Zsaluzatok készítése betonozáshoz
A beton csak akkor képes egy meghatározott alakot felvenni, ha zsaluzatba öntjük.
Egyszerűbb zsaluzatok
Az egyszerűbb zsaluzatokat (pl. betonlemezek, sávalapok vagy kisebb lépcsők zsaluzatát) egy laikus építkező maga is el tudja készíteni. A zsaluzat típusának kiválasztását az altalaj adottságai, valamint a rögzítési és alátámasztási lehetőségek is befolyásolják. A magasságot meghatározhatjuk tömlős vízmértékkel, vagy karókon jelölhetjük ki a jelzőpontokat.
Hosszabb egyenes szakaszok kijelölésére használjuk a kitűző zsinórt. A beton óriási nyomást képes kifejteni a zsaluzatra, ezért ennek nagyon stabilnak kell lennie. A látszóbeton felületek zsaluzatát nagyon gondosan készítsük el.
- Miből lesz a cserebogár? A kőépület nagy átváltozása
- Mesterséges falazóanyagok
- Pórusbeton válaszfal készítése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A talaj mint zsaluzat
A legegyszerűbb zsaluzat a talajban kiásott gödör fala. Ilyenkor a földet ásóval, nagyobb mélységeknél pedig mini kotróval pontosan merőlegesen kell kiemelni. A kiásott árok szélére fektessünk pallót, nehogy a gödör fala beomoljon.
Ha nagyon szépen akarjuk lezárni a betontömböt, az utolsó lágy betonrétegnek rakjunk a zsaluzat szélére léceket, állítsuk be azokat és a betont a lécek mentén húzzuk le.
Ha a talaj nem elég állékony vagy a betonból készítendő épületelem a talaj felszíne fölött van, fából készült zsaluzatot alkalmazhatunk.
Ahol csak lehet, használjunk kölcsönözhető kész zsalutáblákat (méretük általában 150 x 50 cm). Ezek kerete fémből készült, alakjukat ezért megtartják, emellett tiszta betonfelületet adnak. A keretben kis lyukak vannak, amelyekbe a rögzítőszegeket lehet bedugni.
Tetszőleges alakú és méretű zsalutáblákat magunk is készíthetünk. Ehhez párhuzamosan leszélezett, kb. 20 mm vastag deszkákra, lécekre és szegre (pl. 22 x 50 mm-es bognárszegre) van szükség. A táblákat a lécek tartják össze; a szegeket teljesen átütjük azokon és a hátoldalon visszahajlítjuk.
Az egyszerű zsaluzatokat csak egy cövekkel rögzítjük. Ha nem alkalmazható cövek, vagy az nem elegendő, a zsaluzatok megtámasztásának számos egyéb lehetősége is van. A rögzítési pontok stabilitási okokból ne legyenek 50 cm-nél távolabb egymástól. Ha fennáll annak veszélye, hogy a fal zsaluzata szétnyomódik, vagy a betonfalat nagyon szabályosra akarjuk készíteni, akkor célszerű kitámasztókat alkalmazni, amelyeket a feltöltés előrehaladtával sorban kiveszünk, ill. szükség van a zsaluzatot összefogó csavar, huzal vagy szorító elhelyezésére is.
Pillérzsaluzat
A pillérzsaluzat négy zsalutáblából áll, amelyeket deszkakoszorú tart össze. A deszkakoszorút némi ráhagyással szegeljük össze és a helyszínen faékekkel rögzítsük. A talajban kiásott és deszkából készített zsaluzatokat kombinálhatjuk is: pl. egy beton műtárgy talajszint alatti mélyebb részét kiontjuk betonnal, majd annak megkötése után elhelyezzük a deszkazsaluzatot. Ez a módszer olyan sávalapok készítésére alkalmas, amelyek egyúttal a talajszint fölé nyúló lábazatot is alkotnak.
Lépcsőzsaluzat
Egyszerűbb lépcsőzsaluzatokat is el lehet készíteni házilag. Ha követelmény, hogy a lépcső pontosan a helyén maradjon, akkor külső lépcsők alá fagybiztos sávalapot kell készíteni. A kizsaluzott betonelemek széle nagyon éles, amelyről könnyen letörhetnek kisebb darabok. A burkolat nélkül maradó betonelemeknél ezért érdemes leélezni a széleket, amit a zsaluzatra erősített, háromszög keresztmetszetű léccel készíthetünk el. A zsaluzatot kenjük be zsaluolajjal, hogy jól elváljon a betontól, de legalábbis használat előtt alaposan nedvesítsük be a fát.