A rosszul szellőzött helységek allergiamentes átalakítása
A rosszul szellőzött és fűtetlen alagsorok gyakori jellemzői a por, párásodás és penészesedés, s ezek a ház minden lakójának egészségét érintő problémákat okozhatnak. Akár lakóteret kívánunk kialakítani az alagsorban, akár nem, lakókörnyezetünk szerves részeként kell kezelnünk, mivel jelentősen befolyásolhatja otthonunk levegőjének minőségét.
A vizes alagsor az egész ház számára állandó nedvesség- és relatív páratartalomnövekedés-forrást jelent, ami kedvező körülményeket teremt a penészesedésnek is. Mindezek mellett a ritkán használt alagsorokban lerakódó por elkerülhetetlenül megtalálja az utat a lakás többi részébe a padlók és falak repedésein keresztül.
Ha nem akarjuk megjavítani a szellőzést és a szigetelést, jobb, ha a nedves alagsort leválasztjuk a ház többi részéről. Amennyiben fontos a könnyű hozzáférhetőség, meg kell keresnünk és helyre kell állítanunk a vizesedés okait.
Megoldások a nedvesedés problémájára
A nedvesedés okaitól és súlyától függően szükség lehet szerkezeti átalakításokra, például nedvesség- vagy párazáró réteggel ellátott új padló lerakására, vagy egy új, belső kőfal felhúzására, melyet le lehet szigetelni. Ha a szerkezeti átalakítások túl drágák vagy nem szükségesek, megpróbálhatjuk egy hordozható páraelszívó vagy légkondicionáló készülékkel is kiszárítani az alagsort.
Ha a probléma lokalizálható, mondjuk egy szekrény belsejére, egy doboz nedvességszívó kristály segíthet a párásodás csökkentésében, és ezáltal az esetleges penészesedés visszaszorításában. Elektromos tartalékfűtéssel is melegebben tarthatjuk az alagsort és csökkenthetjük a páratartalmat.
Ne tegyünk szőnyegpadlót vagy szőnyeget betonaljzatra, hacsak nincs nedvességzáró réteggel ellátva. A talaj és az alagsor hőmérséklete közti különbség páralecsapódást vált ki. Ez felhúzódhat a padlón, és penészesedést okoz mindennemű padlóburkoló alatt. Ne hunyjunk szemet a nyilvánvaló fölött – az alagsorok nedvesedésének egyik leggyakoribb forrása valamilyen készülék szivárgása, lehet az mosógép vagy egy vízvezetékcső.
Tárolás az alagsorban és a padláson
A rosszul szellőzött és fűtetlen alagsorban a hőmérséklet és a relatív páratartalom a lakás és a talaj hőmérsékletétől függően változik. Ez időnként magas relatív páratartalmat jelent az alagsorban, ami páralecsapódást teremt és ideális környezetet a penészgomba növekedéséhez. Ha egyszer megtelepedett, a penész mindent ellep, az aktáktól kezdve a könyveken, bútorokon és magazinokon keresztül a ruhákig.
Szigetelés:
A finom és porszerű rostos anyagok helyett használjunk inkább fóliát, poliésztert vagy barázdált apríték szigetelés. Kapható még spray formában szigetelőhab, melynek alig van szaga, és felhasználás után huszonnégy órával biztonságos a lakókörnyezet számára.Bár a szigetelőanyagot teljesen le kellene burkolni a lakótér felé, a rostoknak és részecskéknek sikerülhet átjutni a falak és a mennyezet repedésein, és bekerülni a levegőbe. Allergiás személyeknél már alacsony koncentrátumban is irritációt válthatnak ki, például köhögést vagy tüsszögést.
Ne használjunk urea – formaldehid szigetelőhabot (UFFI), melyet sok országban már be is tiltottak. Nagy koncentrátumban tartalmaz urea – formaldehidet, ami formaldehidet bocsát a levegőbe még több hónappal a felhasználás után is.
Viharálló tető:
Rendszeresen ellenőrizzük a tetőt, különösen vihar után, nem lazított-e meg egy cserepet vagy egy palát! Arra is ügyeljünk, hogy az eresz ne tömődjön el, különben túlcsordulhat és eláztathatja a falat és a ház körül a talajt, ami mind a padlástérben, mind az alagsorban beázást okozhat.A levelektől elzárt ereszben megindulhat a penészgomba növekedése, ahogy a rossz elvezetésű lapos tetőkön is könnyen megindul a penészesedés. A tető javításánál mindig számíthatunk arra, hogy nagy mennyiségű penészgombaspóra kerül a levegőbe, gondot okozva az allergiában szenvedőknek. Javítási munkák idején jobb, ha az érzékeny egyének egy időre kiköltöznek.
Az alagsori helyiségek gondjai
Az alagsorban leggyakrabban mosókonyhát alakítanak ki. Ha ilyen formában kívánjuk hasznosítani, helyezzünk el egy páraelszívó készüléket a felesleges nedvesség eltávolítására! A szárítógépek szellőzését mindig a szabadba kell kivezetni, akárhol is helyezzük el őket. Vannak olyan hővisszanyerő eszközök, melyek a szárító forró levegőjét visszavezetik a házba. Ezek használata azonban nem ajánlatos, miután nem valószínű, hogy megfelelően ki tudják szűrni az apró, levegőben szálló részecskéket.
Mosógép szivárgás
Állandóan fennáll a veszélye egy mosógép szivárgásának vagy egy mélyhűtő leolvadásának, ami kisebb-nagyobb áradást okozhat.
Ennek megelőzésére egy alagsori mosókonyha padlóján mindig legyen egy lefolyó az esetlegesen kifolyó víznek. Ha mégis előfordul egy el-ázás, hordozható páraelszívóval szárítsuk ki a helyiséget!
Bojlerek és kazánok
Időnként a bojlereket és kazánokat is az alagsorban helyezik el. A zárt rendszerű gázbojlerek az égéshez szükséges levegőt a szabadból nyerik, nem pedig a lakásból, és a kürtőgázokat is a szabadba vezeti ki. Ez szükségtelenné teszi a külön szellőztetést, és azon sem kell aggódni, hogy az égési melléktermékek visszakerülhetnek a lakás légterébe.
A hagyományos típusúaknál jóval hatékonyabbak a gázsűrítő bojlerek, mert elvonják a kürtőgázok hőjét, ami egyébként elveszne a szabadban. A hagyományos típusok hetvenszázalékos hatékonyságával szemben egyes fajták akár kilencvennyolc százalékos hatékonysággal is működhetnek.
Vendégszobák vagy hobbyszobák az alagsorban
Fontos, hogy még a ritkán használt lakótérré alakított alagsori helyiségekben is fenntartsunk egy adott háttérfűtést. Még az alacsony hőmérséklet is megakadályozza a párásodást és penészesedést. Esetleg vonzó megoldásnak tűnhet a játszó- és hobbyszobák használt bútorokkal, kiselejtezett heverőkkel és díványokkal való bebútorozása, de ezek valószínűleg tele vannak poratkával és allergénnel, hacsak nem bőr- vagy műbőr kárpitozásúak.