Az erkélykorláttal szemben támasztott követelmények
Az erkélykorlát az erkély fontos szerkezeti eleme, amelynek feladata, hogy megvédje az embereket vagy az ott elhelyezett tárgyakat lezuhanástól. A külső perem az erkélynek az a része, ahol a járófelület szerkezetének szilárdsága még elbírja az 1 kN-os terhelést.
Az erkély- vagy lodzsakorlátnak meg kell felelnie a következő követelményeknek:
- építészeti,
- statikai (tartania kell a korlát rögzítésének és a borításának tömegét),
- előírt magasságúnak kell lennie,
- el kell tudni helyezni a korlát burkolatát.
Az építészeti feltételek befolyásolják az erkély külalakját, és ezzel együtt az egész épület külsejét és a lakhatóságot is. A statikai feltételek szempontjából az erkélykorlátot (az erkély tartószerkezetét, a rögzítését és a borítását) a lehetséges terhelés figyelembevételével kell méretezni. A tömör (betonból készült) korlát esetében a tartószerkezet a borítás feladatait is ellátja.
A korlátot a következő módszerekkel rögzíthetjük:
- felülről az erkélylemezhez;
- az erkélylemez aljához;
- az erkélylemez homlokrészéhez;
- az erkélylemeztől függetlenül, a falba rögzítetten.
A legkedvezőtlenebb megoldás az erkélylemezhez felülről rögzített korlát. Megbontja a padlórétegek egységét, beleértve a vízszigetelő réteget is, lehetővé teszi repedések keletkezését a rögzítési pontokban, és ezzel elősegíti a padló és a rögzítés tönkremenetelét.
Az erkélylemez aljához rögzített korlátok károsan hatnak a szerkezet statikai teherbírására, a rosszul megválasztott szerkezet rontja a külső megjelenést is. Ennek a megoldásnak az előnye, hogy nem fenyeget a beázás veszélye, nem csökkenti az erkély szabadon kihasználható felületének méretét, és a korlátot a kivitelezési munkák utolsó lépéseként szerelhetjük fel.
- Csempéssze a természetet saját otthonába!
- Erkélyek és nyílásáthidalók- milyen hőszigetelési megoldások léteznek?
- Ház tervezés logikusan
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az erkélylemez homlokrészéhez rögzített korlát rögzítésének minőségére befolyással van az erkélylemez homlokrészének kivitelezése: minősége, valamint a vízorr vastagsága, amelynek minimálisan 10 cm-nek kell lennie. A jó minőségben kivitelezett erkélylemez és a megfelelő vastagság esetén ennek a megoldásnak ugyanolyan előnyei vannak, mint amikor alulról rögzítettük a korlátot, de annál sokkal kevésbé rontja a statikai tulajdonságot, és nem zavarja a külső megjelenést sem.
A szabadon elhelyezett korlát esetén a tartóelemeket az oldalsó falakban rögzítjük. Az egyes rögzítési módozatok fenti elemzése alapján azt javasoljuk, hogy a korlátot az erkélylemez homlokrészéhez vagy az aljához rögzítsük.
A felhasznált anyagok és a megmunkálásuk alapján az erkélykorlát lehet:
- masszív szerkezet, tömör korlát (beton, falazott);
- kombinált (beton + egyéb anyag);
- könnyű szerkezet (fa, fém, acéllemez, üveg).
A többször módosított 253/1997. korm. rendelet alapján az Országos Településrendezési és Építési Követelmény (OTÉK) 68 § szerint a korlátok és mellvédek magassága abban az esetben, ha a járófelület szintje a csatlakozó terepszinttől 0,8 m-nél magasabban van, 0,95 m kell legyen. A magasság legfeljebb 0,8 m-re csökkenhet, ha a korlát vagy mellvédfal felső vízszintes lezárása legalább 0,3 m széles.
Az erkélykorlát a fő funkciói mellett, vagyis a személyek és a tárgyak véletlen lezuhanása elleni védelem, egyéb feladatokat is ellát. Az alsó peremének megfelelő kialakításával és a korlát borításának az erkély pereméhez viszonyított megfelelő elhelyezésével védi az erkélylemez szabadon álló végét is az időjárás hatásaitól.
2.8. ábra. Az erkély korlát rögzítési módjai. a) felülről – nem csökken az erkély hasznos felülete; b) alulról; c) felülről – csökken az erkély hasznos felülete; d) az erkélylemez homlokrészébe; e) szabadon; f) az erkélylemez homlokrészéhez – olyan módon, hogy a korlát védjen a széltől.
2.9. ábra. A masszív szerkezetű, tömör korlát típusai. a) vízelvezető vájattal és fogódzóval; b) korlát alatti réssel; c) vízelvezető vájattal; d) vízelvezető vájattal és virágtartóval.
2.10. ábra. Az erkélykorlát magassága és a korlát, valamint a padlólemez közti hézag függőleges mérete. a) 5 cm felnőttek, 3 cm gyermekek által használt erkélyen; b) a járófelület vastagsága; d) az erkélylemez vastagsága.
A gyermekintézményekben és a lakóházakban masszív korlátot kell alkalmazni tömör, táblalemezes vagy függőlegesen álló pálcás borítással. A korlátborításon lévő hézagok lakóházak esetében ne legyenek 12 cm-nél szélesebbek, a gyermekintézményekben legfeljebb 8 cm-esek lehetnek. Ha fennáll az átbukás veszélye, akkor a padló szintjétől számítva legalább 10 cm magasságban védőszalagot kell szerelni.
A vízszintes járófelület és a korlát borításának alsó pereme között – vízelvezető vájat beszámítása nélkül – ne legyen 12 cm-nél szélesebb rés. Olyan épületekben, ahol gyermekek tartózkodnak, ez a rés legfeljebb 8 cm-es legyen. Ugyanezekben az épületekben legfeljebb 3 cm, egyébként 5 cm lehet a szélessége a korlát elé kinyúló erkély és az erkélylemez szegélye közti rés függőleges vetületének. A korlátra szerelhetünk virágtartókat vagy ruhaszárítókat.