fűtési rendszer négy elemből áll: a hőtermelőből vagy kazánból, a hőt szállító csövekből (és a keringető szivattyúból), az egyes helyiségekben a hőt leadó berendezésekből, vagyis a radiátorokból, hőleadó felületből (pl. padlófűtés), végül azokból a berendezésekből, amelyekkel a fűtést irányítani és szabályozni lehet.
A kazánok típusai, működése
Alapvetően kétféle típusú kazán létezik: a normál, és az alacsony hőfokon üzemelő (továbbiakban energiatakarékos) kazán. Döntésünket az anyagi megfontolásokon kívül a helyi adottságok, igényeink, valamint a felhasználni kívánt energiahordozó határozza meg. Míg korábban a forró víz hőmérséklete 70-90 °C volt, ez ma már 35-75 °C között ingadozik, vagyis közelebb van az elérni kívánt szobahőmérséklethez, így a kazán működtetése is energiatakarékosabb, üzemeltetési költsége kisebb, valamint az égéstermék hőmérséklete és a légszennyezés is alacsonyabb. A korszerű kazánok hőszigetelése rendkívül jó, lassabban hűlnek ki, felületükön kisebb a hőveszteség.
- Miért fontos a hőszigetelés?
- Fűtőrendszerek – gáz, kandalló, fűtés
- Fatüzelésű vaskályhák veszélyei és használata
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az égőfej és az égéstér kialakítása jó égési feltételeket biztosít, így csökken a kibocsátott szennyezőanyag mennyisége is. Természetesen az energiatakarékos kazánhoz megfelelő csöveket és fűtőtesteket kell választanunk, a kéményt pedig a kazán teljesítményéhez és fűtőanyagához igazítanunk. Biztosítanunk kell a kémény jó hőszigetelését, valamint meg kell védenünk azt a lecsapódó nedvességtől is (bélelt kémény). Az energiatakarékos kazánok esetében bizonyos körülmények között páralecsapódás alakulhat ki. A normál hőmérsékleten üzemelő kazán működésekor a kémények bélelését írják elő.
Kondenzvíz, energiahatékonyság
A kondenzvizet a kémény alján összegyűjtik, időnként leeresztik és megfelelő módon kezelik. Energiatakarékos fűtési rendszer esetén a távozó gázok hőmérsékletét is részben visszanyerik és a fűtési rendszerbe visszavezetik. Bármilyen fűtési rendszerről legyen is szó, az építés engedélyezési eljárásban a területileg illetékes kéményseprők szakhatósági hozzájárulását meg kell kérni ahhoz, hogy a használatba vételi engedélyt kiadják.
A szilárd energiahordozók elégetéséhez is kazánra van szükségünk. A háztulajdonosok véleménye általában az, hogy ha az égés közben keletkező gázok kibocsátása a határértéket meghaladja, elegendő az égőfejet kicserélni.
Valóban igaz, hogy az égő cseréjével a kibocsátott gáz mennyisége a határérték alá csökken, ez azonban nem javít az energiafelhasználás hatékonyságán, mert az energiatakarékos kazánnal 25-30%, a hővisszanyerős rendszerrel pedig akár 40% energiát is megtakaríthatunk.
Egy korszerű fűtési rendszer vázlata: 1: érzékelő; 2: időmérő; 3: vezérlő egység; 4: termosztát; 5: hőszabályozó csap; 6: keverő elektromos szervomotorral; 7: keringető szivattyú.
A hagyományos kazán korunk követelményeinek már nem felel meg, hiszen működése meglehetősen energiapazarló. 1: felfűtési hőmérséklet 70-90 °C ; 2: keringetési hőmérséklet 40-90 °C ; 3: vízhőmérséklet-szabályozó (termosztát).
Korszerű, energiatakarékos, változó vízhőmérsékletű kazán vázlati rajza. 1: víz hőfoka a kazánban 40-75 °C; 2: keringetési vízhőmérséklet 40-75 °C, igény szerint; 3: kazán és vízhőmérséklet-szabályozó.
Kondenzátoros kazánból és energiatakarékos radiátorból felépített fűtési rendszer vázlata. 1: energiatakarékos fűtőtest; 2: kondenzvíz kifolyó; 3: égéstermék. A kondenzátoros kazán a távozó égéstermék gőzét kicsapatja és az így visszanyert hőt a helyiségek fűtésére felhasználja.
A hő elosztása
Ha új rendszert építünk, a csövek mindenképpen legyenek hőszigetelt csövek. Felújításkor vagy a fűtési rendszer korszerűsítésekor ne mulasszuk el a hőszigetelést a régi épületekben sem. A hőszigetelés mindenkinek egyéni érdeke. Durva szabályként elfogadható, hogy a szigetelés akkor jó, ha a szigetelőanyag vastagsága a cső átmérőjével megegyezik. Ez egy családi ház esetében 20-40 mm közötti. Ez nem csak a fűtéscsövekre, hanem a melegvíz csövekre is igaz, ugyanis a hőszigeteléssel energiát, időt és pénzt takaríthatunk meg.
Nem kevésbé fontos kérdés, hogy fűtőtesteket vagy padlófűtést szeretnénk-e?
Mindkét megoldásnak megvan az előnye, és szakszerű kivitelezés mellett a kényelmi szempontoknak is tökéletesen eleget tesznek. Mindkét megoldás alkalmazható energiatakarékos rendszerben. A radiátoros megoldás általában kevesebb költséggel jár, mint a padlófűtés. A korszerű fűtőtestek könnyen és gyorsan szabályozhatók, így mindig csak annyi hőt adnak le, amennyire a helyiségben éppen szükség van.
A kívánt hőfokot a termosztáttal szabályozhatjuk
A legpontosabban a hőmérséklet az elektromos érzékelővel összekötött termosztátokkal állítható be, amelyek azonnal reagálnak az olyan hirtelen hőmérséklet-változásra, amelyet a váratlanul előbújó nap vagy egy ablak kinyitása okoz. Az elektromos termosztáttal tehát energiát takaríthatunk meg. A padlófűtés jellemzője, hogy nagyon alacsony vízhőmérsékleten üzemel, és valamivel nehezebben fűti fel a helyiséget, mint a radiátor. A padló és a mennyezet hőmérséklete viszont a padlófűtéses megoldásnál magasabb. Ha már van némi tapasztalatunk a hőmérséklet szabályozásában, akkor a padlófűtéssel rendkívül kellemes klímát érhetünk el.
A két rendszer előnyeit oly módon ötvözhetjük, hogy a folyamatosan használt helyiségben padlófűtést alakítunk ki, de beállítunk fűtőtestet is. Az alapfűtést a padlófűtés adja, ha azonban a hőmérséklet-változásra gyorsan kell reagálni, akkor a radiátor besegít. A hálószobába és a gyerekszobába – hiszen ezeket nem használjuk egész nap – elegendő radiátor beépítése. Térjünk vissza még egy gondolat erejéig a radiátor hőleadásához, hiszen ez is a kellemes lakókörnyezet egyik meghatározó eleme. A hő egyrészt a levegőben áramlik, másrészt hullámok formájában sugárzik. Az előbbi esetben legelőször mindig a fűtőtest közvetlen környezete melegszik fel.
Ezt követően a melegebb levegő a fizika törvényszerűségeinek megfelelően a helyiség alacsonyabb hőmérsékletű részei felé áramlik. Időközben ez a meleg légáramlat lehűl, és amikor eléri a környezetének hőmérsékletét, akkor lelassul, de az előbbiekben leírt mozgási folyamat fennmarad és a helyiség levegője folyamatos cirkulációba kezd. A fűtőtesteket általában a főfalakra, lehetőleg az ablakok alá szerelik, mert itt a legalacsonyabb a falfelület hőmérséklete. A fűtőtestből felfelé szálló meleg légáramlat felmelegíti az ablakon át beszűrődő hideg levegőt, így egy ún. hőfüggöny alakul ki.
Cserépkályha, sugárzó hő
A cserépkályha adta meleget az emberek többsége kellemesnek érzi. A cserépkályha a napsugarakhoz hasonlóan sugárban adja le a hőt. A sugárzó hő elektromágneses hullámai a kályhától elindulva beleütköznek a falakba, a mennyezetbe vagy a padlóba. A falak, a padlóburkolat, a tapéta és a bútorok felveszik a hullámokat, és ismét hővé alakítják azokat. Mivel ebben a helyiségben levő tárgy szinte azonos hőt ad át az őt körülvevő levegőnek, így cirkuláló hőáramlatok nem alakulnak ki, és a por sem kavarodik fel.
A sugárzó hő a levegőt csak áttétellel melegíti fel, tehát a csupán hősugárzást előállító fűtőtestek hatékonysága a légtér levegőjének felmelegítésében rossz, ugyanakkor a környezetükben lévő tárgyakat felforrósítják. Hosszú távon megfelelő klimatikus érzést adhatnak a sugárzók, csak ne álljunk a sugarukba.
Szabályozás, energiatakarékosság és jó közérzet
A túlfűtött helyiség legalább annyira kellemetlen, mint a hideg. Ha túl magasnak érezzük a hőmérsékletet, általában kinyitjuk az ablakot. Ez azonban nem jó megoldás, hiszen az energiával takarékoskodnunk kell. Szerencsére a korszerű szabályozó berendezések ma már ezt is megoldják.
Vannak hidegebb, hűvösebb, kellemesen meleg és forró napok. A szabályozórendszer feladata az, hogy az aktuális időjárási viszonyoknak megfelelően biztosítsa az optimális hőmérsékletet. A korszerű technika lehetővé teszi, hogy a készülék a hőmérsékletet emberi beavatkozás nélkül, automatikusan szabályozza. A készülékhez tartozik egy külső hőérzékélő, amely a levegő külső hőmérsékletét érzékeli. A készüléket célszerű a ház észak-nyugati, szeles oldalán elhelyezni. A rendszer figyelembe veszi a külső hőmérsékletet, és a központi irányító egység a fűtést ennek megfelelően is szabályozza.
A képen látható cirkó helytakarékos, hiszen a bojlerrel mindössze ½ m2-t foglal el. A melegvíz-ellátásról és a fűtésről is gondoskodó készülékeket a konyhában, egy magas szekrényben helyezték el.
A szabályozó a külső hőmérsékletet hasonlítja össze a kazán hőfokával. Ha az utóbbi alacsonyabb, a szabályozó bekapcsolja az égőfejet, amely a vizet a kívánt hőfokra melegíti fel. A készülék képes a keverést és a víz keringetését is szabályozni.
Folytassuk a gondolatmenetet! Vajon tényleg minden napszakban szükségünk van a szabályozásra és a kellemes hőmérsékletre? Éjszaka ugyanis alszunk, napközben pedig a munkahelyünkön tartózkodunk. Emellett egyénileg eltérő lehet, hogy ki milyen hőmérsékletet érez kellemesnek. Ha a nap besüt az ablakon, ha nagy társaság van, vagy más készülék ad meleget, gyakran érezzük úgy, hogy túl magas a hőmérséklet és le kell venni a fűtést. Mindezek korrigálását a modern szabályozó berendezések elvégzik, egyben energiatakarékosabb és környezetkímélőbb működést tesznek lehetővé.
A hagyományos, hőtermelő kazánoknál az égéstermék távozásakor a hőveszteség a 15-20 %-ot is elérte. Ez a korszerű berendezések esetében 5-10 %-ra csökkenthető. 1: hőveszteséggel távozó égéstermék; 2: felületi hőveszteség; 3: energiahordozó; 4: hasznosított hő.
A hagyományos kazánok égetési ideje általában rövid, ami az égő újraindításai miatt energiaveszteséghez vezet. Amikor a levegő a kazánon keresztül a kéménybe áramlik, a kazán hőmérséklete túlságosan alacsony. A kazán felületi hővesztesége túlságosan magas. A modern kazánokat már korszerű hőszigeteléssel látják el.
A hőmérséklet szabályozását legegyszerűbben az egyes helyiségekben elhelyezett termosztátokkal végezhetjük el. A szabályozógomb elforgatásával beállíthatjuk azt a hőmérsékletet, amelyet nem szeretnénk túllépni. A kis készülék vezérli a kazánt, így szabályozza a fűtőtestek által leadott hő mennyiségét. A termosztátok felszereltsége nagyon különböző lehet: az egyszerű, hőfokbeosztásos szabályozógombbal ellátottól a mikroprocesszoros, időkapcsolóval és ventillátorral felszerelt, akár az ablak kinyitását is érzékelő készülékekig. A fűtés még hatékonyabb, ha a kazán fűtési hőfokát is szabályozhatjuk.
A termosztát elhelyezhető valamennyi lakóhelyiségben vagy közvetlenül a kazánon is. A kazánra helyezett készülékkel irányítható más funkció is, amely a kényelem vagy éppen az energiatakarékosság szempontjából fontos.
A termosztát beállítja a megkívánt hőmérsékletet éjszaka, napközben, vagy amikor senki nem tartózkodik otthon, hosszabb távollét, és szabadság, esetleg hétvégén is. Vagy épp ellenkezőleg, a túl nagy hidegben fokozhatjuk a kazán teljesítményét. Ha estére vendégeket várunk, az is beállítható, hogy a kazán kivételesen ne kapcsoljon ki. A túl nagy hőmérséklet-ingadozást, illetve lehűlést azonban célszerű elkerülni egyrészt azért, mert a hideg falak újbóli felmelegítése többlet energiát igényel, másrészt nedvesség csapódhat ki – ami hosszú távon károkat okozhat.
Fürdőszobában elhelyezett, törölközőtartó formájú fűtőtest. A termosztát garantálja az állandó hőmérsékletet.
A padlófűtést – elsősorban a fürdőszobában – a kellemes érzet miatt sokan kedvelik. A rézcsövek tetszőlegesen hajlíthatok.
Mire kell figyelnünk?
A szabályozó és a fűtési rendszer hatékonysága az épület építészeti megoldásaitól is függ. A vastag falú, tömör téglából, betonból vagy terméskőből épült házak esetében a felfűtés hosszabb ideig tart mint a könnyűszerkezetes faépületek esetében. A masszívabb, tömörebb építőanyagok termikus tehetetlensége miatt hosszútávon a kiegyenlített hőfok könnyebben biztosítható.
Nyári melegben jobb klímát ad a tömör falak hőtároló-képessége. à hőtárolás (ld. lexikon). Amikor tehát a szakember a fűtési rendszert tervezi, mindenképpen figyelembe veszi az épület adottságait is. Szakemberek számításai szerint a mikroprocesszoros, időkapcsolóval ellátott vezérlésű fűtési rendszerrel akár 30% energiát is megtakaríthatunk. A hagyományos szabályozórendszerrel az energiamegtakarítás mintegy 5%-os. A kisebb fűtési rendszerek kevésbé hatékonyan szabályozhatók, mivel a kazán, a csövek és a fűtőtestek kevesebb vizet tartalmaznak.
Fontos!
- A legkorszerűbb szabályozó készülék is rosszul működik, ha helytelenül van beállítva.
- Amikor szellőztetünk, a termosztátot állítsuk minimumra. Csak az elektromos vezérlésű termosztát képes az ablak kinyitását érzékelni, és a fűtést automatikusan lekapcsolni.
- Lehetővé kell tenni, hogy a fűtőtestek a hőt akadálytalanul le tudják adni. A hőleadás hatékonyságát csökkentik a fűtőtestet takaró rácsok, a függönyök, bútorok stb. Ilyenkor a fűtőtest mögötti hőmérséklet nő, és a főfalon keresztül nagyobb lesz a hőveszteség.