Rétegelt-ragasztott fatartós fedélszerkezetek
A rétegelt-ragasztott fatartók olyan előre gyártott tartók, melyek lapfelületük mentén szorosan egymás mellé illesztett, mesterségesen szárított luc vagy erdeifenyő deszkákból (lamellákból) készülnek, színtelen, vízálló ragasztóval rétegenként ragasztva. Elsősorban az általánostól eltérő (nagy fesztávú, fokozott igénybevételű, egyedi geometriájú (pl. íves) szerkezetek létesítéséhez alkalmazzák.
Minden rétegelt-ragasztott fatartót egyedi gyártmány terv alapján készítenek. A gyártás során a lucfenyő deszkákat (lamellákat) részletesen átvizsgálják, és a különböző szilárdságcsökkentő fahibákat (gyantatáskákat, kéregbenövéseket stb.), valamint az egyéb esztétikai rendellenességeket kiiktatják, a hiányosságokat pótolják.
A homogén, hibátlan lamellákat méretre vágják, majd a méret szerint osztályozott elemeket előbb természetes, ezt követően pedig mesterséges módon szárítják. A szárítás után a faanyagot a további munkafolyamatok során várható környezeti (klimatikus) viszonyoknak megfelelő körülmények között tárolják. A hosszabb fatartók egyes rétegeinek folytonosságát a lamellák ragasztott hossztoldásával biztosítják. A hossztoldásokat ékcsap-fogazással és ferde lapolással képezik.
A gyártás egyik legfontosabb fázisa a ragasztás és a préselés. Ekkor alakítják ki a fatartó végleges geometriáját. Ezt külön préselési terv alapján végzik. A fatartók geometriáját ún. présbakokkal határozzák meg, melyek lényegében egy sablont képeznek. A megtisztított lamellákra egyenként ragasztóanyagot hordanak fel, majd a tervben meghatározott rétegsorrendnek megfelelően a présbe helyezik.
A préselés során a nyomást fokozatosan növelik a tervezett értékig (fenyőféléknél: 0,50-0,80 N/mm2), majd azt elérve folyamatosan fenntartják, általában 20-24 órán keresztül. A préselést követően a kész tartókat 8-10 napig száradni hagyják (ennyi idő múlva éri el a tervezett szilárdságot). A száradás után a fatartókat pontos méretre vágják, és elvégzik az egyéb megmunkálásokat (furatok, marások, rések, hornyok stb. kialakítása). A gyártás utolsó fázisában a kész tartókat favédő és felületkezelő bevonatokkal látják el, végül elhelyezik a különböző szerelvényeket (kapcsolóelemeket).
- Parketta a fürdőszobában? Ismerd meg hogyan!
- Előzze meg a fa károsodását!
- Fatüzelésű vaskályhák veszélyei és használata
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A gyártástechnológia következtében a rétegelt-ragasztott fatartók számos kedvezőbb tulajdonsággal rendelkeznek, mint az azonos keresztmetszetű, hagyományos építési fából készült tömör fatartók.
Ezek:
- nem csavarodnak (vetemednek) tartósan;
- a repedések keletkezésének lehetősége elenyésző;
- nagy teherbírásúak;
- tartós, időálló szerkezetek;
- esztétikusak.
További előnyük, hogy – a normál (fűrészelt) fatartókkal ellentétben – nagy hosszúságú, változó keresztmetszetű és íves tartóelemekként is kialakíthatók. Akár 60-70 m fesztáv áthidalására alkalmas tartók is készíthetők. A rétegelt-ragasztott fatartók keresztmetszete általában tömör (1.84. ábra), de kapcsolt szelvények is kialakíthatók. Ezek előfordulása azonban ritka.
1.84. ábra. Tömör szelvényű rétegelt-ragasztott fatartó keresztmetszeti kialakításai
A rétegelt-ragasztott fatartók széles körben felhasználhatók: fedélszerkezetek mellett teljes épületek teherhordó szerkezeti vázának alkotóelemeit is képezhetik. Hazánkban elsősorban nagy fesztávú, csarnokjellegű, ipari, mezőgazdasági épületek, valamint közösségi épületek (uszodák, tornatermek, sportcsarnokok stb.) fedélszerkezetét (teherhordó szerkezeti vázát) építik ilyen tartókból (1.85. ábra).
1.85. ábra. Csarnok teherhordó szerkezeti váza nagy fesztávú rétegelt-ragasztott fatartókból
Ezek olyan egyedi szerkezetek, amelyek ismeretanyaga nem képezi közvetlenül a fa fedélszerkezeti ismertek részét. Kisebb épületek, családi házak fedélszerkezetéhez történő felhasználásuk a jelentős költségek következtében nem jellemző. Éppen ezért hazánkban a mindennapi építési gyakorlatban a rétegelt-ragasztott fatartók alatt általában a nagy fesztávú épületeknél, csarnokoknál felhasznált nagy méretű tartóelemeket értik.
A fában gazdag országokban természetesen a családi házak (kisebb épületek) fedélszerkezeteinél is gyakran alkalmaznak „normál” méretű rétegelt-ragasztott fatartókat. Magyarországon ilyennel még viszonylag ritkán találkozhatunk.
Rétegelt-ragasztott fatartókat kisebb épületeknél (családi házaknál) általában akkor alkalmaznak, ha:
- a fedélszerkezet egyedi belsőépítészeti megjelenést biztosítva (részben vagy egészben) látszó szerkezetként készül, és a fokozott esztétikai igények normál fűrészelt faanyaggal nem, csak rétegelt-ragasztott fatartóval elégíthetők ki;
- ha a tető egyedi geometriája következtében a szükséges fatartókat hagyományos gerendákból nem lehet kialakítani (pl. íves fatartók);
- ha egyéb olyan egyedi igények, követelmények jelentkeznek, amelyek normál faelemekkel nem biztosíthatók.
Íves felületű tetők fa teherhordó szerkezeti elemeit általában rétegelt-ragasztott fatartók alkotják (1.86/a. ábra). Az egyedi megjelenés következtében ezek jellemzően látszó szerkezetek. Mivel látszó szerkezeteknél a különböző elemkapcsolatokat is meghatározzák az esztétikai szempontok, ezért elsősorban rejtett kapcsolóelemekkel biztosítják a teherátadási. Ezek fatartón belüli helyét a gyártás során alakítják ki. A fém kapcsolóelemek helyzetét, méretét stb. előzetes statikai méretezés és tervezés során állapítják meg. Különleges igények esetén gyakran előfordul, hogy egyedi gyártású kapcsolóelemekre van szükség.
1.86/a. ábra. Íves felületű tető rétegelt-ragasztott fatartókból álló fedélszerkezete
1.86/b. ábra. Rétegelt-ragasztott fatartókból álló fedélszerkezet-részlet
A nagyobb teherbírásból adódóan a rétegelt-ragasztott fatartó jóval nagyobb fesztáv áthidalására alkalmas, mint egy azonos keresztmetszetű hagyományos fűrészelt fagerenda. Ebből következik, hogy a fedélszerkezet nagyobb teherhordó elemeit (élszaru, szelemen stb.) rétegelt-ragasztott fatartókból képezve a közbenső alátámasztások akár el is hagyhatók. Rétegelt-ragasztott fatartókkal tehát lényegesen kevesebb faelemből kialakítható ugyanaz a fedélszerkezet, és a tetőtér kihasználhatósága is kedvezőbb. A kevés faelem további előnye, hogy a szerkezetépítés gyorsan végezhető. A tartóelemek helyszíni összekapcsolása általában szerelő jellegű munka.
A rétegelt-ragasztott fatartók ismert kedvező tulajdonságai következtében az általánostól eltérő egyedi, különleges fedélszerkezetek is könnyen megvalósíthatók; az ilyen fatartók alkalmazása tehát szabadabb tervezést tesz lehetővé.