A sávalapok anyaga és szerkezete
A sávalapok készülhetnek téglából, terméskőből, betonból és vasbetonból. Régebben készültek faanyagú, gerenda-és pallórács alapok is.
Az egyes anyagokból előállítható sávalapok különböző szerkezetűek lehetnek. Azt, hogy adott esetben milyen anyagú, illetőleg szerkezetű sávalapot célszerű alkalmazni, egyrészt műszaki, másrészt anyaggazdálkodási szempontok szabják meg.
Téglaalapok
Téglaalapoknál a pincefal vastagsága és az alap szélessége közt szükséges kiszélesítést lépcsőzetesen, magassági irányban a téglaréteg magasságának, vízszintes irányban pedig a fel téglaméret egésszámú többszörösének megfelelően kell kialakítani (164. ábra).
164. ábra. Tégla sávalapok; a) négy sor magas 1/2 tégla kiülésű, b) két sor magas 1/4 tégla kiülésű lépcsőzettel; m/k = tg a ≥ 1,7
- Hőszigetelő anyagaink általánosságban
- Talajjavítók és szerves trágya, előnyök és veszélyek
- Savas eső – Valóban létezik? Mennyire káros?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hazai gyakorlatunkban általában négy téglaréteg magasságú, külföldön sok helyen két réteg magasságú lépcsőzettel szélesítik ki az alapokat. Az utóbbi megoldás anyagtakarékosságra vezet. A lépcsők szélessége ½ vagy ¼ tégla méretű lehet.
Az alapárok fenekén homokterítést vagy mészhabarcs réteget kell alkalmazni. Utóbbi vastagsága földnedves talajon 6 cm, tömör és száraz homokos kavics vagy sziklás talajon 3 cm legyen. (Ugyanezek vonatkoznak a kő alapokra is). A téglaalapok készítésénél legalább H 6 jelű javított falazó mészhabarcsot kell használni, egyébként a falazat a III. osztályú téglafalazat minőségében (lásd később) készüljön.
Téglaalapot csak indokolt esetben szabad létesíteni, akkor, ha valamilyen ok folytán terméskő- vagy betonalap nem készíthető.
Terméskőalapok
Terméskőalapokat a 165. ábra szerinti lépcsős kiszélesítéssel, legalább H 6 jelű javított falazó mészhabarcsba rakott, megfelelő saját szilárdságú, fagyálló kövekből kell készíteni. A legfeljebb 50 kg súlyú köveket idomított fekvőlappal, elmozdulásmentesen kell beépíteni; 1-m-enként átkötő köveket és soronként 2 cm vastag habarcsterítést kell alkalmazni. A vastagabb hézagokba kőékeket kell helyezni.
165. ábra. Terméskő sávalap; m/k = tg a ≥ 1,5
A terméskőalapnak újabban fokozott jelentősége van, mert az 1951. évi 8. sz. Építőipari Rendelet előírja, hogy talajvízmentes helyeken csak terméskő alapfalazatokat szabad létesíteni.
Görgetegkő alapok. Az Építőipari Kiviteli Szabályzat szerint az egyszintű – földszintes – épületek alapjait kötött talajú földpartok közötti alapárokban a közelből beszerezhető görgeteghőből2 is szabad készíteni. A köveket úgy kell alkalmazni, hogy a habarccsal kitöltendő űr az alaptömbnek legfeljebb 35%-a legyen. A fejnagyságú vagy nagyobb köveket el kell hasítani. Az alapokba rakott kősorokat rétegenként kell terítem, és a hézagokat H 6 jelű, folyós állapotú javított falazó mészhabarccsal kitölteni., A görgetegkő szemszerkezete akkor jó, ha a 2 – 5 cm-es nagyságú apróbb rész az 5-15 cm-es durva rész közeit éppen kitölti.
Betonalapok
A betonalapok B/50, B/70 és B/100 jelű földnedves csömöszölt betonból készülnek. Bányakavics használata nem kifogásolható. Az alapok, ha a talaj nem omladékos, akkor földpartok, egyébként zsaluzat között építhetők meg.
A betonalap kiszélesítését nemcsak lépcsőzetesen, hanem anyagtakarékosság miatt rézsűsen is el lehet készíteni (166 a ábra). A betonalapoknál a lefelé bővülő keresztmetszetnek megfelelően mód van arra, hogy fokozatosan kisebb szilárdságú, kevesebb cementtel készülő (tehát olcsóbb) betont alkalmazzunk. A különböző minőségű rétegeket megszakítás nélkül kell egymásra betonozni; a rétegek magasságát általában közel egyenlőre kell venni.
166. ábra. Sávalapok; a) betonból, b) betonban úsztatott kőből; m/k tg a = 1-1,5; a = m/4, de min 15 cm
A betonalapok zsaluzatát a „Monolit jellegű falak” című részben ismertetjük. Ha az alaptest oldalfelülete rézsűs, és a rézsű 30°-nál meredekebb, vagy ha az alaptest túlságosan képlékeny, folyós betonból készül (pl. vasbeton alaptest esetében), akkor a ferde felületeket is zsaluzni kell.
A különböző magasságú betonalapok egymáshoz csatlakozásának helyes kialakítását mutatja a 167. ábra.
167. ábra. Különböző magasságú betonalap egymáshoz csatlakozása
A betonba lehet a helyszínen található vagy előnyösen beszerezhető termésköveket is beépíteni (168 ábra). Ilyenkor betonban úsztatott kövekről beszélünk.
168. ábra. Vasbeton sávalap elvi ábrája; a) önálló, b) közös alaptest esetén
Úsztatott kövek
A rendelet előírja az úsztatott kövek alkalmazását. Az úsztatott (ágyazott) köveket a minimális magasságú alapnak csak a magasság közbenső 2/4-nyi; a minimális magasságnál nagyobb magasságú alapnak csak a magasság közbenső 4/6-nyi sávjában szabad elhelyezni. Az úsztatott kő mennyisége a közbenső sáv térfogatának. 30%-a legyen. Az egyes kövek között, valamint a kövek és az alaptest külső síkja közt általában 8 cm betontakarásra van szükség. A kövek legnagyobb mérete az alap vastagságának 1/3 lehet; minimális törő szilárdsága pedig a (28 napos) beton szilárdságánál 100 kg/cm2-rel nagyobb legyen.
Beton alapfalakat csak akkor szabad készíteni, ha az alapok akár építés közben, akár később talajvízzel közvetlen érintkezésbe kerülhetnek. Az agresszív vizeket távol kell tartani a betontól, mégpedig: alagcsövezéssel, agyagtömítéssel, a felület pórusainak víztaszító szerekkel való eltömítésével, vízzáró vakolattal vagy bitumenes védőrétegekkel.
Az előbbi táblázat III. osztályában foglaltaknál agresszívebb talajvíz vagy talaj esetén a betonszerkezeteket bitumen habarcsba falazott kongótégla aljzatra ragasztott bitumenes szigeteléssel kell megvédeni.
Vasbeton
Vasbeton alapokat akkor alkalmazunk: a) ha valamilyen ok (pl. talajvíz) miatt nem lehet az alapfenék-síkot olyan melyre levinni, mint amilyen mélyre kellene a vasbetét nélküli (közönséges) betonalapot megépíteni, másrészt b) ha az igen rossz talaj miatt olyan nagyfelületű alaptestre van szükség, amely betonból készítve – nagy tömege miatt – már nem volna gazdaságos. Általában a költséges vasbeton alapok készítésére csak műszakilag indokolt esetben kerül sor.
Egyenletes feszültségelosztást tételezve fel, a vasbeton sávalapokban a hajlító igénybevételnek megfelelő vasbetétek helyére és alakjára jellemző a 168. ábra. A hajlító igénybevételen kívül fontos a nyíró, illetőleg a ferde húzó erők felvétele is. A nyíró erők miatt vagy magasabb lemezt kell tervezni vagy alacsonyabb lemezt, és felhajlított vasakat kell alkalmazni.
A vasbeton alapok különböző szerkezetűek lehetnek:
- Lemezalapok, felhajlított vasak nélkül (169 a-b ábra), ezek a konzolos szerkezetnek megfelelően felül rézsűs kialakítással, a lemez szóién 10-15 cm-es vastagsággal készülnek. A lemez m magasságát annak figyelembevételével kell megtervezni, hogy a betonban keletkező fő húzó feszültség ≤ legyen a szabályzat szerinti alsó húzó határfeszültséggel. A felhajlított vasak nélküli alapok bár magasak, de igen gazdaságosak.
- Lemezalapok, felhajlított vasakkal (169 c ábra), ezekben a vasat és a betont a felső húzó határfeszültségig lehet kihasználni, ebből kifolyólag a fő húzó feszültség nagyobb lesz mint az 1. esetben, ezért a nyíró erőket felhajlított vasbetétekkel és kengyelekkel kell felvenni. Az ily módon tervezett lemezalapok kevésbé gazdaságosak, de alacsonyabbak lehetnek, egy épületen belül a szélesebb és keskenyebb lemezalapok egyforma magassággal készülnek. Ennek megfelelően a szélesebb alapok a szükséghez képest ferdén felvezetett vasakkal, a keskenyebbek pedig csak vízszintes vasbetétekkel készülnek.
- A bordás lemezes alapok (170. ábra) a fal alatt végigfutó hosszanti vasbetétekkel és kengyelezéssel ellátott gerendából, valamint ebből kiálló bordás lemezből állnak. A bordáslemez alapok – nagy merevségük folytán – széles alapok eseten alkalmazhatók, aránylag alacsonyak lehetnek, készítésük azonban – a vasszerelés és a zsaluzás miatt – elég körülményes.
- A gerendás-talplemezes (szalag-) alapok (171. ábra) a pillérvázas épületeknél megfelelőek. A pillérek alatt végigfutó két- vagy többtámaszú gerendából és abból kinyúló talplemezből állnak. A pillérektől a gerenda veszi át a terhet, amelyet a konzolos talplemez a talaj teherbírásának megfelelő szélesebb területre oszt el. A szerkezet erőjátékát legkönnyebben úgy érzékelhetjük, ha a szerkezetet fordítva – mint oszlopokon végigfutó, konzolos lemezzel ellátott gerendát – szemléljük.
Keskenyebb gerenda és vaskosabb pillér esetén a gerendát a 171 b ábra szerint lehet kiszélesíteni.
169. ábra. Vasbeton sávalapok; a)-b) felhajlított vasak nélkül, c) felhajlított vasakkal; a lemez a mérete = m/4, de min. 15 cm
170. ábra. Bordás-lemezes vasbeton sávalap
171. ábra. Gerendás talplemezes vasbeton sávalapok
172. ábra. Vasbeton sávalapok sarokkiképzése
A vasbeton sávalapok szerkezeti részletei. A két irányból találkozó sávalapoknál a vasbetétek elhelyezése a 172. ábra szerinti legyen, az alsó vasbetétekre átlós irányú pótvasakat kell alkalmazni.
Bármilyen természetű vasbetonalap alá egy vékony – kb. 4-5 cm vastag – a/120 k jelű vagy B 50-es betonból készülő, ún. szerelő beton aljzatot kell alkalmazni azért, hogy a vasak ne a csupasz talajra kerüljenek, és így a vasakat a beszennyeződéstől mentesítsük.
Az elektromos üzemű közúti vasút közelében létesülő vasbeton alapoknál ajánlatos a visszatérő vezetéket képező sínből származó és a nedves talaj által vezető kóbor áram hatása ellen aszfalt, illetőleg bitumen bevonattal védeni az alapokat.
Előregyártott vasbeton alapok
Téli építkezéseknél gyakran alkalmaznak előregyártott vasbeton egységekből álló sávalapokat (173. ábra).
173. ábra. Előregyártott elemekből készüld vasbeton sávalap
A gerendaszerű elemeket zárt helyiségben, a szükséges hőmérsékleten, kedvező munkafeltételek mellett állítják elő, és az elem súlyának megfelelő szállító, illetve emelő eszközökkel juttatják az alapárokban előre elhelyezett homokterítésre. Az előregyártott vasbeton alapoknak főleg a téli idényben történő építés eseten van létjogosultságuk.
Válaszfalak alapozása
A pincében levő válaszfalak téglaalapjait a 174. ábra szerint kell elkészíteni. A féltegla vastag és ennél vékonyabb falak alatt azonkívül az aljzatbeton is kialakítható teherelosztás céljára (175. ábra).
174. ábra. Válaszfalak alapozása téglával
175. ábra. Válaszfalak alapozása az aljzatbeton megvastagításával
Vasbeton alapok esetén, de egyéb anyagú alapoknál is (különösen alá nem pincézett épületeknél) a válaszfalak, úgyszintén a határfalak alá is vasbeton gerenda készíthető, amely a terhet nem közvetlenül az altalajra, hanem a gerenda felfekvési helyeken, levő alaptestekre adja át (176. ábra). A vasbeton alapgerenda nemcsak monolitos szerkezetű lehet, hanem előregyártott vasbeton típus födémgerendát (lásd később) is felhasználhatunk erre a célra.
Az alápincézetlen épületek válaszfalainak gyámolítására is általában nem alapfalakat építünk, hanem azokat a padlószigetelés szintjében elhelyezett gerendákra állítjuk.
Talajkicserélés
Ha a gyengébb altalaj következtében túlzott alaptest méretek adódnának, akkor a szilárd alaptest alá megfelelő tömörségű (döngölt, érdes szemű) homoktöltés beiktatásával lehet a terhet nagyobb felületre átadni és ennek következtében jelentős mennyiségű (költségesebb) építőanyagot megtakarítani. A homoktöltés a terhet 60°-os szög mentén osztja el. A homoktöltés alá lehet alagcsövet is elhelyezni, és a talajkitérés ellen bennmaradó szádfallal kell védekezni (177. ábra).
176. ábra. Válaszfalak alapozása vasbetongerendával.
177. ábra. Alapozás talajkicseréléssel, homoktöltésre: 1 – homoktöltés; 2 – alagcső ; 3 – szádfal
A talajkicserélésnél alkalmazott homoktöltés tömörítésére nagy gondot kell fordítani. Jelentősebb pillérek alapjainál nem elégedhetünk meg a kézi vagy gépi döngöléssel, hanem talaj vibrátorral kell elérni a szükséges tömörséget. Kellő tömörítés hiányában az eredeti állapotnál rosszabb helyzetet teremthetünk. Ennek a gondolatnak figyelmen kívül hagyásából már igen sok kellemetlen következménnyel járó meghibásodás (támaszpontsüllyedés stb.) keletkezett.
Megjegyzés. Az alapozási sík megválasztásánál mérlegelni kell azt a körülményt, hogy a legfelső teherbíró réteg alatt nem található-e bár mélyebben fekvő, de nagyobb teherbírású olyan talajréteg, amelyen az alapozás gazdaságosabb volna.