Tisztítószerek otthonunkban – Tanácsok allergiásoknak
Sok hétköznapi tisztítószer – különösen az olyan aeroszolos termékek, mint a bútortisztító spray-k, melyek finom permetet szórnak szét a levegőben – olyan oldószereket vagy más irritánsokat, bocsát ki a levegőbe, amelyek a légúti allergiában szenvedőknél kiválthat tüneteket. Az érzékenyebbek jobb, ha sok terméknek még az illatát is kerülik.
A kontakt-allergiás betegek bőrét számos termék irritálhatja, s bármilyen tisztítószer használatakor ügyelniük kell kezük védelmére. Ugyan nagyobb valószínűséggel alakul ki irritációs ekcéma a kézen azoknál, akik gyermekkori ekcémában szenvedtek, ám bárkinél előfordulhat, aki elég hosszú ideig ki van téve egyes anyagok hatásának.
Háztartási tisztítószerek
Ne gondoljuk, hogy az olyan feliratok, hogy „környezetkímélő” vagy „környezetbarát” azt jelentik, hogy a termék szükségszerűen megfelel az allergiásoknak is. Lehet, hogy ezek a kifejezések mindössze, annyit jelentenek, hogy a csomagolás újrafelhasználható vagy biológiailag lebontható, avagy hogy a tartalma sűrítmény, azaz kevesebb csomagolásra van szükség.
A vegyi anyagokból készülő háztartási termékekkel szemben egyre nagyobb az érdeklődés a hagyományos tisztítási eljárások iránt, melyek során olyan anyagokat használnak, mint a szódabikarbóna, az asztali só vagy az ecet. Biztonságos módja például a sütő tisztításának, ha vizet fröcskölünk a szennyeződésekre, majd meghintjük szódabikarbónával, majd újra vízzel. Éjszakára így hagyjuk, majd másnap reggel letöröljük, ha szükséges nem túl durva dörzsszivaccsal. Ezután mossuk le valamilyen folyékony szappannal és öblítsük le!
Ruhatisztítás
Az allergiában szenvedőknek két fő szempontra kell ügyelniük a szennyessel kapcsolatban. Az első az atkák által súlyosbított tünetek (légúti vagy bőr), a második az egyes mosószerek által kiváltott vagy súlyosbított ekcéma, bőrgyulladás vagy csalánkiütés.
A házi poratkák 56 °C-ig kibírják a mosást
Bár az atkaallergén már alacsonyabb hőmérsékleten is kijön, maguk az atkák a lábukon lévő tapadókkal belekapaszkodnak a ruhákba. Ezért fontos, hogy minden ágyneműnk pamutból készüljön (lepedők, párnahuzatok, paplanhuzatok, stb.), és olyan hőmérsékleten moshassuk, ami biztosan elpusztítja az atkákat.
Azt is megtehetjük, hogy az alacsonyabb hőmérsékleten mosott ágynemű mosóvizéhez hígított benzil-benzoát oldatot teszünk. A benzil-benzoát elpusztítja az atkákat, melyeket aztán az allergénekkel együtt kimosunk. Ügyeljünk a gyártók által előírt adagok betartására!
A benzil-benzoátot általában biztonságosnak tartják, de nem igazán ismert a hatása hosszú távú atkaölőként. Ha ezt használjuk az ágyneműk és a ruhák tisztításához, ajánlatos a mosógépet meghosszabbított öblítésre állítani. Ehelyett persze lecserélhetjük ágyneműnket pamutra, és a benzil-benzoátot olyan anyagokhoz használhatjuk (pl. függönyök), melyek nincsenek állandó kontaktusban bőrünkkel.
Allergén mosószerek
Sok próbálkozás után a legtöbb allergiás rájön, hogy milyen mosószerek a legjobbak a bőrének. Bármelyik is, ne használjunk belőle túl sokat és alaposan öblítsünk, hogy minden potenciálisan irritáló maradványt kimossunk! Ha még próbálkozunk a megfelelő termékek megtalálásával, ne felejtsük el alaposan kiöblíteni a mosógépet, hogy az előző fajta maradványait eltávolítsuk. Jó ötlet lehet egy-egy új terméket csak néhány ruhadarabon kipróbálni, különösen, ha az allergiában szenvedőnek nagyon érzékeny a bőre.
A bioaktív mosószerek olyan enzimeket tartalmaznak, melyek képesek a foltot hagyó fehérjék – mint a tej vagy a vér – lebontására. Az ekcémában szenvedők bőrtünetei súlyosbodhatnak ezektől az enzimektől (melyek légúti tüneteket is okozhatnak), s gyakran a nem bioaktív termékek sokkal jobban megfelelnek.
Ha azonban ezek is imitációt váltanak ki, kipróbálhatjuk az „érzékeny bőrre” ajánlott termékeket, sőt még a régimódi szappanpelyhet is. Nagyon ritka, hogy valaki minden mosószerre allergiás legyen, de ha mégis előfordulna, próbáljuk ki egy evőkanál mosószóda, nátrium-bikarbonát vagy bórax használatát egy adag ruhához. A másik lehetőség a mosógolyó, egy vegyszermentes mosási alternatíva a mosószerekkel szemben.
Sok folteltávolító tartalmaz oldó-szerjellegű irritáló vegyi anyagokat, ezekre a gyártók gyakran fel is hívják a figyelmet a termékismertetőben. Emellett sokszor erősen illatosítottak. Az egyszerű, házilag elkészíthető folteltávolítók ecetből, szódavízből vagy kukoricakeményítőből ugyanolyan hatékonyak lehetnek, mint az erős, kereskedelmi forgalomban lévő márkák.
Védőkesztyű
Páran allergiásak a kesztyű anyagában a latexre vagy a hintőporra, amit azért tesznek a kesztyűbe, hogy könnyebb legyen felhúzni. Lehet kapni különleges kesztyűket latex érzékenyeknek. Az érzékeny bőrűeknek olyan vékony műanyag kesztyűt kell viselni, amilyet a fodrászok viselnek a hajmosáshoz.