A födémek fajtái
A födémeket sokféleképpen lehet csoportosítani. Anyaguk szerint a födém építéséhez felhasználhatunk fenyőfát, acélgerendát, vasbeton gerendát, beton- és égetett agyag béléselemeket, falazótéglát és betont. Az elkészítés módja szerint a födémek lehetek monolit jellegűek és készülhetnek előregyártva, helyszíni szerelő munkával is. Megkülönböztetünk gerendás, lemez, és bordás kialakítású födémeket. A megtámasztás (83. ábra) módja szerint a födémek két-, vagy többtámaszú tartószerkezetek lehetnek, tartoznak a falszerkezetekbe befogott (84. ábra) erkélylemezek is.
83. Ábra: Födémek alátámasztása.
84. Ábra: Konzolos erkélylemez.
- Hőszigetelő anyagaink általánosságban
- Épülethatároló szerkezetek a hőszigetelésben
- Talajjavítók és szerves trágya, előnyök és veszélyek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A fafödémek
A vasbeton megjelenése előtt a födémszerkezetek gyakran készültek fagerendás kivitelben. Mint már említettük, nálunk ezt az anyagot ma már ritkán alkalmazzák. A fában gazdag országokban azonban még ma is használatos nemcsak födém készítésére, hanem a falak elkészítésére is. A fafödémek könnyűek, gyorsan megépíthetők, jó a hő- és hangszigetelésük, elkészítésükhöz nem kell különösebb szakértelem. Hátrányuk a tűzveszélyességük, gombásodásra való hajlamuk és a korhadás veszély.
Régebben a lakóépületeknél a fafödémek két változata terjedt el. Az egyik megoldásnál a gerendákat közvetlenül egymás mellé helyezték, így egy jól terhelhető sűrűgerendás szerkezet jött létre.
A gerendák úgy alakultak ki, hogy a rúdfa két egymással szemközti oldalából lefűrészeltek 3-4 cm-t és a megmaradó keresztmetszetet hosszában félbevágták. A gerendákat így egymás mellé (85. ábra) lehetett helyezni, csapokkal és ékekkel összefogni. A kialakult födém felső síkjára aztán feltöltés került. A födém alsó síkját nád anyagú rabicolás után lehetett bevakolni.
85. Ábra: Csapos gerendás födém.
A másik megoldásnál, a terhelés függvényében a gerendákat 60-80-100 cm-re helyezték el egymástól és valamilyen anyaggal kitöltötték a közeit. Az ilyen ritkított fafödémeknek nagyon sok fajtája terjedt el. A pórfödém (86. ábra) jellemzője, hogy a gerendák felső síkjára deszkázatot szegeltek az alsó részen pedig teljes keresztmetszete látható. A födém elkészítése előtt a gerendákat és a teljes deszkázat felületét legyalulták. Az alsó fa felületet pácréteggel vonták be. A pórfödém tetejére agyagtapaszolás került, így kialakult a felső járófelület.
86. Ábra: Pórfödém.
A borított gerenda födémnél (87. ábra) a gerendák tengelytávolsága 80-100 cm. A falra felfekvő gerendák alsó és felső felületét is bedeszkázták. Ezzel kialakult egy alul-fölül sík födémszerkezet. Az alsó felület nyersen is elkészíthető volt gyalult deszkák felhasználásával. A másik felületképzési lehetőség szerint az alsó deszkázatra nádazás segítségével, normál mennyezet vakolatot lehetett készíteni. A felső részén a födémnek feltöltés készült fapadló burkolattal.
87. Ábra: Borított gerendafödém.
Mindkét födémtípusnál a feltöltés anyagának lehullását úgy akadályozták meg, hogy a deszkák csatlakozásánál egy hézagtakaró lécet helyeztek el. Megoldást jelentett még a deszkák csaphornyos egymásba ütése is. Valamennyi fafödémnél a falra való feltámasztást úgy oldották meg, hogy a fagerenda környezetében egy 2-3 cm-es üreget képeztek ki a szellőzés miatt. A nedvesség elleni védekezés (88. ábra) miatt nem közvetlenül a falra, hanem az arra helyezett szigetelő lemezre fektették fel a fagerendákat.
88. Ábra: Fagerenda falra helyezése.
A mai építőipari gyakorlatban a fagerendás födémek készítésénél a gerendákat vasbeton koszorúhoz rögzítik. Ehhez a tőcsavarhoz hasonló, fém elemet használnak. A bebetonozott elemhez a fagerendákat hozzá lehet csavarozni. A födém készítéséhez szükséges esetleges fakötéseket fém kapcsolóelemekkel erősítik meg. A faanyagú födémek alsó síkjának borításánál fel lehet használni a különböző típusú faforgácslemezeket és a gipszkarton lapokat is. Kialakult szokás az is, hogy a fafödém felső síkjára egy vasalt aljzatbetont készítenek.
A fafödémek építésénél a beépített faanyagokat gombaölő és égéskésleltető anyaggal kell impregnálni. A gerendavégek legalább 12 cm-re feküdjenek fel a főfalra! A tömör légzárású födémeknél a belső légtereket valamelyik irányban szellőztetni kell!
Az acélgerendás födémek
Az acélgerendás födémek teherhordó eleme az acélgerenda, alakját tekintve általában „I” szelvényből készül. Az acélgerendákat a vasbeton megjelenése előtt alkalmazták különböző gerendaközönkénti kitöltésekkel. Az acélgerendák szelvényének magasságát a terhelés nagysága határozta meg. Az acélgerendákat a monolit koszorúba kötötték, így a födémszerkezet kellő merevítést tudott biztosítani.
Az acélgerenda előnyös tulajdonsága, hogy a terhelhetősége jó, könnyen és gyorsan elkészíthető, azonnal terhelhető. Hátrányos azonban az acél korrózió hajlama, ami ellen mázolással kell védekezni. Az acélgerendás födémeknél is szükség volt feltöltések alkalmazására, amivel egyenes felső födémsíkot lehetett kialakítani.
A ma már az acélgerendás födémeket ritkán használják új épületek födémezésére. Különlegesen nagy terhelések, vagy különleges alakú födémek esetén kerülhet sor az alkalmazásukra. Nagy, koncentrált terhek viselésére kimondottan alkalmasak. Az acélgerenda előnyösen felhasználható átalakítási munkáknál is. Az acélgerendás födémeket a gerendák közötti rész kitöltésének függvényében a következőképpen csoportosíthatjuk.
Ezek:
- Poroszsüveg boltozat;
- acélgerendák közötti vasbeton lemezfödém;
- acélgerendák közötti téglabetétes lemezfödém.
89. Ábra: Poroszsüveg boltozat.
A Poroszsüveg boltozatnál (89. ábra) az acélgerendák tengelytávolsága 80-120 cm. A födémtípus jellemzője az, hogy a gerendák közeit íves alakú boltozattal töltik, illetve töltötték ki. így a födém alsó síkja a boltozás miatt jellegzetesen íves alakú. Kisebb gerenda távolsághoz kisebb ívmagasság tartozik. Ebből az következik, hogy a gerendaközök növelésével egyre nagyobb íveket kellett elkészíteni. Ezzel növekedett a födém vastagsága is, hiszen a feltöltés anyagával lehetett a magas ívek felett sík felületet létrehozni.
A boltozat elkészítéséhez kisméretű tégla használható. A kisméretű tégla vagy speciális orrtéglával csatlakozik a gerendához, vagy faragással alakítható ki a megfelelő kapcsolatot. A falazásnál mintadeszkázatot kell alkalmazni, és a téglákat egy kicsit ferde helyzetben beépíteni. A gerendaközökben a falazást egyszerre kell elvégezni, mert a botövek oldalnyomását csak így lehet közömbösíteni. Az oldalnyomást ideiglenesen elhelyezett deszkákkal, vagy pallódarabokkal lehet felvenni.
Gondot okozhat a gerendázat szélső mezőinek oldalnyomása is. Ezeket az oldalnyomásokat fallal, koszorúgerendával, vagy vonóvassal lehet felvenni. A megfelelő vastagságú fal és a vasbeton koszorú kellő megtámasztást biztosít, a gerendákon átfűzött vonóvas pedig megakadályozza a szélső gerendák elmozdulását.
90. Ábra: Felül bordás acélgerendás födém.
Az acélgerendák közötti vasbeton lemezfödém úgy alakítható ki, hogy a gerendák közötti részbe kapcsolódó vasbeton lemezt kell készíteni. A lemez vasalása az acélgerendákhoz kapcsolódik. A téglaboltozatnál egyszerűbb kialakításnál kétféle megoldás adódhat. A gerenda alsó részéhez kapcsolódó lemezzel kialakul a felül bordás (90. ábra) változat, amelyre jelentős vastagságú feltöltést kell készíteni. A födém alsó síkja azonban sík felületű, így lakóépületekben is alkalmazható. Az alsó felület zsaluzatát viszonylag egyszerűen meg lehet oldani. Az acélgerendákra fel lehet kötözni a zsaluzat deszkáit.
91. Ábra: Alul bordás acélgerendás födém.
A másik változatnál az acélgerenda felső részéhez kerül a vasbeton lemez, és így kialakul az alul bordás (91. ábra) változat. Ennél a típusnál a felső felület sík és nincs szükség feltöltésre, viszonylag egyszerű padlóburkolati rétegrend alakítható ki. A födém alsó részén viszont látni lehet a bordákat, melyeket csak vakolattartó szerkezetre felhordott mennyezet vakolattal lehet eltakarni. Ennek a típusnak hátránya az is, hogy az alsó felületen teljes zsaluzatot kell készíteni az elkészítéshez. Mindkét megoldás kellően merev, jól terhelhető födémszerkezetet eredményez.
Megjegyezzük azonban azt, hogy a gerenda korrózió védelméről megfelelő vastagságú betontakarással gondoskodni kell. A korrózió elleni védeleménél nem alkalmazható a védőmázolás, mert az acél mázolt felülete nem tud megfelelően tapadni a betonhoz.
Az acélgerendás födémeknél a gerendák köze téglabetétes (más elnevezés szerint Horcsik födém, téglatálcás födém) megoldással (92. ábra) is kitölthető. Ez a födémtípus tulajdonképpen az előző felül bordás változat könnyített variációja. A könnyítés azt jelenti, hogy a lemezbe lapjára fektetett téglákat kell elhelyezni, amelyeket a vasalás miatt hézagosan kell beépíteni. így a téglák között vasbeton bordák alakulnak ki, amelyek a gerendákra terhelnek.
92. Ábra: Acélgerendák közötti téglabetétes födém.
Az elkészítésnél ez a megoldás is alsó oldali zsaluzatot igényel. A zsaluzatra először elhelyezik a hálószerű vasalatot, amely a gerendákra támaszkodik. Utána következhet a téglák elhelyezése majd a betonozás után kialakul a födémszerkezet. Mivel ez a megoldás sem eredményez sík felső felületet ezért a feltöltésre itt is szükség van. A felsorolt három födémtípust a mai építőipari gyakorlatban már nem alkalmazzák, de az átalakítási munkáknál találkozhatunk velük, hiszen sok ilyen födémszerkezet épült.
A vasbeton födémek
A vasbeton födémeket többféle szempont szerint lehet csoportosítani. Ez azért van, mert a sokféle szerkezeti kialakítás nehezen szorítható mindig valamilyen kategóriába. Alapvetően kétféle vasbeton anyagú födémtípust különböztetünk meg, az egyik monolitikus, tehát teljesen a helyszínen készül; míg a másikat előregyártott elemekből lehet megépíteni. Mindkét építési módnak vannak előnyei és hátrányai, ezért mindig a célnak legjobban megfelelő megoldást kell választani.
A monolit vasbeton födémek
A monolitikus födémek három fajtája terjedt el a hétköznapi gyakorlatban. Mindhárom megoldás közös tulajdonsága az, hogy sok helyszíni munkát igényelnek. A helyszínen kell elkészíteni a födém teljes felületű zsaluzatát, erre a vasszerelést, és általában nagy mennyiségű betonozási munkát is kell végezni. A zsaluzatok fejlődésével ma már általában variálható nagytáblás zsaluzatokat használnak, amelyekkel a zsaluzás viszonylag könnyen elkészíthető.
A vasszerelés mindig helyszíni jellegű. A munka elvégzésén a hegesztett hálók alkalmazása könnyíthet azzal, hogy kevesebb helyszíni kötözést kell végezni. A betonozáshoz ma már az esetek többségében betonpumpát alkalmaznak. A betontechnológiai géplánc lehetővé teszi a gyors munkavégzést és a nagymennyiségű betonozás elvégzését.
A monolitikus födémeket mindig az egyedi igényeknek megfelelően lehet méretezni. Ez vonatkozik a geometriai méretekre és a terhelésekre is. A zártsorú foghíj beépítéseknél az egyedi méretekhez például jól alkalmazható. A szabályos négyzet és téglalap mellett más alakú térlefedéseket is lehet készíteni. A terhelések függvényében lehet a vasalás mennyiségét és az anyagminőségét megállapítani.
A monolit vasbeton födémeket a következők szerint csoportosíthatjuk:
- alul-felül sík lemezfödémek;
- alul bordás födémek;
- felül bordás födémek.
Az alul-felül sík lemez födémeket kisebb falközméretek esetében alkalmazzák. A födém a falakra, vagy a kiváltókra támaszkodik. A sík lemezfödémek egy és két irányban lehetnek teherviselők. A támaszok száma szerint kéttámaszú és többtámaszú változatukat különböztetjük meg.
Az egy irányban teherhordó lemezek (93. ábra) olyan térlefedésekre alkalmasak, ahol a hosszúsági- és a szélességi méretek jelentősen eltérnek egymástól. Ilyen esetekben a hosszabbik irányra merőlegesen kell elhelyezni a födém teherhordó rovásait. A fővasakra merőlegesen helyezkednek el a szerelővasak.
93. Ábra: Egy irányban teherhordó lemez vasalása.
A két irányban teherhordó födémek alaprajza általában négyzetes (94. ábra), és mind a két irányban fővasak helyezkednek el. Az ilyen kialakítású födémek teherviselése kedvező, és a falközméret is növelhető esetleg. Az alul-felül sík lemezfödémek anyagminőségeit a tervezés során kell megállapítani. A minimális szerkezeti vastagságok és beépített acélbetét-átmérők nagyságát a vasbeton szerkezetekre vonatkozó szabvány tartalmazza. Az alul-felül sík lemezfödémeket előregyártva is el lehet készíteni. Ilyen kialakítással a panelos épületek födémszerkezete készült.
94. Ábra: Két irányban teherhordó lemez vasalása.
95. Ábra: Alul bordás monolit vasbeton födém.
Az alul bordás (95. ábra) födémek úgy alakulnak ki, hogy a sík lemezfödémeken a födém síkja alatt erősítő bordákat alakítanak ki. A bordák természetesen erősítik a födém szerkezetét és nagyobb falköz méret lefedését teszik lehetővé. A bordák egymástól mért távolsága a méretezés függvényében 1,20-2,50 m lehet.
A borda nyomott övéhez kapcsolódik a vasbeton lemez, ami statikai szempontból kedvező. Az alul bordás födémet elsősorban ipari és más egyéb létesítményeknél alkalmazzák. A bordákat szükség esetén álmennyezettel lehet eltakarni, alul bordás kialakítás keresztmetszetéből jól láthatjuk, hogy a monolitikus födém elhelyezéséhez komoly zsaluzatot kell készíteni. A födémbe kerülő vasalás helyszíni munkával készül.
Az alul bordás födémeket úgy is elő lehet állítani, hogy az alsó bordák mind a két egymásra merőleges irányban erősítik a lemezfödémet, így alakul ki a kazettás vasbeton födém, amelynek legfőbb jellemzője, hogy a bordák közötti rész négyzetes kialakítású. Megjegyezzük, hogy az alul bordás födémek előregyártva is elkészíthetők.
A felül bordás (96. ábra) födémnél, a vasbeton sík lemezt erősítő bordák felül helyezkednek el. Ebből adódóan a födém alsó felülete teljesen sík. A felső oldalon, a bordák közötti rész kitöltésével lehet az egyenes felületet kialakítani. A lemez vasalása a gerenda felett helyezkedik el, míg a gerendák vasait a födémbe kell bekötni. Ezért a jó megoldás az, ha a koszorú alul és felül is legalább 3 cm-rel magasabb a gerendánál.
96. Ábra: Felül bordás monolit vasbeton födém.
A felül bordás födém zsaluzásánál a bordák közötti részt ki kell rekeszteni, hogy a beton ne töltse ki a teljes födémet. Ennek kialakítása többlet zsaluzó munkát igényel. A felül bordás födémek vasalását a helyszínen szerelik össze. A padlóburkolat rétegrendje úgy alakul ki, hogy a födémre kerülő feltöltésre fapadló, vagy az elkészített aljzatbetonra hidegpadló kerül. A monolit födémek áttöréseit előre meg kell tervezni és a vasalást, illetve a zsaluzatot ennek megfelelően kell kialakítani.
Vasbeton gerendás födémek
A vasbeton gerendás födémek szerkezeti kialakítása hasonlít az acélgerendás födémekhez. A megfelelő távolságra elhelyezett födémgerendák közeinek kitöltésével alakul ki a födémszerkezet. A vasbeton gerendát előregyártó üzemekben készítik el normál vagy előfeszített vasalással. Először a normál vasalású gerendák gyártását kezdték meg, az előfeszített kialakítás később terjedt el.
A normál vasalású gerendák jellegzetessége, hogy a gerenda vasalását a hagyományos gerendákra jellemző elv szerint alakítják ki. A gerendával lefedhető falközméret típusonként változó, 20-40-60 cm-es méretlépcsőkben tervezhető meg. A gerenda keresztmetszete állandó, csak a vasalás változik a támaszközök függvényében. Ezek a födémgerendák a rájuk jutó terhelés miatt lehajlottak, természetesen a megengedett értéknél kisebb mértékben.
Az előfeszített vasbeton gerendák gyártásához nagyszilárdságú betonacélt használnak. A betonacél szálakat a gyártás idejére megfeszítik és csak a kötési idő lejárta után szüntetik meg a feszítő erőt. Ennek hatására a gerenda enyhe ívben meghajlik. A beépítéskor a gerendákra terhelő béléselemek egyenesítik ki a födémgerendát, így az lehajlás nélkül egyenes lesz.
A vasbeton gerendás födémek külön csoportját képezik a félmonolitos elnevezéssel forgalomba kerülő gerendák. A félmonolitos kifejezés azt jelenti, hogy az előregyártó üzemben a gerenda talprészét gyártják le, a hozzá kapcsolódó merev vasvázzal együtt. Ez a félig kész gerenda könnyen emelhető kézzel, a béléselemek elhelyezése után alakul ki a terhelhető födémszerkezet. A félmonolitos gerendáknak egy másik változata égetett agyag papucselemek felhasználásával készülhet el, merev vasvázas, vagy feszített vasalású kivitelben.
Normál vasalású vasbeton gerendás födémek
A normálvasalású gerendák „G”, „GM”, „F”, „FF” és „FK” betűjelzéssel kerültek forgalomba meglehetősen magas (26, 29 cm-es) keresztmetszettel. A gerendák közötti rész kitöltéséhez téglatálcás, helyszíni- vagy előregyártott vb. tálcás, és béléstestes megoldásokat lehet alkalmazni. A gerendákat 80-100 cm-re helyezték el egymástól.
A téglatálcás változatot (97. ábra) az acélgerendás födémnél tanultakhoz hasonlóan építették meg. A falra helyezett gerendákra alulról erősítették fel a deszkazsaluzatot, erre helyezték el a lapjára fektetett kisméretű téglákat. A téglák közötti vasalással és kibetonozással alakultak ki aztán a hossz- és a keresztirányú bordák. Ennél a födémtípusnál is szükség volt a feltöltés elkészítésére.
97. Ábra: Tálcás födémkitöltés.
Az előregyártott tálcás födémszerkezet kitöltő elemeit előregyártó üzemben készítették el. A tálca alakú elemek méretének megfelelően kellett a födémgerendákat kiosztani. A beemelés kézi munkával történt úgy, hogy az elhelyezés előtt a gerendák vállrészét javított cementhabarccsal kenték ki. Ez biztosította a tálcaelemek egyenletes felfekvését. Ezt a tálcás szerkezeti megoldást monolitikusán is el lehet készíteni, a téglatálcás megoldáshoz hasonlóan. A tálcás födémeknél a válaszfalakat gerendára (szükség esetén kettőzött gerendára) falazták fel. Amennyiben nem a gerendára esett a válaszfal, úgy a gerendák közé erősítő vasbeton bordákat kellett készíteni. Ugyanígy lehetett a gerendára merőleges válaszfalaknál is eljárni.
A béléstestes megoldásnál (98. ábra) a gerendák közé előregyártott beton béléselemeket helyeztek el (a gerendák tengelytávolsága 60 és 100 cm). Ez a szerkezeti megoldás ma is használatos mind a normál, mind az előfeszített födémgerendák esetében. A béléselemek felhasználása megkönnyítette a födémszerkezetet, meggyorsította az elkészítést és szükségtelenné tette a feltöltés alkalmazását. A könnyítés abból adódik, hogy a béléstestek üreges kialakításúak és a födémet nem terheli a feltöltés.
98. Ábra: Válaszfal elhelyezése béléstestes födémre.
Előfeszített vasalású vasbeton gerendás födémek
A feszített vasalású gerendák „E”, „M”, „H”, „PPB” betűjellel kerülnek forgalomba. A gerendák keresztmetszete kisebb a normál vasalású gerendákénál. Az „E” és „M” jelű gerendákat régóta használja az építőipar elsősorban családi házak építéséhez. Ezekhez a gerendákhoz „EB” és „MB” jelű béléselemeket lehet alkalmazni.
Az „E” jelű gerenda (99. ábra) 2,40 és 6,60 m közötti falközméretek lefedésére alkalmas 60-cm-es méretlépcsőkkel. A gerendák tengelytávolsága a béléstestek méretétől függően 30 illetve 60 cm lehet. A béléstestek „EB 60/19”, „EB 30/19” és „EB 24/19” jelű elemek. A 19 cm magas elemek alkalmazása esetén, a 30 cm-es osztással nagyobb teherbírású födémszerkezetet kaphatunk.
99. Ábra: „E” gerendás födém.
A 24 cm magas béléselem alkalmazásával a nagyobb keresztmetszetű kibetonozás miatt a födém teherbírása tovább növelhető. Az „M” födémgerendák (100. ábra) falközméretei 5,40; 6,00; 6,60; 7,20 és 7,80 m. A gerendákat a béléselem méretének függvényében 60 és 100 cm távolságra lehet kiosztani. Ez a födémtípus láthatóan nagyobb fal közméret lefedésére alkalmas. A „PPB” födém rendszer (101. ábra) 13; 15 és 17 cm magas gerendákból állítható össze.
100. Ábra: „M” gerendás födém.
101. Ábra: „PPB” födémszerkezet.
A gerendaközök kitöltéséhez négyféle béléselem típus használható:
- 17; 19 és 21 cm magas normál beton béléselem;
- 15 cm magas kohóhabsalak béléselem;
- 15 vagy 19 cm magas vázkerámia béléselem;
- 22 és 24 cm magas nikecell betétes béléselem.
A kohóhabsalak és a vázkerámia béléselemek fölé 4 cm vastagságú, a nikecell betétes béles testek fölé 5 cm vastagságú helyszínen betonozott vasalt lemezt kell készíteni. A helyszíni betonozás a béléstestek között kialakítja a béléstestek együttdolgozását, a vasalt aljzatbeton viszont összefogja a födémszerkezetet és egyenletes teherelosztást biztosit.
Az előfeszített vasalású gerendás födémek készítésénél ideiglenes alátámasztást kell készíteni, amely sűrűségét a tervező, vagy a felelős műszaki vezető határozza meg. Mivel a feszített gerendák terheletlen állapotban felfelé íveltek (1-2 cm-rel), ezért az alátámasztó állvány építésénél ehhez alkalmazkodni kell. A koszorúba való csatlakozásnál a gerendák két oldalán nyíró pótvasakat kell elhelyezni, mert a feszített gerendák gyártási mód miatt nem tartalmaznak nyíróvasalást.
Félmonolitos gerendás födémek
A félmonolitos gerendás födémeket csak kizárólag béléstestekkel lehet alkalmazni. Az előregyártott és a helyszínen elhelyezett félkész gerendák és a béléselemek közötti utólagos kibetonozással egészül ki a gerenda. Az égetett agyagból készülő „FERT” födém (102. ábra) régóta forgalomban van.
102. Ábra: „FERT” födém.
A gerendákat általában előregyártva készítik el, de az építkezés helyszínén is el lehet őket készíteni. A vázkerámia papucselemek közé helyezett merev vasalás kibetonozásával alakul ki a gerenda. A gerendákat 60 cm-es tengelytávolsággal lehet kiosztani, a falközméret pedig 2,4 és 6,60 m között lehet. A tengelytávolsághoz igazodóan a béléselemek is vázkerámiából készülnek, így a födém alsó felülete könnyen vakolható.
A csak vasbeton felhasználásával készített rendszerhez beton, vagy vázkerámia elemeket lehet alkalmazni. A gerendák sablonban készülnek, vasalásuk szintén merev kialakítású, méretrendjük hasonlít az „E” gerendás és a „FERT” gerendás födémekhez.
Mindkét félmonolitos födémmegoldás az építés ideje alatt ideiglenes alátámasztásokat igényel. A gerendák ugyanis ez idő alatt nem tudják viselni a béléselemek terhét. Az alátámasztások sűrűségét a tervező, vagy a felelős műszaki vezető határozza meg. A födém csak a kibetonozás és a koszorú elkészülte után éri el végleges terhelhetőségét. Ezekhez a födémekhez pótvasak, hegesztett hálók és kiegészítő vasalások tartozhatnak, amelyeknek beépítését a tervező írja elő.
A gerendás födémek elkészítéséről
A gerendás födémeknél a födémáttöréseket a béléselemek kihagyásával lehet a legegyszerűbben elkészíteni. A tálcás, feltöltéssel rendelkező szerkezeteknél a lemez folytonossága szakítható meg. Általános elv, hogy a gerendás födémeken a koncentrált terheket legegyszerűbben vasalt aljzatbetonnal lehet elosztani. A gerendákat megvésni és megfúrni, valamint darabolni nem szabad! A födémre kerülő válaszfalak alatt gerendakettőzést (103. ábra) kell készíteni, illetve a gerendára merőleges irány esetén teherelosztó vasalást kell az aljzatbetonba betonozni.
103. Ábra: Válaszfal födémre helyezése.
A gerendás födémek terhelését néhány módon lehet befolyásolni. Kiindulási alap mindig a gerenda teherbírása. A sűrűbb gerendakiosztással természetesen növelhető a teherbírás. Egyes gerendatípusokhoz a gerendánál magasabb béléselem is kapható, ennek kibetonozásával tovább növelhető a terhelhetőség. A gerendás födémek egyenletes teherelosztását a vasalt aljzattal lehet még elősegíteni.
A gerendás födémek elkészítésénél a következőképpen járhatunk el. A koszorúba kötés módjától függően a gerendákat a falra, vagy az alátámasztó (104. ábra) gerendázatra kell emelni. A beemelés kézi erő, illetve daru segítségével történhet.
104. Ábra: Födémelem és koszorú kapcsolata.
A kézi emeléshez ferde állványzatot kell építeni, ezen lehet a gerendákat a falra felhúzni kötelek segítségével. A gépi beemelésnél vigyázni kell arra, hogy a daru terhe ingaszerűen belendülhet, ez könnyen balesetet okozhat. A falon, vagy az állványzaton gerendaemelő kampókkal lehet mozgatni a gerendákat. A magassági szintbeállítást az állványzat pontos beállításával lehet elvégezni, a falra kerülő födémgerendáknál pedig a cementhabarcs kikenés adja meg a végleges magasságot.
A széthúzásnál mindig a béléselemek adják a gerendák közötti tengelytávolságot. Vigyázzunk arra, hogy a gerendák mindkét szélén, valamint középen is be kell próbálni a béléselemeket! A gyártási pontatlanság miatt előfordulhat, hogy a széleken könnyen behelyezhető a béléstest, középen viszont nem fér el.
A födémelemek elhelyezése után készíthetjük el a koszorú vasalását, a födém pótvasalásával együtt. A szükséges zsaluzási munkák után következhet a betonozás. A koszorúk és a födémelemek közötti betonozást egy ütemben végezzük. Az állványon készülő födémeknél ügyeljünk arra, hogy a gerenda alatt a beton jól legyen tömörítve. Az építés közbeni munkafolyamatok miatti mozgások a frissen betonozott szerkezetek repedezését idézhetik elő. 14 napos szilárdulás után azonban az alátámasztás már nem szükséges, addigra a födém együttdolgozóvá válik.