Fakötések, kötőelemek (fa tetőszerkezeteknél)
A fakötések a különböző faelemek statikailag megfelelő (erőátadó) összekapcsolását szolgálják. A kapcsolódó faelemek egymáshoz való viszonya alapján megkülönböztetjük a felületszerkezetek és a rúdszerkezetek fakötéseit. Mivel fedélszerkezetek építése során csak a rúdszerkezetek fakötéseinek ismereteire van szükség, ezért a következőkben csak ezzel foglalkozunk.
Felületszerkezetek fakötései alatt azokat a kötési módokat értjük, amelyek a hosszoldaluk mentén egymáshoz illeszkedő faelemek (deszkák, pallók, gerendák) összekapcsolását biztosítják. Fakötéseket nemcsak fa fedélszerkezetek építésénél alkalmaznak. Az ácsmunkák bármely tevékenységénél (pl. fafödémek, faházak építésénél) szükség lehet a faelemek ilyen megmunkálására. A fakötések két nagy csoportját a hagyományos ácsjellegű és a korszerű mérnöki jellegű fakötések képezik.
A hagyományos fakötések és kötőelemeik
A hagyományos ácsjellegű fakötés a faelemek csatlakozó részeinek erőátadás szempontjából megfelelő egymáshoz alakítása, megmunkálása.
A hagyományos fakötések több ezer éves hagyománnyal rendelkeznek. Már azelőtt alkalmazták őket, mielőtt az építőtevékenység során a megmunkált fémelemek megjelentek volna. Ebből is adódik a hagyományos fakötések legfontosabb jellemzője, hogy a két, három vagy több különböző helyzetű elemet úgy kapcsolja össze, hogy a faanyagon kívül más teherátadó kötőelemet nem használnak fel. (Kizárólag a kapcsolódó faelemek közvetítik egymás között az erőhatásokat.)
A fa rúdszerkezeteken (gerendákon) kívül csak keményfa csapokat, tüskéket, ékeket használtak. Ez utóbbiakat később felváltották a fém kötőelemek, amelyek lehetővé tették egyszerűbb fakötések megvalósítását. Mai értelmezésben tehát hagyományosnak nevezzük azokat a fakötéseket is, amelyeknél fémanyagú kötőelemeket felhasználnak ugyan, de azoknak csak helyzetbiztosító szerepük van, a teherátadásban nem vesznek részt. (Vagyis nem erőátvitelre szolgálnak, hanem a faelemek közötti kapcsolat szétválását, az elemek elmozdulását akadályozzák meg.)
- Csapok leszerelése, szerelvénycsere
- A csapok javításának fortélyai
- Fürdőszobai és konyhai szerelvények (csatornacsövek, csapok)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az egyszerűbb hagyományos fakötések általában csak nyomó igénybevétel felvételére képesek, a bonyolultabbak azonban húzó és nyíró erőket is képesek közvetíteni. A hagyományos fakötések legnagyobb hátránya, hogy csökkenti a faelemek keresztmetszetét. Ezt figyelembe véve minden esetben eleve túlméretes elemeket kell alkalmazni!
Kötőelemek
A rúdszerkezetek fakötési típusainak részletes tárgyalása előtt meg kell ismernünk a hagyományos fakötéseknél alkalmazott (hagyományos) kötőelemeket. A kötőelemek a faelemek kapcsolatát biztosítják a fakötésekben. Kötőelemeket azonban nem csak fakötéseknél alkalmaznak. Az ácsmunkák részét képező bármely szerkezetépítés során szükség lehet ideiglenes vagy véglegesen beépített kötőelemek felhasználására (gondoljunk csak a zsaluzatokra, állványokra).
A következőkben kizárólag a fakötéseknél felhasznált kötőelemeket tárgyaljuk. A fedélszerkezetek építése során alkalmazott egyéb kötőelemekkel az adott szerkezeti kialakítás részletes ismertetése során foglalkozunk. (Ilyenek pl. a talpszelemeneket a vasbeton koszorúhoz rögzítő tőcsavarok.)
Hagyományos kötőelemek
A hagyományos fakötések kötőelemei régebben kizárólag keményfából készültek (faszeg, tüske, csapszeg), melyeket később felváltottak a különböző fém kötőelemek. A hagyományos fakötések kötőelemei a keményfa szegek (tüskék), keményfa csapszegek, keményfa ékek, ácskapcsok, szegek, anyás csavarok, facsavarok.
A keményfa szegek (tüskék) és a keményfa csapszegek
a legrégibb kötőelemek (l14/a. és b. ábra). Ezeket mindig az építés helyszínén készítették akácfából vagy tölgyfából. A keményfa tüske 12-16 cm hosszú, négyzetes keresztmetszetű elvékonyodó faelem, csak előfúrt lyukba üthető. A csapszeg 5-10 cm hosszúságú, 3-5 cm átmérőjű hengeres faelem. Szintén csak előfúrt lyukba üthető, lapolásoknál, csapolásoknál használható.
Keményfa ékek
A keményfa ékeket (1.14/c. ábra) a szerkezeti faelemek ideiglenes vagy végleges egymáshoz szorításához használják. Alkalmazható egyes vagy páros, egymással szembefordított ék is. Az ékek méretét az adott faelemkapcsolatok határozzák meg. Az ékeléseket szegezéssel rögzíteni kell.
Ácskapcsok
Az ácskapcsok négyzetes, hengeres vagy lapos vasból kézi kovácsolással készített kötőelemek (1.14/d. ábra). Többféle kialakításuk létezik. Hosszuk általában 25-30 cm, a kiálló fogak (tüskék) nagysága 8-10 cm. Egy ácskapcsot kb. 3 kN húzóerőre lehet igénybe venni. Nyomóerő felvételére nem alkalmas, mert kilazul és kifordul a helyéről, ezért csak úgy helyezhetők el, hogy húzáson kívül más igénybevétel ne jöhessen létre.
A fordított ácskapocs (1.14/e. ábra) két foga 90 °-os szögben el van fordítva, így az elem egymásra merőleges tengelyű és egymással azonos tengelyű gerendák kapcsolására alkalmas. A háromágú ácskapocs (1.14/f ábra) három, egy síkban kapcsolódó falelem rögzítésére szolgál.
Szegek
A szegek a leggyakrabban használatos kötőelemek. A hagyományos rögzítések mellett méretezett kapcsolatok kialakítására is alkalmasak. A vékony, hosszúkás acélrudakkal létrehozott kapcsolatok elsősorban nyíróerő felvételére képesek (csak minimális húzóerő-átadás lehetséges). A fakötésekhez különféle kialakítású szegeket alkalmaznak. A legelterjedtebb a huzalszeg (1.14/g. ábra). Ennek méretválasztéka 25/55-től 70/210-ig terjed. (A jelölésnél az első szám az átmérőt jelenti tizedmilliméterben, a második a szeg hosszát milliméterben.)
A szegek hosszát az összekapcsolandó faelemek vastagságának (keresztmetszeti méretének) függvényében határozzák meg. A szeg átmérőjének megválasztásánál figyelembe kell venni, hogy a túl vastag szeg megrepesztheti a faanyagot, míg a túl vékony esetleg nem biztosít megfelelően erős kapcsolatot. Rejtett szegezéseknél, vagyis ahol a szegek feje – általában esztétikai okokból – nem látszódhat, bognárszeget (bognárfejű szeget) használnak (1.14/h. ábra). Ez egy kisméretű kúpos fejrésszel készülő huzalszeg 10/13-tól 34/80-ig terjedő méretválasztékkal.
Az egyik legrégebbi szegfajta a cigány szeg (1.14/i. ábra), amely 8-10 cm hosszú, durva megmunkálású kézi kovácsoltvas-szeg, lapos gúlaszerű fejrésszel. Napjainkban elsősorban régi fedélszékek felújítása során, valamint a hagyományos elveket követő új fedélszékek építésénél alkalmazzák. A fentieken kívül a hagyományos fakötéseknél használt szegtípus még a csavarszeg (1.14/j. ábra).
1.14. ábra. Hagyományos fakötések kötőelemei
a) keményfa tüske (szeg); b) keményfa csapszeg; c) keményfa ék; d) normál ácskapocs; e) fordított ácskapocs; f) háromágú ácskapocs; g) huzalszeg; h) bognárszeg; í) cigányszeg; j) csavarszeg; k) hatlapfejű nyerscsavar; l) ászokcsavar; m) tőcsavar; n) süllyesztett fejű facsavar; o) hatlapfejű facsavar
Anyás csavarok
Az anyás csavarok gyakran alkalmazott kötőelemek, kiválóak nagy keresztmetszetű faelemek egymáshoz kapcsolására. A fakötésekhez általában két csavartípust használnak. A hatlapfejű nyerscsavar hosszú szárú, menetes végű csavar (L14/k. ábra). Szárátmérője 10, 12, 16, 20, 22, 24 mm (M10, M12,… M24). Hosszúsága 100-220 mm között változhat 10 mm-es méretlépcsőben. Az anyás csavarok elengedhetetlen tartozéka a hatlapú nyersanya és a széles alátét.
Ez utóbbi rendeltetése, hogy a csavar meghúzása során keletkező erőhatást a csavarfej pereménél jóval nagyobb felületen ossza el a faelemen. így nem roncsolódik a faanyag a furat körül. A fakötéseknél használt másik csavartípus az ászokcsavar (1.14/1. ábra). Ez egy hosszú szárú (min. 220 mm), mindkét végén menetes, fejrész nélküli csavar (acélrúd). A furatba helyezett csavar mindkét végére széles alátétet és csavaranyát tekernek. Anyás csavarok alkalmazása során az egymáshoz illesztett faelemeket teljes egészében átfúrják, majd a csavarszárat a furatba helyezve, annak másik oldalán csavaranyát tekernek a csavarszár menetes végére. (A csavar mindkét végén széles alátétet kell helyezni a fejrész és a csavaranya alá.) A tekerés során a faelemek egymáshoz szorulnak.
Tőcsavarok
A tőcsavarok biztosítják a fedélszerkezet és a koszorú (köztes helyeken a födém) közötti kapcsolatot. A tőcsavarok kötik le a fedélszerkezet egészét.
Facsavarok
A facsavarok önmetsző, menetes szárú kötőelemek, melyek a fába hajtás során menetet vágva behúzzák magukat a faanyagba. Közben a két egymáshoz illeszkedő faelemen keresztül haladva összehúzzák azokat. A facsavarok szára enyhén vékonyodó, menete éles, a menetemelkedése pedig nagy (nagyobb, mint az anyás csavaroké). Többféle kialakításban kerülnek forgalomba. Megkülönböztetünk süllyesztett fejű (1.14/m. ábra), lencsefejű, félgömbfejű, amerikai keresztfejes facsavarokat.
A repedések megelőzése érdekében a behajtás előtt a facsavarok keresztmetszeténél jóval kisebb átmérőjű előfárást célszerű készíteni. Facsavarokat ácsmunkáknál viszonylag ritkán alkalmaznak. Kivételt jelentenek a négy- vagy hatlapfejű facsavarok (állványcsavarok) (1.14/n. ábra). Ezekkel nagyobb keresztmetszetű faelemek is összekapcsolhatók. A behajtás során a csavarfej alatt alátétet kell elhelyezni.
A következőkben a különböző típusú hagyományos fa-kötéseket ismertetjük röviden. A faelemek megmunkálását (a fakötések kialakítását), illetve az ahhoz szükséges eszközöket, gépeket később, az 1.9. fejezetben mutatjuk be részletesen. A rúdszerkezetek fakötései az ütközések, rovások, horgolások, lapolások, beeresztések, csapos kötések és a csapos beeresztések.
Ütközések
Az ütköző (illeszkedő) felületek megmunkálásától függően megkülönböztetünk egyenes és ferde tompaillesztést (1.15. ábra). Az ütközések kizárólag nyomó igénybevétel továbbítására alkalmasak. A gerendák hossztoldása csak alátámasztás (pl. oszlop, vagy fal) felett alakítható ki. A leggyakrabban használt kötőelem az ácskapocs. Az oszlopok hossztoldása általában egyenes tompaillesztéssel történik. Itt az illeszkedő elemek elmozdulásmentes helyzetét a hossztengely vonalára illeszkedő központosító keményfa tüske biztosítja.
1.15. ábra. Ütközések
a) egyenes ütközés ácskapocs kötéssel; b) ferde ütközés csavaros kötéssel; c) oszlop egyenes ütközése keményfa tüskével; d) oszlop egyenes ütközése csavaros kötéssel
Horgolások
A horgolások egymást él mentén metsző, vízszintes és ferde gerendák kapcsolatát biztosító fakötések. A gerendák hossztengelye tehát egymáshoz viszonyítva kitérő helyzetű. A szarufák és szelemenek jellemző fakötései. A horgolás (bemetszés) mértéke a faelem magasságához (h) viszonyítva van meghatározva: így a bevágás mélysége max. /i/5, min. h/6 lehet, de legalább 3 cm. Méretének megválasztásánál figyelembe kell venni, hogy a bevágás jelentősen gyengíti a faelem keresztmetszetét. A horgolások fajtái: egyszerű horgolás, egyszerű horgolás éltompítással, fészkes horgolás, csapos fészkes horgolás (L16. ábra).
1.16. ábra. Horgolások
a) egyszerű horgolás; b) egyszerű horgolás éltompítással; c) fészkes horgolás; d) csapos fészkes horgolás
Lapolások
A lapolások jellemzően az egy síkba eső hossztengelyű faelemek (rudak) kapcsolatát biztosító fakötések. A lapolásoknak szintén sokféle variációja létezik, melyek többféle erőhatás felvételére alkalmasak. A lapolt felületek kialakítása alapján két nagy csoportba sorolhatók: ezek az egyszerű lapolások és a fogas lapolások. A lapolással összekapcsolt faelemek egymáshoz viszonyított helyzete alapján megkülönböztetünk rálapolást, keresztlapolást, véglapolást, saroklapolást. A lapolt felületeknek a faelem hossztengelyéhez viszonyított helyzete alapján a lapolás lehet egyenes vagy ferde (1.17. ábra).
1.17. ábra. Lapolások
a) egyenes rálapolás egyenes ütközéssel; b) egyenes rálapolás ferde ütközéssel; c) ferde rálapolás egyenes ütközéssel; d) ferde rálapolás ferde ütközéssel; e) egyenes fogas rálapolás egyenes ütközéssel; f) egyenes fogas rálapolás ferde ütközéssel; g) ferde fogas rálapolás ferde ütközéssel ékpárral;
h) állócsapos egyenes fogas rálapolás ferde ütközéssel ékpárral; i) ferde illesztésű keresztlapolás; j) egyszerű véglapolás; k) ferde véglapolás; l) fogas véglapolás; m) fecskefarkú véglapolás; n) oszlop toldás egyenes lapolás tompaék ütközéssel; o) egyszerű keresztlapolás; p) egyszerű saroklapolás; q) ferde saroklapolás
Rovások
A rovások az egymást párhuzamos oldallapjaik mentén metsző farudak egymáshoz viszonyított helyzetét rögzítő (kapcsolatát biztosító) fakötések.
A farudak hossztengelye egymáshoz viszonyítva kitérő helyzetű. A rovás (bevágás) mértéke a faelem magasságához (h) viszonyítva legfeljebb h/5, legalább h/6. A viszonylag kis mélységű bevágásból is adódik, hogy a rovások elsősorban helyzetbiztosító fakötések, nagyobb erőhatások továbbítására nem alkalmasak. A rovások fajtái: teljes felületű egyszerű rovás (egyik gerendánál, mindkét gerendánál), felületű egyszerű rovás, kettős rovás, keresztrovás, fecskefarkú rovás, félfecskefarkú sarokrovás (1.18. ábra).
1.18. ábra. Rovások
a) teljes felületű egyszerű rovás; b) teljes felületű egyszerű rovás mindkét gerendánál; c) félfelületű egyszerű rovás; d) kettős rovás; e) keresztrovás; f) fecskefarkú rovás; g) félfecskefarkú sarokrovás
Beeresztések
A beeresztés egy síkban lévő, egymáshoz merőlegesen vagy ferdén kapcsolódó két faelem (rúd) nyomóerő-továbbítását lehetővé tevő fakötés.
A beeresztés lényege, hogy a nyomóerőt átadó rúd a vége mentén különböző felületi kialakítással be van süllyesztve (be van eresztve) az erőt felvevő faelembe. A kapcsolódó felületek kialakításától függően a beeresztések fajtái a következők: egyenes beeresztés, ferde beeresztés, ferde kettős beeresztés, ferde csapos beeresztés, ferde csapos kettős beeresztés, ferde csonka beeresztés (1.19. ábra). A beeresztések (bevágások) mértéke a fakötés kialakításától függ. A különböző beeresztési típusoknál előforduló bevágások mérete az 1.19. ábrán látható.
1.19. ábra. Beeresztések
a) egyenes beeresztés; b) ferde beeresztés; c) ferde kettős beeresztés; d) ferde csapos beeresztés; e) ferde csapos kettős beeresztés; f) ferde csonka beeresztés
Csapkötések
A csapkötések egy síkban lévő, egymáshoz merőlegesen vagy ferdén kapcsolódó két faelem (rúd) egymáshoz viszonyított helyzetét rögzítő fakötések.
A csapos kötések lényege, hogy a rúdvégen kialakított csapot a másik faelem kapcsolódó felületén (sík lapján) kivésett (mart), a csap méretéhez igazodó csaplyukba illesztik. A csap sohasem támaszkodhat fel a csaplyukba, ezért a csaplyuk mélysége legalább 1 cm-rel több, mint a csap hossza. A csapkötések nagyobb erőhatások továbbítására nem alkalmasak, „csupán” helyzetrögzítő kapcsolatok. A nyomóerő a csap körüli vállrészen továbbítódik, a csap elsősorban az oldalirányú mozgásokat akadályozza meg.
A csapkötéseknek az évszázadok során sokféle variációjuk alakult ki és terjedt el. Az egymáshoz kapcsolódó faelemek által közrezárt szög alapján megkülönböztetünk egyenes illetve ferde csapkötéseket. A csap elhelyezkedésétől és kialakításától függően lehet: teljes csap, csonka csap, oldalcsap, bélcsap, vállcsap, ollós csap, ékelt csap (1.20. ábra). A különböző kötési módoktól függetlenül többféle kötőelem (ácskapocs, keményfa ék stb.) alkalmazható.
1.20. ábra. Csapozások
a) egyenes csap; b) ferde csap; c) ferde csonka csap; d) vállcsap; e) ékelt csap; f) bélcsap; g) ollós csap
Hagyományos fakötéseket a fent ismertetett formában manapság már nem (vagy csak ritkán) készítenek. Mai szemmel nézve a kialakításuk gyakran munkaigényes. A napjainkban épített fedélszékek többsége ún. átmeneti jellegű fedélszerkezet. (Már nem hagyományos ácsjellegű, de még nem korszerű mérnöki fedélszerkezet.)
Az ilyen fedélszékek építése során leegyszerűsített hagyományos fakötésekkel és erőátadó kötőelemekkel (anyás csavarokkal, szegezett hevederekkel) alakítják ki a faelemek közötti megfelelő kapcsolatot. A hagyományos fakötéseknél kizárólag a faelemek közvetítették a különböző igénybevételeket, a kötőelemeknek „csak” helyzetbiztosító szerepük volt. Az átmeneti fedélszékeknél létesített fakötéseknél ezzel szemben a faanyag és az alkalmazott kötőelem egyszerre vesz részt az erőátadásban.
Az ilyen fakötések nem alkotnak külön csoportot, mivel alapvetően a hagyományos fakötések egyszerűsített (és megerősített) változatainak tekinthetők. így külön ezekkel nem foglalkozunk, de az egyes fedélszéktípusok részletes tárgyalásánál találkozhatunk ilyen elemkapcsolatokkal.