Fakötések készítése (ácsmunkák)
A régóta alkalmazott hagyományos fakötések lényege, hogy két vagy több, különböző helyzetű faelemet teherátadó kapcsolóelemek alkalmazása nélkül rögzítenek egymáshoz. Ezek a fakötések általában csak nyomóerő átadására alkalmasak. Egyes változataik kisebb húzóerő felvételére képesek, de a nagyobb húzóerők felvételéhez kapcsolóelemeket kell alkalmazni.
A hagyományos fakötéseknél a kapcsolóelemek csak a kapcsolat szétválását akadályozzák meg. Feladatuk tehát az, hogy az elemek helyzetét rögzítsék. A fakötések készítésénél pontos megmunkálás szükséges az elemek egymáshoz illesztéséhez Ezért ügyelni kell a pontosságra.
Az illesztéseket a gerendák toldásánál lehet felhasználni. A kapcsolat lényege, hogy az összekapcsolandó gerendavégeket merőlegesen, ferdén, vagy esetleg ék alakban ütköztetjük (180. ábra) egymáshoz. A kötés biztosításához ácskapcsot lehet használni. Az illesztéseket fel lehet használni a függőleges elemek toldására is. Ehhez azonban a kapcsolat biztosítására mind a négy oldalon hevedert kell alkalmazni. A hevedereket csavarozott kötéssel kell biztosítani.
180. Ábra: Egyenes és ferde ütközés.
- Falidomkötések Leier termékekkel
- Ácsmunkák, tetők anyagai és fafajták
- A fedélidomok fajtái (ácsmunkák)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A fakötések következő csoportjába a lapolások tartoznak (181. ábra). Alkalmazásukra egyenes és egymásra szöget bezáró toldásoknál, vagy csatlakozásoknál kerülhet sor. A lapolások ferde, vagy egyenes felülettel kapcsolódhatnak egymáshoz. A bütüs végeknél a felület szintén egyenes, vagy ferde lehet. Az elkészült fakötést kettő darab anyáscsavarral kell rögzíteni.
181. Ábra: Egyenes rálapolás.
A rovás (182. ábra) két egymásra helyezett gerenda helyzetének rögzítésére szolgáló fakötés. A gerendák merőlegesen, vagy ferdén keresztezhetik egymást. A csatlakozó gerendákon az illesztés helyén olyan megmunkálást készítenek, hogy a gerendák összeilleszthetők legyenek (a bevágás mérete 2-3 cm). A bevágás mérete nem csökkenti jelentősen a faelemek keresztmetszetét.
182. Ábra: Rovás mindkét gerendánál teljes felületen.
A beeresztést (183. ábra) két azonos síkban lévő gerenda egymásra merőleges, vagy ferde helyzetű kapcsolására használják. Az elnevezés onnan ered, hogy az egyik gerenda végét a másik gerendába eresztik be. A beeresztésnél az egyik gerendavég teljes felületen a másik gerenda mélyedésébe helyezhető. A gerendairányok függvényében ferde, vagy merőleges beeresztést különböztetünk meg.
183. Ábra: Kettős ferde beeresztés.
A csapkötések (184. ábra) hasonlítanak a beeresztésekhez. A két egymáshoz kapcsolódó gerendát úgy munkálják meg, hogy az egyik gerendán egy csap alakuljon ki, míg a másikon egy méretben hozzá illő csaphorony. A csaphoronynak a csapnál mélyebbnek kell lennie. A gerendák irányának függvényében itt is megkülönböztetünk ferde és egyenes csapolásokat.
184. Ábra: Ollós csap kialakítása.
A csapos beeresztések (185. ábra) tulajdonképpen a csapolások és a beeresztések együttes alkalmazásával készíthetők el. A csapos beeresztésnél a gerendák kapcsolódó felületeit úgy munkálják meg, hogy a gerendák a beeresztésnek megfelelő felületen támaszkodjanak egymásra. A kötést csapos kialakítással lehet megerősíteni. A kötések alkalmazásának a biztosítására anyáscsavart alkalmazhatunk.
185. Ábra: Csapos ferde beeresztés.
A horgolásokat (186. ábra) a faelemek különböző síkokban történő kapcsolására használják. A gerendákat úgy munkálják meg, hogy a csatlakozó felületek pontosan illeszkedjenek egymáshoz. A megmunkálás módja hasonlít egy kicsit a rovásokhoz azzal a különbséggel, hogy a gerendák eltérő síkban találkoznak egymással.
186. Ábra: Egyszerű horgolás.
A fakötéseknél tárgyalhatjuk a deszkák úgynevezett szélesítő (187. ábra) kötéseit is. Ezeket a kötéseket ki lehet alakítani úgy, hogy a deszkák tompán illeszkednek egymáshoz és egy heveder biztosítja a mozdulatlanságot. A kapcsolódó felületek megmunkálásával javítani lehet a szélesítés minőségét. Az illesztés a megmunkálás függvényében ékes, ferde, hornyos és csaphornyos lehet.
187. Ábra: Deszkák, pallók ütköztetése.
A korszerűnek nevezett fakötéseket erőtani számítások alapján készítik el. így a faanyag teherbírása jobban kihasználható. A kötések kialakításához kapcsolóelemeket kell felhasználni úgy, hogy ezek is részt vegyenek a teherviselésben. Kapcsolóelemként szegezett csavarokat, fa és fémbetéteket, szeglemezt és ragasztókat lehet alkalmazni. A szegezett kapcsolatok (188. ábra) készítéséhez huzalszeget használnak.
188. Ábra: Szegezett kapcsolások.
A kapcsolat létrehozásánál a következőket kell betartani:
- egy szegezett kötés legalább négy darab szegből álljon;
- az erő irányában legfeljebb 15 szegsor alakítható ki;
- kör keresztmetszetű fák kötésére nem alkalmazható ez a kötési mód;
- a szegek méretét táblázat alapján határozzuk meg;
- a szeget mindig merőlegesen kell beverni;
- a fából kiálló szegek végét mindig el kell hajlítani;
- a szegeket egy, vagy több sorban helyezhetjük el;
- a szegezés egyenes vagy eltolt lehet;
- eltolt szegezésnél az eltolás mértékét 2-6 mm.
A csavarozott kötések (189. ábra) elkészítéséhez általában hatlapfejű nyers csavarokat használnak. A csavarozott kötések elkészítéséhez pontosan előfúrt lyukra van szükség. A furatot olyan méretű fúróval kell elkészíteni, hogy a csavar elmozdulásmentesen illeszkedjék a lyukba. A csavarok alá mindig alátétet kell helyezni. Ennek elhagyása esetéri a csavar belehúzódik a fába és roncsolást okoz.
189. Ábra: Csavarozott kapcsolások. Szimmetrikus fahevederes. Szimmetrikus acélhevederes. Aszimmetrikus.
A csavarozott kötések elkészítésénél a következőket kell betartani:
- az erő irányában, teherhordás szempontjából max. 6 db csavart lehet figyelembe venni;
- a csavaroknak egymás utáni és a szerkezeti elem végétől, a szál irányban mért legkisebb távolsága a csavarátmérő 7-szerese, de legalább 10 cm legyen;
- a csavarok legkisebb távolsága a rostokra merőleges irányban egymástól 3,5 d, a fa szélétől pedig 2,5 d, a hol a „d” a csavar átmérője.
A szeglemezekkel (190. ábra) készített fakötéseknél a szeglemez nagyságát a méretezésnek megfelelően kell legyártani. A lemezt sajtolással nyomják a fába. Nagy fesztávú fatartók kötéseinek kialakításánál használják fel. Az elemeket általában előregyártott kivitelben, üzemben készítik el, a helyszínen csak szerelő jellegű munka folyik. Ez a kivitelezési mód pontos szerkezetépítést tesz szükségessé, hiszen az előregyártott elemeknek pontosan kell illeszkedniük az elkészített szerkezetekhez.
190. Ábra: Szeglemezes fakötések.
A betétes kötéseknél (191. ábra) a kapcsolódó gerendákba épített fa, vagy fém elemek segítségével jön létre a fakötés. A beépített elemek elmozdulásmentességét fűzőcsavarokkal kell biztosítani. A betétek számát, elrendezését és egymáshoz viszonyított helyzetét méretezés alapján állapítják meg. A fabetétek alakja hasáb, henger, vagy tárcsa alakú lehet. A fém anyagú betéteknél zárt, vagy nyitott acélgyűrűket, tüskés, fogas, és karmos elemeket lehet felhasználni.
191. Ábra: Betétes fakötés.
A ragasztott kapcsolatok létrehozását a műgyanta alapú ragasztók tették lehetővé. Ezek a ragasztók nem érzékenyek a nedvességre, gombaállók és szilárdsági tulajdonságaik is megfelelők. A ragasztott kapcsoláshoz kedvezően lehet megállapítani a faelemek keresztmetszetét. Különleges eljárásokkal hajlított elemeket is létre lehet hozni.
A ragasztáshoz a faelemek felületét úgy kell megmunkálni, hogy pontosan illeszkedjenek egymáshoz. A felületeket egyenletesen vékony réteggel kell bekenni; ezután végezzük el az illesztést. A ragasztást préseléssel kell biztosítani, négyzetcentiméterenként kb. 50-100 N erővel. A ragasztott szerkezeteket általában előregyártva készítik elő, és a helyszínen történik a végleges összeállítás. Ezért a fogadó szerkezeteket pontosan kell elkészíteni.