Építőipari gépek: keverőgépek, földmunkagépek és kisgépek
Az építőipari tevékenység gépesítésének nagyon sokféle lehetősége van. Mindegyik gépesítési módnak az a közös jellemzője, hogy segíti a kivitelező munkát és csökkenti az élőmunka ráfordítást. Ezzel természetesen költségeket lehet megtakarítani; illetve bizonyos munkák elvégzését a gépesítés teszi lehetővé. Gondoljunk csak például a betonkeverő gépekre, vagy a darukra. A betonkeverők nagy mennyiségű beton előállítását teszik lehetővé szinte emberi kéz érintése nélkül. A daruk segítségével lehet elvégezni például az előregyártott elemek elhelyezését. A két kiragadott példán kívül természetesen még számtalan berendezést lehetne megemlíteni.
Az alábbiakban katalógusszerűen felsoroljuk a leggyakrabban alkalmazott gépi berendezéseket. A rövid leírásokban nem a konkrét képen látható berendezés műszaki paramétereit ismertetjük, hanem a gépek jellegét, működési elvét, valamint a velük elvégezhető munkákat.
Az építőipari gépeket a következő sorrendben tárgyaljuk:
- földmunkagépek;
- emelő berendezések;
- kézi kisgépek;
- keverőgépek;
- szállító eszközök.
Földmunkagépek, tömörítő eszközök
Földtoló
A földtoló (275. ábra) egy tolólemez szerelékkel van ellátva, amely alkalmas arra, hogy a talajt nyeséssel munkálja meg.
275. Ábra: Földtoló.
- Nedvesség a talajban
- Vízszigetelés szakszerűen
- A bitumen, mint vízszigetelő anyag
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A tolólemez mozgatása hidraulikával történik; egyenes vagy ferde helyzetű beállítás lehetséges. A lánctalpas, vagy kerekes gép rövid távolságon maga előtt tudja tolni a felszedett földet. Talajegyengetést, munkaárkok, munkagödrök betemetését és talajok elterítését végezhetjük el vele. Általában vonalas, nagy kiterjedésű földmunkáknál célszerű alkalmazni. A gép terjedelmi okok miatt csak tréleren szállítható.
Kotrógépek
Ezek a gépek elsősorban földkitermelésre és rakodásra (276. ábra) alkalmasak. Az építőipari földmunkák leggyakoribb munkagépe.
276. Ábra: Kotrógép.
A speciális kanalakkal ellátott kotrókkal árokásó, földlazító, hegybontó, mélyásó munkákat is lehet végezni. Az J alapgépek működtetése hidraulikus vagy pneumatikus lehet. A gép kanalához tartozó rudazata tengely körül elforgatható. Futóműve gumikerekes és lánctalpas kivitelű.
Traktor kotrógépek
Ezek a földmunkagépek (277. ábra) a mezőgazdaságból ismert traktor alapgépre rögzített kotrószerelékkel és tolólappal vannak ellátva.
277. Ábra: Traktor kotrógép.
A tolólap a földtolóhoz hasonló munkák elvégzését teszi lehetővé. A markolóval pedig árokásó, földkitermelő stb. munkákat lehet végezni. A munkavégzéshez szükséges szerelékek működtetése hidraulikus. Ezek a gépek gumikerekes futóművel vannak ellátva, ezért könnyen tudják változtatni a helyüket. Az építkezésen könnyen az egyik helyről a másikra tudnak átállni. A közúti forgalomban is részt vehetnek. Biztonságos működtetésüket kitalpalással lehet biztosítani.
Földgyalu
Elsősorban az útépítéshez szükséges földmunkák el-végzésre alkalmas gép (278. ábra). A gyaluhoz hasonló kés a kívánt szögbe és magasságba állítható.
278. Ábra: Földgyalu.
A gyalukés mozgatását hidraulika végzi. így vonalas, hosszú egyengetésre és nyesésre alkalmas a berendezés. Az útépítésen kívül tereprendezéseknél, töltéseknél, csatornák kialakításánál is lehet használni.
Úthenger
Statikus tömörítésre alkalmas gépi berendezés. A hengerek nagy tömegének forgatásával biztosított mozgás hatására jön létre a megfelelő tömörödés. A gépeket a tömörítő nyomás nagyságával lehet jellemezni. Az úthengerek (279. ábra) futóműve általában két, régebben három hengerből állt.
279. Ábra: Úthenger.
Ezt a tömörítő eszközt általában útépítéseknél és komolyabb földművek tömörítő földmunkáinál használják. Az úthenger mérete miatt nem vehet részt a közúti forgalomban. Csak tréleren lehet szállítani. Az utóbbi időben a talajban bekövetkező légzárvány képződés miatt ezt az eszközt már csak egyengetésre használják.
Vibrációs henger
Ezt a tömörítő eszközt (280. ábra) ömlesztett anyagok, homok, kavics, kőzúzalék tömörítésére használják.
280. Ábra: Vibrációs henger.
Kétféle változata van forgalomban, a kézi vezérlésű és a jármű testre szerelt vibrohenger. Mindkét eszköz irányváltóval van felszerelve, így fordulás nélkül lehet használni. A két henger közül az egyik statikus teherrel tömörít, míg a másik vibrációval segíti a talajszemcsék rendeződését. A vibrációt egy külpontos tengely forgatásával hozzák létre. Ezeket az eszközöket út és járdaépítésnél alkalmazzák elsősorban.
Lapvibrátor
Nagyobb betonfelületek, födémek, utak, járdák, padozatok aljzatbetonjának tömörítésére használják. Az eszköz (281. ábra) szemcsés talajok tömörítésére is alkalmas.
281. Ábra: Lapvibrátor.
A berendezést villamos, vagy robbanó motor működteti. Az acél anyagú tömörítő lap felett motoros meghajtással keltik a rezgéseket. Az eszköz irányváltásra nem alkalmas, ezért mindig meg kell fordulni vele. A lapvibrátor béka néven is ismert. A béka mozgásához hasonló ütlegelő mozgás következtében tömörödik a talaj.
Keverőgépek
Szabadonejtő keverőgép
Az építkezések legismertebb keverőgép típusa (282. ábra). A berendezés egy ferde tengely körül forgó dobban végzi az anyagok elkeverését.
282. Ábra: Szabadonejtő keverő.
A dobban a ferde irányú mozgás miatt mindig felemelkedik és leesik az anyag (innen ered az elnevezés) és ennek következtében keveredik. A dobban két ívesen elhelyezett terelő lapát segíti a keverést. Az erőforrás villanymotor, vagy robbanó motor lehet. Többféle nagyságban kerül forgalomba, a kisebb nagyságúakat lapáttal, a nagyobbakat külön etető edénnyel lehet megtölteni. Beton és habarcs keverésére egyaránt alkalmas. Működés közben ügyelni kell arra, hogy ne ülepedjenek le az alkotórészek.
Vakológép, habarcsszivattyú
A gépi berendezés (283. ábra) meggyorsítja a vakolat felületre vitelét azzal, hogy egy csőrendszeren keresztül közvetlenül a falra juttatja a habarcsot.
283. Ábra: Vakológép.
Elektromos-, vagy robbanó motor lehet az erőforrás. A berendezés egyik nyílásán keresztül adagolható a keverésre szánt habarcs. Elsősorban előre elkészített zsákolt habarcsokat célszerű alkalmazni. A megkevert habarcs túlnyomással kerül a csőrendszerbe és a felhasználás helyszínére. A gép túlnyomással működtetett rendszere balesetveszélyes. Ügyelni kell arra, hogy a habarcs ne kössön meg, mert az dugulás okozója lehet. Használat után mindig gondos átmosásnak kell következnie.
Kényszerkeverők
A telepített betonüzemek jellegzetes keverőtípusa. A keverő (284. ábra) függőleges tengely körül mozgatja a lapátokat.
284. Ábra: Kényszerkeverő.
A kényszerkeverőknél általánosan elfogadott eljárás, hogy az adalékanyagot és a cementet szárazon összekeverik, és ezután adagolják be lassan a vizet. Abban az esetben, ha a cement és az adalékanyag részére külön surrantok vannak kiképezve, az adagolás külön történik. Először az adalékanyagot kell először betölteni, és csak utána következhet a kötőanyag hozzáadása. Így megakadályozható a cement leragadása. A pontos mérést mérlegekkel végzik. A keverési idő rendkívül rövid, a töltés 30, a keverés körülbelül 45 másodpercig tart.
Emelő berendezések
Motoros csiga
Ez az emelő berendezés (285. ábra) a fizikából ismert csiga motorizált változata. A tetőn, vagy valamelyik szinten elhelyezett csigán keresztül drótkötelet fűznek át.
285. Ábra: Motoros csiga.
A megfeszített kötelet elektromos motorral működtetett hengeres dobra tekercselik fel. A motor működtethető fel és le irányban. Így az eszköz alkalmas a terhek emelésére. Általában ömlesztett árut emelnek vele vödrök segítségével. A berendezést a tetőn le kell terhelni, vagy megfelelő kitámasztással kell ellátni.
Építési felvonó
Ez a berendezés tulajdonképpen egy pályához kötött teherfelvonó (286. ábra) lift. A lift felvonószerkezetét egy rácsostartó segítségével az épület homlokzatához rögzítik.
286. Ábra: Teherfelvonó lift.
A felvonó mozgó része tulajdonképpen egy elkerített liftkosár, amely alkalmas az építőanyagok szállítására. Mivel a liftkosár-rész derékszögben elforgatható, így lehetőség van a kidugó állványhoz, illetve erkélyhez történő beforgatásra is. Ez lehetővé teszi a talicskával szállított anyagok egyszerű továbbítását is. A felvonóval egyébként elsősorban darabárut lehet szállítani. Személy-szállításra a felvonó nem alkalmazható. A felvonó lift elektromos meghajtású. A felvonót minden esetben el kell keríteni.
Targonca
Ez a gépi berendezés nem kimondottan emelőgép, de az építőiparban a rakodási munkáknál (287. ábra) emelésre használják. Az építőanyagok csomagolásánál és szállításánál elterjedt a raklapok alkalmazása. (Raklapok felhasználása másképp: raklap design, raklap ágy, raklap berendezés) Így a darabáru könnyen mozgatható.
287. Ábra: Motoros targonca.
A targonca egy futóművel ellátott jármű, amelynek elején egy függőleges irányban mozgatható villa van elhelyezve. A villa a raklap alá vezethető. Ennek segítségével lehet a raklapot megemelni és a kívánt helyre szállítani. A targonca villája csak a teher függőleges irányú mozgatásra alkalmas. A jármű helyváltoztatással lehet az árut átrakni. Meghajtását tekintve robbanómotoros és akkumulátorral működtetett (elektromos) lehet.
Autódaru
Mobil darunak (288. ábra) is nevezik, hiszen mozgása nincs pályához kötve.
288. Ábra: Autódaru.
A teherautóra szerelt emelőszerkezet gémje rácsos, vagy teleszkópos kialakítású. A rácsos szerkezet általában kisebb emeléseket tesz lehetővé. A teleszkópos gémmel viszont nagy magasságokba (15-40m) is lehet emelni. Az ilyen emelő berendezések teljesítménye változó, a 2 tonnástól a 80 tonnás teherhatárig terjed. Az építőiparban mozgékonysága miatt célszerűen lehet alkalmazni. Megfelelő kitámasztással biztonságosan lehet vele emelni.
Toronydaruk
A toronydaruk (289. ábra) pályához kötött emelőszerkezetek. A daru mozgásához kavicsba ágyazott sínpályát készítenek.
289. Ábra: Toronydaru.
A sínpályához kapcsolódik a futómű, amelyet póklábnak is neveznek. Erre kerül a daru törzse, amely acélból készült és rácsos kialakítású. A törzsre szerelhető a daru gémje. A gém végén helyezkedik el az emeléshez szükséges csiga, melyen az átfűzött drótkötél fel-le mozgatható. A daru irányítófülkéje a törzsön helyezkedik el. A toronydaruk speciális változata a futómacskás daru. Ennek gémje vízszintes helyzetű és ezen mozog a kocsi szerű szerelvény. Ennek segítségével az emelőkötél vízszintesen mozgatható. A toronydarut darabokban szállítják az építkezés helyszínére, és a helyszínen állítják össze.
Szállító eszközök
Teherautók
A legismertebb közúti (290. ábra) szállítójármű. Nagyon sok fajtája van, a kisteherautótól a kamionig. A rakodófelületet a szállítandó anyagok tulajdonságától függően lehet kialakítani.
290. Ábra: Teherautó darabáruval.
A darabárukat fix platós járműveken szállítják. Némelyik gép gólyadaruval is el van látva. Ennek segítségével a darabáru le- és felrakását is el lehet végezni. Külön csoportba tartoznak a trélerek. Ezek segítségével előregyártott vasbeton elemeket lehet szállítani. A trélereket mindig egy-egy speciális előregyártott elemtípushoz külön készítik el.
Billenőplatós teherautó
A billenőplatós teherautó (291. ábra) rakfelülete egy hidraulika segítségével mozgatható. A rakfelület alakja a nagyságtól függően változó lehet.
291. Ábra: Billenőplatós teherautó.
Ennek segítségével a teherautóval szállított anyagokat surrantás szerűen lehet üríteni. Ebből látszik, hogy ezeket a szállító járműveket elsősorban ömlesztett anyagok szállítására lehet alkalmazni. Homok, folyamkavics és egyéb kőszerű anyag szállítható vele. Az egyszerű ürítés mellett a jármű megrakása viszont csak markológép segítségével lehetséges.
Mixerkocsi
A központi üzemben megkevert beton speciális (292. ábra) szállítójárműve.
292. Ábra: Mixerkocsi.
A szállítás egy zárt forgódobban történik. Ez a dob a jármű motorjától független meghajtó szerkezettel forgatható. A forgás következtéből a beton nem köt meg, még útközben is keveredik. A dob belső felületén terelő lapátok vannak elhelyezve. A forgási irány megváltoztatásával lehet a betont kiüríteni. Az ürítés egy csatornaszerű surrantón keresztül lehetséges. A mixerkocsi befogadóképessége 3-6 m3 közötti lehet. A munka befejeztével a mixert ki kell mosni.
Betonpumpa
Betonszivattyú (293. ábra) néven is ismert.
293. Ábra: Betonpumpa.
Alkalmazása rendkívül megkönnyíti a munkahelyi betonozást. A tehergépjárműre egy hidraulikával mozgatható gémet szerelnek. A betont a gémhez rögzített csövön keresztül lehet továbbítani. Nagy magasságokba történő betonszállításra kiválóan alkalmas. A betonpumpához csak híg konzisztenciájú betonokat lehet használni.
Kézi kisgépek
Fúrógépek
Ezekkel az eszközökkel (294. ábra) a csavarok, tiplik stb. számára tudunk lyukakat készíteni. A gépi fúrók kézi, és állványhoz rögzített kivitelben készülnek el.
294. Ábra: Kézi fúrógép.
A fúrógépek különböző teljesítményű villanymotorral működnek. A fúrást a tokmányba erősített fúróbetét végzi el. A különböző anyagok fúrásához eltérő minőségű betéteket kell alkalmazni. A berendezések fordulatszámát és forgási irányát szabályozni lehet. A kézi fúrók „ütve” üzemmódban is működtethetők. Ez a mód a beton és tégla anyagoknál használható előnyösen.
Csavarhúzó gép
A csavarok behajtásra használható egyszerű eszköz (295. ábra).
295. Ábra: Csavarhúzó gép.
A gép tokmány részébe különböző kiképzésű csavarhúzó-szárakat lehet befogni. A gép fordulatszámát és forgási irányát szabályozni lehet. Az elektromos meghajtású eszköz hálózati áramforrásról és telepekről üzemeltethető.
Gyorsdaraboló
A fémek, kőanyagok, burkolólapok stb. darabolására alkalmas elektromos meghajtású eszköz (296. ábra). A különböző anyagok darabolásához mindig más és más anyagú korongra van szükség.
296. Ábra: Gyorsdaraboló.
Speciális koronggal ellátva csiszolásra (pl. műkő) is alkalmas. A korongot és a csiszoló lemezt a forgástengelyre központosán kell felerősíteni egy speciális kulcs segítségével. A gép rendkívül nagy fordulatszámmal (10-12000 fordulat/perc) működik, teljesítménye a többi kézi kisgéphez viszonyítva nagy. Használatánál ezért elővigyázatosnak kell lenni. A géphez védőburkolat tartozik. Kézi és állványra szerelt változatai terjedt el.
Vibrációs csiszoló
Az elektromos meghajtású eszköz (297. ábra), csiszolási munkák elvégzésre alkalmas. A gép alsó részén lévő lapra csiszolóvásznat, vagy csiszolópapírt lehet felerősíteni.
297. Ábra: Vibrációs csiszoló.
A kétféle csiszoló anyag közül a vászon tartósabb. A lap vibrációs mozgással végzi el a csiszoló munkát. A korszerűbb változatoknál külön porzsákba gyűjthető a lecsiszolt por. A különböző durvaságú csiszolópapírokkal durva, középfinom és finom csiszolásokat lehet elvégezni. Elsősorban fafelületek megmunkálására alkalmas. A famunkák végzői, asztalosok, parkettások, festők használják. Az eszköz tartós használatánál vibrációs eredetű egészségkárosodás következhet be.
Gyalugép
Ezzel az eszközzel a fafelületek simára gyalulását lehet elvégezni. Asztali és kézi változata van forgalomban. Az asztali gyalugépeket általában műhelyekben használják, ezeknél a deszka vastagságát is be lehet állítani. A kézi változat (298. ábra) keskenyebb felületek megmunkálására alkalmas.
298. Ábra: Kézi gyalugép.
A gép forgó hengerére két-, vagy három kés van felszerelve. A nagyfordulatú forgás következtében ezek a kések egyengetik a fa felületét. A forgó henger magassága állítható, így a felület simává alakítása többszöri művelettel hajtható végre. Először a nagyoló, majd a finom gyalulást kell elvégezni. A gép nagy fordulatszáma miatt veszélyes, használatánál körültekintően kell eljárni.
Körfűrész
Olyan gép, amellyel egyenes vágási felületet (299. ábra) lehet létrehozni.
299. Ábra: Kézi körfűrész.
Faanyagok vágásához, darabolásához használható. A fűrészgép egy meghajtó motorból és egy körlapból áll, amelynek szélén fűrészfogak vannak kiképezve. A körlap forgásban lévő fűrészfogaihoz tolva lehet a vágást elvégezni. A gépnek asztali és kézi változata terjedt el. Mindkét variációhoz védőburkolat tartozik. A vágási szélesség beállításához vezetősíneket lehet alkalmazni. Ezek segítségével párhuzamos vágásokat lehet készíteni. A gép nagy fordulatszámmal működik, ezért körültekintően kell használni.
Láncfűrész
Kézi fűrészgép (300. ábra), amellyel nagyobb keresztmetszetű faanyagokat lehet eldarabolni.
300. Ábra: Láncfűrész.
A berendezés elektromos, vagy robbanómotoros meghajtású lehet. A robbanómotor a felhasználás szempontjából előnyös, mert nincs áramforráshoz kötve. A láncfűrész tulajdonképpen egy fémlapon forgó fogakkal ellátott lánccal végzi el a vágást. A lánc végtelenített, ezért alkalmas a folyamatos forgó mozgásra. Elsősorban az ácsok használják a fedélszerkezet elkészítésénél.
Rezgőfűrész
Az üreges falazóelemek vágásához használható elektromos meghajtású kézi fűrészgép (301. ábra).
301. Ábra: Rezgőfűrész.
Ez a berendezés Magyarországon még nem terjedt el, pedig kiválóan alkalmazható a nagy falazóelemek darabolásához. Segítségével a falidom kötéseket könnyen ki lehet alakítani, hiszen méretpontos elemeket lehet vele vágni. A fűrészgép egymással párhuzamos két lapja rezgőmozgást végez. A két lap fogazata kemény fémből készült, ezért alkalmas arra, hogy a falazóelemet egyenes vágásfelülettel elvágja. A láncfűrészhez hasonlóan tartható géppel vízszintes és függőleges vágásokat lehet végezni. Ezt a fűrészgépet is körültekintően kell alkalmazni.