Szerelt falszerkezetek és tulajdonságai
Hazánkban is egyre elterjedtebbek a (főleg a skandináv országokban és a tengerentúlon jellemző) szerelő technológiával készülő könnyűszerkezetes épületek. Az ilyen épületek különböző szerkezeteit „könnyű” anyagok alkotják. Az épületszerkezetek száraz technológiával, szerelve készülnek, így a kivitelezés során egymással párhuzamosan több munkafolyamat is végezhető.
Tulajdonságok és előnyök
A könnyűszerkezetes épületek a hagyományos technológiával épülő épületekéhez képest számos előnyös tulajdonsággal rendelkeznek. Kivitelezésük gyors és gazdaságos, a kész épületek kiváló épületfizikai tulajdonságokkal rendelkeznek. Utólag könnyen átalakíthatók, bővíthetők.
A könnyűszerkezetes épületek építésének alapvető feltétele a megfelelően kialakított, méretpontos fogadószerkezet (min. 30 cm-rel a terepszint (ill. járdaszint) fölé emelkedő, nagy teherbírású vasbeton szerkezet). Az alábbiakban eltekintünk a könnyűszerkezetes épületek részletesebb ismertetésétől, a fejezetnek megfelelően csak a teherhordó falszerkezeteket tárgyaljuk.
A könnyűszerkezetes épületek többféle építési rendszerben készülhetnek. Ugyanolyan kialakítású (anyagú, rétegfelépítésű, méretű) falszerkezetek készülhetnek teljes egészében a helyszínen elemenként összeszerelve vagy üzemi körülmények között kialakítva, előre gyártott falpanelként.
A panelos technológiával kialakított épületek esetében az egyes fal- (födém- és egyéb) szerkezeteket az épület egészére vonatkozó gyártmánytervek alapján teljes méretű panelként gyártják le. Az építés helyszínén a panelokat csak elhelyezik, rögzítik, összekapcsolják és elvégzik a felületképzést. Ez az építés szempontjából gazdaságosabb és hatékonyabb technológia. Az így készülő épületek az utómunkálatoktól függően akár néhány hét alatt beköltözhetők.
- Vintage hangulat- nosztalgiára fel! Képes ötletek!
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
5.75. ábra Fa vázszerkezet
5.77. ábra Deszkaborítású szerelt falszerkezet általános rétegfelépítése
A könnyűszerkezetes épületek teherhordó falszerkezetei szerelő (száraz) technológiával kialakítható, többrétegű, tartóvázas szerkezetek.
A falszerkezetek alapvető eleme a fa- vagy fémváz. Ez képezi a falon belüli teherhordó szerkezetet. A vázszerkezet viseli és továbbítja a falszerkezet (egyúttal az épület) állandó és járulékos terheit a fogadószerkezet felé. A vázszerkezetet függőleges és vízszintes bordák (oszlopok, gerendák) illetve egyéb ferde helyzetű merevítők (dúcok, támaszok) alkotják.
A fa vázszerkezet elemei csavaros fakötésekkel vagy szeglemezekkel kapcsolódnak egymáshoz. A fém vázszerkezeteket hidegen hengerelt, vékonyfalú, horganyzott C és U alakú profilok alkotják. Az elemeket csavaros kötéssel kapcsolják egymáshoz. Az oszlopok tengelytávolsága általában 40-90 cm között változik (a keresztmetszettől és a terheléstől függően).
A vázszerkezet vastagsága 12-15 cm. A vázszerkezet anyagát, az elemek elrendezését, távolságát és a szükséges keresztmetszeteket az ide vonatkozó statikai (és egyéb) tervek határozzák meg. A falnyílások helyeit a vázszerkezetbe épített (a nyílások méreteihez igazodó) keretszerkezetekkel határolják el. A vázszerkezetet a fogadószerkezetbe betonozott talpcsavarokkal rögzítik.
A vázszerkezet külső és belső oldalára egy- vagy többrétegű lemezborítás kerül. A borítás anyaga általában fa, farost, gipszrost vagy gipszkarton. A vázszerkezet bordái közötti tereket részben vagy teljes egészében hőszigetelő anyaggal töltik ki. A vázszerkezet belső oldalán (közvetlenül a belső borítás alatt) a fal teljes felületén egy réteg párazáró fóliát kell elhelyezni. (Belső falaknál ez nem szükséges.) A belső oldali borítás glettelés után festhető vagy tapétázható.
A falszerkezet külső oldalán – az igények függvényében – a falak rétegfelépítése innentől többféle lehet, például további hőszigetelő réteg helyezhető el. Ezt elsősorban az adott épület esetében meghatározott épületfizikai követelmények, valamint a kívánt homlokzati kialakítások határozzák meg. A szerelt falszerkezetekbe különböző gépészeti vezetékek, csövek, kábelek könnyen elhelyezhetők.
5.76. ábra Fa vázszerkezet rögzítése
5.78. ábra Fokozottan hőszigetelt szerelt falszerkezet
Deszka homlokzatborítású, általános rétegfelépítésű szerelt fal rétegrendje (belülről kifelé haladva):
- 1 réteg beltéri festés (glettelt felületen);
- 2 réteg 12,5 mm-es gipszkarton építőlemez;
- 1 réteg párazáró fólia;
- 120/120 mm-es fenyőgerenda vázszerkezet, közte 120 mm hőszigetelés;
- 2 réteg 12,5 mm-es gipszkarton építőlemez;
- burkolatrögzítő lécezés 48 mm;
- 2 rétegű deszkaborítás 48 mm.
Fokozottan hőszigetelt szerelt fal rétegrendje:
- 18 mm lambériaborítás;
- burkolatrögzítő lécezés 48 mm;
- 1 réteg 12,5 mm-es gipszrost építőlemez;
- 1 réteg párazáró fólia;
- 80/150 mm-es fenyőgerenda vázszerkezet, közte 120 mm hőszigetelés;
- 1 réteg 12,5 mm-es gipszrost építőlemez;
- 60 mm ragasztott hőszigetelés;
- 18 mm rabicolt homlokzatvakolat.