Szerelt falakkal könnyebb
A szerelt falak alkalmazása napjainkra kipróbált és jól bevált módszerré vált, melyet elsősorban fürdőszobák felújításánál vehetünk praktikusan igénybe.
A szárazépítészeti új megoldások – melyek közé a szerelt falakat is soroljuk – nagyon jól beválnak régi házak belsőépítészeti felújításánál. Mivel ennél a megoldásnál nem juttatunk nedvességet az épületbe, a kiszáradási időt is megspórolhatjuk. A lerövidülő felújítási időn kívül – amely lakott épület esetében egyébként is elsődleges szempont – a szerelt falaknak további előnyei is vannak.
Szerelt falak előnyei:
- A meglévő, használaton kívül helyezendő vezetékeket, melyek az új tervrajznak már nem felelnek meg, nem kell kibontani, a falban maradhatnak.
- Az új vezetékek helyét nem kell kivésni, amely sok zajjal és szennyeződéssel járt.
- Régebben gyakran gondot okozott a vezetékek rögzítése is. A szerelvényfalakban a vezetékek, pontosan, hangszigetelő réteggel kerülnek beépítésre.
- Az előre gyártott elemeknek köszönhetően csökken a hibalehetőségek száma mind a beépítés, mind az egyes elemek kombinációja során. Ennek haszna a magasabb minőségi színvonal és használati érték.
- Mivel a rendszer precíz, pontos csatlakoztatást tesz lehetővé, javításokra nincs szükség.
- A szerelt falaknak köszönhetően az építészeti munkálatoknál korábban megszokottal ellentétben nincs szükség „tízféle szakma és tucatnyi szakember” igénybevételére.
- A szerelt falak beépítéséhez nincs szükség falazásra, kevésbé terhelik a ház tartószerkezetét, s fa-gerendás épületekben is alkalmazhatók.
- Kevesebb féle építőanyagra van szükség, ennek köszönhetően csökkennek a logisztikai problémák, nincsenek „üres járatok”, nem kell a megrendelt építőanyagra várni.
Az előre gyártott elemek vázát a fal elé vagy arra merőlegesen helyezik el. Ebben kapnak helyet a vezetékek, a szaniterek tartószerkezetei.
Kevesebb szerszámra és előkészületre van szükség. Az építéstechnikai előnyök mellett meg kell említeni azt is, hogy a szerelt falas építészet sokféle beépítést, megoldást tesz lehetővé, melyek a fürdőszoba használati értékét javítják.
- Vintage hangulat- nosztalgiára fel! Képes ötletek!
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Míg korábban rákényszerültünk arra, hogy a mosdókagylót, a zuhanytálcát, a kádat és a WC-t sorban, a fal mellett helyezzük el, a különféle magasságú szerelt falaknak köszönhetően ma már a fürdőszoba egész területét hasznosíthatjuk.
(Balra) Szerelt falak alkalmazása a WC-ben. Az öblítő tartályt beépítették a falba, a WC-kagylót tartóvázra szerelték. A képen jól látható a gipszkarton-burkolat és a csempézés is.
(Jobbra) Íme egy példa a kialakítás rugalmasságára, melyet napjainkban a szerelt falas építészeti megoldások biztosítanak.
A mosdókagylót, a WC-t és a bidét teljes, vagy mellvéd magasságú szerelvényfalra is elhelyezhetjük. Kialakíthatjuk ezeket a teret megosztva, és akár átlósan is, a funkció szerint tagolva a rendelkezésre álló helyet. Nem csak arra van lehetőség, hogy a rendelkezésre álló helyet az utolsó négyzetcentiméterig kihasználjuk, de még a viszonylag kis méretű fürdőszobákat is kényelmesen és otthonosan rendezhetjük be.
(Balra) Helytakarékos megoldás: a háromszög alakú szerelvényfalra a berendezések három helyen is csatlakoztathatók, valamint a modul tovább építhető. (Jobbra) Egy háromszög keresztmetszetű elem beépítése: a vízvezetékhez két oldalról csatlakozik.
A kádat elhelyezhetjük kiugróan az egyik sarokban, a zuhanykabin, a mosdókagyló vagy a WC mellé, az egyes területeket leválasztva, közéjük tetszőleges magasságú válaszfalat kialakítva. A tapasztalt szakember a szerelt falas megoldásokkal az előnytelen alaprajz hátrányait is ellensúlyozni tudja.
Lehetőség van arra is, hogy a fürdőszobát – funkcionális és esztétikai szempontból egyaránt – igényeinkhez igazítsuk. A szaniterek vagy a csempeburkolat cseréjekor a szerelt falak szétbonthatok, és egyszerűen újra építhetők. A szerelvényfalakhoz hasonló a felújításkor jó szolgálatot tevő, fémprofilokból szerelt falváz, melynek köszönhetően a tömör válaszfalak elhagyhatók, s a fürdőszoba méretét növelhetjük vagy csökkenthetjük, felszerelhetjük a szaniterelemeket, valamint elhelyezhetjük a víz- és szenny vízcsöveket is.
A vázelemek egymással kombinálhatóak, ennek köszönhetően kis ráfordítással sokféle építészeti megoldás lehetősége nyílik meg előttünk.
A tereket elválasztó szerelt falak terheket is képesek viselni, és a vezetékek is könnyedén elhelyezhetők bennük.
A képen – az előzőekben részletesen bemutatott – fürdőszoba látható. A meggyőző, eredeti megoldásokat, a hagyományos elosztású, saját fürdőszobánkban is kipróbálhatjuk.