Melyik függőeresz-csatorna a legmegfelelőbb?
Az ereszcsatorna anyaga
A függőeresz csatornákat Németországban többnyire háromféle anyagból készítik:
- horganylemezből,
- vörösréz lemezből (1. ábra) és
- műanyagból.
1. ábra: Vörösréz függőeresz csatorna és lefolyócső új épületen. A csatorna egyes részei keményforrasztással vannak egymással összeerősítve. A tetőfedő cserepek lazán fekszenek fel. Először a csatornát kell felszerelni, és csak azután lehet a tetőfedést elkészíteni.
Magyarországon elsősorban horganyzott acél- és alumíniumlemez ereszcsatornákat készítenek. Ezekből az anyagokból előre gyártva, félkör- és négyszögszelvényű függőeresz csatornaelemek kaphatók. Mindegyik anyagnak vannak előnyei és hátrányai, úgyhogy egyikről sem lehet általános érvényűén kijelenteni, hogy az a legjobb.
Horganylemez függőeresz csatornák
Németországban használatos horganylemezt „titáncinknek” is nevezik, mivel tiszta horganynak, kis részben titánnak és vörösréznek az ötvözete.
A horganylemez csatorna különleges előnyei:
- könnyen feldolgozható, az anyag jó alakíthatósága és lágyforrasztással való összeépíthetősége miatt;
- a horgany nem éghető anyag;
- a napfény ultraibolya sugaraival szemben ellenálló, s ezáltal még az öreg csatornák törés elleni szilárdsága is kedvező, és természetes felületi védőrétege következtében a korróziónak is ellenáll.
A horganylemez csatornák legtöbb része előregyártott elemként kapható (2. és 3. ábra). A barkácsolók hátrányosnak tartják, hogy az egyes elemek csak forrasztással építhetők össze. Pedig a lágyforrasztás nem nehéz művelet, és a könyvünkben közölt útmutatások alapján könnyen meg is lehet tanulni. És ha már egyszer megtanultuk, akkor sok előnyünk származik belőle: forrasztással olyan csatornaszakaszokat is tudunk készíteni, amilyeneket műanyag csatornaelemekből nem.
2. ábra: Az ereszcsatorna részei: 1 tetőcserép; 2 csatornatartó; 3 függőeresz csatorna; 4 szemétfogó kosár; 5 betorkollócsonk; 6 40°-os ívdarab; 7 lefolyócsődarab; 8 lefolyócső; 9 csőtartó dudor; 10 csőbilincs.
3. ábra
Műanyag függőeresz csatornák
A műanyag függőeresz csatorna-elemek PVC-ből készülnek:
- rugalmasak, és ezért kissé sérülékenyek;
- felületük sima és teljes anyagukban világosszürke vagy sötétbarna színűek, így mázolásukra nincs szükség;
- korrózióállóságuk nagy.
A műanyag ereszcsatornák nagy előnye, hogy toldásukkor minden egyes elemet csak egymásba kell csúsztatni, esetleg összeragasztani. Hő hatására azonban mintegy kétszer annyit nyúlnak meg (tágulnak), mint a horganylemez csatornák. Ezt figyelembe kell venni, és ha megfelelő összekötő elemeket alkalmazunk, semmiféle károsodás nem keletkezhet. A horganylemez csatornák hőmérsékletváltozás okozta hosszváltozását 15 m csatornahosszig nem is kell figyelembe venni, de ennél nagyobb hosszak esetén különleges idomdarabokkal tágulási hézagokat kell közbeiktatni, amelyek kiegyenlítik a hosszváltozásokat.
Vörösréz függőeresz csatornák
Németországban a vörösréz lemez csatornaelemeket is készen lehet kapni, hazánkban azonban külön le kell őket gyártatni. A vörösréznek a horganyhoz hasonló tulajdonságai vannak, de élettartama a horganyénak mintegy a kétszerese. A vörösréz lemez csatorna 50-100 évig, sőt még tovább is eltarthat.
Sokan különlegesen szépnek tartják a vörösréz csatornafelületet: az új vörösréz lemez felülete eleinte vöröses, majd oxidálódása következtében sötétbarna lesz, így védőmázolása nem szükséges. Évek múlva zöldes színű védőréteg, a patina alakul ki rajta, amely az öreg házak vörösréz lemez tetőit különösen értékessé teszi. A vörösréz jó tulajdonságainak meg is van az ára: mintegy kétszer annyiba kerül, mint a horgany.
Összeépítést (toldási) módok
A vörösréz lemez csatornaelemek összeépítésének kétféle módja van:
- a keményforrasztás (úm. a vízvezetékek esetében) ; ehhez azonban kellő gyakorlatra van szükség, a kis lemezvastagság miatt;
- a szegecselés, kiegészítő – tömítő – lágyforrasztással, akárcsak a horganylemez csatornák esetében.
A különböző összeépítési módok – forrasztás vagy lapolás — jelentik az ereszcsatornák szerelésében a fő különbséget, minden egyéb munka azonos: a csatornatartók felszerelése, a függőeresz csatorna beállítása, felerősítése és a lefolyócsövek szerelése. Ezért a következő oldalakon ismertetett technológia bármilyen anyagból készült függőeresz csatornára érvényes. A horganylemez és a műanyag összeépítési technológiájával külön részekben fogunk foglalkozni.
Félkör- vagy négyszögszelvényű csatornát válasszunk-e?
Fényképeken és ismertetőkben többnyire félkörszelvényű csatornákkal találkozunk, pedig ugyanolyan jók a négyszögszelvényünk is.
Tagadhatatlan ugyan, hogy a félkörszelvényű csatornáknak van némi előnyük:
- alaktartóbbak a négyszögszelvényű csatornáknál,
- a víz gyorsabban folyik le bennük és
- valamivel olcsóbbak.
Ezek az előnyök azonban nem olyan jelentősek, hogy a négyszögletes csatornáról le kelljen mondanunk, ha azt szebbnek találjuk. Az egyik vagy a másik alak melletti döntés elsősorban ízlés kérdése.