Padozatok javítása önterülő aljzatkiegyenlítővel
Egyenetlen aljzatok javítására léteznek önterülő alzatkiegyenlítők. Ezeket a por alakú anyagokat vízzel folyós állagúra keverjük, kissé eloszlatjuk a helyiségben, majd teljesen vízszintes felületet alkotva maguktól elterülnek. Az így létrejövő aljzat mind fa-, mind csempeburkolatok fektetésére alkalmas.
Az önterülő aljzatkiegyenlítőknél az anyag nem szivároghat el az aljzat réseibe, így a régi, pórfödémes épületeknél speciális tömítőmasszákat kell alkalmazni. A megtisztított fapadozatra szöveterősítéssel hordjuk fel a tömítőanyagot. Az ezután kiegyenlített felületre jöhet a hidegburkolás, a parketta vagy a szőnyegpadló. Az előbbi eljárások csupán jelentéktelen mértékben növelik meg a padlószint magasságát. Természetesen az ajtólapok aljából ilyenkor is le kell gyalulni valamennyit, hogy súrlódás nélkül működjenek.
Aljzat készítése
A padozat megerősítésére vagy zajvédelemre irányuló, alaposabb átalakítások esetén mindig problémát okoznak az ajtótokok. Az ajtólapokból általában nagyobb részt kell levágni, ha faforgácslapokkal (formaldehidmentes vagy E1 emissziós besorolású) vagy csavarozott, esetleg ragasztott rendszerlapokkal erősítjük meg az aljzatot. A lapok fektetésénél kerülni kell a keresztfugák kialakulását, mert ekkor a lapok szintben könnyebben elmozdulnak.
A fenti képek (1-3 lépésben) egy új aljzat készítését mutatják. Ebben az esetben a cél a padlószint megemelése volt. A dobogó elkészítéséhez műanyag keményhab lemezt használtak, amely nem csak a szintet emelte meg, de némileg szigetelt is.
A falak mentén a lapok apró fogú fűrésszel vagy éles késsel igazíthatók formára. A felületet szárazaljzat építőlemezekkel fedték le, amelyek beépítése rendkívül egyszerű. A lapok a horony és az ereszték összeragasztásával kapcsolódnak egymáshoz. A ragasztáshoz érdemes mindig a gyártó által ajánlott ragasztót használni.