Árvízvédelem: hogyan védjük az otthonunkat?
Vannak vidékek, ahol a lakosok rendszeresen szenvednek a víztől: a folyó vagy patak kilép a medréből, elönti a házat, a pincét, a kertet, a kutat.
A közelmúlt árvizei sok, lejtőre épített ház sebezhetőségét mutatták meg. A lejtőn az átnedvesedett föld csúszni kezdett és a környéken lévő házak fala megrepedt. Sok esetben a házakat már nem lehetett megmenteni, le kellett bontani őket. Árvizek voltak és lesznek, ez a víz természetes körforgásának a része. Az emberek élete a vízhez nagyon szorosan kapcsolódik, ezért is épültek a múltban a települések víz közelében.
Annak ellenére, hogy szabályozzuk a vízfolyásokat, gátakat, víztározókat, vésztározókat építünk, kockázatot vállalunk, mert semmiféle védelem nem lehet száz százalékos. Ezért akik vízfolyások közelében laknak, fel kell, hogy készüljenek az árvizekre.
Arvízmegelőzés
Az árvíz annak a természeti katasztrófának a megnevezése, amikor a vízszint gyorsan megemelkedik, a víz kilép a mederből, és elönti a közelben fekvő területeket. Az árvíz oka lehet belvíz is, amelyet a sík vidéken a tél utáni vastag hótakaró elolvadása, óriási esőzések, esetleg e kettő kombinációja okoz. A víz az ilyen területről nem tud elfolyni, így keletkeznek az árvizek. Az árvíz oka lehet a talajvízszint megnövekedése is. Ez akkor történik, amikor a víz a terep szintjén megjelenik.
- Hogyan fessünk biztonságosan?
- Csapvíz mennyire lehet ártalmas?
- Tűzijáték otthoni biztonságos használata
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az árvizeket nem tudjuk megakadályozni, de csökkenthetjük a veszélyt a víz lefolyási útjának szabadon tartásával. Meg kell tanulnunk az árvíz ellen védekezni olyan intézkedésekkel, amelyek mérsékelik a káros hatásokat. A leghatékonyabb védelem a megelőzés. Ebbe tartoznak a vízfolyások szabályozása, a nagyvizek kár nélküli levezetésére szolgáló és az ár lefolyását lassító rendszertechnikai intézkedések az árvíz idején. A megelőzés része kell, hogy legyen a lakosság együttműködése a vízgazdálkodási szervekkel, hogy a nagyvizek károkozás nélkül levonulhassanak.
Jó tanács
Ez azt jelenti, hogy ne alakítsunk ki akadályokat a kis vízfolyásokon. Ezen a területen a lakosság és a helyi önkormányzatok közös érdeke, hogy az árvízvédelem hatékony legyen. Természetesen leginkább a kis patakok közelében lakó embereknek kell sokat tudniuk az árvizekről, hogy védeni tudják az életüket, vagyonukat, és hogy hogyan távolítsák el a patakok medréből az árvíz lefolyását gátló akadályokat. Szinte minden árvíz előjele az időjárási helyzet kedvezőtlen alakulása. A várható nagy mennyiségű csapadék vagy intenzív csapadékkal járó viharos zápor esetén az érintett térség Vízügyi Igazgatósága figyelmeztetést ad ki.
Amennyiben árvízveszélyes területen lakunk, előre fel kell készülnünk az árvízre, még akkor is, ha éppen nem fenyeget áradás
Ezért kell az időjárás-előrejelzésnek nagy figyelmet szentelni. Főleg a gyakori, napokig sőt hetekig tartó csapadék az, amely a folyókban megemeli a vízállást és ennek következtében árvizet okozhat. Ekkor, tevékenységünket összehangolva a meteorológiai előrejelzéssel, meg kell kezdeni a szükséges intézkedéseket, előkészületeket. Mindenkinek tudnia kell, mit kell tennie, mielőtt az árvíz kialakul és mit az árvíz közeledésének vagy lefolyásának idején.
A ház elöntése esetén ki kell kapcsolnunk a villanyt, el kell zárnunk a gázt és a vizet
Az árvízbiztosítási és a mentési munkák azzal kezdődnek, hogy az árvízi tevékenység fokozatát kihirdetik. Az 1995. évi LVII. törvény a vízgazdálkodásról szól, az árvíz- és belvízvédekezésről pedig az 10/1997 KHVM rendelet, amely az árvízi riasztás három fokozatát állapítja meg, amelyek közül a III. fokozatú árvízi riasztás jelenti a legnagyobb fenyegetést. Az I. fokú árvízi riasztás akkor következik be, amikor a vízszint vagy a vízlefolyás eléri vagy meghaladja az I. fokú riasztásra megállapított alapértéket.
Jó tanács
Ez jelzés arra, hogy még nincs komoly árvízfenyegetés, de bizonyos körülmények között a veszély fokozódhat. Ezt a fokozatot semmiféle szerv nem jelenti be és nem is vonja vissza. Az árvízi riasztás II. fokozatánál már kialakultak olyan feltételek, amelyek mellett szükséges, hogy a KÖVIZIG szakemberei és más személyek az árvízi károk megelőzésére árvízvédelmi munkákat végezzenek.
Az árvízi riasztás III. fokozata figyelmeztet, hogy valós veszély állhat elő vagy előállt, amely az emberi egészséget, környezetet, kulturális örökséget, gazdasági tevékenységet fenyegeti. Ebben az esetben okvetlenül szükséges árvízvédekezési munkákat végezni, elsősorban a Vízügyi Igazgatóságok szakembereivel, a honvédség, tűzoltóság egységeivel, önkéntesekkel és szükség esetén egyéb önkéntes vagy hivatásos mentőcsapatok bevonásával.
Előre felkészülni!
Amennyiben árvízveszélyes területen lakunk, előre fel kell készülnünk az árvízre, annak ellenére, hogy éppen nem fenyeget áradás. Gondoljuk át, milyen távol van a házuk a folyótól, pataktól és milyen magasan van a meder szintje felett. Próbáljuk felmérni a víz fő támadási irányát és a sebezhető helyeket. Informálódjunk a víztelenítési utak állapotáról – dréncsövek, árkok meglétéről.
Vegyük számba a menekülési útvonalakat, valamint az értékesebb dolgoknak, a ház berendezésének és a szerszámoknak a tárolását. Válasszuk ki a házban a legbiztonságosabb helyet a gyermekeknek, az idősebbeknek és a háziállatoknak, valamint az élelmiszer tárolására. Jegyezzük fel, merre mennek az elektromos, gáz-, fűtési és vízvezetékek, hol van a kút és az emésztőgödör. Készüljünk fel olyan helyzetre is, amikor viharos árvíz esetén fél órán belül biztonságba kell helyeznünk a nélkülözhetetlen dolgainkat. Fontoljuk meg vagyonuk megfelelő biztosítását.
Ha jön az árvíz, tegyük meg a szükséges lépéseket és legyünk készültségben. Homokzsákokkal, deszkákkal, fóliával és más, nem nedvesedő anyaggal tömítsük az ajtókat és az ablakokat. Mérlegeljük, nem kell-e ideiglenesen felsőbb szintre költöztetni a bútorokat, elektromos fogyasztókat. Rögzítsük azokat a tárgyakat, berendezéseket, amelyeket a víz elvihet. Készletezzünk ivóvizet, tartós élelmiszert két-három napra, orvosságot, elsősegély-készletét, száraz öltözéket. A fontos okmányokat (útlevelek, születési anyakönyvi kivonatok, adásvételi, biztosítási szerződések stb.) helyezzük vízhatlan dobozba. Megbízható műszaki állapotban, elegendő üzemanyaggal parkoljuk le az autót.
A ház elöntése előtti legfontosabb tennivalók
Ne feledjük, a ház elöntése esetén ki kell kapcsolni a villanyt, elzárni a gázt és a vizet. Tudnunk kell, hogy mindenki, aki árvízveszélyt vagy árvizet észlel, köteles azt haladéktalanul bejelenteni a KÖVIZIG szakembereinek, az árvízvédelmi szakasz illetékes állami szervének, a polgármesteri hivatalnak, a tűzoltóknak és a mentőknek, illetve a rendőrségnek. A bejelentéssel nem kell megvárni, hogy a víz a házunkat közvetlenül fenyegesse. Amennyiben a házunk nem stabil talajon áll, földcsuszamlás fenyegetheti.
A felázott talaj mozgásba jön, és megrongálja a létesítményt, a közműcsatlakozásokat és a vezetékeket. Amennyiben egy ház megrongálódott, meg kell vizsgálni a javítás lehetőségét. Legelőször arról kell gondoskodni, hogy ilyen problémák már ne ismétlődjenek meg. A legolcsóbb intézkedés a talaj víztelenítése drénezéssel. A legteljesebb védelem a létesítmény biztosítására támfalak és körítőfalak építése. Csak a következő lépésben oldható meg a létesítmény helyreállítása. A statikus megtervezi a tartószerkezet megerősítését és a további építési munkákat.
Ha árvízkockázatos helyen ház építését vagy vásárlását tervezzük, előzetesen konzultáljunk geológussal vagy geotechnikussal. A megcsúszott lejtőn kerüljük a fák kivágását és a lejtő aljának aláásását, a suvadás felső részének túlterhelését, a nem vízzáró tározók és medencék építését. Családi ház építése előtt kérjünk szakvéleményt az altalajról. Ennek alapján tervezi meg a tervező a ház alapozását. Ha megcsúszott területről van szó, megtervezi a megfelelő intézkedéseket, hogyan lehet azt gazdaságosan helyreállítani, de lehet, hogy a telket nem megfelelőnek nyilvánítja.
Árvíz idején
A viharos árvizek nagyon gyorsak és rendkívül pusztítóak. 10-15 km után lassulnak, és rengeteg leülepedett iszapot hagynak maguk után. A hosszantartó csapadékból keletkező regionális árvizek a meder egy részét vagy a teljes medret elöntik. Ezek kialakulása lassúbb.
A meder közelében vízsodrás veszélye fenyeget, amely magával ragadja a hidakat, kerítéseket, a megrongált utakat, de nehezebb tárgyakat – autókat, hulladéktároló konténereket is. Ha túl sok az elhordott tárgy, azok teljesen ki is tölthetik a folyómedret, így a víz másik utat keres. Amikor a víz az akadályokon a saját útjában gátat alakít ki, majd rövid időn belül azt szétrombolja, kialakul egy árhullám. Ez sokkal nagyobb és erősebb, mint maga az árvíz, elsodorhatja az útjában álló házakat is.
A hosszantartó csapadékból is keletkezhet regionális árvíz
A veszély leginkább a vízfolyások kanyarjaiban fenyeget. Az elöntött területen, távol a főmedertől a víz lassabban vagy egyáltalán nem áramlik. A létesítmények hosszabb ideig el vannak öntve, amíg a vizet ki nem szivattyúzzák vagy fel nem szárad. Az árvízvédelmi munka rendkívül fontos ebben az időszakban. Az elöntött területeken leginkább a tájékoztatás, a személyek védelme, a kiürítés, a vagyonvédelem történik. Ez magában foglalja az akadályok eltávolítását is, amelyek meggátolják a folyó folyását, valamint az áradás hordalékából a veszélyes anyagok elszállítását.
Magas vízállás veszélyekor a média figyelmeztet, főként a helyi rádió, a szirénák vagy a tűzoltók. Fontos követni az árvízi híradásokat. Az árvíz elleni intézkedésekre való felhívást soha ne hagyjuk figyelmen kívül. A sodró vizet mindig kerüljük el, a megáradt vízfolyás közelébe ne menjünk. A 10-20 cm magas áramlás ledöntheti az embert a lábáról, a 60 cm magas ár már egy autót is elsodorhat. Semmi esetre se próbáljunk átmenni a folyón pallón vagy hidacskán, csónakkal se próbálkozzunk átkelni a kiáradt vízen.
Jó tanács
A kiürítésre is fel kell készülni. Az evakuálás bejelentése esetén tartsuk be a veszélyeztetett terület kiürítési elveit, kövessük a kiürítést végző szakemberek útmutatását. Csomagoljunk össze mindent, amire az otthonunkon kívül szükségük lehet, de nem hiányozhatnak az okmányok és a szükséges gyógyszerek sem. Ha gyorsan kell cselekedni, húzódjunk egy olyan helyre, amelyet nem önt el a víz. Próbáljunk szállást találni ismerősöknél, rokonoknál. Gondoljunk a szomszédok, az öregek, a magatehetetlenek és a gyerekek segítésére, és ne feledkezzünk meg a háziállatokról sem. Ne essünk pánikba, szükség esetén nem maradunk egyedül, segítséget kapunk, amint az lehetséges lesz.
Árvíz után
Amikor a vízszint csökkenése után visszatérünk otthonukba, nyilvánvalóan nem tudjuk, hol is kezdjük a károk megszüntetését. Először is, amikor belépünk a házba, bizonyosodjunk meg arról, hogy ez nem kockázatos-e. Ellenőrizzük, hogy nem szökik-e a gáz, az elektromos vezetékek nem rongálódtak-e meg, nem sérült-e meg a vízbekötés vagy hogy az elektromos fogyasztók károsodtak-e.
Ezután ellenőrizzük a ház repedéseit
Amennyiben a lakóhelyiségek nem rongálódtak meg, elkezdhetjük azokat kiszárítani, takarítani, fertőtleníteni. Azonban még ez előtt vitessük el a szennyezett élelmiszereket, a szennyezett talajt, az elpusztult állatokat. Ne igyunk vizet a kútból vagy a helyi forrásokból, amíg azok minőségét nem ellenőrizték. Ha van biztosításunk, vegyük fel a kapcsolatot a biztosítóval a kárrendezéshez. Lehetőség szerint készítsünk fényképes dokumentációt a biztosítónak.
Az esetek többségében a víz kárt tesz a ház homlokzati elemeiben, például a vakolatban, a faburkolatokban, ezeket el kell távolítani. A hőszigetelő anyagok esetén a víz kedvezőtlenül befolyásolja a szigetelési képességet, ez nedves állapotban az eredeti 30-40 %-ára csökken. Kiszáradás után azonban a szigetelőanyagok tulajdonságai visszaállhatnak az eredeti értékekre, ha a szigetelőanyag a víz betörése idején nem lett összenyomva.
A megfelelő időjárás segít az árvíz után a szigetelőanyagok eredeti tulajdonságainak visszanyerésében. Emellett fontos, hogy a szigetelőanyag az első fagyig ki tudjon száradni. A gyorsabb száradás érdekében a szigetelést meg kell nyitni, azaz eltávolítani róla a vakolatot, ragasztót és az egyéb rétegeket. A szigetelőanyagot hagyni kell természetesen kiszáradni, azaz nem szabad eltávolítani a homlokzatról. Néhány szigetelőanyagnak, mint például az ásványgyapot termékeknek csak ideiglenesen változnak a műszaki paraméterei. Kiszáradás után nem változik sem a szigetelőképessége, sem a szilárdsági paraméterei. Az ásványgyapothoz használt ragasztó ezen felül gombásodás elleni hatású, és az ásványszálas anyagok még nedves időben sem segítik a penész keletkezését.
Hosszabb ideig tartó árvíz után….
Nehezebb a helyzet a nagyon hosszú és nyomást okozó áradás esetén. Ekkor a homlokzat nagy valószínűséggel mechanikusan is károsodik, és szükséges lesz a javítása. A károsodás mértékét ekkor szakembernek kell megállapítania. A szakember egyes rétegek javítását vagy a teljes hőszigetelés eltávolítását javasolja.
A házban először is minden helyiségben csináljunk huzatot. Használjunk ventilátorokat vagy hőlégfúvó berendezéseket. Ha a páratartalom túl nagy, a helyiségek természetes szellőztetése ajtókkal, ablakokkal nem elegendő. Ekkor használjunk légszárítót, amelyet speciális kölcsönzőből kölcsönözhetünk.
A mentési munkák után kerül sor az áradások által okozott károk felmérésére, ekkor állítsuk össze a károsodott épületrészek és tárgyak jegyzékét, fotókat is készítve a helyszínen
Leggyakrabban a kondenzációs vagy a meleg levegős légszárítót használják. Fontos megfelelő teljesítményű légszárítót választani, mivel egy túl kis teljesítményű készülék páralecsapódást okoz az ablakokon és a falakon, a túl nagy teljesítményűnek pedig feleslegesen nagy az elektromosenergia-fogyasztása.
A kiválasztásban segít a kölcsönzőcég szakembere. A szárítás alatt a helyiséget ne szellőztessük és tartsunk benne 20-30 °C-ot. Minél nagyobb a hőmérséklet, annál gyorsabban párolog el a nedvesség a falakból. Egy helyiségben a légszárító legalább 3-4 napig működjön kikapcsolás nélkül, ezután helyezzük át másik helyiségbe. Ha a nedvesség megjelenik a fal felületén, az eljárást újból meg kell ismételni. A szárítás lassú, hosszú folyamat. Ott, ahol nem használhatunk kondenzációs légszárítót, azaz olyan helyiségekben, amelyeket nem lehet bezárni vagy nagyon nagyok, használjunk hőlégfúvót.
Hőlégfúvók alkalmazása, falszárítás
Mivel a hőlégfúvót a falra irányítják, ne feledjük azt időnként átállítani. Feltétlenül szellőztessünk az épületen kívüli szabad térbe. Figyeljünk a nedvességtartalom gyors csökkenésére, mert ez bizonyos körülmények között megzavarhatja az épület statikáját.
Mielőtt a falakat elkezdenénk szárítani, távolítsuk el az összes iszapot, piszkot minden felületről, a nedves tapétát, vakolatot és a falakat pedig először vízzel mossuk le. A bútort, a padlót, a falakat, az étkészleteket, az edényeket fertőtlenítsük Chloramine T 2 %-os oldatával (8 evőkanál port oldjunk fel 10 L vízben), vagy használjunk Savo-t (1 L-t 9 L vízbe). Hagyjuk 30 percig hatni vagy felszáradni.
Az étkészleteket, edényeket, játékokat öblítsük le ivóvízzel. A ruhákat is tisztítsuk ki, és fertőtlenítsük a derítőaknát, a szennyvízcsöveket és -szifonokat. Használjunk 5 %-os Chloramine- vagy Savo-oldatot. A derítőakna fertőtlenítésére használjunk klórmeszet, 1 kg-ot a derítőakna minden köbméteréhez.
Teendők az elpusztult állatokkal
Az állatorvosi és élelmezési igazgatósággal együttműködve, az állatihulladék-feldolgozó üzemben semmisíttessük meg az elpusztult állatokat. Minden, az árvíz következményeinek felszámolásával kapcsolatos munkánál tartsuk be az emberi egészségvédelem alapelveit, dolgozzunk védőkesztyűben, gyakran és gondosan mossunk kezet. Ivásra csak megfelelő vizet használjunk, amelynek veszélytelensége megbízhatóan igazolt.
Kutak
Amennyiben a kút közvetlenül el volt öntve, a vizét ne használjuk semmire, amíg a fertőtlenítés meg nem történik és amíg a vízminták nem lesznek megfelelőek. A vízvizsgálatot elvégeztethetjük magánlaboratóriumban vagy kérhetjük a közegészségügyi állomáson. Az árvízvédelmi szervezetek ellátják a károsult területeken a lakosságot ivóvízzel és élelmiszerrel, elszivattyúzzák a vizet az elöntött házakból, pincékből, kutakból, szennyvízmedencékből és más létesítményekből, és gondoskodnak a megsérült épületek megtámasztásáról vagy bontásáról.
Károk felmérése
A mentési munkák után sor kerül az áradások által okozott károk felmérésére. A kárfelmérő megérkezése előtt derítsük ki a károk mértékét és értékét. Amennyiben lehetséges, állítsuk össze a károsodások jegyzékét. Azokat a tárgyakat, berendezéseket, amelyeket el kell szállítani – akár higiéniai okokból, akár azért mert a település általános takarítást szervez és a fertőzött holmikat konténerekbe kell rakni – az eltávolítás előtt le kell fényképezni.
A fényképeken nyilvánvalónak kell lenni, hogy olyan dolgokról van szó, amelyek a kár helyszínén voltak. Például lehet olyan fényképet készíteni a kidobott tárgyakról, amelyen a jegyzékbeli számok és a ház látszik vagy külön fényképet minden egyes tönkrement vagyontárgyról. A biztosító tanúk nyilatkozatait is elfogadja.