Építőanyagok a faházépítésben
A faházépítésben természetesen a faanyagok legkülönbözőbb változatait fedezhetjük fel. E mellett egy egész sor más építőanyag is felhasználásra kerül. A legfontosabbak a gipsz alapanyagú lemezek, fóliák és szigetelőanyagok.
A faházak legfontosabb építőanyaga a fa, mind természetes mind feldolgozott formájában. Természetes fa alatt a nyersfából megmunkálással nyert fűrészárút értjük, mely szövetében és szerkezetében változatlan. Ide soroljuk a léceket, deszkákat, pallókat és gerendákat, valamint a profil-fákat.
A fa alapanyagú lapokat az épületbelsők kialakításában sokat használják, mint a képen is látható például esztrich padlóburkolat fedőrétegeként.
A házépítésben általában lucfenyőt, jegenyefenyőt, erdei fenyőt, vörösfenyőt használunk. Lombos fából készült fűrészáru csak ritkán kerül alkalmazásra. A terhelésre, teherhordásra igénybevett faanyagnak számos követelménynek kell megfelelnie. A szabvány szerint a teherbíró képesség szempontjából a fűrészárut osztályokba kell sorolni. Az egyes osztályok meghatározzák, hogy a faanyag mennyire áll ellen a húzó, nyomó, hajlító és csavaró igénybevételeknek. Az ácsmester a kiszámított terheléshez szükséges osztályba tartozó faanyagot rendeli meg így bizonyos lehet, hogy a belőle épített szerkezet a rá ható terheket gond nélkül viselni fogja.
- A 12 leggyakoribb festékhiba oka és megoldása
- Faház festés titka 8 lépésben! [SZAKÉRTŐ] ‘2021
- Hogyan válasszunk építőanyagot?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szabványokon messze túlmenő minőségű és teherbírású az építési tömörfa. Ez egy ellenőrzött termék, melynek tulajdonságai előre meghatározottak és a szállító által garantáltak. Ilyen tulajdonság a nedvességtartalom, a metszet és a felület minősége, mérettartósság, a csomósság és repedések mértéke. A legfontosabb követelmény a 15% ±3% nedvességtartalom. Ez szakszerű beépítés esetén a gombásodást kizárja és biztosítja a méretváltozás ill. repedés minimális megjelenését. A standardizált keresztmetszetek a tervezést és kivitelezést egyszerűsítik és alacsony költségű, hatékony előállítást biztosítanak. A faházépítés minőségi kivitelezéséhez az építési tömörfa elengedhetetlen kellék.
Amennyiben nagyobb keresztmetszetek alkalmazása szükséges, előtérbe kerül a ragasztott anyagok felhasználása. Ezeket szárított és gyalult deszkák teljes felületű összeragasztásával készítik.
Fa alapanyagú szerkezetek
A fa alapanyagú szerkezetek vékony falemezekből, faforgácsból vagy farostból készített, ragasztott és összepréselt lapok vagy idomok. Nagyméretű és természetes anyagú lapok előállítása a kitermelt fák átmérőjének korlátai miatt nem lehetségesek. Ezért, valamint a mérettartó és azonos teherbírású elemek iránti igény miatt számos fejlesztés és találmány került napvilágra, mely lehetővé teszi ilyen tulajdonságokkal bíró falapok készítését.
A faalapanyagú szerkezetek fő alkotórésze a szétaprított fa. Ezt ragasztóanyaggal keverik, formázzák, majd összepréselik. A lapok felhasználási területe rendkívül széles. Előállítási méreteik és homogenitásuk tekintetében a tömör nyersfa táblákat túlszárnyalják. A termékek előállítása szintén csak hatósági engedéllyel végezhető. Használják fal, födém, tető és padló burkolásához.
A faforgácslap a legelterjedtebb faalapanyagú építőlap. Alkalmazási területének és igénybevételének megfelelően állítják elő. Használata mind a bútorkészítésben, mind az építés területén széleskörű. A forgácslapokat kis törzsátmérőjű fákból vagy fahulladékból származó faforgácsból és ragasztóanyagból készítik különböző vastagságokban. A faforgácslapok különös ismertetője a forgácsok irányítatlan elhelyezkedése. Ez a rendezetlenség biztosítja a lapok mérettartósságát.
Farost lemezek
A farost lemezeket farostból, ragasztóanyaggal keverve vagy anélkül állítják elő. A farost előállításához alapanyagként hulladékfát használnak, melyet őrlés után vízzel és adalékokkal vegyítve masszává gyúrnak. A lapok préseléssel, különböző vastagságban készülnek. A présnyomás erejétől függően készülhet kemény és félkemény lemez. Fajtájuktól függően kültéren és beltéren is alkalmazhatóak.
Rétegelt falemez
A rétegelt falemez vagy más néven furnérlemez fogalmába minden olyan lap beletartozik, mely legalább három, keresztirányban fektetett és egymással összeragasztott farétegből áll. Az egyes furnérrétegeket a fatörzsek szeletelésével, 0,05-8 mm közötti vastagságban készítik. A furnérokat egymáshoz ragasztják, majd összepréselik. A lapok belső rétegétől és vastagságától függően megkülönböztetünk furnérlemezeket és bútorlapokat. Míg az előbbi kizárólag furnérlapokból áll, úgy az utóbbi egy kb. 24 mm vastagságú tömörfa, furnér vagy faforgács középrésszel készül.
Építési furnér- és faforgács lemezek
Az építési furnér- és faforgács lemezeket nagy teherbíró képességük miatt, teherhordó és merevítő szerkezetként is alkalmazzák.
OSB-lemezek
Az OSB-lemezek annak ellenére, hogy egy viszonylag új termékről van szó, egyre nagyobb szerepre tesznek szert az építőiparban. Az előállítási eljárás során a hosszúkás őrlésű faforgácsot ragasztóval elegyítik és egy speciális szórógéppel a kívánt irányba rendezve terítik.
Az OSB lemezek igen nagy hajlító szilárdságúak és így a szerkezeti tömörfa jó kiegészítéséül szolgálnak.
A különböző rétegek váltakozó száliránya a rétegelt falemezéhez hasonló szilárdságot eredményez a lapnak. Rugalmassági tulajdonságaik kitűnőek, így leginkább burkolásra és merevítésre használják. Előszeretettel alkalmazzák padlóburkolatként és tetőhéjazat készítésénél.
Rétegelt furnérlemez
A rétegelt furnérlemez, szeletelt tűlevelű fa furnérlemezeiből készül. A rétegelt lemezzel ellentétben, ennél a terméknél az egyes rétegek száliránya nem váltakozik. Tábla vagy gerenda formájú kivitelben készítik. A nagyobb méretű keresztmetszeteket az egyes rétegek összeragasztásával gyártják, ezért teherbíró képessége a tömör tűlevelű fa szerkezetekhez képest lényegesen nagyobb. Tartók gyártására számos gyártási eljárás és szabvány létezik.
A nagy terhelésre tervezett tartók nagyobb, míg a kisebb igénybevételre tervezettek kisebb keresztmetszettel készülnek. Profiljukat tekintve az acélszerkezeteknél is alkalmazott „T” profilra hasonlítanak. Általuk megnyílik a lehetőség a tömörfa tartók kiváltására, az önsúly csökkentésére és a hőhidak kialakulásának korlátozására.
Könnyű fagyapotlemez
A könnyű fagyapotlemez táblák, ásványi kötőanyagú (pl. magnezites) fagyapotból készülnek. Legelterjedtebben nem teherhordó falak szigetelő és vakolattartó rétegeként használják. Tűzállóságiak kitűnő, nehezen lobbannak lángra és hosszú élettartalmúak.
Gipsz alapú építőlapok
A nagyfelületű lapok alapanyaga főként gipsz. Többnyire falburkolásra használják. Néhány szabványos típus merevítő falelemként is alkalmazható. A gipszlapok családjába tartoznak a szálerősítésű gipsz és a gipszkarton termékek. A szálerősítésű gipszlapokat cellulózszálak bekeverésével, a gipszkarton lapokat gipszalapra felvitt kartonréteggel készítik.
Párazárók
A párazárók műanyag fóliából vagy keménypapírra kasírozott alumínium fóliából készülnek. Feladatuk a pára falszerkezetbe való bejutásának meggátlása. Ezzel akadályozzák meg, hogy a magas páratartalmú meleg levegő a falszerkezetbe jutva hirtelen lehűljön és a benne lévő pára kondenzvízként ott kicsapódjon. A falak belső tér felőli burkolata alá helyezik el, így a légzáráson felül plusz szélzárást is biztosít.
Hőszigetelő anyagok
Leggyakrabban üveg vagy ásványgyapot alapanyagú szigetelést használnak. Előállítási alapanyagaik az újrahasznosított üveg, mészkő, homok és cement, kötőanyaggal keverve. Régebben úgy gondolták, hogy az ásványgyapot rákkeltő hatású. A terméket újabban a híreszteléssel ellentétes, az áru egészségre ártalmatlan voltát feltüntető hatósági engedéllyel hozzák forgalomba. Az ásványgyapot termékek kedvező áron, kitűnő hőszigetelést biztosítanak. A faházak hőszigetelésére a polisztirol és poliuretánhab széles körben elterjedt.
A leggyakrabban alkalmazott hőszigetelőanyag az ásványgyapot. Könnyen beépíthető, a zaj és tűz elleni védelemben egyaránt fontos szerepet játszik.
A természetes alapanyagú szálakból készült szigetelésekből igen nagy választékot kínálnak, de elterjedtségük nagyon csekély. Még nincsenek pontos eredményeink ezeknek az anyagoknak — a gyakorlatban tanúsított – viselkedésével kapcsolatban. Ilyen természetes anyag például a cellulózszál, mellyel a szerkezeti üregek kitöltése igen egyszerű. Előnyük, hogy árukhoz viszonyítva igen jó képességekkel rendelkeznek. A legdrágább természetes szigetelőanyag a gyapjú, mely igen jól feldolgozható és hőszigetelési tulajdonságai kitűnőek.
Újabban került engedélyezésre és bevezetésre a falak külső burkolásaként, és merevítésként is szolgáló gipsz alapanyagú táblák családja.
A gyártás során a friss gyapjút molyok elleni anyagokkal, és égésgátló anyagokkal kezelik. A megfelelő hőszigetelés elérése céljából a fagyapot szigetelőlemezeket jóval vastagabb mérettel kell gyártani, mint a szálas anyagokból készülteket. A fagyapot lemezeket tűz ellen szintén impregnálják. Nagyon jó hőszigetelési tulajdonságokkal rendelkezik a parafa is, bár az ára ennek kevésbé megfelelő.
Természetes alapanyagú szigetelés készülhet még pamutból, kókuszháncsból, nádból és szalmából is, de áruk és hozzáférhetőségük miatt alárendelt szerepre kényszerülnek.