Ruhanemű-, takarítóeszköz-tároló és lomkamra tervezési szempontjai
A főzésen kívül a házimunkák másik jelentős területe a ruhaneműk rendben tartása és tárolása, amire a következő lehetőségek kínálkoznak.
Melyek:
- mobil ruhásszekrényben (szekrénysorban) ;
- beépített szekrényben;
- ruhatárolóban (gardrób);
- öltözőben.
A hazai bútortípusok szűk választékának némileg ellentmondva, majdnem mindegyik szekrénysorban van ruhatárolási lehetőség, a fiókoktól kezdve a kis és nagy ajtós szekrényekig. Ezeket általában a lakótérben és a hálókban helyezik el.
A beépített szekrények sokkal praktikusabbak, mint a mobil szekrények, egyrészt, mert ugyanazon lakásterület közel kétszeres tároló-térfogatot jelent, másrészt a bekerülési költség lényegesen kevesebb, mint a mobil változaté, ráadásul általában praktikusabb is. Beépített szekrény hálókban, gyerekszobában, közlekedőkben és fürdőben helyezhető el. Lényege tehát az, hogy minden ruha ott tárolható, ahol az éppen szükséges (természetesen erre legkevésbé a nappali jöhet szóba).
A legpraktikusabb a külön ruhatároló helyiség (járható szekrény), ahol egy helyiségben, akár a falat is körülpolcozva, a család ruhakészletének 95%-a is tárolható. Ruhatárolóként egy igénytelenebb, ablak nélküli tér is megfelel, de az lényeges, hogy a középpontban legyen (a könnyű elérhetőség miatt). A ruhatároló helyiség szellőzését mindenképpen meg kell oldani, lehetőleg úgy, hogy a légcsere kevés szennyeződéssel járjon, ami úgy lehetséges, hogy a kiszellőzést valahol felül, a lakás valamelyik nagyobb és tiszta légterű helyiségéből oldjuk meg. Kapcsolódhat előtérből vagy közlekedőből, alternatívaként a hálószoba vagy a vasalótér is szóba jöhet. Az öltöző a ruhatárolóhoz hasonló, de szűkebb tárolási funkcióval, viszont elfér benne a háziasszony toalettasztala, tükörrel, polccal és egy ülőalkalmatossággal.
Ajánlott méretei:
- alapterület: min. 2,00m2;
- oldalméret: min. 0,80m;
- hosszméret: min. 1,40m.
Az öltözőt 4,00m2-ig nem kell külön szellőztetni, elég, ha a kapcsolt térrel alul-fölül 100-100cm2 keresztmetszetben szellőzőráccsal kapcsoljuk össze. Ha az öltöző alapterülete a 6,00m2-t meghaladja, fűthető és ablaka van, lakószobának minősül!
A vasalás helye családonként változik, amelyek a következők lehetnek:
- az ún. háztartási szoba;
- konyha;
- étkező;
- fürdő;
- az esetleges kondiciónálószoba;
- külön erre a célra létesített helyiség.
Mérete, ill. helyigénye ugyancsak a használat módjától függ. Ha az ágynemű mosását, vasalását otthon végzik, akkor a helyigény nagyobb, vasalóasztal vagy vasalóállvány szükséges.
Takarítóeszköz-tároló
A lakás takarítóeszközeinek és -szereinek legtöbbször valamely beépített szekrényben vagy a padlásfeljárók alatti terekben akad hely.
A takarítóeszközök helye:
- 0,30m2;
- legalább a lakás 1%-a;
- legkisebb mérete 0,30m.
Lomkamra
Nem feltétlenül szükséges a lakáshoz, ugyanis ahol pince vagy padlás is van, ott tárolhatók a használaton kívüli tárgyak is.