Érdes felületű falak kivitelezése
A fűrészporos tapéta alternatívája az érdes vakolat. Ha az alap tökéletesen sík (előre gyártott falak, pórusbeton), a strukturált vakolat felhordása előtt csak egy vékony tapaszolásra van szükség, nehogy a falazat fugái kirajzolódjanak a fedőrétegen. A strukturált vakolatok közé tartozik többek között a dörzsölt, a hengerezett és az antikolt vakolat.
A struktúra vakolatokat két csoportba osztjuk:
- A műgyanta vakolatokat használatkész állapotban, vödrökben árusítják.
- A zsákokban kapható ásványi vakolatokat a helyszínen kell víz hozzáadásával megkeverni. Az ásványi vakolatok olcsóbbak, mint a műgyanta vakolatok.
A jól sikerült strukturált vakolatú felület előfeltétele a tökéletesen sík alap. A falazatban lévő sérült helyeket és réseket tapaszoljuk ki. Erre jön egy sima vakolatréteg, amely legalább olyan vastag legyen, hogy a falazat fugáinak hálózata ne üssön át rajta. Ha fehér vakolatot hordunk fel sötét falra, célszerű, ha előtte fehéren pigmentált alapozót alkalmazunk. A választott vakolattól függően arra is szükség lehet, hogy az erősen nedvszívó alapot (pl. pórusbeton, gipszlap) mélyalapozóval kezeljük (nézzük meg a gyártó előírásait).
Mindenre gondoljunk!
Anyagszükséglet
Műgyanta vagy ásványi vakolat, fólia és ragasztószalag a csatlakozó felületek leragasztásához.Szükséges szerszámok
Kád, fúrógép keverőfeltéttel, simító, dörzsdeszka. Szükség esetén: struktúrhenger, ecset, szivacs, spatulya, fogazott spatulya.Időszükséglet
Falak strukturálása érdes vakolattal: 0,3 óra/m2.A friss vakolatot a simítóval, alulról felfelé (azaz mindig a kész felület felé), egyetlen kézmozdulattal húzzuk fel, majd azonnal egyenletesen elosztjuk és elősimítjuk. A használatra kész műgyanta vakolatot alkalmazás előtt alaposan keverjük meg; az ásványi vakolatot a csomagoláson lévő utasításnak megfelelően, tiszta edényben keverjük meg. A vakolatot mindig a simítóval, egyetlen kézmozdulattal húzzuk fel, majd azonnal elősimítjuk. Nagyobb falfelületekhez szerezzünk segítőtársat.
A munkával mindig felülről lefelé haladunk. A dörzsölt vakolat felületi struktúráját a szemcsézet határozza meg. Vannak finom (a legnagyobb szemcsék mérete 1,5 mm), középdurva (2-3 mm) és durvaszemcsés (4-5 mm) vakolatok. A kívánt (vízszintes vagy függőleges) struktúra erőteljes, körkörös mozdulatokkal hozható létre. OA szabadon strukturálható díszvakolatokhoz sokféle struktúrhengert lehet kapni.
Az antikolt vakolatok, díszvakolatok, mestervakolatok és a sokféle más néven kínált masszák a fantázia szárnyalásának tág teret adnak. Lapáttal, ecsettel, szivaccsal vagy akár puszta kézzel bármi elkészíthető.
Lépések:
- A jól sikerült strukturált vakolatú felület előfeltétele a tökéletesen sík alap
- Normál falazatra az érdes vakolat előtt egy alapvakolat-réteget kell felhordani
- A műgyanta vakolatokat használatkész állapotban, vödrökben árusítják. Felhordás előtt ezeket jól meg kell keverni
- Az ásványi vakolatokat a helyszínen keverjük meg. Először vizet öntünk a keverőedénybe…
- …majd hozzáöntjük a száraz vakolatport és az anyagot egy nagy teljesítményű…
- …fúrógéppel keverjük meg. A vakolat zsákján megadott használhatósági időt tartsuk be
- Az érdes vakolatot a simítóval húzzuk fel, és azonnal elősimítjuk
- A felületnek egyetlen lendülettel adjuk meg a kívánt struktúrát
- Nagyobb falfelületeken legalább ketten dolgozzunk. A munkát felülről kezdjük
- A részleteket gondosan dolgozzuk ki, hogy a vakolat mindenhol azonos struktúrájú legyen
Felületek strukturálása
A struktúrvakolatokban rejlő dekorációs lehetőségek éppoly sokrétűek, mint készítőjük fantáziája. Néhány kedvcsináló példa (felülről lefelé): dörzsölt vakolat, hengerezett vakolat, vakolókanállal készített dekoráció, fogazott spatulyával előállított felület, ecsetelt mintázat.