Könnyűszerkezetes építési mód
A tengerentúlon és a skandináv országokban már évtizedek óta meghatározó könnyűszerkezetes építési mód hazánkban az utóbbi években terjedt el szélesebb körben. Elsősorban kisméretű lakóházak, családi házak, nyaralók építésénél alkalmazzák.
A könnyűszerkezetes épületek szerkezeteit jellemzően „könnyű” anyagok alkotják. Az épület teherhordó szerkezeti részét fa vagy fém vázszerkezet képezi. Ez lényegében egy könnyű térbeli rúdszerkezet (11.16. ábra). Az építési mód jellemzője, hogy az épületszerkezetek szinte teljes egészében száraz technológiával, szerelő munkával készülnek, így a kivitelezés során egymással párhuzamosan több munkafolyamat is végezhető.
11.16. ábra. Könnyűszerkezetes faváz
A könnyűszerkezetes épületek a hagyományos technológiával épülő épületekhez képest számos előnyös tulajdonsággal rendelkeznek. Kivitelezésük gyors és gazdaságos, a kész épületek kiváló épületfizikai tulajdonságokkal rendelkeznek, utólag könnyen átalakíthatók, bővíthetők.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Megoldások – Hozza ki belőle a legtöbbet
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Tartószerkezetek
A könnyűszerkezetes épület tartószerkezeti rendszerének jellemző elemeit a függőleges, vízszintes, valamint ferde (merevítő) fa vagy fém rúdelemek képezik. Ezeket minden esetben pontos szerelési terv alapján építik össze. Az előre gyártott vázelemekből a gyártók az egyedi igényekhez igazodva szinte korlátlan méretválasztékot biztosítanak, így a modulkoordináció okozta kötöttség elhanyagolható.
A könnyűszerkezetes épületek egyik sajátossága, hogy az egyes falszerkezetek teherhordó részét önmagában merev, teherhordó függőleges síkbeli vázszerkezet képezi. Vagyis lényegében az épület egészét képező vázszerkezet több kisebb egymáshoz kapcsolt (és megfelelően merevített) vázszerkezetből jön létre (11.17. ábra). A falakat képező vázszerkezetek a falsarkok mentén kapcsolódnak egymáshoz (11.18. ábra).
11.17. ábra. Könnyűszerkezetes fal vázeleme
11.18. ábra. Fémváz falsarok-kapcsolata
A teljes szerkezet térbeli merevségét a födém síkjában elhelyezkedő, a fal vázszerkezeteire támaszkodó, azokat összekötő vízszintes rúdelemek, illetve a fedélszerkezet biztosítják. Ezek egyben a födém teherhordó szerkezeti elemei (lényegében födémgerendák).
A nagyfokú méretpontosság következtében a könnyűszerkezetes építés alapvető feltétele a pontos, sík fogadószint biztosítása. A falak teherhordó vázszerkezetét külön mintapadon összeszerelve és egyben felállítva vagy közvetlenül a fogadó szerkezeten elemenként szerelve egyaránt készíthetik. A szerkezetépítést meghatározza a vázszerkezet típusa.
Kötések
A fa vázszerkezet elemei csavaros fakötésekkel vagy szeglemezekkel kapcsolódnak egymáshoz. A fém vázelemeket csavaros vagy szegecselt kötéssel kapcsolják össze. A vázszerkezetet a vasbeton fogadószerkezetbe horgonyzott tőcsavarokkal erősítik le. A teherhordó falak vázszerkezeteinek elhelyezése után építik be a födém síkjában a vízszintes rúdelemeket (tartókat), melyek a fal vázszerkezetének felső vízszintes elemeihez kapcsolódnak.
A teljes vázszerkezet elkészülte után alakítják ki a többrétegű falszerkezeteket (11.19. ábra). A vázelemek közötti teret teljes egészében hőszigetelés tölti ki, a külső és belső oldalon a teljes szerkezetet összefüggő (gipszkarton, fa építőlemez stb.) borítással fedik be. A belső borítás glettelés után közvetlenül festhető, tapétázható.
11.19. ábra. Könnyűszerkezetes falszerkezetek
A szerelt falszerkezetekbe a különböző gépészeti vezetékek, csövek, kábelek könnyen elhelyezhetők. A külső homlokzatburkolás egyaránt lehet vakolt vagy szerelt jellegű. A födém alsó és felső borítást kap. Ennek anyaga, kialakítása és a padozat felépítése az egyedi igényektől függ. A könnyűszerkezetes épületekben a födémek feletti padozatot jellemzően szárazaljzattal képezik. A belső válaszfalak szintén szerelt, vázas szerkezetek, kisebb keresztmetszeti méretekkel.