Apartman kialakítása 22 lépésben, képekkel!
Lehet, hogy csak kis, egyszobás garzon kialakítására van hely a tetőtérben, de ügyes tervezéssel így is jól használható teret hozhatunk létre. Az építéskor kis többletráfordítással a berendezés egy részét is elkészíthetjük.
Az itt bemutatott egyszobás kis lakás adhat néhány jó ötletet a házilagos kivitelezéshez. Példánkban különös figyelmet fordítottunk arra, hogy minél kedvezőbb költségekkel készítsék el a mindennapos használathoz elengedhetetlen berendezéseket (ágy, munkaasztal, polcok, tárolóhelyek). A beépített bútorokat úgy készítették, hogy egy esetleges átalakítás alkalmával könnyen és sérülés nélkül lebonthatók legyenek.
Előkészületek
A munkát kezdjük a mennyezet és a falak festésével. Az ablakokat gondosan takarjuk le, a padlót pedig takarítsuk fel.
1. lépés (kép alul)
Rögzítsük a szőnyegpadlót kétoldalas ragasztószalaggal vagy ragasztófátyollal. Ragasztószalag használatánál szükség lehet arra, hogy a padlót a ragasztószalag majdani helyén előre lekenjük egy a port jól megkötő anyaggal. Száradás után ragasszuk le a szalagot, és egy hulladék szőnyegdarabbal jól simítsuk rá a felületre. Ezután húzzuk le a védőfóliát, és hajtsuk vissza a durván méretre vágott szőnyegpadlót.
Ha ragasztófátylat használunk, később is el tudjuk távolítani a szőnyegpadlót anélkül, hogy bármi is károsodna. A ragasztófátylat a teljes felületen kell felragasztani. A szorosan egymás mellé fektetett sávokat szőnyegdarabbal szintén jól rá kell dörzsölnünk a felületre. Ezután helyezzük a szőnyegpadlót a pontos helyére, majd a felületet félig hajlítsuk vissza. Húzzuk le a védőfóliát a ragasztóról és simítsuk bele a szőnyeget.
Ehhez használjunk lekerekített élű és sarkú, csiszolt fadarabot. Ha elkészültünk a padló egyik felével, következhet a másik. A szőnyeget a rögzítés előtt és után is méretre vághatjuk. Bár kicsit nehezebb az utólagos vágás, de ekkor biztosan nem csúszik már el a szőnyeg, és így nem vághatjuk túl kicsire.
Tipp
A vágáshoz használjunk kampós végű szőnyegvágó kést. Egyik kezünkkel jó erősen nyomjuk a helyére a szőnyeget, a másik kezünkkel pedig vezessük a kést a fa! és padló közötti élben. Ne hagyjuk, hogy a leeső darabot a kés elhúzza, mert akkor meggyűrődhet a szőnyeg, és nem lesz egyenes a vágás.
Vágás után még egyszer jól simítsuk a ragasztóba a széleket, majd rögzítsük fel a szegélyt kontaktragasztóval (érdemes előre felhordani a ragasztót, nehogy rácsöppenjen a szőnyegre). A szőnyegpadlók más burkolatokhoz való csatlakozását burkolatváltó profilokkal oldhatjuk meg. Ezeket a profilokat az aljzathoz csavarozhatjuk.
2. lépés
A különböző polcok, dobozok és asztallapok készítésére nagyon jól használhatók a 18 mm vastag faforgácslapok. Ha alaposan megterveztük a berendezést, akkor a vásárlás helyén azonnal méretre is vágathatjuk a lapokat. Ezzel sok portól és zajtól kímélhetjük meg magunkat, és időt is spórolunk. Ilyenkor némileg többet fizetünk, viszont nem kell megvennünk egy egész táblát, és nem marad hulladékunk.
Forgácslapokból készíthetünk pl. egyszerű beépített polcot. A polc két falra erősített oldalfalból, egy rácsavarozott tetőlapból és igény szerinti, mennyiségű polclapból áll. Az oldalfalakat sarokvasakkal rögzíthetjük a falhoz, a polcokat pedig kis lécek vagy polctartó stiftek tarthatják.
3. lépés
Stabilabb polcot készíthetünk, ha a kapcsolatokat fatiplikkel és ragasztóval készítjük. A ragasztáshoz hidegenyvre és pillanatszorítókra van szükség. A ragasztót a flakon csőrös végén át közvetlenül a ragasztandó részekre lehet felhordani, majd a darabokat össze kell szorítani a teljes száradásig (ragasztótól függően 4 – 24 óra).
4. lépés
Az előző módon készíthetünk egyszerű, egyik oldalukon nyitott dobozokat is, amelyekben mindenfélét tárolhatunk. Ha nem akarunk ragasztani, csavarozhatjuk is az anyagot. Használjunk süllyesztett fejű forgácslapcsavarokat, amelyek nem állnak ki a felületből. Csavarozásnál vigyázzunk arra, hogy a csavarok ne hatoljanak túl mélyre, éppen csak besüllyedjenek.
5. lépés
A helyiséget optikailag rolókkal és függönyökkel is feloszthatjuk. Ezek rögzítéséhez csavarozzunk előre megcsiszolt cserépléceket a mennyezetre. Érdemes a léceket előre kifúrni és lefesteni, így elkerülhetjük azt, hogy összefestékezzük a mennyezetet és a padlót. Ha szükséges, a rögzítéshez sarokvasakat is használhatunk.
6. lépés
Térelválasztáshoz készíthetünk könnyű paravánokat is. A lécekből összecsavarozott keretet burkoljuk farostlemezzel, feszítsünk rá textilt vagy szereljünk rá rolót.
7. lépés
A fűtőtestek burkolatát úgy alakítsuk ki, hogy az a levegő mozgását ne akadályozza. Az alsó és felső részen készítsünk be- és kimeneti nyílásokat. A nyílásokat készíthetjük keretbe erősített gyékényfonatból vagy perforált lemezből is.
8. lépés
A burkolat dobozát csavarozva vagy/és ragasztva készítsük, majd az ablakkerethez és falra csavarozott tartófülekhez (stafnikhoz) rögzítsük.
9. lépés
A tetőlapra marjunk vagy vágjunk hosszúkás nyílásokat, és 120-as csiszolópapírral csiszoljuk meg az éleket.
10. lépés
Festés előtt a vágott felületeket többször gletteljük át és csiszoljuk meg. A végleges festés előtt többszöri alapozásra is szükség lehet. Igazán sima felületet úgy érhetünk el, hogy a megszáradt alapozást 150-es csiszolópapírral átcsiszoljuk.
11. lépés
Ha a faforgácslapból készült dobozt vagy dobogót szőnyeggel akarjuk bevonni, akkor fareszelővel vagy gyaluval törjük le az éleket és csiszoljuk át 80-as csiszolópapírral. A jobb tapadáshoz alapozzuk le a faanyagot, majd kétoldalas ragasztószalaggal vagy szőnyegragasztóval rögzítsük a bevonatot.
12. lépés
A kétoldalas ragasztószalaggal sűrűn, szinte teljes felületen ragasszunk. A folyékony szőnyegragasztót pedig fogas spatulával hordjuk fel és hagyjuk ragasztás előtt kicsit szellőzni. Bonyolult formáknál, ahol fontos az erős ragasztás, használhatunk neoprén kontaktragasztót is.
Használatánál mindkét összeragasztandó felületet egyenletesen és vékonyan be kell ragasztózni (hengerrel, ecsettel), majd száradni kell hagyni. Amikor a ragasztó felülete már száraz (már nem ragad bele az ujjunk), erősen össze kell nyomni a felületeket, és ezzel kész a ragasztás. Ennek az eljárásnak az a hátránya, hogy az összeillesztés után már nem lehet többé korrigálni az esetleges pontatlanságokat.
13. lépés
Ha a szőnyegpadlót falra akarjuk tenni, akkor lehetőleg ketten végezzük a munkát. Egyik ember megtartja az anyagot, a másik pedig igazítja és rásimítja. Folyékony szőnyegragasztó használatakor a rásimítás után néhány szeggel ideiglenesen rögzítsük a burkolatot, nehogy lecsússzon.
14. lépés
Az anyagot csak a ragasztás után vágjuk pontosan le. A kést jól megvezeti a bútorlap éle, és szép egyenes vágást kapunk.
15. lépés
Ha valamit utólag festünk le, akkor ragasszuk le a szerkezetek környékét maszkolószalaggal, és gondosan takarjuk le a padlót, a textilburkolatokból ugyanis majdnem lehetetlen maradéktalanul eltávolítani a festékfoltokat.
16. lépés
A dobogók felületét legalább 22 mm vastag forgácslapból készítsük. Ennél a vastagságnál legalább 50 cm-enként helyezzük el a tartóváz bordáit.
17. lépés
A megfelelően erős paravánok szerkezetére polcokat is csavarozhatunk. A nagyobb terhelésű polcokat támasszuk konzolokkal is alá.
18. lépés
Minél kevesebb helyen merevítünk egy lemezt, annál erősebb kapcsolatot kell létrehoznunk a lemez és tartószerkezete között.
19. lépés
Az élek és csavarhelyek kikenése és lecsiszolása után alapozzuk le többször a felületet. A szintén kissé megcsiszolt és portalanított alapozásra jöhet a befejező réteg (finish). Ha nem vagyunk gyakorlott ecsetforgatók, akkor hengerelhetjük is a festéket.
20. lépés
A paraván keretszerkezetét előre lefestett farostlemez vagy forgácslap táblákkal is kitölthetjük.
21. lépés
Ha tapétázni akarjuk a mezőket, azt is érdemes a beszerelés előtt megtenni.
22. lépés
A beépített bútorokat és berendezéseket könnyen a helyiség színvilágához igazíthatjuk.
23. lépés
A kész hálófülkét nyitottan, de mégis védelmezőén határolja a kész paraván.
Jó tanács
Néhány jó ötlet
A berendezéseket készíthetjük műszárított, ragasztással táblásított tömör fából is. Ennél az anyagnál érdemes rejtett összeerősítéseket készíteni (tiplizés és ragasztás). A felületeket lenolajjal, viasszal kezelhetjük, de hagyhatjuk nyersen is. A saját készítésű szekrénytestekre, faliszekrényekre rakhatunk a kereskedelemben kapható, lamellás ajtókat is.
Egyszerű ülőke készülhet falapokból. Az összeállított doboz borításához felhasználhatjuk a szőnyegpadló hulladékát, vagy rakhatunk rá ülőpárnát. Sok helyet nyerhetünk azzal, ha az ágyat a nyitott fedélszékben épített galériára telepítjük. A tartógerendákat megfelelő teherbírású csavarokkal és fémkonzolokkal rögzíthetjük a falakhoz. A galéria szerkezete persze kellően merevített vagy falhoz fogatott faoszlopokon is állhat. A gerendázatra, járófelületnek mutatós deszkázatot készíthetünk. A galériára mindig készítsünk korlátot is.