Keményfa anyagú padlók
Keményfa hajópadlók
A keményfa hajópadló tölgyfa vagy gőzölt bükkfa lécei 22 mm vastagok, szélességük 6-10 cm, hosszúságuk 1,0-1,6 m. A lécek oldalai hornyoltak, ill. eresztékesek, bütüik egyenesre fűrészeltek. A padló beépítése és rögzítése azonos a hajó-, ill. a svédpadlónál elmondottakkal.
A hajó és svédpadlót nem teljes felületükön, hanem csak az illesztéseknél esetleg kialakuló fogaknál gyalulják. E padlótípusok nem is csiszolhatok, mert a csiszolás a padlót „szőrössé” teszi. Az elkészült padlóburkolatot az építkezés befejező szakaszában óvni kell az esetleges sérülésektől és szennyeződésektől. A túlzott nedvességtől a használat során is óvni kell, elkészülte után a felületét célszerű viaszos pasztával bevonni, és felkefélni. A keletkező bevonat eltömi a fa pórusait és így védi azt a víz ártalmas hatása ellen.
Parketta padlóburkolatok
A faanyagú padlóburkolatok leggyakoribb fajtája a parketta padlóburkolat, amelyet széles körben készítenek lakó-és középületek melegpadlós helyiségeiben egyaránt.
A parkettalécek leerősítési módja szerint a parkettapadlók lehetnek:
- szegezett és
- ragasztott parkettapadlók.
A szegezett lécparkettákat rejtett szegezéssel kell rögzíteni az aljzathoz, a ragasztott parkettákat pedig jó minőségű betonaljzatra kell ragasztani. A parkettapadló vagy lécekből, vagy előre összeállított, nagyobb méretű táblákból, panelekből készül. A parkettalécek alakjuk szerint lehetnek csaphornyosak (a parkettalécek szomszédos élüknél horonnyal, illetve eresztékkel csatlakoznak) és fecskefarkosak (aszfaltba rakottak). A táblás parketták nagyobb méretekre, több léctáblába összeépítve készülnek.
A parkettalécek vagy papírlemezre ragasztva (mozaikparketta), vagy faanyagú aljzatra ragasztva (panelparketta) alkotják a parkettapaneleket. Bármilyen alakú lécekből vagy táblákból készül is a parkettapadló, a léceknek vagy tábláknak jó minőségű, kellő szilárdságú, egyenletes felületű aljzatra kell kerülniük. A kész padlóburkolat minősége erősen függ a burkolat járórétegét alátámasztó aljzat minőségétől.
- Szalagparketta lerakása
- Parketták fajtái (vakpadló, lamellaparketta, mozaikparketta, szalagparketta))
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A parkettapadlók járórétegének aljzatai lehetnek:
- betonaljzatok,
- deszkából készülő, ún. vakpadlók,
- egyéb aljzatok.
A parkettaburkolatok alatti aljzatbeton rétegekkel szemben támasztott követelmények a következők:
- nagy szilárdságú legyen,
- egyenes és sima felületű legyen,
- kellően száraz legyen, hogy a faanyagú burkolat rákerülhessen.
A vakpadló 20-25 mm vastag, 8-12 cm széles, és 3-6 m hosszú II. osztályú lucfenyő deszkákból készíthető, amit felhasználás előtt gombaölő szerrel impregnálni kell. A vakpadlóhoz azonos vastagságú deszkákat kell használni. Készülhet normál vagy ritkított kivitelben, a normál vakpadló deszkái között 2 cm, ritkított esetén 2-10 cm széles közök vannak. A vakpadló deszkáit szegezéssel kell a párnafákhoz rögzíteni. A deszkák hosszirányban toldhatok, ügyelve arra, hogy a toldások ne azonos párnafákra kerüljenek.
A vakpadló szintbeállításánál számításba kell venni a parkettaburkolat vastagságát és az ajtók küszöbszintjét. A vakpadló deszkáinak irányát a rákerülő parkettaburkolat rakási és száliránya határozza meg. A vakpadló deszkateríték réseinek méretét a rákerülő parketta lécei határozzák meg, még keresztirányú fektetésnél is. A vakpadló deszkái közötti rés nem lehet nagyobb a parkettaléc hosszának 1/4-énél, de ez is csak akkor, ha minden parkettaléc legalább két vakpadló deszkára fekszik fel.
4.101. ábra. Parkettaburkolat.
4.102. ábra. Különleges mintázatú parkettaburkolatok.
4.103. ábra. Halszálkás kötésben rakott parkettaburkolat a) egyelemes kötés, b) kételemes kötés, c) háromelemes kötés, d) négyelemes kötés.
A vakpadló alatti párnafák közeibe régebben salak feltöltés került, később azonban kiderült, hogy ez a salak utógázosodása és a kisugárzása miatt veszélyes. A feltöltéshez salakot használni ma már TILOS, mert a felszabaduló gázok nemcsak az emberi környezetre károsak, hanem a fa biológiailag kifejlett „fizikai rácsszerkezetét” is megbontják, 2-3 évtized után a fa elkorhad és „elengedi” a szegeket recsegés és ropogás kíséretében.
Ennyi idő eltelte alatt az épület egyéb faanyagú szerkezetei még csak az életük első negyed- vagy ötödrészénél tartanak. Vakpadlóként, hang- és hőszigetelő rétegként táblásított hőszigetelő anyagok használhatók, mert ezek jól bírják a terhelést és alakjuk is kis mértékben változik. Ennek köszönhetően a szegezett parkettáknál oly jellemző recsegő hang néhány évtizeddel később, és akkor is sokkal finomabban jelentkezik.
A parkettaburkolatok készíthetők
- esztrich és
- magnezit-esztrich aljzatokon is.
Ez utóbbi a burkolatot rugalmasabban támasztja alá. Aljzatként előfordul salakbeton, aszfalt, esetleg faforgács lemez is. A salakbeton alkalmazása – az utógázosodás cementre és fára való, már említett negatív hatása miatt – kezd a háttérbe szorulni.
4.104. ábra. Téglakötésben rakott parkettaburkolat a) egysoros kötésben, b) kétsoros kötésben, c) háromsoros kötésben, d) háromsoros/ váltófeles kötésben.
4.105. ábra. Lécparketta burkolat eltérő méretű kisebb betétekkel a) kétnegyedes, b) egy-ötödös, c) két-ötödös változat.
4.106. ábra. Ragasztott mozaikparketta készítése fogas lehúzóval.
4.107. ábra. Aszfaltba ragasztott parkettaburkolat 1 fecskefarkú lécek, 2 forró aszfalt lehúzva, 3 aszfaltragasztó, 4 lécbetét, 5 aljzatbeton, 6 fólia, 7 hőszigetelés, 8 dilatáció.
Szegezett parkettaburkolatok
A szegezett lécparketták anyaga tölgy, gőzölt bükk, esetleg akácfa. A lécek felső, gyalult felülete a léc színlapja, a gyalulatlan a hátlapja. A hosszabbik oldalak a hosszoldalak, a rövidebb oldalak a bütüké, az oldalaknak egymással párhuzamosnak kell lenniük. A parkettalécek hornyai, ill. eresztékei nem középre, hanem a hátoldalhoz közelebb esnek. A csapok és hornyok szoros egymáshoz illeszkedése miatt két összeillesztett parketta – vízszintesen tartva – nem eshet szét.
A lécek lehetnek jobbosak és balosak. Ha a csap a hátlapjára fektetett, bütüs felével felénk fordított parkettaléc bal oldalán és felső bütüs végén helyezkedik el, akkor a parkettaléc balos, ha az ellenkező oldalon, akkor jobbos. A parkettaburkolat készítésének kiegészítő elemei a fallécek és a széklécek. A falléc a parketta anyagával azonos, kétoldalt horonnyal kialakított, 1,0 m-nél hosszabb, a parkettáéval megegyező vastagságú léc. A székléc a parketta anyagával azonos anyagú, háromszög keresztmetszetű, 1,0 m-nél hosszabb léc, amely a fallécek és a vakolt falfelületek közötti hézag letakarására alkalmas.
A parkettalécek szegezéséhez 2,5/50 mm méretű huzalszegek használhatók. A szegezett parketta különböző mintázatokkal és formákban rakható le, de a parkettalécek és sorok szálirányát a vakpadló lécezetének iránya határozza meg. A parkettázást a parketta kiosztásával kell kezdeni, figyelembe véve a mintázatot, a szoba alaprajzát és a helyiségben levő nyílások (ablakok, ajtók) elhelyezését is. A kiosztásnál el kell dönteni, hogy a sorok milyen irányban fussanak, – halszálkás minta esetén a sorok általában arra a falra merőlegesek, amelyiken az ablakok vannak.
4.108. ábra. Szegezett parketta készítése vakpadlóra 1 vakpadló, 2 párnafa, 3 mozgási rés, 4 falléc, 5 parkettaburkolat.
A sorok indíthatók fal mellől, amikor a helyiség szélén egész lécek fektetésével kezdjük a burkolást, nem törődve azzal, milyen lécek kerülnek majd a szemközti falhoz. Indulhatnak a sorok a helyiség közepén, ahol zsinór mellett kell a sorok lerakását kezdeni – mintegy hídból indulva -, hogy a szemben lévő falaknál egyforma hosszú lécek kerüljenek.
Az előbbi két módszer közül az első a gyakoribb, mert a kezdő sor sablonnal gyorsan leszabható, és csak a záró sort kell egyenként berajzolva levágni, emellett a keletkező hulladék is kevesebb. A helyiség közepéről (hídból) való indulás előnye viszont, hogy a burkolás egyszerre két irányba is végezhető. Miután eldöntöttük, hogy melyik módszert választjuk, a fallécekkel körülburkoljuk a helyiség oldalfalait és a pilléreket, valamint az egyéb, a helyiségbe esetleg benyúló szerkezeteket.
A fallécek elhelyezésekor ügyelni kell arra, hogy a léc és a vakolt falsík között 1 cm hézag maradjon, ami ideiglenesen elhelyezett kis faékekkel biztosítható. A fallécek fektetését a fordulókban kell kezdeni, a sima falak mentén és a beugró sarkokban a léceket egyszerűen egymás mellé helyezzük, a sarkoknál pedig a léceket 45 fokban összevágjuk („gérbe” vágjuk).
4.109. ábra. Tökéletes ragasztási felületet adnak a fogasléccel lehúzott emulziók.
A fallécek felrakását követően – halszálkás parkettaminta esetén – két sor egyszerre fektetésével kezdjük meg a munkát (kétsoros nyitás). A falléchez csatlakozó első sor jobbos lécekből készül, és minden lécet a bütü hornyába vert szeggel rögzíteni kell. A falléchez csatlakozó sorral egy időben, vele együtt rakjuk le a második – balos – sort is, amelynek léceit a hornyolt hosszoldalakba vert szegekkel kell leerősíteni. A további sorok lerakásánál már elegendő minden második lécet leszegezni a vakpadlóhoz. Ügyelni kell arra, hogy a lécek a fektetés során szorosan csatlakozzanak egymáshoz, a lécek között maximálisan 1 mm hézag lehet, amelyeket a munka végén ki szoktak kenni.
Ragasztott parkettaburkolatok
Az idősebb korosztályba tartozó szakemberek ragasztott parketta alatt a forró bitumennel ragasztott parkettát értik, ma már azonban számos más ragasztási módszer is létezik. A ragasztott parkettaburkolat jóval többféle mintázatban készíthető, mint a szegezett. Az alapelem a szegezett parkettaburkolatoknál ismertetett csaphornyos parkettaléc, ezenkívül használhatók vendégcsapos lécek is.
Egyenes ütközésű és fecskefarkos parkettát nem szabad bitumennel ragasztani és nem készíthető bitumenbe ragasztott parketta padlófűtéses fűtőaljzaton sem. A forró bitumenbe rakott burkolat lerakásának menete azonos a szegezettével, azzal a különbséggel, hogy falléc nem feltétlenül szükséges.
A forró bitumenbe rakott vakolt parkettaburkolat előnyei a következők:
- tökéletes tapadás az aljzat és burkolat között,
- stabil kapcsolat, a padló nem kopog és ritkán válik fel,
- könnyű csiszolhatóság,
- a felület lerakás után azonnal igénybe vehető (járható).
Az előnyök mellett a hátrányok a következők:
- a javítás nehézkes,
- a lerakás körülményes, mert a ragasztóanyag csak 1-2 óra előkészítő munka (melegítés ) után használható,
- az átrakás gyakorlatilag lehetetlen, ellentétben a szegezett parkettákkal.
A forró bitumenba rakott parkettánál különös figyelmet kell fordítani a bitumen minőségére, mert a túl könnyen felmelegíthető bitumennel készült burkolat szétszakadhat – elúszhat -, a felületen rések keletkeznek, a fűtőtestek közelében pedig felpúposodik a burkolat. A túl kemény bitumennel télen nem lehet dolgozni, és ha az ebből készült ragasztás egyszer felválik, az már soha nem ragad vissza, ellentétben a lágy bitumennel. Legjobban a középminőségű bitumen használható, amely télen-nyáron egyaránt jó minőségű ragasztást garantál.
4.110. ábra. Mozaikparketta burkolat a) egyelemes kialakítással, b) kiegészítő kétnegyedes betéttel, c) kiegészítő egynegyedes kismozaik betéttel.
4.111. ábra. Mozaikparketta elemek kiegészítő léckerettel és kismozaik betéttel a) keretléces, b) – d) keretes, e) kismozaik kiegészítővel, f) – h) kombinált elemes.
4.112. ábra. Táblás keretes mozaikparketta burkolat a) hevedersorolt, b) keretes-párhuzamos, c) keretes-ferde betéttel.
Aszfaltba rakott parkettaburkolatok
A forró aszfaltba rakott parkettaburkolathoz különleges keresztmetszetű fecskefarkú parkettalécek szükségesek. A lécek 305-455 mm hosszúak, szélességük 53-56 mm, vastagságuk 22 mm. A léceket rögzítő aszfalt 25 %-nyi magas lágyuláspontú, alacsony paraffin tartalmú bitumenből és 75 %-nyi mészkőlisztből készül. A munka első fázisa az aljzat gondos letakarítása és portalanítása (az aljzat hideg bitumenmázzal való bevonásával). Vízzel portalanítani szakszerűtlen és tilos!
A burkolat a máz felhordása után 16-24 óra elteltével fektethető az aljzatra. A 200 °C fölé melegített aszfaltréteget 5 mm vastagságban kell az aljzatra felhordani, és abban – a parkettaburkolat besüllyedésének megakadályozására – 5 mm vastag, süllyedésgátló puhafa léceket kell elhelyezni. Az aszfaltba rakott parkettázást fallécek lerakása nélkül, mindig a helyiség közepétől indulva, zsinórba rakott lécsorral kell kezdeni. A burkolat és a fal között 1,0 cm széles hézagot kell hagyni, amit aztán a fektetés során kitüremlő aszfalt általában kitölt.
Aszfaltba ágyazott parketta ma már nemigen készül, költségei jóval magasabbak, mint az egyéb módon ragasztott parkettaburkolatok költségei. Néhány évtizeddel ezelőtt azért volt különösen előnyös ez a módszer, mert az épületek alsó szintjénél nemhogy hőszigetelés, hanem talajvíz elleni szigetelés sem készült, és az aszfaltréteg ellátta a vízszigetelés szerepét is.
4.113. ábra. Táblás, kombinált mozaikparketta burkolat a) – b) keretes, c) körkörös elemekből.
4.114. ábra. Mozaikparkettából rakható felületi minták a) keretléces változat, b) kismozaik kiegészítővel készített változat.
4.115. ábra. Mozaikparketta és kerámiaburkolat kapcsolása fémprofil kiegészítővel (HOMELUX profil).
Ragasztókba rakott parkettaburkolatok
A hideg ragasztókkal rögzített parkettaburkolatok anyaga a szegezett és bitumenba ragasztott parkettáknál bemutatott parkettaléc, amit a hideg mázzal kellősített betonaljzatra ragasztanak. E technológiával a vékony ütközőperemes (lamellás) parketta is ragasztható. Tekintettel arra, hogy a hideg mázak – és általában a hideg ragasztók – tűzveszélyes oldószerekkel készülnek, ezért a munka során a helyiségekben a nyílt láng használata tilos! A használat előtt felhígítható hideg ragasztó fogas spatulyával hordható fel a felületre, 1,5-2,0 mm vastagságban, fogas lehúzóval elterítve. A ragasztó egyszerre akkora felületen teríthető el, amekkora a lécek elhelyezéséig nem hártyásodik meg.
Ragasztott parketta lerakásának folyamata
A ragasztott parkettaburkolat fektetését a fallécek lerakásával kezdjük, és sohasem a helyiség közepétől indulunk, hanem a fal mellől, és egy sorral. A hideg ragasztókkal ragasztott parkettákból bármilyen minta kialakítható. Bitumenmázba bármilyen hornyolt parketta ragasztható, hátrányos azonban a többnapos pihentetési idő, amihez nyáron 4-5, télen akár 10-20 nap is szükséges lehet. A bitumenmázhoz legalkalmasabbak a BONOBIT-H alapozó (kellősítő) és a BONOBIT-S ragasztó.
A vizes parkettaragasztók ma már egyre inkább kívül kerülnek az alkalmazási palettán, a sok negatív tulajdonságuk miatt. A talán egyetlen előnyük, a vízzel hígíthatóság egyben hátrányuk is, mivel a vizes bázis és hígító víz hatására a burkolat sokszor már a készítéskor felpúposodik és javíthatatlanná válik. Ugyanez az oka a később jelentkező, az idő előtti felválásnak és felszakadozásnak.
A lerakásnál egyszerre több helyiséget kell szakaszosan egyszerre elkezdeni, úgy, hogy egy nap 1,5-2,0 m-nél szélesebb összefüggő felületet semmiképpen ne parkettázzunk, de ez is csak +15 fok feletti hőmérséklet és jól szellőztetett munkavégzés mellett lehetséges.
A végső felületképző műveleteket:
- ősszel és tavasszal 8-10,
- nyáron 5-6 nap
eltelte után lehet csak elvégezni, de inkább több hetes pihentetés mellett döntsünk.
A műanyag bázisú ragasztók egy- és kétkomponensű változatokban szerezhetők be a következő termékneveken: MAPEI Lignobond: kétkomponensű PU ragasztó, alkalmas beton és esztrich aljzatra, közvetlen vagy kiegyenlítővel bevont rétegre, fa padlóburkolat ragasztására. A komponenseivel előkevert ragasztó a fogadó felület egyenletességétől és a parkettalécek hosszától függően 3-as vagy 4-es fogas lehúzóval dolgozható be. A fogyás ütemének megfelelően csak néhány órára való keverhető előre, mert nagyobb mennyiség megköt, és felhígítani nem lehet. Diszperziós bázisú ragasztókkal általában vékony, lamella- és szalagparkettákat ragaszthatók.
Ilyen ragasztók a MAPEI Adesilex LC és LC/3: az előbbi 36, az utóbbi 24 óra kötés után csiszolható. Száraz betonra, ill. aljzatra 3-as fogas lehúzóval dolgozható be 10 °C feletti hőmérséklet esetén max. 20 percre, 4-6 m2 ragasztót előre kiterítve. Melegebb nyári napon a kötés gyorsasága miatt az előteríthető mennyiség akár 1-2 m2-re is csökkenhet. E ragasztótípus előnyei, hogy egyrészt jól bírja a hőmérsékletváltozásokat, másrészt rugalmassága folytán követi az aljzat és a burkolat közötti mozgásokat. Padlófűtéshez parkettaburkolat esetén ez a legalkalmasabb.
Mozaikparketta burkolatok
A mozaikparketta burkolatok keményfa – általában tölgy vagy gőzölt bükk-lécekből, dextrin ragasztóanyaggal, papíraljzatra ragasztott, 300×300, 321×321, 450×450 és 480×480 táblákból készülnek. A táblák egyenletes, sima, pormentes betonaljzatra ragaszthatók fel, műanyag vagy diszperziós bázisú ragasztóval, amelyet fogas spatulyával kell felhordani. A ragasztóval bevont aljzatra max. 15 percen belül fel kell kerülniük a parkettatábláknak.
Egy-egy sor lerakása után a táblák felületén levő papírréteget szivaccsal meg kell nedvesíteni, majd a táblákat sulykolófa segítségével, enyhe ütögetéssel le kell nyomni a ragasztórétegbe. Ezután a papírt újból benedvesítjük, majd eltávolítjuk a parketta felületéről. A lécek ismételt megütögetése után megkezdhető a következő sor lerakása. A fal és a szélső tábla között 1 cm széles hézagot kell hagyni.
Táblás parkettaburkolatok
A burkolási munkák gyorsítása érdekében üzemileg legyártott nagyobb méretű táblákba, panelekbe összeépített parkettatípusok is beszerezhetők. A parketták többféle változatban készülnek. Egyik típusuk a hangszigetelési követelményeket fokozottan kielégítő Banol M jelű, 300x300x30 mm névleges mérettel készülő gumialátétes mozaikparketta panel.
4.116. ábra. Táblás vagy paneles parkettaburkolat a) helyszínen szabott kiegészítő betéttel, b) betétléc beszabása, 1 betétléc, 2 parkettapanel.
A panel elem felső rétegét keményfa lécek, hátoldalát pedig gumilemez alkotja. A burkolat készíthető aljzatbetonra ragasztva, de közvetlenül a teherhordó vasbeton lemez felső felületére is kerülhet. A ragasztáshoz gumilemez burkolatok ragasztója használható, amit fogas lehúzóval kell felhordani.
Szalagparketták
A szalagparketta korszerű, nagy méretű padlóburkoló elem, amelynek lerakásához nem szükséges különösebb szakértelem, elemeiből egyszerű munkával jó minőségű és tetszetős padlóburkolatok készíthetők. Az 1-3 m-es egységcsomagokban forgalmazott parketta háromrétegű, 129 és 137 mm széles és 15 mm vastag, vízálló ragasztóval egyesített, ún. rétegelt szerkezetű. A felső járófelület keményfából (tölgy, bükk, kőris, akác) a középső és az alsó réteg fenyő, lágy lombos vagy kemény lombos faanyagból készül. A járófelület kétrétegű, kopásálló lakkal bevont.
A szalagparketta különböző anyagú aljzatokra fektethető. Betonanyagú aljzat 4 m2-es felületén legfeljebb 4 mm síktól való eltérés a megengedett, az aljzat felső síkja 20 mm-rel legyen a tervezett padlóvonal alatt. A betonaljzat nedvességtartalma nem haladhatja meg a 4 %-ot. Aljzatként régi padlóburkolat is megfelel, ha a szilárdsága és felülete kielégíti a követelményeket és nem fertőzött. A burkolás csak olyan helyiségben kezdhető meg, ahol 20 napon át nem mértek +5 °C-nál alacsonyabb hőmérsékletet és a relatív légnedvesség-tartalom nem magasabb 65 %-nál. A fektetés napján a hőmérséklet legalább +15 °C legyen. A padlóburkolat anyagait is legfeljebb 65 %-os relatív légnedvességű, és legalább +5 °C hőmérsékletű, nedvességtől védett helyiségben kell tárolni.
Páraáteresztő réteg
A hagyományos építésű új épületekben az aljzatra párafékező réteget (pl. fóliát) kell fektetni. A párafékező anyag toldásainál min. 50 mm átfedés szükséges. Szerelt jellegű vagy öt évnél régebben épített hagyományos építésű épületben párafékező réteg nem szükséges. A burkolat alá lépéshangtompító réteget kell beépíteni, amit az aljzaton végig kell teríteni, de ragasztani sem az aljzathoz, sem a burkolathoz nem kell. A helyiség szélén, a falak mentén ezt a réteget 2-3 cm-re fel kell hajtani, hogy a szalagparketta ne érintkezhessen a fallal.
Szalagparketta fektetése, felrakása
A szalagparkettát a beeső fény irányával párhuzamosan kell fektetni és a fal síkjától 10 mm távolságot kell biztosítani (faékekkel) a ragasztóanyag megkötéséig. Hossztoldásnál a bütüs végeket egyenként ki kell ékelni. Az elsőként lefektetett szalagparketta hornyolt oldalának a fal felé kell esnie, a következő szalagparketta hornyolt része pedig a kifelé álló csaphoz csatlakozzon. Az összeillesztés előtt a hosszoldali csapot pontszerűen, 15-20 cinenként be kell kenni vizes diszperziós ragasztóval.
4.117. ábra. Szalagparketta lerakása a) faforgács aljzatra ragasztva, b) párnafára szegezve.
4.118. ábra. Szalagparketta lerakása horonyragasztással a) filcrétegre, b) régi szőnyegpadlóra.
A szalagparketta bütüs részét teljes felületen ragasztással kell toldani. Az egymást követő sorokban a hossztoldások között legalább 30 mm távolság legyen. Az induló szalagparketta oldalfalhoz viszonyított párhuzamosságát ellenőrizni kell, majd enyhe ütéssel el kell helyezni a faltól való távolságot biztosító faékeket. Hosszirányú toldásnál feszítővassal a falhoz feszítve a szalagparkettákat kell összeszorítani.
A második sort a hosszanti csapok ragasztóval való megkenése után kell lerakni, ezt azzal a szalagparkettával kell kezdeni, amelyikből az előző sor toldó darabját levágtuk. A falhoz kell kerülnie a kezdő szalagparketta lefűrészelt oldalának és csapos bütüjéhez csatlakozzon a ragasztóval bekent következő szalagparketta. Az élek mentén esetleg ki-türemkedett ragasztóanyagot enyhén nedves ruhával vagy szivaccsal le kell törölni.
A további sorokat is az előzőekhez hasonlóan kell lerakni, azzal, hogy az utolsó sornál – a 10 mm széles illesztési hézag megtartása érdekében – szélességi vágásra lehet szükség. A szalagparketta fektetése után 24 órával el kell távolítani a faékeket, majd a szegélyléceket méretre kell vágni és szögezéssel rögzíteni. Középületek, valamint az átlagos használatnál erősebben igénybevett lakások helyiségeiben a lerakott padlóburkolat felületét kézzel finoman át kell csiszolni, és kétszer át kell lakkozni.
A kész burkolattal szemben támasztott követelmények:
- a padló szilárd és mozgásmentes legyen,
- a padlóburkolat paneljei között az illesztési hézag legfeljebb 5 mm legyen.
4.119. ábra. Szalagparketta burkolat rétegfelépítése 1 szalagparketta-panel, 2 filc, 3 vakpadló, 4 táblás hőszigetelés, 5 hangszigetelő úsztatóréteg, 6 szigetelés (vagy fólia), 7 aljzat vagy födém, 8 párnafa, 9 szegezés.
4.120. ábra. Szalagparketta lerakásának menete 1 faltő (elő) ékelés, 2 feles kötőelem elhelyezése, 3 élragasztás, 4 szorítópapucs, 5 beszabás, 6 záróelem beszorítása.
A járófelület kialakításának befejező műveletei
A parkettapadlók készítésének utolsó fázisa a felület síkját megadó gyalulás, ill. csiszolás. Ez azonban csak akkor végezhető el, amikor az épület szinte teljesen elkészült (hogy a csiszolt és beeresztett vagy lakkozott padlóburkolat be ne szennyeződjék vagy meg ne sérüljön).
A gyalulás végezhető kézzel vagy géppel. Viszonylag ritkán alkalmazzák, mert a gyalugép meglehetősen vastag réteget távolít el a parketta felületéből, inkább csak a nagyon egyenetlen, fogas felületű parkettáknál kerül szóba. A mozaikparketták felületét szintén nem ajánlatos gyalulni, mert az előbbieken túl a gyalugép a mozaikparketta egyes elemeit ki is „kaphatja” a felületből. A csiszolással szinte bármilyen parkettaburkolat egyenletessé és simára varázsolható.
4.121. ábra. Különleges parkettaburkolat intarzia betétekkel, keretlécbe foglalt parkettamintázattal. Sugaras, ill. ívelt lécelemeknél csak paneles előregyártás lehetséges.
A csiszolást először durva (16-os vagy 24-es), majd finom csiszolóvászonnal (60-as vagy 80-as) kell végezni. A hengercsiszoló gépek nagy teljesítményűek és egyenletesen sima felületet adnak. A csiszológépet egyenletesen kell a felületen mozgatni, mert ha a henger sokáig dolgozik egy helyen, akkor ezen a területen jól észrevehető bemélyedések keletkeznek. Az utolsó csiszolást mindig arra a falra merőlegesen végezzük, ahol az ablakok vannak. A fal melletti részek vagy kézzel, vagy erre a célra kifejlesztett szélcsiszoló gépekkel csiszolhatok. A szalagparkettát – ha lehetséges – ne csiszoljuk, mert ez önmagában, már gyári késztermékként megkapta a végső felületet.
A parkettapadlókat a csiszolás és a széklécek elhelyezése után vagy viaszos anyaggal kell beereszteni, vagy lakkozással kell védeni a nedvességtől. A beeresztés vagy lakkozás csak alapos portalanítás után, közvetlenül a csiszolás után végezhető el. A beeresztett és felkeféléssel fényesített vagy lakkozott padló egyszerűen tisztán tartható.
Különleges fa padlóburkolatok
Fakocka burkolatok
Fakocka burkolatok igen ritkán készülnek, legfeljebb különleges rendeltetésű, általában műemlék épületek helyreállításánál, új házak kapualjaiban, vendéglátóhelyeken, valamint üzemi épületeknél alkalmazzák. Alapanyaga lehet puhafa és keményfa, amelyből kb. 8 cm élű kockákat fűrészelnek, amit – szükség esetén – megfelelő szerekkel telítenek. E burkolatok régebben igen nagy koptató és mechanikai igénybevételű helyeken, pl. nagy forgalmú, járműforgalomnak is kitett kapualjaknál, műhelyeknél készültek, mert a burkolat kitűnően ellenáll a járművek okozta igénybevételeknek.
Külső tereknél aljzatbetonon vagy 20 cm vastag kavicsaljzaton, homokba vagy bitumenbe ágyazva készül. A kockák közötti 0,6-0,8 cm széles hézagokat legalább 3 cm mélyen bitumenkiöntéssel kell hézagolni, úgy, hogy a bitumenkiöntés alatti részbe homok kerüljön. Belső tereknél – az elemek méreteinek függvényében, amely lehet akár 3-4 cm – a ragasztott parketta fektetési technológia szerint forró vagy oldott bitumenbe, esetleg műanyag bázisú ragasztóba fektetve készítik.
4.122. ábra. Fakocka padló vastag hézaggal, szilárd aljzatra ragasztva 1 fakocka, 2 látszathézag, 3 soroló hézag bitumenkiöntéssel, 4 soroló léc, 5 bitumen (vagy aszfalt) ragasztó réteg.
4.123. ábra. Fakocka burkolat alátét szigetelésre rakva, látszatfugával (0-2 mm) 1 fakocka, 2 fuga, 3 csiszolt felület, 4 ragasztás (pl. bitumen), 5 vízszigetelés, 6 ragasztás, 7 teherhordó aljzat.
Olyan belső burkolatoknál, ahol a burkolat vastagsága nem haladja meg a 40 mm-t, és az aljzat megfelelően száraz, nedvesség ellen szigetelt fakocka burkolat, hézagok nélkül ütköztetve rakható le. A felület csiszolása előtt a hézagokat – hasonlóan a parkettaburkolathoz – itt is ki kell tölteni. A burkolat a zajcsökkentés, vagyis a kopogó hang elkerülése érdekében 1-3 cm vastagságú gumilemezre ragasztva is készíthető.
A kockák telítése külső térbeni beépítés esetén elengedhetetlen, belső tereknél azonban ez nem lehetséges, a kellemetlen szaga miatt. A kültéri burkolókockákat kátránnyal, egyszer felhasznált olajokkal, olvasztott ipari zsiradékkal telítik. A fakocka burkolat az északi népek kedvelt burkolattípusa, ahol a 2-4 cm méretű kockákból 5-6 cm rétegvastagságú burkolat készül, gyakran „kismozaik”-szerűen, eltérő alapszínű faanyagokból, különböző mintázatokat kialakítva.
A padló készítésének módja a következő:
- a négyzetes – több méteres – léceket kiszárítják,
- száradás után négyzetesen átgyalulják,
- helyszínen, fűrészgéppel egyforma hosszúra szabják,
- mint bármely ragasztott parkettát, kismozaik technikával (ahol a figurális alakot előre megtervezik, 1:1-ben papírra rajzolva) lerakják,
- a lerakott és a vágott felületű bütüs végeket néhány nap múlva felcsiszolják. A további műveletek azonosak a parkettáknál elmondottakkal.
4.124. ábra. Beltéri fakocka burkolat alátét gumialjzattal 1 fakocka, 2 látszatfuga, 3 natúr felület, 4 ragasztás, 5 rugalmas gumilemez (10-30 mm).
4.125. ábra. Bitumenbe ágyazott rönkburkolat 1 rönkfa karikák, 2 cementhabarcs kiöntés, 3 bitumenréteg, 4 aljzatbeton, 5 vízszigetelés, 6 aljzat vagy födém.
Rönkfa padlók
Alapvetően azonosak a fakocka padlókkal, azzal a különbséggel, hogy a lehántolt farönköt nem kockákra, hanem korongokra „szeletelik”, és a telítés után ezeket építik be bütüs (vágott) végükkel felfelé és néhány hetes száradás után (többszöri faporos felszórást követően durván megcsiszolják a felületét. Egyes helyeken együtt használják a rönköt és a fakockát, vegyesen rakva belőlük a burkolatot.
Lécburkolatok
A lécburkolat Kanadában és a skandináv országokban kedvelt burkolatfajta. Készítésekor egy ragasztott parketta aljzatával azonosan elkészített aljzatra hosszában – szálirányban – ragasztják le az 5-10 cm2 keresztmetszetű léceket. A horony nélküli, egyenes ütközéssel fektetett lécek kiválasztásakor elsődleges szempont a száltartás, miután kevésbé deformálódó faanyag szükséges. Kiválóan használhatók az északi fenyőféleségek (luc, borovi, fekete), valamint keményfák. Látványos padlófelület hozható létre a fában levő csomók kihangsúlyozásával. Több napos pihentetés után a lécek hézagait ki kell fugázni, és 1-2 nap múlva a fának megfelelő minőségű szemcséjű faporral felcsiszolják és lakkozzák a felületet.
4.126. ábra. Lécburkolat 1 léc, 2 ragasztó réteg, 3 aljzatbeton, 4 hőszigetelés, 5 dilatációs rés, 6 falléc, 7 vízszigetelés vagy födém.
Parafa lemezburkolatok
A paratölgy kérge számtalan területen hasznosítható a dugóktól kezdve, az expandált parafadarán keresztül, egészen a sokoldalúan alkalmazható parafalemezekig.
A parafa lemez a paratölgy kéreghasítékaként, parafadarából, ragasztásos úton sajtolva állítható elő különböző lemezvastagságokban. A parafa burkolat a belsőépítészet kedvelt anyaga, mind a padozatoknál, mind a falaknál. Falakra 5-7 mm, padozatokra 10-15 mm vastagságú lemez szükséges. A kötőanyaggal kemény lapokká sajtolt elemek a tökéletesen előkészített aljzatra bármilyen szőnyeg vagy gumipadló ragasztóval leragaszthatok. A kész felületet nem szabad csiszolni, legfeljebb végszükség esetén pácolni, pásztázni azonban lehet.
Újabban megjelentek a színezett lapok, melyeknél a természetes ragasztási felületre készített koptatóréteg a festékbevonat folytán javított felületerősítést kap. A minőségben legjobb, a mennyiségben legtöbb parafa Portugáliából és Spanyolországból, az Ibériai-félszigetről származik. A végeláthatatlan ligetekben sorakozó paratölgy (Quercus Suber) kérgét – amelyet kilencévenként hántanak, úgy, hogy a fa él tovább – már az ókortól kezdve hasznosítják a hajósok, a halászok és a bortermelők.
4.127. ábra. Parafa burkolat a) egyhasítékú lemez, b) őrölt parafadarából sajtolt lemez.
Leglátványosabb formájában, belső burkolatként immár kétszáz éve alkalmazzák, de valójában csak a XX. században és különösen napjainkban hódít mind nagyobb és nagyobb tért szerte a világon, páratlanul előnyös tulajdonságai révén. Bebizonyosodott, hogy a parafa olyan ökológiai és egészségügyi szempontból kifogástalan, könnyen alkalmazható, tartós, nedvességtaszító, kiváló hang- és hőszigetelő burkolóanyag, amely szín- és mintagazdagsága révén elegánssá és széppé varázsolja a legkülönfélébb helyiségeket. Falra, földre, mennyezetre egyaránt létezik megfelelő parafa burkolat, különböző tömörségben, felületkezeléssel és mintázatokkal. Nemcsak szobában, előszobában, hanem konyhában vagy fürdőszobában is alkalmazhatók.
Tökéletesen helyettesítheti a parkettát, a lambériát, a csempét vagy a tapétát. A parafa különleges sejtfelépítésének köszönhetően a burkolat nem penészedik, nem gombásodik és a nedvességnek is ellenáll. Nehezen ég, és égésekor nem keletkeznek mérgező gázok. Sok más burkolat különböző előnyeit egyesíti, lerakása egyszerű, mosható és a háztartási tisztítószereket jól bírja.
A parafa burkolat jóformán mindenhova ajánlható: lakásokba, ahol a klímát is előnyösen megváltoztatja, hétvégi házakba, miután a rágcsálóktól is véd, egészségügyi intézményekbe, bölcsődékbe, óvodákba, könyvtárakba, irodákba, éttermekbe. Díszíthet parafa templombelsőt, bankokat, üzleteket, hajókat, repülőtéri csarnokot, és a sornak még koránt sincs vége. Szinte kínálja magát dekorációs anyagként, alkalmas bútorok tapétázására.