Burkolólapok átlós lerakása: lépésről-lépésre. [TANÁCS]
Jól néz ki és egyáltalán nem is nehéz, feltéve, hogy tudjuk a módját: ez a padlóburkoló lapok átlós lerakása. Most olyan technikával ismerkedhetünk meg, amelyet gyakorlatlan ezermesterek is eredményesen tudnak alkalmazni.
Ugye, ismerjük ezt az érzést? Meglátogatjuk barátainkat, és úgy érezzük, hogy a lakásuk valahogyan más, mint a mienk. Keressük, hogy mi lehet ennek az oka. Pedig gyakran csak apróságokról van szó. Például a fallal párhuzamosan rakott padlólapok unalmasak, az átlós burkolat viszont felélénkíti a helyiséget. Próbáljuk ki magunk is: a leragasztás előtt rakjuk le „szárazon” a padlólapokat előbb az egyik, aztán a másik változat szerint.
Ez a lerakási próba azután véletlenszerűen egy olyan technikára is rávezetett, amelyet a hobby-padlóburkolók is sikeresen tudnak alkalmazni. A padlólapok lerakásánál ugyanis kínosan kell ügyelni arra, hogy a fugák szélessége ne változzon. Ha egyetlen egyszer hibát vétünk, az egyik helyen máris centiméternyi hézagok tátongnak, míg a szomszédos lapok szinte egymásra csúsznak. A távtartó keresztek sem sokat érnek. Van-e, aki ennek hatására nem veszíti el a fejét? Pedig a megoldás egyszerű: a helyiséget először „szárazon” rakjuk ki, a tört méretű darabokat vágjuk méretre, és csak azután hordjuk fel a ragasztót a lapok alá.
A padlóburkolás nyolc munkafázisa
E helyen csak címszavakban soroljuk fel azokat a fontos tennivalókat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a padlóra valóban jól sikerült kerámiaburkolat kerüljön:
- Az esztrich egyenetlenségeit csiszoljuk le, a laza részeket távolítsuk el.
- A port seperjük össze, a padlót mossuk fel. A padlófűtést (ha van ilyen) kapcsoljuk ki, várjuk meg, amíg a padló kihűl.
- Hordjuk fel az alapozót. Fontos: a göngyölegen lévő használati utasítást nézzük át!
- „Szárazon” rakjuk le a lapokat. Minden tört méretű darabot vágjunk méretre. Egyidejűleg több csomagot bontsunk ki és a lapokat hol az egyik, hol a másik csomagból vegyük, így a színárnyalatokban esetleg mutatkozó kis eltérések nem tűnnek fel. Az esztrichben lévő tágulási hézagok fölött a padlólapokban is végigmenő fugát kell kialakítani.
- Zsinórral és szintezőléccel folyamatosan ellenőrizzük, hogy jól fekszenek-e a lapok.
- A csemperagasztót tiszta edényben keverjük meg. A szoba egyik szélén tegyünk szabaddá lm2-t, és hordjuk fel a csemperagasztót a padlóra (először a kenőlap sima oldalával húzzunk fel egy vékony kontaktréteget, majd a fogazott oldalával fésüljük át a ragasztóágyat). A lapokat teljes felületükkel tegyük bele a ragasztóba. Munka közben a lazán lerakott lapokon térdeljünk, a kész felület előttünk legyen.
- A burkolatról töröljük le a ragasztó maradványait, ezzel megkönnyítjük a későbbi tisztítást.
- A padlólapok lerakása után két nappal hordjuk fel a fugázóhabarcsot és tisztítsuk meg a felületet. A munkát kis részletekben végezzük (a fugázóhabarcsnak nem szabad megkeményednie).
Apró, de fontos tanács: a padlóban a világos fugák nagyon gyorsan elpiszkolódnak. Jobb, ha sötét fugákat alkalmazunk. A beszennyeződött világos fugák megtisztítása nem sokat ér, mivel azok hamarosan újra csúnyává válnak. Ilyen esetben ne sajnáljuk a fáradságot, és utólag színezzük sötétre a fugákat.
Mindenre gondoljunk!
Anyagszükséglet:
Alapozó, csemperagasztó, burkolólapok, fugázókeresztek, fugázóhabarcs, lábazati lapok, fugakitöltő zsinór, tartósan rugalmas tömítő-massza (szilikon), ragasztószalag. Bordűrök tetszés szerint.Szükséges szerszámok:
Festőkefe az alapozó felhordására, mérővessző, ceruza, csiszolódeszka, csiszolópapír, szintezőléc, szintezőzsinór, fogazott simítólap, kis vakoló-kanál, fúrógép, keverőszár, simítóla-pát, vödör, szivacsok, csempevágó, csempelyuk-maró, fúrógépállvány, csempelyukasztó fogó (papagájcsőr), gumikalapács, fugázógumi, kinyomópisztony szilikonpatronokhoz.Időszükséglet:
Padlóburkoló lapok lerakása, fugázással együtt: 2,0 óra/m2. Lábazati lapok lerakása, a szilikonos fugázással együtt: 0,2 óra/m2.Burkolólapok lerakása:
Lépések:
- A burkolólapok lerakása előtt csiszoljuk át az esztrichet. Ezután távolítsuk el a csiszolásnál keletkezett port…
- …és az egész felületet gondosan mossuk fel
- Hordjuk fel az esztrichhez és a burkolólapokhoz egyaránt alkalmas alapozót
- A burkolólapokat először „szárazon” rakjuk le a szobában. A lapokat több csomagból,…
- …keverten alkalmazzuk. így az árnyalatnyi színeltérések kiegyenlítődnek. A burkolólapok helyzetét szintvonalzóval ellenőrizzük
- Már most vágjuk méretre a burkolat szélére kerülő, tört lapokat is
- Ez a lerakási mód a laikusokat sem hozza zavarba: nagyjából 1 m2-ről szedjük fel a lapokat,…
- …majd hordjuk fel a csemperagasztót: először egy vékony kontaktréteget, azután a fogazott felületű részt
- A lapokat enyhe nyomással rakjuk bele a friss ragasztóágyba. Az újonnan lerakott lap helyzetét a körülötte lévő többi laphoz igazítsuk hozzá. Az ideiglenesen elhelyezett fugakereszteket ezután kivehetjük
Burkolás további befejező lépései:
Lépések:
- A lapok széléről töröljük le a csemperagasztó maradványait, ez megkönnyíti a későbbi tisztítást
- Legkorábban két nappal a lerakás után, kis részletekben végezzük el a fugák kitöltését fugázó masszával
- A burkolólapok tisztítása közben egyúttal a fugákat is formázzuk meg
- A hangszigetelés érdekében a fal és a padló között ne legyen merev kapcsolat
- A lábazati lapok felragasztásánál ügyeljünk arra, hogy a „kritikus” hézagba ne kerüljön habarcs
- A burkolólapok szélét gondosan ragasszuk le és a hézagot szilikonnal töltsük ki
Türelem és idő: a csempézés megtanulható
Az ajánlott technika nagy előnye, hogy az előkészületek ideje alatt bármikor szünetet tarthatunk, mert a ragasztó még nincs megkeverve. Amikor viszont már ragasztjuk a lapokat, a ragasztót hamar felhasználjuk, hiszen már minden tört darab is méretre van vágva. Különösen a zegzugos helyiségekben végzett munkánál fordul elő, hogy a megkevert ragasztó sokáig feleslegesen áll, mert sok illesztendő lapot kell méretre vágni. Meleg napokon ez gondot okozhat, hiszen akkor a ragasztó gyorsabban köt.
Az itt alkalmazott módszerrel a padlóburkolat minden korrekcióját (elsősorban a fugaszélességek kiigazítását) a tényleges ragasztás előtt nyugodtan végre lehet hajtani. A módszer hátránya: természetesen némileg több időt vesz igénybe. A profik ezért sohasem alkalmazzák ezt a technikát. Sajnos, ez néha meg is látszik az eredményen.