Oszlopok és födémek zsaluzata: építése, ellenőrzése, tisztítása
Habár ennek a cikksorozatnak nem célja az összetett, statikailag igényes szerkezetek tárgyalása, példaként azonban bemutatunk néhány zsaluzatot, főleg födémszerkezetek zsaluzatát, amelyekre ugyancsak érvényesek ez előbb említett igényes statikai elvárások.
Oszlopok zsaluzata
Az oszlopok zsaluzata függ attól, hogy milyen az oszlop alakja és keresztmetszete. A legegyszerűbben a négyzet keresztmetszetű oszlopok zsaluzatát készíthetjük el. A zsaluzatot különleges odafigyeléssel készítjük, mert a tervtől való minden apró eltérés, hiányosság, pontatlanság komoly hatással lehet a szerkezet stabilitására és biztonságára. Nagyon fontos, hogy az oszlop pontosan függőleges legyen.
A négyzet vagy téglalap keresztmetszetű oszlopok zsaluzata két pár külső és belső zsaluhéjból (oldalhéjból) áll. Az oldalhéjakat hevederekkel összefogott deszkákból készítjük. A külső héjak szélesebbek az oszlop valódi méreténél, ezek hosszához hozzá kell számítani kétszer a deszka vastagságát. A hevederek hossza egyezik a héjak szélességével.
A belső héjak mérete egyezik az oszlop méretével, a hevederek azonban mindkét oldalon túllógnak, a deszka vastagságának kétszeresével hosszabbak a héj szélességénél. Ez teszi lehetővé, hogy az egymásra merőleges héjakat szögekkel rögzítsük. Az alsó hevedereket az oszlop talpától 20-30 cm-re helyezzük el, a következőt 50 cm-re, még magasabban 60 és 80 cm-re. A legmagasabban lévő hevedert egy deszkaszélességgel a felső él alá tesszük, hogy rögzíteni tudjuk a födém zsaluzatát.
A zsaluzatot merevíteni kell, hogy kibírja a beton nyomását, ehhez deszkából készült merevítőket (kaloda) használunk. Ezek stabilizálják (az alap zsaluzatánál használt vízszintes hevederekhez hasonlóan) a zsaluzatot. A merevítők készülhetnek acélból is, de házi körülmények között a legkönnyebben hozzáférhető anyag a deszka- vagy gerendahulladék.
- Miből lesz a cserebogár? A kőépület nagy átváltozása
- Mesterséges falazóanyagok
- Pórusbeton válaszfal készítése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
21. ábra. Az oszlopok zsaluzata
1 külső zsaluhéj; 2 hevederek; 3 az oszlop, pillér merevítése deszkákkal (kaloda); 4 alsó támasz; 5 a tisztítónyílás
Az oszlop talpánál helyezzük el az első merevítő koszorút, majd felfelé haladva a következőket. A merevítőket a hevederek fölé rakjuk. A zsaluzat talpánál nyílást vágunk az egyik oldalhéjba, hogy a zsaluzat belsejét tisztítani és nedvesíteni lehessen. A beton beöntése előtt a nyílást lefedjük.
A födém zsaluzatának alátámasztása
A födém zsaluzatát alátámasztó szerkezetre helyezzük, amely a födém zsaluzatának, a betonnak és a betonacéloknak a tömegéből keletkező feszültséget a teherviselő alapba továbbítja. Az alapra fektetett deszkára állítjuk a legalább 10 cm átmérőjű gömbfából vagy 10 x 10 cm-es gerendából készült oszlopokat. Az oszlopok és a deszka közé önzáró ékeket helyezünk el. Az oszlopok tetején lévő deszkára hosszanti gerendákat helyezünk, amelyeket deszkadarabokkal rögzítünk az oszlophoz. Erre az alátámasztó szerkezetre helyezzük el a födém zsaluzatát.
Födémlemezek zsaluzata
A zsaluzatot szorosan egymás mellé fektetett deszkák alkotják, amelyeket kereszttartókra helyezünk. Ezek alá hossztartók kerülnek, amelyeket oszlopok tartanak. Az oszlopokat kereszthevederekkel támasztjuk meg.
22. ábra. A monolit vasbeton födém zsaluzata
1 kiegyenlítő léc; 2 alátámasztó oszlopok; 3 andráskereszt-merevítés; 4 hossztartók; 5 kereszttartók; 6 zsaluhéj
Gerendák zsaluzata
A gerendák zsaluzata két oldalhéjból és a zsaluzat aljából áll. Az aljat képező zsaluhéj olyan széles, mint a vasbeton gerenda maga.
Az aljat tartó hevederek vastagsága a gerenda mindkét oldalán megegyezik az oldalsó zsaluhéj vastagságával, ez teszi lehetővé, hogy az oldalsó zsaluhéjakat rögzítsük a zsaluzat aljához. Az oldalsó zsaluhéjak hevedereinek tartófunkciója is van: ezek viszik át a beton nyomásából eredő terhelést és közvetítik a hosszanti tartókra és az oldalsó ellentámaszokra. A két ellentétes oldalon lévő hosszanti tartót dróttal feszítjük neki a zsaluhéjnak. A felső hosszanti tartók elhelyezése függ a betongerendához csatlakozó födém zsaluzásának módjától.
23. ábra. Betongerendák zsaluzata
1 távtartó; 2 dróttal egymáshoz húzott hosszanti tartók; 3 támaszték; 4 ellentámasz; 5 kereszttartó; 6 hosszanti tartógerenda (süveggerenda); 7 merevítés deszkákból; 8 oszlop; 9 hosszanti heveder; 10 gerenda; 11 a födém zsaluzata; 12 keresztheveder 13 feszítődrót
A betongerenda zsaluzatát hozzá kell igazítani az oszlop zsaluzatához. Az oszlopzsaluzat oldalán lévő nyílásba, amely deszkavastagsággal szélesebb, mint a betongerenda mérete, beengedjük a gerenda zsaluzatát. Az első hevedert a zsaluzat végétől deszkavastagságnyira szögeljük fel, megakadályozandó, hogy a gerenda zsaluzata a szükségesnél mélyebben becsússzon az oszlop zsaluzatába.
24. ábra. Födém és gerenda zsaluzatának csatlakozása
1 tartóoszlop; 2 hosszanti tartógerenda (süveggerenda); 3 rögzítő heveder; 4 kereszttartó; 5 a betongerenda zsaluzatának alja; 6 oldalsó zsaluhéj; 7 ellentámasz; 8 heveder; 9 dróttal összehúzott hosszanti tartók; 10 feszítődrót; 11 hosszanti tartó; 12 a födém zsaluzatát tartó gerenda; 13 a födém zsaluzata
25. ábra Gerenda és oszlop zsaluzatának csatlakozása
26. ábra. Ablak feletti áthidaló zsaluzata
Koszorú zsaluzata
A falazatot minden szinten a födém magasságában elhelyezett koszorúval kell lezárni. A hosszanti vasalással megerősített koszorú alkalmazása különösen fontos akkor, ha a födémszerkezet nem elég merev, azaz elemekből van összeállítva. Zsaluzatát a gerenda zsaluzatához hasonlóan készítjük oldalsó zsaluhéjakkal, alsó lemezre viszont nincs szükség, mivel azt a falazat adja. A zsaluzat helyett használhatunk speciális, előre gyártott koszorúelemeket, amelyekbe betonacélokat helyeznek, majd kibetonozzák azokat. Egyes esetekben, sűrűbb betonkeverék használatakor a koszorú oldalának zsaluzatát egyszerű téglákkal helyettesíthetjük.
Mi zsaluzat építésének folyamata, ellenőrzése és tisztítása?
A zsaluzat építését a talaj, a zsaluzatot tartó felület elegyengetésével kezdjük. Az alap zsaluzatának építéséhez először a támasztóhevedereket készítjük el a már előkészített talajra, és a földbe beverjük a támasztó-cövekeket. A hevederek felső részéhez hozzászögeljük a rövid lécekből készített támaszokat, egymástól kb. 2 m-es távolságban.
A támaszokra rátesszük a feszítőhevedert, amelyet 45-60°-ban elhelyezett dúcokkal támasztunk ki. A támasztóheveder egyik vége a feszítőhevedernek támaszkodik, a másik vége pedig egy alátétdeszkának, amelyhez ékek feszítik hozzá. Mindkét végét szögekkel rögzítjük. Az alátétdeszka földbe vert cöveknek támaszkodik, amelyet a támasztékra merőlegesen verünk le a földbe. A cövekek közti távolság 1-1,8 m.
A zsaluzat ellenőrzése és tisztítása
Az elkészült zsaluzatot alaposan ellenőrizni kell, és a betonozás előtt ki kell tisztítani. Ellenőrizzük a betonba kerülő vasalást: összevetjük, hogy méretei egyeznek-e a tervrajzon szereplő méretekkel. Átnézzük, hogy a zsaluzat egyes elemei pontosan illeszkednek-e, és azt, hogy a zsaluzatba beépítettük-e a tervrajzon szereplő valamennyi keretet az egyes kirekesztésekhez, áttörésekhez, nyílásokhoz és süllyesztékekhez.
Alapos tisztítás
A betonozás megkezdése előtt alaposan le kell tisztítani a zsaluzatot. Ez nemcsak azért fontos, mert a zsaluzat tisztasága hatással van a kész betonszerkezet felületére, hanem azért is, mert a zsaluzatban felejtett anyagmaradékok jelentősen ronthatják a beton minőségét és ezzel a szerkezet teherbírását. A fadarabokat, forgácsot seprűvel kisöpörjük. A keskenyebb szerkezetek, oszlopok vagy falak tisztítására a zsaluzat aljában tisztítónyílásokat alakítunk ki. Ezeket a betonozás előtt le kell zárni.
A vasbeton szerkezet egyes elemeinek (pl. a betongerendák, vagy az oszlopok) jobb hőszigeteléséhez azok külső felületét hőszigetelő anyaggal borítjuk. Egyes esetekben a szigetelőréteget a betonozás előtt a zsaluzat belső felületéhez erősítjük (pl. az ún. Heraklith táblát, azaz fagyapot lemezt). A szigetelés fajtája és zsaluzathoz való hozzáerősítése olyan legyen, hogy kizsaluzás után a szigetelés ne váljon el a betonszerkezet felületétől.
A zsaluzat belső felületét, amely kapcsolatba kerül a betonnal, a kizsaluzás megkönnyítésére speciális bevonattal kenjük be, amely megakadályozza, hogy a beton hozzátapadjon a zsaluzathoz.
27. ábra. Tisztítónyílás kialakítása fal zsaluzatának aljában
1 zsaluzat; 2 heveder; 3 támaszték; 4 a zsaluzat aljában kivágott nyílás; 5 deszka a nyílás elfedésére
A bevonathoz a legmegfelelőbb természetesen a speciális, kizsaluzást segítő olaj, használhatunk azonban bármilyen fáradt olajat, zsírmentes kenőanyagokat, mésztejet vagy agyagos oldatot, habár ezek nem olyan hatékonyak, mint a kifejezetten erre a célra gyártott bevonatok.
A hagyományos zsaluzat elkészítése ugyan munkaigényes, sokáig tart és az építőiparban már újabb, hatékonyabb zsaluzómódszereket alkalmaznak, de az egyszerű, házilagos betonozáshoz mégis ezt tartjuk a legalkalmasabbnak. Elsősorban azért, mert a kisebb munkák, felújítások, családi házak építése során szükséges betonozáshoz teljesen megfelel, könnyen beszerezhető anyagokból készül, és csak kismértékű megmunkálást igényel, amelyhez nem kellenek speciális eszközök, emelőszerkezetek.