Egészséges otthon, építésbiológia
Egyre több építkezésben érdekelt, főleg kisgyermekes család fordít nagy gondot arra, hogy egészségesen építkezzen. A környezetük iránti aggodalom miatt a konvencionális építési módokat kritikusan szemlélik, és új vagy régi megoldásokat keresnek.
Az építésbiológiai termékek piaca rohamosan nő, és a szakemberek számára is áttekinthetetlenné kezd válni. Könnyebb akkor dönteni, ha végiggondoljuk, mely célok fontosak számunkra, és ezek után sorrendet állítunk fel: csak az egészséges lakhely a fontos, vagy az is számít, hogy a környezettel kíméletesen bánjunk?
Az egyik oldalon áll az építésbiológia, ami a lakók egészségét állítja középpontba, a másikon az építésökológia, ami az építkezések környezetünkre gyakorolt hatását vizsgálja. Mindkét szemléletmód a természetes és egészséges építési anyagokat helyezi előtérbe. A kitűnő hőszigetelés, amely alacsony energiafogyasztású házat jelent, éppoly egyértelmű, mint a nap- és egyéb alternatív energiaforrások használata. A víztakarékossághoz megfelelő szerelvényeket alkalmaznak, és esővízgyűjtőket építenek be. Magas sugárzású építőanyagokat nem használnak.
Építésbiológia
Az építésbiológia az élőlények és a lakhely közti egységes viszony tana.Több szakterületet érint, egységes egészet alkot, és az építés többi vonzata felé rendelt. A lakhely lakókra gyakorolt hatását vizsgálja, és a lakókat helyezi előtérbe ennek a kölcsönhatásnak a folyamán.
A károsanyag terhelést, amennyire csak lehet, el kell kerülni. A nyersfalazott építményhez csak olyan anyagokat alkalmaznak, amelyekről biztonsággal állítható, hogy nem párologtatnak mérgező anyagokat. Itt vizsgálják a geológiai zavarokat is, mint pl. a vízereket, amelyeket már a tervezés során figyelembe vesznek.
- A 12 leggyakoribb festékhiba oka és megoldása
- Faház festés titka 8 lépésben! [SZAKÉRTŐ] ‘2021
- A minőségi lakóház
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A lakhelyet érintő külső behatásokat is figyelembe veszik, mint pl. az utakat, vasutat, elektromos vezetékeket. Természetes velejáró az építésbiológiai elektromos szerelék, amely legalább az alvó- és pihenőhelyiségeket szabadon tartja az elektromos mezőktől. Olyan burkolóanyagok, amelyek elektrosztatikusán feltöltődnek, és ezáltal a szobalevegő ionizációját megzavarják, nem kerülnek felhasználásra. A természetes mágneses mezőket zavaró ön-mágnesező anyagokat, mint pl. az acélszerkezetek, kerülik.
Az építésbiológiának speciális területe az építésbiológiai méréstechnika, amely a már felépült házakban az egészségre ártalmas tényezőket kutatja. Ha csupán az „egészséges építkezésre” törekszünk, csak a lakókra gyakorolt egészségi hatásokat vesszük figyelembe, és nem törődünk a feldolgozókkal.
Építésökológia
Az ökológia az élőlények és környezetük váltakozó kapcsolatát tanulmányozza, az előtérben a természet zavartalan egyensúlya áll. Építkezés alatt elsősorban a természetbe való beavatkozást értik. Ezt a beavatkozást lehetőség szerint kíméletesen kell létrehozni.
Hogy egy terméket körültekintően és mindenre kiterjedően értékelni lehessen, termékcsalád-analízist, úgynevezett öko-mérleget készítenek, amely a termék egész életútját nyomon követi. Fontos az elsődleges energiafelhasználás, amely magában foglalja azt az energiaigényt, ami az adott építőanyag nyersanyagtól késztermékig való feldolgozásához szükséges. Minden felhasznált energiaformát a természetben is előforduló energiafajtákra vezetnek vissza.
Az elsődleges energiafelhasználás kiszámítása során a lehető legpontosabban figyelembe veszik a távozó hőt, a szállítás és az átalakítás során keletkezett veszteségeket is. Az energiafelhasználással szorosan összefüggésben vannak természetesen egyéb, a környezetet terhelő hatások is. A következő két példán keresztül bemutatjuk az építésbiológia és az építésökológia közti különbséget.
Tanácsadás
- Mivel az „építésbiológus” megjelölés nem védett, fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy olyan ember tanácsát kérjük ki, aki megfelelő tapasztalattal rendelkezik. Előnyös az, ha a tanácsadó építészetileg megfelelően képesített, pl. mesteri címmel, technikusi, mérnöki végzettséggel rendelkezik.
- Az építésbiológiai képzettséget elismert építésbiológiai intézetben szerezte meg.
- Sokat segíthet egy referencialista, az addig vizsgált épületekről.
A fa
A fa kitűnő építésbiológiai és ökológiai alapanyag, igen jó technikai adottságokkal. Alapvető azonban, hogy a feldolgozás és a megmunkálás megfelelő legyen. Például, ha a fát a tengerentúlon vágják ki, és ezek után szállítják Európába, még mindig jó tulajdonságokkal rendelkező alapanyag, de az öko-mérleg a szállítás miatt igen rossz lesz. Ha a fa ráadásul egy esőerdő tarvágásáról származik, még elkeserítőbb lesz a hatás. Éppen ezért ökológiai szempontokból a hazai fafajiakat részesítsük előnybe.
Amikor honos, megművelt erdőkből származó fát használnak fel, de azt az egészségre káros pácokkal kezelik, még mindig ökológiai faanyagról beszélhetünk, de a lakók egészsége károsodhat.
Feltéve, hogy mind az ásványgyapotot, mind a cellulózt szakszerűen, és működő hőszigetelő rétegben építették be, a lakókra használat közben semmilyen káros hatásuk nincs. Ha azonban az öko-mérleget és a két anyag tulajdonságait vizsgáljuk, már jelentősek a különbségek: az ásványi gyapot elsődleges energiafelhasználása pl. három-négyszerese az újrahasznosított papírból készült cellulózénak. A cellulózt lényegesen egyszerűbb újra hasznosítani, és jobb szigetelési tulajdonságokkal rendelkezik a magas nedvességtartalmú épületrészek szigetelése során. A nyári hőszigetelés és a napi hőmérséklet-ingadozások kiegyenlítése szempontjából fontos, hogy a cellulóz kb. kétszer annyi meleget képes tárolni, mint az ásványi gyapot.
Közös célok
Az ásványi gyapotokban található újféle rostok egészségre káros hatásait még ma is vitatják, ártalmatlanságukat nem fogadják el mindenütt. Cellulóz alkalmazása során is nagy rost koncentrációk léphetnek fel. Hogy a lakókat ne érje egészségkárosodás, fontos a szakszerű beépítés. Tehát ásványi gyapottal is lehet „egészségesen építkezni”, ha helyesen építik be. Epítésökológiai szempontokból azonban a cellulóz egyértelműen kedvezőbb.
Összefoglalva: az építésbiológiának és az építésökológiának szinte azonosak a céljai, és egyenrangúan kezelendők. „Csak” egészségesen építkezni, miközben nem vesszük figyelembe a környezetre gyakorolt káros hatásokat, rövidlátó dolog, mert negatív következményeik előbb utóbb kifejtik hatásukat közérzetünkre, egészségünkre.