Mennyezetburkolatok és készítése
A mennyezetburkolat szerelhető közvetlenül a teherhordó épületszerkezetre (födémre vagy tetőszerkezetre), illetve kapcsolható ahhoz felfüggesztéssel. A burkolat lécaljzatát a falburkolatnál elmondottakkal azonosan, műanyag csavarbetétekhez csavarozzuk, illetve a tetőszerkezet megfelelő elemeire (pl. torokgerendájára) szögeljük. A burkolólécek összeállítása és az aljzatlécre szögelése megegyezik a falburkolatnál ismertetett eljárással.
Az álmennyezetek fém függesztő szerkezetének horgai hajlított lemezhez csatlakoznak, úgy, hogy csúsztathatók is ebben a lemezben, így a magasságuk szabályozható. A felső horgot a födémre, illetve a tetőszerkezeti elemhez kell rögzíteni, az alsó horogra akasztható az átfúrt lécborda. Erre a lécbordára kell csavarozni azt a fémszelvényt, amire felcsúsztatható kötőelemmel a burkolat szerelhető. Az álmennyezet síkját a lécbordák helyzete határozza meg. A burkolóelemek felszerelése előtt célszerű a bordákra hőszigetelő paplant fektetni. A hőszigetelő paplannak csatlakoznia kell az álmennyezettel lezárt helyiség oldalfalaihoz.
Mennyezetburkolatok készítése
A mennyezetek részleges vagy teljes burkolását az esztétikai igények vagy a funkció határozza meg. Régi, nagy belmagasságú házaknál, ahol csökkenteni szeretnénk a légtér magasságát, álmennyezetet kell beépíteni a kívánt magasságba. A lécelemes mennyezetburkolat készítése alapvetően azonos a falburkolatokéval, a fal burkolására alkalmas lécprofilok felszerelhetők mennyezetre is.
A lécburkolat szerelése előtt azonban ügyelni kell a következőkre:
- Meg kell állapítani a kedvező „szálirányt”, a helyiség megvilágításához és/vagy a helyiség méretéhez viszonyítva. A legszerencsésebb, ha a szálak a nagyobb fénybebocsátású ablakra merőlegesek, figyelembe véve azt is, hogy a toldások hogyan készíthetők el a legkevésbé feltűnően. Ha a lécek hossza egy adott helyiség másik méretét átfedi, akkor dönteni kell, hogy melyik irányt választjuk.
- Az eldöntött szálirányhoz el kell készíteni a lécaljzatot, mint hevederezést. Célszerű, ha a szellőztető ablak felől burkolat megszakítást, például süllyesztett függönytartót tervezünk, mert ezzel a burkolat alatti „összekötő” szellőzést is egyszerűen megoldhatjuk. A lécaljzat kiemelése kettőzötten vagy fogazott levágással biztosítja a kívánt szellőzést.
- Burkolat oldalirányú terítésének irányát úgy válasszuk meg, hogy a helyiség bejáratától haladva ne lehessen belátni a sorolt horony illesztő hézagjába.
Az elemek kapcsolása azonos a falburkolat elemeinek kapcsolásával, de a látszó oldalon esztétikus facsavaros vagy előfúrt faszeges rögzítés is készíthető. A deszkaterítéknél célszerű oldalirányból ún. csúszó peremes (dilatált) keretszegőzést készíteni 1-1 cm méretű – keretléccel takart – tágulási réssel. A panelelemes mennyezetburkolat felhelyezése már nem annyira egyszerű, mint a lécprofilos burkolaté. A helyiségek burkolatát mindenekelőtt meg kell tervezni, a paneleket úgy kell kiosztani, hogy a befejező sáv legyen azonos a közbensőkkel is, vagy csak az elsővel.
Ez úgy határozható meg pontosan, hogy a helyiség közepétől két irányba kimérjük a panel sorolóléc méretét, így kiadódik, mekkora elemekkel kell kezdeni. A nagyobb felületi tömörségű panelek kiszellőztetésében igen fontos szerepe van a légréssel ellátott aljzathevedernek. Célszerű a kész vakolt vagy burkolt fal és a mennyezetburkolat csatlakozásánál kb. 1 cm-es szabad rést hagyni minden oldalról, ami akkor a legszebb, ha a résméret azonos a panelek soroló – süllyesztett – horonyméretével. A panelek kapcsolása a hevederhez azonos az oldalfalak kapcsolásával, azzal a különbséggel, hogy a kapocselemek nagyobb, ún. „köröm” igénybevétele miatt azokat sűríteni kell.
A burkolatokba kerülő világítótesteknél a hőtermelésükből adódó légcserét (levegőigényt) a szellőztető légrés méretének meghatározásához mindig számításba kell venni. Különös figyelmet igényel a hőleadók (pl. fűtési vezeték) burkolat mögötti vezetése, mert ezek a paneleket a hátoldalukon jobban kiszárítják, ami a panelekben feszültséget hoz létre, deformálódnak, és a kapcsolóelemek is felszakadhatnak. A kazettás mennyezetburkolás a legősibb mennyezetburkolási mód. Régi paloták, kastélyok és a kétezer éves görög építmények egyaránt kazettás mennyezetekkel épültek.
Készítése semmivel sem bonyolultabb a bútorkészítésben szokásos kazettázásnál és nem is épületasztalos, inkább bútorasztalos technikát követel a készítőjétől. A kazettás mennyezetburkolat hordozóeleme a heveder vagy a mennyezetgerenda. A hevederek a kész födémhez csatlakoznak, fagerendás födémeknél pedig a tartószerkezet maga a födém-, vagyis a mennyezetgerenda. Kazettás mennyezetburkolatok manapság többnyire négyzetes panelekből készülnek: sík, keretes és keretbetétes változatban. A tartóhevederhez körmös saruval vagy rejtett szegezéssel kapcsolhatók, miután sorolóként rejtett vagy látszó burkolólécet süllyesztettünk a panel hézagaiba vagy peremébe. A sorolólécek anyaga laminált farostlemez vagy műanyag szalag.
Gerendabordázat általában a vakolt mennyezetekhez készül, különböző geometriai minták szerint, a mennyezethez, illetve a határoló falakhoz kapcsolva. A gerenda burkolatok haszna – a belsőépítészeti igényeken túl – az elektromos és a fűtési vezetékek vagy akár a klímakészülékek vezetékeinek elrejtésében van.
A lécburkolatok anyaga fenyő, keményfa vagy egzóta. Fapaneles- és kazettás burkolatoknál a fenyőprofilt egyre inkább felváltják a sajtolt, laminált faforgács vagy a rétegelt lemezek. Igen gyakoriak a – korszerűnek ugyan nem mondható – polisztirol lapos mennyezetburkolatok is, amelyek elemei anyagukban sajtolt polisztirol lapok. A felület lehet natúr vagy bevonható műanyag fóliával (visszahajtva). Ezek a fóliák általában valamilyen nemesfa természetességét próbálják utánozni – kevés sikerrel.
6.1. ábra. Folytatólagos fal- és mennyezetburkolat.
6.2. ábra. Oldalfal bordázott burkolatának mennyezethez kapcsolása.
6.3. ábra. Fal- és mennyezetburkolat tetőtér beépítésben.
A polisztirol lapok bármilyen megfelelően szilárd mennyezethez rögzíthetők, feltéve, ha a felület tiszta, száraz és a tapétától vagy a málló festéktől mentes. Bármilyen helyiséghez jól használhatók, de különösen ideálisak konyhákban és fürdőszobákban, amelyek hajlamosak a bepárásodásra. A kívülről hozzáférhetetlen mennyezeteket „kibélelve”, egyúttal szigetelőrétegként is szerepelnek. A burkolat készítésekor a kiindulási pont a mennyezet közepe, amihez meg kell határozni az egymással szemközti falak középpontját, és ennek alapján mindkét irányban be kell jelöljük krétázott zsinórral a segédvonalakat. A lámpatest elhelyezése vagy a helyiség formája miatt azonban esetleg a segédvonalat el kell csúsztatni, hogy kiegyenlítsük a széleken levágandó elemet.
Kenjük be az alsó elem teljes hátoldalát polisztirol ragasztóval, majd rögzítsük úgy, hogy a sarka a krétavonalak metszéspontjához kerüljön. A további elemeket úgy rakjuk fel, hogy széleiket a szomszédos lapokhoz illesztjük, és fokozatosan haladunk a középponttól a helyiség széle felé. A lapok könnyűek és percek alatt erősen felragadnak. Színes mennyezet készítésénél a polisztirol lapok diszperziós festékkel befesthetők, anyaguk és éles szögben való illeszkedésük miatt azonban a festés elég körülményes.
6.4. ábra. A helyiség belmagasságát optikailag csökkenti az álmennyezet (a rácsozat mögött elhelyezhető a lakótér hangulatvilágítása).
6.5. ábra. Mennyezetburkolatok egyhangúságának feloldása süllyesztett, ill. kiemelt burkoló léccel (a kiemelt rész felületébe vagy oldalába a világítás is besüllyeszthető).
Soha ne használjunk zománcfestéket, mert egyrészt tűzveszélyes, másrészt a festékanyag oldó hatása teljesen tönkreteszi a burkolatot. Polisztirol lapokat általában vágni kell, hogy a széleken is illeszkedjenek. A szegélyező lapok egyenes vágása érdekében a levágandó lapot tegyük egy fadarabra, és éles késsel karcoljuk be a vágás vonalát, az így levágott lapnak ezután tökéletesen bele kell illenie a résbe.
Ez a rendkívüli pontosság nem annyira fontos, ha a szélekre polisztirol stukkószegélyt rakunk, mert ez elég széles ahhoz, hogy az esetleges vágási hibát eltakarja. Ha valamilyen bonyolultabb formát (pl. mennyezetrózsát) kell körbevágnunk, akkor előbb rajzoljuk meg a formát kartonpapíron, körvonalait vigyük át a burkolólapra és azután vágjuk ki éles késsel.
6.6. ábra. Vakolt mennyezet és lécburkolat együttes hatása.
6.7. ábra. Léc és négyzetes elemekből készült mennyezetburkolat beépített hőszigeteléssel a) egysoros hevederre szegezett lécprofillal, b) kereszthevederes és négyzetelemes (akusztikus), c) álmennyezet függesztett távtartóval és lécburkolattal.
6.8. ábra. Rácsozott optikai álmennyezet a) feszített rácsmezővel, b) függesztett mezőkitöltővel.
6.9. ábra. Feszített szövet álmennyezet látszó deszkabordázattal
6.10. ábra. Feszített szövet álmennyezet a) fa keresztbordázattal, b) kettőzött csőbordázathoz feszítve, 1 mennyezet, 2 színes szövet, 3 függesztőrúd, 4 függesztett rúd, 5 kapocs, 6 vászonvég feszítő pálcával, 7 kampó, 8 keretfa, 9 keretrúd falhoz kapcsolva, 10 fa keresztborda, 11 kettőzött cső keresztborda.
6.11. ábra. Hevederes lécprofil anyagú mennyezetburkolat (a technológiai függesztek ún. szárnyas horoggal is megoldható).
6.12. ábra. Kazettás mennyezetburkolat a) mennyezeti hevederre kapcsolva, sarokléccel, b) mennyezeti hevederre kapcsolva, széles keretburkolattal, c) széles keretburkolat mögötti függönytartóval és függönyvilágítással.
6.13. ábra. Panelek és négyzetelemes mennyezetburkolatok ütköztetése és szerelése a) egyenes, b) ferde-metszett, c) hornyolt, d) hornyolt-metszett, e) egyenes ütközésű függesztő léccel, f) hornyolt függesztékkel, g) hornyolt-metszett függesztővel, h) takart-hornyolt függesztékkel, i) csaphornyolt rejtett függesztővel, j) billentőlapos sorolással.
6.14. ábra. Panelek szerelése mennyezetre, tartó hevederhez kapcsoltan a) vakolt fal sarokléc kapcsolattal, b) falburkolat után készült mennyezetburkolattal, c) panel- és díszléc-soroló profil egyesítésével.
6.15. ábra. Mennyezeti tartógerendák és/vagy kiálló szerkesztetek körülburkolása panelelemekkel a) kisebb szint kiemelés, váltóprofillal, b) gerenda körülburkolása, c) áthidaló előtti függönytartó beépítésével.
6.16. ábra. Előre gyártott mennyezeti díszgerendák.
6.17. ábra. Gerendapaneles mennyezetburkolat váltósoros szereléssel 1 mennyezet, 2 borda, 3 alsó panel, 4 külső (gerenda) panel.
6.18. ábra. Vakolt mennyezet díszgerendás burkolata.
6.19. ábra. Díszgerendák szerkezete a) sarokgerenda, b) közbenső gerenda, 1 mennyezet, 2 vakborda (keskeny), 3 szerelő talp, 4 papucsdeszka, 5 tiplizés, 6 facsavar, 7 gerenda oldalsó eleme, 8 alsó látszó burkolat, 9 saroktakaró elem, 10 lemezcsavaros kapcsolás.
6.20. ábra. Közvetlenül a vakolt födémre szerelt mennyezetburkolat.
6.21. ábra. Sík mennyezetburkolat kazettás elemekből a) burkolatlezárás, b) függönytartó részlete, 1 mennyezet, 2 áthidaló, 3 hevederléc, 4 facsavaros mennyezeti kapcsolás, 5 szellőztetett légrés, 6 mennyezeti burkolat (sík kazetta), 7 profil horony, 8 látszó horonyléc, 9 záró profil, 10 takaró profilléc, 11 köténydeszka, 12 sarokléc, 13 függönytartó talpdeszka, 14 függönysín, 15 feszültségmentesítő horony, 16 függönyvilágítás.
6.22. ábra. Síkkazettás mennyezetburkolat, sík felülettől mélyített betétig 1 kazettaelem, 2 függesztő vagy szerelő heveder, 3 soroló horony, 4 látszó soroló léc.
6.23. ábra. Élborda-kazettás mennyezetburkolat sík és mélyített betételemekkel 1 kazettaelem, 2 függesztő vagy szerelő hevederléc, 3 bordaprofil, 4 peremes kapcsolás, 5 látszó soroló léc.
6.24. ábra. Gerendakazettás mennyezetburkolat, síkmélyített és üveg betétes elemekkel 1 kazettaelem, 2 függesztő vagy szerelő hevederléc, 3 kapcsoló horony, 4 gerendapanel, 5 soroló horony, 6 bordaprofil, 7 peremes kapcsolás.
6.25. ábra. Bordakazettás mennyezetburkolat a) alulnézet, b) sorolt, kapcsolt állapot metszete, 1 kétoldali soroló borda, 2 egyoldali soroló borda, 3 panel, 4 sarokléc.
6.26. ábra. Kazettaelem készítése.
6.27. ábra. Mennyezeti kazettaelem geometrikus rajza.
6.28. ábra. Épületgépészeti vezetékek elhelyezésre alkalmas gerendaprofil.
6.29. ábra. Álmennyezet kiemelhető plexi kazettabetéttel, rejtett világítással.
6.30. ábra. Sík kazettaelemek A. sík, B. sík, betétkerettel, C. betéttel és betétkerettel, D. sík, horonysoroláshoz, E, F. peremes betétkerettel + lemezbetét, 1 panel, 2 peremkeret, 3 rátétbetét, (4) betételem.
6.31. ábra. Sík kazettaelemek takarókeretes soroláshoz A. sík, B, C. ragasztott betétlemezzel, 1 panel, 2 soroló lécperem, 3 rátétbetét.
6.32. ábra. Keretes mennyezetkazetta A. takart betétes, B. kiemelt betétkeretes, C. süllyesztett betétkeretes, 1 panel, 2 takaró betét, 3 kapcsoló betétperem, 4 vékony lemezbetét.
6.33. ábra. Kazettás mennyezetburkolat, furnérozott kerettel, bordával, betéttel, natúr soroló és kapcsoló profilokkal a) mennyezet-keretmező, b) függönytartó beépítéssel.
6.34. ábra. Mélykazettás mennyezetburkolat a) mennyezetburkolat keretmezővel, b) függöny beépítésével.
6.35. ábra. Mennyezetburkolat keretlezárása a) ívelt sarokléccel, b) homorú keretléccel, c) ütközőperemes sarokléccel.
6.36. ábra. Paneles mennyezetburkolat szegőprofillal lezárva
Stukkó falszegélyek
A fal és a mennyezet találkozásánál rögzített stukkószegély jól kiegészíti a burkolt mennyezetet, lekerekíti a helyiség szögletességét, és elrejti a ház természetes mozgásával kialakuló repedéseket. A stukkó anyaga lehet gipsz, polisztirolhab és pamutrost. A polisztirol stukkó 1 m hosszú darabokban szerezhető be, a be- és kiugró sarkokhoz külön sarokdarabok is kaphatók.
Mindenekelőtt arról kell meggyőződni, hogy a felület száraz, tiszta, nem hámlik-e róla a festék vagy a tapéta. Ezután a szegély alsó peremének helyét jelöljük ki egy krétázott zsinórral felvitt vízszintes segédvonallal. Ha a falról csak egy kis tapétacsíkot kell eltávolítani, azt éles késsel, kaparókéssel, szárazon húzzuk le. Ne vizezzük be, mert így fellazulhat a tapéta többi része is. Az egyik sarokdarab hátoldalát kenjük be az e célra készült ragasztóval és illesszük be a helyére. Ha viszont akár a fal, akár a mennyezet egyenetlen, használjunk sűrű csemperagasztót. Ezután, a végeiket szilárdan egymáshoz illesztve, rakjuk fel az egyenes darabokat.
6.42. ábra. PROTEKTOR álmennyezeti rendszer főbb elemei 1 Nr 6020-6029 felső függesztő rúd (hossza 135-1000 mm), 2 Nr. 6001 függesztő szalag, 20/1,5 mm-es (6,5 m-ig tekercsben), helyszínen szabva, 3 Nr. 6018 CD-nóniuszfüggesztő (az 5116-os és 5120-as CD táblaprofilhoz), 4 Nr. 6038 CD-speciális függesztő (az 5116-os és 5120-as CD táblaprofilhoz), 5 Nr. 6059 CD szerelő függesztő (az 5116 és 5120-as CD táblaprofilhoz), 6 Nr. 6051-6056 4 mm-es függesztő horog (125-1000 mm), 7 Nr. 6041-6050 4 mm-es szerelő horog (125-1000 mm), 8 Nr. 6199 kapcsoló szeg, 9 Nr. 6204 speciális kapcsoló elem (M 5×16 mm SW8), 10 Nr. 6116 alsó keresztheveder kapcsoló saru (az 5120, 5116, 5118, 5119-es profilokhoz), 11 Nr. 6101 felső keresztheveder kapcsoló saru (felhasználás, mint: 10-es), 12 Nr. 6090 függesztő, keresztheveder kapcsoló saru (felhasználás, mint 10-es), 13 Nr. 6110 állítható függesztő saru (kapcsoláshoz 2 db 6199 szeg szükséges), 14 Nr. 6104 lemezrugós függesztő pálca, 15 Nr. 6078 szerelősín toldó profil (hossza110 mm), 16 Nr. 5072 hajlítható (kereszt) alapprofil a hevederek kapcsolásához (59 mm széles, 4,00 m hosszú szelvények), 17, 18 szalagprofilok (megjegyzés: a gyártó katalógusában szereplők közül csak a bemutatott ábrákon szereplőket soroltuk fel).
6.43. ábra. Tartóhevederek állítható kapcsolása PROTEKTOR Nr. 6110 elemmel a) felső fél elem, b) kész, összecsúsztatott állapot, c) alsó fél elem, d) felső beállított magasság
Mennyezetburkolatok vázszerkezetei
Az előző részekben a mennyezetburkolatok hordozó aljzataiként a négyzetes profilú fa anyagú szelvények beépítését, és mennyezet – léc – burkolat kapcsolatát ismertettük. Ebben a részben a fém hordozó elemeket mutatjuk be. A hordozó-kapcsoló elemek rendszere teljes egészében horganyzott szelvényekből, ill. acél anyagú kiegészítő elemekből készül.
Horganyzott szerkezetek beépítésénél csak szerelt kötés alkalmazható, tilos hegeszteni vagy hegesztéssel toldani, valamint a felületeket savval lemosni. Külön figyelni kell a beépítésnél a habarcs szennyeződés letisztítására, mivel az elemek szigorúan csak száraz puhadarabbal törölve tisztíthatók. A szavatossági idő alatt durva csiszolópapír nem használható a tisztításhoz. Legcélszerűbb, ha még a habarcs rászáradása előtt vízzel lemossuk, majd szárazra törölgetjük. A kész mennyezeti vázszerkezetet festeni vagy mázolni nem kell, a korrózió ellen tökéletes védelmet jelent a gyári I. o. tűzihorganyzott kezelés.
Az acélváz tervezése
Horganyzott acélváz tervezésekor és előkészítésekor a következőkre kell figyelemmel lenni.
Ezek:
- először meg kell tervezni a mennyezetburkolat álmennyezetének rendszerét, típusát és kiosztását,
- törekedni kell arra, hogy a mennyezeti rendszer burkolati elemei egész lapokból álljanak,
- a mennyezeti burkolatba (vagy burkolatra) kerülő lámpatestek, esetleg a légkondicionáló berendezés és a légfűtés látszó elemei jól illeszkedjenek az elemrendszerhez,
- a hordozó acélváz méretrendjét a tervezett burkolat, álmennyezet vagy akusztikai álmennyezet méretrendszeréhez kell igazítani,
- a függesztéseket úgy kell kiosztani, hogy az álmennyezet feletti légtérben a burkolatba épülő technológiai vezetékek kicsatlakozásai (világítás, légtechnika stb.) a kapcsoló vezetékek és vezetékcsatornák, valamint az épület közművezetékei (fűtési, víz, csatorna, elektromos, hírközlés, adatátvitel stb. vezetékei) akadály nélkül vezethetők legyenek,
- a függesztő vázrendszer olyan teherbírású legyen, hogy elviselje a max. 20 kg/m2 burkolatot vagy álmennyezetet, valamint függesztő-rudanként 20 kg többletterhet (pl. beépített lámpatestek terhét),
- a dinamikus rezgést továbbító (gerjesztő) technológiai berendezések csak a rezgéscsillapító saruval vagy szalaggal kapcsolhatók a függesztő rendszerhez (klíma és a légfűtés kitorkolló nyílásai és vezetékcsatornái),
- elektromos vezetékek, lámpák és ventilátorok elhelyezése esetén a függesztő acélvázat földelni kell,
- szerelt horganyzott acélváz függesztő rendszer savas, savgőzös helyeken egyáltalán nem, gőzüzemű helyiségeknél pedig csak különleges felületvédelemmel ellátva készíthető,
- épület dilatáción a váz nem vezethető át, a vázat épületszakaszonként külön-külön mezőként függetleníteni kell, úgy, hogy a csatlakozó rész az épület dilatációjához kerüljön,
- tilos a függesztő rendszerre járópallót fektetni, ez még nagyobb függesztési belmagasság esetén sem engedhető meg,
- a mennyezeti kapcsolatok látható és ellenőrizhető rendszert alkossanak. A dübelek vagy egyéb horgonyelemek mechanikai terhelhetőségét
- kisebb helyiségeknél 2-szeres,
- közlekedőknél és tűzi menekülési útvonalaknál 3-szoros,
- nagy tömeget befogadó tereknél 4-szeres biztonságra kell számítani,
- a kapcsoló és függesztő elemek anyaga nem lehet éghető műanyag vagy fa. Faanyagú függesztés legfeljebb fafödémek esetén engedhető meg, de a két épületszerkezeti réteget együttes tűzvédelmi vizsgálatnak kell alávetni,
- függesztett acélváz csak oda tervezhető, ahol a szerelés elvégezhető.
A legegyszerűbb a hevederes kapcsolóelem, amely egy U alakú hevederprofilból és a kapcsolósarukból áll. A hevederprofilt dübelezésre, illetve fafödém gerendához hatlapfejű facsavarozással kell rögzíteni, úgy, hogy a profilok minden irányból egy vonalba essenek.
6.44. ábra. Álmennyezeti függesztő profil kapcsolata, PROTEKTOR Nr. 6038 és 6041 elemek az 5116 (v 5120) profilléccel.
6.45. ábra. Függesztett álmennyezet K 400-as rendszerben PROTEKTOR elemekből szerelve 1 Nr. 5158, 2 Nr. 6090, 3 Nr. 6001, 4 Nr. 6059, 5 Nr. 6204, 6 Nr. 6020-6029, 7 Nr. 6200, 6119, 8 Nr. 6101, 9 Nr. 6101, 10 Nr. 5120, 5116, 11 Nr. 6041-6050, 12 Nr. 6038, 13 Nr. 5120, 5116, 14 Nr. 6078, 15 gipszkarton, 16 Nr. 5158, 5168.
6.46. ábra. Álmennyezeti csomópontok PROTEKTOR profilokból, ill. elemekből a) faltő részlet kétirányú hevederezéssel, b) alsó kerethevederezés kapcsolata fallal, 1 gipszkarton álmennyezet, 2 lezáró profil, 3 tapaszolás, 4 Nr. 5120, 5116, 5 Nr. 6090, 6 Nr. 5179, 7 Nr. 5158, 8 tiplizés, 9 élvédő szalag.
6.47. ábra. Álmennyezet K 400/H-s rendszerben PROTEKTOR elemekből, ill. szelvényekből szerelve 1 Nr. 6020-6029, 2 Nr. 6200 (6199), 3 Nr. 5120, 4 Nr. 6116, 5 Nr. 6018, 6 Nr. 5118-5119, 7 Nr. 5179.
6.48. ábra. Álmennyezet készítése PROTEKTOR profilokból és elemekből K 400/D rendszerben 1 Nr. 5120, 2 Nr. 6110, 3 gipszkarton lemez, 4 Nr. 5168.
6.49. ábra. Függesztett álmennyezet beépített függönytartóval PROTEKTOR elemekből 1 gipszkarton lemez, 2 Nr. 5118, 3 Nr. 5034, 4 Nr. 6116, 5 lemezszorító, 6 Nr. 6041 (5051), 7 élvédő, 8 Nr. 5118, 9 rejtett függönysín.
6.50. ábra. Függesztett álmennyezet PROTEKTOR elemből, faltő csatlakozással 1 gipszkarton, 2 Nr. 5118, 3 Nr. 5179, 4 Nr. 5116, 5 Nr. 5034, 6 Nr. 6051 (6041).
6.51. ábra. Példa PROTEKTOR K 400-as mennyezeti kiosztásra, gipszkartonhoz.
6.52. ábra. Példa PROTEKTOR K 400/H-s mennyezeti kiosztásra, gipszkartonhoz.
6.53. ábra. Példa PROTEKTOR 400/D mennyezeti rendszerben, alsó burkolat vagy akusztikai álmennyezet fogadásához.
6.54. ábra. Álmennyezet függesztő elemének és hordozó profiljának kapcsolása PROTEKTOR elemekkel a) CD profil és függesztő elem egyesítése, b) – c) függesztő elem és pálca pattintott kapcsolása
6.55. ábra. Álmennyezet készítés PROTEKTOR elemekből akusztikai, tűzgátló vagy normál álmennyezeti (elemes) burkolathoz, K 1100-as rendszerben 600 és 625 mm-es raszterben 1 Nr. 6001, 2 Nr. 6065, 3 Nr. 6153, 4 Nr. 6099, 5 Nr. 5334, 6 „T” profil (pl. Nr. 5336, 5341…), 7 Nr. 6162, 8 álmennyezeti elem 600/600 vagy 625/625 mm, 9 Nr. 6041, 10 „T” hosszprofil Nr. 5335 (5340).
6.56. ábra. Ívelt álmennyezet szerelése PROTEKTOR elemekből és profilokból.
Az acélváz beépítése
A vázrendszer beépítésénél a burkolati rendszert, ill. annak mennyezeti vetületét kell számításba venni.
Az építési sorrend:
- a mennyezetre kitűzzük a burkolat vetületét, színes krétával jelölve a hevederek és a soroló profilok helyét,
- bejelöljük a mennyezetre a hevederek függesztőinek helyét,
- elkészítjük a függesztők dübelezését,
- felkapcsoljuk a függesztőket,
- felkapcsoljuk az álmennyezet fölső hordozó vázát,
- kitűzzük az álmennyezet síkját a körítő falakra,
- felszereljük a keretező „U” profilt a körítő falhoz,
- a függesztett hordozó vázat pontosan beállítjuk a körítő profilhoz,
- elkészítjük a rejtett technológiai szerelést (villany, víz, csatorna, fűtés stb.,
- elkészítjük a keretföldelést és bekötjük a szerelvényeket,
- a mennyezeti burkolat szerelésével párhuzamosan soronként véglegesen rögzítjük az alsó profilokat.
A gipszkarton lemezek szerelése csak a hordozó profilok szerelésének utolsó munkafázisaiban tér el az előbbiektől. Egyrétegű lapsor esetén a váz elkészítése után a profilokat síkba és párhuzamosra kell igazítani. A felfüggesztett hordozóprofilokra merőlegesen, keresztirányú összekötőkkel vagy Anker-vinklivel erősítjük fel a szerelési profilokat. A lapok szerelési iránya lehetőleg merőleges legyen a fémvázas keretre. Az építő/tűzvédő lapokat kötésben kell szerelni, úgy, hogy a lapok illesztése azonos profil mentén történjék.
A lapok felerősítéséhez gyorsépítő csavarokat kell használni, lapközéptől vagy az egyik lap sarkából indulva. A rögzítéskor ügyelni kell arra, hogy a lapok ne feszüljenek meg, de a rácsavarozás folytán erősen szoruljanak a hordozókerethez. A lapokat 150-170 mm-enként kell felcsavarozni, és az illesztések hézagait Uniflottal kell kitölteni és a csavarfejeket is be kell glettelni. Ügyelni kell az élek szakszerű kiképzésére.
A lyuggatott építőlapok hézagmentes elhelyezéséhez a lapok élét 22,5 fokos élgyaluval le kell gyalulni. A GK típusú lyuggatott építőlapokat zsinórral vagy egy hosszú vonalzóval (léccel) kell egyenesbe állítani. A lapok szerelési profillal párhuzamos éleit csak a szerelési profilon szabad illeszteni (ún. repülő illesztés nem készíthető). Nagyobb födémek esetén 10 m2-enként tágulási hézagot kell kiképezni. Két- vagy több rétegű álmennyezetek minden egyes lapját erősen rá kell szorítani a felfüggesztett szerelőkeretre, és a lapokat egyenként kell rögzíteni.
6.57. ábra. Álmennyezeti profilok szabása karos vágóval.
Az első lapsor szerelésénél a csavarok távolsága a megadott érték háromszorosa (max. 500 mm) lehet abban az esetben, ha a második lapsort rögtön az első lapsor elkészülte után (egy munkanapon belül) felszerelik. A második lapsort is a függesztett kerethez kell rögzíteni, az első lapon átmenő csavarokkal. Ezeknek a csavaroknak egymástól való távolsága már szabványos (max. 170 mm) legyen, és ügyelni kell a becsavarás mélységére is. Az első lapsor lapjait szorosan kell egymáshoz ütköztetni, az esetleges egyenetlenségeket (pl. a töredezett éleket, a tömítetlenségeket) hézagkitöltő gipsszel ki kell tölteni.
Ha a második sor fugáit nem töltjük ki Uniflottal, akkor egy védőbetét (erősítő csík) behelyezése után, három munkafázisban kell glettelni, az Uniflottot spaklival felhordva és eldolgozva. Az első lapsor hézagszélessége egyenlő vagy nagyobb legyen egy szerelési profilnál, a másodiké szintén. Kétsoros lefedés esetén nem készülhetnek keresztirányú és végigfutó (keresztező) fugák.