Alépítményi tömegszigetelések – szigetelések hibái és károsodásai
A károsodások jellemző okai
A legtöbb tervezési és kivitelezési hiba a vízzáró beton-tömegszigetelések körében fordul elő. A belső terek rendszeresen nedvesednek, vízbetörések, jelentős szerkezeti károk keletkeznek. A munkában résztvevők jellemzően úgy tekintik ezt a technológiát, mint a szigetelési probléma egyszerűsítését. A vízzáró beton készítését gyakran összekeverik a hagyományos betonozási munkával, így rengeteg hiba keletkezik, amelyeket csak nehezen lehet javítani, és a javított szerkezet sokszor már nem egyenértékű, nem azonos élettartamú a tervezettel.
A hibák bekövetkezésének egy sajátos oka, amikor a felelőtlen használat miatt következnek be károsodások. Ezen esetekben a tulajdonosok/üzemeltetők nem tartják be az épületre vonatkozó „használati utasításokat” (sok esetben azért, mert nincs is tudomásuk róla), tehát nem a rendeltetésnek megfelelően használják azt. Ilyen esetek elsősorban funkcióváltásoknál (új tulajdonos, új elképzelések) vagy az épületbe vetett túlzottan nagy „bizalom” esetén fordulnak elő.
A megváltozott funkció új, és fokozottabb terheléseknek teszi ki a szerkezeteket (belülről), valamint nem számol a szerkezeteket érő (külső) hatásokkal. Az eredmény, hogy a szerkezetek tönkremennek, a használat lehetetlenné (netán egészségkárosítóvá, balesetveszélyessé) válik. Tipikus eset, hogy az eddig pinceszinti raktárak vagy garázsterek vendéglátóipari, sport-, vagy egyéb fokozott igényszintű funkciókat kapnak (más szárazsági követelmények, ezáltal más szigetelési, gépészeti és egyéb igények).
A belülről jövő károsítok gyengítik a szerkezetet, így annak külső hatásokkal szembeni ellenállása (jelen esetben vízzáró képessége) is jelentősen csökken. A betonvédelem elmaradásának következtében a károsítok hatása megnő, a csapadék- és csurgalékvíz, olaj, különböző sók, gázok (CO, CO2, SO2, NO2), savak (gázok és nedvesség együtt) kerülnek a betonba, rontva annak szilárdságát, vegyi ellenállását, csökkentve lúgosságát, növelve korrózióját, valamint a szerkezetek repedéseinek számát, amelyen keresztül még több káros anyag jut a szerkezet belsejébe.
Esettanulmányok – alépítményi tömegszigetelések
Esettanulmány
Épület: Egy budapesti, a Duna közelében épült szálloda három pinceszinten beépített parkolója.
- Nedvesség a talajban
- Bitumenes készítmények az útépítésben és az építőiparban
- Hőszigetelés a padlás-, és a pincefödém esetében
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Károsodás: A pincefalak beázása, vízbeáramlás a legalsó pinceszinten.
A károsodás okai: Az épület pinceszintjeit nedvesség ellen csupán vízzáró résfalak védik. A készítéskor nem épült sem szivárgó, sem bélésfal. A résfalkészítés technológiájából adódóan azonban függőleges irányú munkahézagok keletkeztek, és ezeken keresztül nagy mennyiségű nedvesség áramlott a pinceszintekre, elsősorban a legalsó szintre.
Tovább növelte a beázásokat a födémszerkezetek falakba történő bemetsződése; ez elvékonyítva a vízzáró szerkezetet, átázásokat okozott. A falfelületeken körben sok helyen sókiülés látszik. Az alaplemezen keletkezett repedéseken, réseken a legalsó pinceszintre a vízbeáramlás folyamatos. Itt esetenként 6-7 cm egybefüggő vízfelület alakult ki az alsó parkolószint használatát lehetetlenné téve, elsősorban magas Duna-vízálláskor.
A víztelenítést az is nehezítette, hogy a parkoló padlóján csupán pontszerű vízelvezetések és lejtésmentes felületek készültek.
Szerző: Osztroluczky Miklós okl. építészmérnök, PhD, c.egyetemi tanár