Panelépületek szellőztető és klímaberendezéseinek felújítása
A szellőzés műszaki megoldása az épületek szintszámától, létesítésének időpontjától függően változott. Az alacsony, többszintes (legfeljebb 5 szintes) épületekben a WC-kben, kamrákban és fürdőszobákban természetes felhajtóerővel működő (ún. gravitációs rendszerű) szellőztető berendezéseket létesítettek.
Az 5 szintnél magasabb épületekben a konyhák, WC-k, kamrák, fürdőszobák szellőztetését kezdetben gravitációs üzemmóddal kívánták megoldani, később azonban itt is mesterséges elszívást alkalmaztak. (Ezekben az épületekben olyan szellőztető-berendezéseket terveztek, amelyek általában gravitációs üzemmódban működtek. Ha a lakó szükségesnek tartotta, akkor a lakásából működésbe hozhatta az ún. kisegítő, huzatnövelő ventilátort, amelyet ilyenkor egy időkapcsoló néhány percre bekapcsolt.)
A gáztűzhellyel ellátott konyhákban – a szintszámtól függetlenül – óránként 4-szeres légcserét biztosító, központi működtetésű huzatfokozó ventilátorral ellátott szellőztető-berendezéseket alakítottak ki. A szellőztetőkürtők anyagai és kialakítása a kivitelezés időpontjától és a szerelést végző cég által alkalmazott műszaki megoldástól függően többféle volt.
Gravitációs szellőztetőkürtők
A gravitációs üzemmódra tervezett szellőztetőkürtőket mellékcsatornás kivitelben gyártották. A kialakítás lényege, hogy minden emeleten a gyűjtőkürtőbe egy szintmagasságú mellékcsatorna csatlakozott, amelyen keresztül a megfelelő mellékhelyiség szellőztetését megoldották. A mellékcsatornát azért alakították ki, hogy az egyes helyiségekből távozó levegő ne áramolhasson át másik lakásba vagy helyiségbe. Az előírások szerint gravitációs szellőztetőkürtőbe szintenként csak egy bekötést lehetett létesíteni. Az alkalmazott megoldások a következők voltak.
Gravitációs üzemmódú vagy gravitációs, de időszakosan ventilátoros üzemmódú szellőztetés:
- Műanyagból gyártott, négyszög keresztmetszetű mellékcsatornás szellőztetőkürtők gravitációs elszívó rácsokkal, négyszög keresztmetszetű, tokos csatlakozóidomokkal. A legkorábban házgyári technológiával előállított épületekben négyszög keresztmetszetű, PVC-anyagú, mellékcsatornás szellőztetőkürtőket szereltek. Az akkori alacsony színvonalú gyártástechnológia és építőipari kivitelezési technológiai fegyelem következtében a kürtők már a beépítés előtt vagy a beépítés során súlyosan sérültek, megrepedtek, kitöredeztek. A folytonossági hibák, valamint a kürtők tűzveszélyes volta miatt az 1970-es évek végén le kellett cserélni ezeket fém-(alumínium-) kürtőkre.
- Alumínium anyagú, négyszög keresztmetszetű mellékcsatornás szellőztetőkürtők gravitációs elszívó rácsokkal, négyszög keresztmetszetű, tokos csatlakozóidomokkal. Az alumínium anyagú, mellékcsatornás szellőzőkürtők kezdetben teljes hosszukban négyszög keresztmetszetűek voltak, belül négyszög keresztmetszetű mellékcsatornával. Az emeletmagas, négyszög keresztmetszetű csatornák toldását nem lehetett légtömören megoldani.
Lakásokon belül a mellékcsatornákra állandó keresztmetszetű rácsot szereltek, amelyekkel az elszívott levegő térfogatát nem lehetett szabályozni. A szellőzőkürtők tömítetlensége és a légrácsok szabályozhatatlansága következtében a szellőztetett helyiségekben általában kisebb a légcsere mértéke a tervezettnél.
Ventilátoros üzemű szellőztetőkürtők
A gravitációs szellőztetőkürtők működését a meteorológiai körülmények alapvetően befolyásolják. A kürtő működése az év nagy részében bizonytalan. A szellőzés csak akkor működik, ha a szellőztetett helyiségben a hőmérséklet annyival nagyobb a külső hőmérsékletnél, hogy a természetes felhajtóerő le tudja győzni a kürtő ellenállását. A légcsere mértékét a külső hőmérsékleten kívül a szél iránya, erőssége, a lakás tájolása, a nyílászárók állapota is befolyásolja. Ha a külső levegő hőmérséklete azonos vagy meghaladja a belső hőmérsékletet, akkor a szellőzés nem működik.
A gravitációs szellőzésre időszakosan rásegítő ventilátoros megoldás – amelynél a lakásokból lehetet indítani a huzatnövelő ventilátort – nem hozta meg a várt eredményt. A gyakori kapcsolás miatt az automatika rövid időn belül tönkrement, a gravitációs üzemmódra tervezett szellőztető berendezés ventilátoros üzemmódban nem működött megfelelően. (A ventilátor a levegő túlnyomó többségét a hozzá legközelebb lévő helyekről, azaz a legfelső szintekről szívta el. Az alsóbb szintek megfelelő mértékű szellőztetése nem valósult meg.)
A szellőztetett helyiségekbe a szellőzőkürtőhöz csatlakoztatva az elszívandó légtérfogat áram beállítására alkalmas elszívó szelepeket építettek be. A szelepek csak egyszeri fix értékre való beállításra alkalmasak. Az igényeknek megfelelő, folyamatos mennyiségszabályozás nem oldható meg.
A gravitációs szellőztetőkürtők kedvezőtlen működési tapasztalataiból okulva az 1970-es évek közepétől a panelos épületek döntő többségében már csak folyamatos üzemmódra tervezett ventilátoros szellőztetést létesítettek. Ennek lényege, hogy minden szellőztetőkürtő tetejére egy elszívó ventilátort szereltek, a ventilátor az eredeti tervek szerint folyamatosan üzemel. Alkalmaztak olyan megoldást is amikor több szellőztetőkürtőt fogtak össze és ezen kürtőket egy közös gyűjtővezetékről szívták meg.
A szellőztetőkürtők változatai az alábbiak voltak:
- Alumínium anyagú, négyszög keresztmetszetű szellőztetőkürtők, háromszög keresztmetszetű mellékcsatornával, szabályozható elszívó szelepekkel, kör keresztmetszetű csatlakozóidomokkal. (A kürtők csatlakoztatása tömörebb volt a korábban említett négyszög keresztmetszetűeknél, de a kivitelezés és a használat során a tömítések egy része sérült, tönkrement. A szabályozószelepekkel a helyiségenkénti elszívás mértéke beszabályozható volt. Feltehetőleg a szelepeket a lakók a későbbiek során akarva, akaratlanul elállították.)
- Alumínium anyagú, kör keresztmetszetű szellőztetőkürtők, kör keresztmetszetű mellékcsatornával, szabályozható elszívó szelepekkel. (A kürtők légtömör csatlakoztatása megoldható volt, a légveszteség lényegesen kisebb a korábban kivitelezett megoldásokhoz képest. A légszelepek szabályozása mint előző.)
- Alumínium anyagú, kör keresztmetszetű, mellékcsatorna nélküli szellőztetőkürtők, szabályozható elszívó szelepekkel. (A kürtők légtömör csatlakoztatása megoldható volt, mellékcsatorna hiányában folyamatosan üzemelnie kell a ventilátornak, különben a szagok akadály nélkül átáramolnak a másik lakásba, helyiségbe.)
A panelos épületek gépészeti rendszerei közül talán a legrosszabb állapotban a szellőztető berendezések vannak. A szellőzőkürtők kialakítása gyakran nem volt megfelelő, amit tovább rontott a rossz minőségben végzett szerelés. Az alkalmazott tetőventilátorok többsége mára már elöregedett. Általánosan jellemző, hogy ezeknek a ventilátoroknak a rendszeres karbantartását nem végeztették el.
„Energiatakarékossági megfontolásból” a ventilátorok többségét csak szakaszosan vagy egyáltalán nem üzemeltetik, bár az ME 95-74 2.75 előírása szerint: „A többszintes panelos épületek gázberendezéssel felszerelt helyiségeinek szellőzőkürtőit óránként 4-szeres légcserét biztosító, központi működtetésű huzatnövelő ventilátorral kell ellátni.” Az előírás ezen pontjának betartása azért szükséges, hogy gázszivárgás esetén ne keletkezhessen olyan mértékű gázkoncentráció a lakásban, amely robbanást idézhetne elő. A lakások felújításakor a korábban alkalmazott szellőztetési módszer koncepcióját is felül kellene vizsgálni.
A felújításnak nyilvánvalóan része a nyílászárók cseréje. Fokozott légzárású nyílászárók beépítése estén, amennyiben a levegő utánpótlásának szervezett módját nem oldják meg, a szellőztető berendezések nem lesznek működőképesek.
Panelos épületekben az estleges gázrobbanás elkerülése érdekében biztonsági okokból szükség van egy állandó légcserére. Ezen túlmenően a párakoncentrációt is megfelelő értéken kell tartani, illetve gondoskodni kell a jó közérzet biztosításához elegendő mértékű légcseréről is. A megfelelő komfortérzet biztosításához óránként 0,5-0,8-szoros légcserére van szükség. Ezekben a lakásokban a szellőzés hiányosságai, a hibás hőszigetelés, valamint a tervezettnél nagyobb páraterhelés következtében sajnos ma is gyakran előfordul a penészesedés.
Egy átgondolatlanul végrehajtott nyílászárócsere ezt a helyzetet tovább ronthatja. Felújítás esetén csendes üzemű központi elszívó ventilátorokat kellene telepíteni, vagy – a külföldön elterjedt módszereket követve – a lakásokban elhelyezett, gyűjtő kürtőre kapcsolt egyedi ventilátorokkal oldani meg a feladatot.
A korszerű, központi elszívó ventilátorral üzemelő berendezésekkel szembeni elvárások
A biztonság (gázszivárgásból adódó gázkoncentráció-növekedés elkerülése), a megfelelő komfortérzet csak folyamatos üzemű szellőztetéssel valósítható meg. Tehát nézzük meg, melyek azok az elvárások, amelyeket egy mai, korszerű lakásszellőztető berendezésnek tudnia kell.
Egycsöves központi elszívás, helyi igényeknek is megfelelő szabályzással:
- Energiatakarékos, csendes üzemű, kis szervizigényű ventilátor.
- Helyi (elszívó szeleppel megvalósítható) szabályozási lehetőségek:
– automatikus önszabályozás állandó légtérfogat áramra,
– kézi vezérlés két légmennyiség (alap/emelt) között, vagy
– elektromos kapcsolás két légmennyiség (alap/emelt) között,
– fokozatmentes higrosztátos szabályozás (növekvő nedvességtartalom – növekvő légtérfogat áram).
A helyi elszívó szelepek időszakos szabályozásából bekövetkező zavaró hatásokat ki kell küszöbölni. Ezért a központi elszívó ventilátoroknak olyan műszaki jellemzőik kell, hogy legyenek, amelyek alkalmassá teszik őket az előbb jelzett követelmények teljesítésére. Egyszerűbb esetben – ha a ventilátor jelleggörbéje elegendően meredek – önmagában a megfelelő ventilátortípus megválasztásával is megoldható a feladat. Igényesebb esetben bármilyen fordulatszám szabályozású ventilátor egy nyomástartó szabályozással alkalmassá tehető a feladatra.
Üzemszerűen folyamatosan működő ventilátor esetében nem fordul elő átszivárgás egyik lakásból a másikba. A ventilátor meghibásodása esetén az egyes lakások közötti levegőátáramlás megakadályozható, ha minden bekötésbe egy-egy visszacsapó szelepet építenek be. (A megfelelő típusokat az Építőipari Műszaki Engedéllyel rendelkező termékek közül lehet kiválasztani).
Az áthallás csökkentése ellen a leágazásokat egymással szemben függőleges irányban eltolva (nem keresztidommal) kell kialakítani. Magasabb igényszint esetén beépíthető hangcsillapító/fojtó elem is. Hangcsillapító elemet az elszívó ventilátor környezetében, az áthallás elleni védelemre szolgáló szerkezeteket a leágazásoknál célszerű beépíteni (6. ábra).
6. ábra: Hangcsillapítás különböző megoldási lehetőségei. Hangcsillapító elem. Hangcsillapító/fojtó elem
A légutánpótlás megoldása a jól működő szellőztetőrendszer fontos eleme. Erre különösen a nyílászárók tömítése, vagy korszerű, fokozott légzárásúra való cserélését követően van szükség. Egyszerűen belátható, ha a nyílászárók tökéletesen tömítettek, hiába szívjuk meg a helyiséget, abban légcsere nem jön létre.
A lakások átszellőztetését meg kell tervezni
Úgy kell a levegő bevezető nyílásokat elhelyezni, hogy azok biztosítsák lehetőség szerint valamennyi helyiség átöblítését, ugyanakkor akadályozzák meg a kellemetlen szagoknak a lakás egyes helyiségei közötti átáramlását. A friss levegőt általában a szobákba vezetjük be, a szennyezett levegőt pedig a mellékhelyiségekből (konyha, fürdő, WC, kamra) szívjuk el.
A friss levegő bevezetésére többfajta levegő bevezető szerkezet áll rendelkezésre. Vannak ablaktokba szerelhető és falszerkezetbe építhető típusok. Ezen kívül vannak olyan szerkezetek, amelyek a külső légtér és a lakótér közötti nyomáskülönbség változásával arányosan növelik vagy csökkentik az átömlő-keresztmetszetet. Más műszaki megoldású levegő bevezetők a lakótérben kialakuló légnedvesség változásával arányosan növelik vagy csökkentik légáteresztő képességüket. A lakásban a légáramlás útját akadályozó ajtókba ajtórácsokat célszerű beépíteni, de megoldható a légáramlás az egyes helyiségek közötti küszöbmentes kialakítással is.
A friss levegő bevezetésénél gondolni kell arra, hogy téli időszakban a külső hideg levegőt fel kell melegíteni. Viszonylag kis légmennyiségek esetén ennek legegyszerűbb módja, ha a friss levegőt egy fűtőtest mögött, fölött juttatjuk a helyiségbe. A szellőzési rendszer átalakításakor ellenőrizni kell azt is, hogy a fűtőtestek mérete megfelelő-e, azaz képes-e a helyiségbe bevezetett friss levegő felmelegítésére. Egy rosszul megválasztott levegő bevezetési hely kellemetlen hőérzetet alakíthat ki a lakásban. Ezért a lakásfelújítást mindig épületgépész szaktervező bevonásával valósítsuk meg.
Kiegyenlített nyomású szellőztetés
Ezzel a szellőztetési móddal érhető el a legkedvezőbb megoldás. Amennyiben a friss levegőt is ventilátor segítségével juttatjuk a szellőztetett térbe, pontosabban oldható meg a szabályozás. Egyúttal lehetőség adódik a friss levegő felmelegítésére, illetve az elszívott levegő hőtartalmának visszanyerésére. Korszerű berendezés esetén a beszívott levegő fűtése és hűtése egyaránt megoldható.
Természetesen ezeknek a berendezéseknek a telepítése jelentős építészeti és gépészeti átalakításokat von maga után. A beruházási költség is lényegesen nagyobb az előzőleg ismertetett rendszernél. A hagyományos panelos épületek szellőzési rendszerének átalakításánál ez a szellőzési megoldás csak kivételes esetekben valósítható meg.
Egyedi léghűtési megoldások
Az utóbbi években a nyári hőmérsékletértékek gyakran lényegesen meghaladták a korábbi évek adatait. A tartós meleg következtében a lakótérben tartósan 30 °C körüli vagy azt meghaladó hőmérséklet alakult ki. Sok lakástulajdonos egyedi léghűtő berendezések felszerelésével igyekezett a problémát megoldani. Egy épületen belül gyakran többféle hűtési megoldással lehet találkozni: mobil klímaberendezés, ablak klíma, Split-rendszerű klímaberendezések.
A klímaberendezések telepítése során sok probléma adódhat. Nézzük meg, melyek a leggyakrabban előforduló gondok:
- az épület villamosenergia-ellátását lényegesen kisebb fogyasztásra tervezték, ezért a központi hálózat túl lesz terhelve, és az épületen belül üzemzavar fordulhat elő,
- a lakás villamosenergia-ellátását lényegesen kisebb fogyasztásra tervezték, ezért a lakás villamos hálózata túl lesz terhelve, üzemzavar fordulhat elő,
- a klímaberendezés megjelenik az épület homlokzatán, felszereléséhez építési engedély szükséges,
- a klímaberendezés üzemi zajszintje meghaladhatja a határértéket, működtetése zavarhatja a szomszéd lakásokban élőket.
Mindezek figyelembevételével az épület gépészeti és elektromos hálózatának felújítása során fel kell mérni az esetleges pótlólagos energiaigényeket, és az elektromos hálózatot célszerű már úgy kiépíteni, hogy a későbbiekben felszerelendő hűtőberendezések energiaellátása egyszerűen megoldható legyen.
Egy átfogó felújítás során meg kell fontolni annak a lehetőségét, hogy egy központi folyadék-hűtőgép segítségével biztosítsák a lakások (vagy csak akik igénylik) hűtésienergia-igényét. A központi gép telepítése esztétikailag elfogadhatóbb megoldást adhat, további előny, hogy az akusztikai problémák is biztonságosabban kezelhetők, mint nagyszámú egyedi berendezés esetében.