Pár szó az otthonunk biztonságáról
Szeretne biztonságban élni?
Erre a kérdésre mindenki gondolkodás nélkül igent mondana. Nem csoda, hiszen lakásunkat mindnyájan saját – és családunk – legintimebb környezetének tekintjük, ahol pihenünk, kikapcsolódunk vagy barátokkal kellemesen töltjük a szabadidőnket. Annak ellenére, hogy szeretnénk biztonságosan lakni, mégsem magától értetődő, hogy már a lakás vagy ház megvásárlásánál a biztonságra gondolnánk.
Előbb döntünk egy kényelmes ülőgarnitúra, egy jó minőségű TV vagy egy korszerű hűtő masszív biztonsági ajtót ért, másvalaki viszont a nyugalom érzetét, biztonságot, ha házon kívül van, megint mások saját – és övéi – etetés egészségvédelmét. A biztonságos lakás mindezt együtt jelenti.
Biztonsági ajtók, egyéb védelem
Amennyiben lakásunkat vagy házunkat minőségi biztonsági ajtóval védjük, nem kell aggódnunk, mi történik otthon távollétünkben. Ennek ellenére a legmagasabb biztonsági fokozatú biztonsági ajtók sem mindig elegendők a házak védelmére. Bár más elektronikus és mechanikai elemekkel együtt védenek a lakásba való erőszakos behatolás ellen, de a tűz vagy a megsemmisítő ár ellen hatástalanok.
Sajnos nemhogy úrrá tudnánk lenni a természeti elemek pusztító csapásain, de még előre látni sem tudjuk azokat, kitérni sem tudunk előlük. Azért, hogy vihar vagy árvíz idején megvédjük mindazt, amit évek alatt megszereztünk és gyarapítottunk, tehetünk bizonyos megelőző intézkedéseket, amelyek mérsékelik a következményeket.
Biztosítás
A megoldások egyike az ingatlanbiztosítás. Az igaz, hogy egy ilyen komplett biztosítás egyben pénzügyi kérdés is. Mindenkinek megvannak a pénzügyi korlátai, mi az, amit szekrény beszerzéséről. Csupán a legvégén kerül sor az ajtóra, a riasztóra vagy a lakásbiztosításra.
Ennek pont fordítva kellene történnie. Először mindent meg kellene tennünk, hogy semmi ne fenyegesse házunkat, majd ezután fokozatosan rendezhetnénk be. Valószínűleg nem mindenkinek van pontos fogalma a lakásbiztonságról és arról, hogy mi mindent kellene tenni érte. Valaki ezen megengedhet magának és mi az, amit nem. Vegyük úgy, hogy a biztonság ér annyit, mint mindaz, amit meg szeretnénk szerezni. Saját lehetőségeink szerint egy bizonyos összeget el kell különíteni a lakásbiztonságra és fokozatosan beruházni. Ami nem terheli pénztárcánkat és nagy hatással van lakásunk vagy házunk biztonságára, az a saját óvatosságunk, figyelmességünk.
Felelős viselkedés
Tegyük fel, hogy egy közösségi portálon, szabad hozzáférésű profilon eldicsekedünk, mennyire örülünk, hogy három nap múlva nyaralni megyünk. Ne csodálkozzunk, ha visszaérkezésünkkor a lakást kifosztva találjuk. Valaki, aki ezt elolvasta, megkereste, hogy hol lakunk. Rengeteg ilyen esetről hallhattunk már. Elég csak a médiát figyelni, ahol naponta olvashatunk vagy hallhatnunk híreket különféle szerencsétlenségekről. Mindannyiunkat fenyeget a rablás vagy a tűzeset réme, vagy az általunk lakott ház rossz műszaki állapota miatt keletkező egészségkárosodás.