Alumínium felületek festése, mázolása – átmeneti felületvédelem
Az alumínium termékek korrózióállóságát és a felület dekoratív hatását lakk- és festékanyag bevonásával növelni lehet.
A felhordott festékbevonat védőképessége a következő feltételektől függ:
- a fémfelület minősége, tisztasága,
- a bevonat tapadása a fémhez,
- a felhasznált festék tulajdonságai.
Szennyezett felületen a bevonat nem tapad jól, az igénybevételkor hólyagosodás, rétegleválás lép fel. A felületen maradt szennyeződések korróziós gócokként működnek. Ezért elsődleges követelmény, hogy a festendő felület zsír- és pormentes, semleges kémhatású, száraz, ujjnyomoktól mentes és kissé érdes legyen.
Ezen igényeket megfelelő felületkezeléssel lehet biztosítani. A felület kikészítés választéka: (öntészeti és alakítható alumínium gyártmányoknál) Mechanikai előkészítés; sorjátlanítás, szemcseszórás, csiszolás, kefézés.
Kémiai előkészítés: zsírtalanítás szerves oldószerrel, pácolás savakban, alkáliákban, oxid-, foszfát vagy kromát alapú védőréteg kialakítása, anódos oxidálás, kémiai oxidálás, foszfátozás, WASH-PRIMER-es kezeléssel.
Felhasználásra kerülő anyagok
Fokozott korrózióvédelmi követelményeknél jó festékalapot képeznek a kémiai oxidációs eljárások. Nagyméretű tárgyaknál – az építőipari alkalmazásra kerülő alumínium termékek nagy része ide sorolható – a bemártásos kémiai felületelőkészítés gyakran keresztülvihetetlen. A könnyűfémek felületelőkezelésére ilyen esetekben jól bevált a WASH-PRIMER.
A WASH-PRIMER kétkomponensű műgyanta bázisú, reaktív felületelőkezelő, amely az alumínium felülettel reagálva kromát típusú védőréteget alakít ki és jó alapot ad a további festékréteg felvitelére.
- Acél-alumínium, kombinált szerkezetű télikertek
- Alumínium anódos oxidációja (felületvédelem, eloxálás)
- Így csinálja ezt a bádogos
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kivitelezés
A felületkikészítési eljárások közül a megfelelő műveletek kiválasztásakor az alábbi körülményeket szem előtt kell tartani.
Ezek:
- a kezelendő tárgy konstrukciós adottságait (alak, méret stb.),
- a kezelendő tárgy kémiai összetételét, felületi érdességét, szennyezettségét,
- a felületre felhordandó festék minőségét,
- a gyártmánnyal szemben támasztott igényt,
- az előkészítő és festőüzem műszaki felkészültségét,
- gazdaságossági és termelékenységi szempontokat.
Továbbá:
- a nagyméretű alumínium munkadarabok felületelőkészítését szemcse-fúvással vagy szórással,
- a közepes méretűekét fémcsiszolással, szemcsefúvással vagy szórással,
- a kicsi méretű alumínium munkadarabok felületelőkészítését szemcse-fúvással vagy szórással, ill. koptatással végzik.
A nagyméretű alumínium munkadarabok kémiai felületelőkészítésére bemártásos eljárás alkalmazása műszaki és gazdasági okokból nem ajánlatos. Ezen termékek felületelőkészítébére a legmegfelelőbb anyag a WASH-PRIMER. A WASH-PRIMER-t ecsettel hordják fel a felületre.
Műszaki-gazdasági adatok
Az alapozó és fedőfestékek felviteli műveletei, kivitelezése, a minőségi követelményei, javítási lehetőségei, tartóssági, a műszaki gazdasági adatai az előző alfejezetekben részletesen megtalálhatók, ahol értelemszerűen itt is érvényesek.
Gyárilag felületkezelt alumínium lemezek
Az építőiparban alkalmazásra kerülő alumínium termékekkel szemben egyre növekszenek az esztétikai követelmények. Ezen igények építéshelyi kielégítése igen anyag- és időigényes. A festési eljárások mellett a fenti okok miatt szükségessé vált olyan felületkezelési megoldások kidolgozása, amelyeket a védendő terméken félgyártmány formájában nagyüzemi módon lehet alkalmazni és kiváló tulajdonságai – korrózió elleni védő és dekoratív hatású felületkezelést kialakítani. Mindezen igényeknek a gyárilag felületkezelt alumíniumlemezek jól megfelelnek.
A gyári felületképzés az alakítási megmunkálást nem korlátozza, alakításkor kár nem keletkezik. A gyári felületképzési technológiák közül a folyamatos szalaglakkozás, az ún. „coil-coating” eljárás terjedt el. Coil-coating eljárás során szerves festéket a hengerelt fémszalagok egyik vagy mindkét oldalára felhordják.
Amint az ábrán látható bevonás előtt a fémfelületet kezelik, foszfátozzák, kromátozzák, esetleg anódosan oxidálják. A bevonatok hőre keményedő vagy hőre lágyuló kiindulási termékekből készített lakk vagy műanyag rendszerek, de lehetnek fóliák is.
Alumínium átmeneti felületvédelme
Meghatározás
Átmeneti védelem – a szállítás, tárolás, valamint műveletközi, illetve állásidőszakra szóló – könnyen eltávolítható, vagy eltávolítást nem igénylő korrózióvédelem. Az átmeneti védelmen a termékek korlátozott ideig (pár hónapig) tartó védelmet biztosító anyagokból – beleértve a célszerűen alkalmazott csomagolást is – alkotott felületvédelmet értjük. E védőanyagok feladata, hogy a korróziót kiváltó hatásokat meghatározott ideig távol tartsák a fémfelülettől.
Az átmeneti védelem feladatának előző meghatározásai általánosságban a fém – ezen belül az alumínium termékekre – gyártmányokra vonatkoztatva igazak, de az építőipari alumínium termékekre nézve nem teljesek, kiegészítésre szorulnak.
Amint kitűnik, az átmeneti védelemnek az építőiparban a további megmunkálásra kerülő (táblalemezek, szalagtekercsek, sajtolt idomok) szállítása, tárolása, a további megmunkálásra nem kerülő termékek (panelok, hullámlemezek, nyílászárók, függönyfalak stb.) szállítása, tárolása, beépítése alatt viszonylag hosszú ideig, sokszor 2 évig kell az alumínium felületet megvédeni.
2 év védelem:
- a légköri korróziótól,
- a speciális építőipari hatásoktól (lúgos kémhatású építőanyagok),
- a mechanikai szennyezőktől (por, korom) és mechanikai hatásoktól (dörzsölés, karcolás, ütés).
Felhasználásra kerülő anyagok
Az átmeneti védelem anyagai – olyan anyagok (beleértve a burkoló – csomagoló anyagokat is) amelyeket légköri korrózió elleni védelemre használnak a gyártás, szállítás, tárolás és üzemszünet időszakában (MSZ 18.090/2)
A Székesfehérvári Könnyűfémmű hengerelt gyártmányai átmeneti védelmére csomagolási rendszereket alkalmaz. Ezeket részletesen a Székesfehérvári Könnyűfémmű KSZ 5.3 „A Székesfehérvári Könnyűfémmű által gyártott alumínium félgyártmányok csomagolási rendszere” (hengerelt, préselt, húzott és kovácsolt termékek) c. házi szabványban rögzítették.
Az építőipari alumínium termékek átmeneti védelmére alkalmazandó anyag kiválasztásánál figyelembe kell venni a
- védendő termék minőségét és a velük szemben támasztott esztétikai követel menyeket,
- a védőanyag a korrózió ellen a szabadban is legalább 1 évig biztosítsa a védelmet,
- a védőanyagok különleges építőipari hatásokkal szemben is nyújtsanak védelmet,
- a védőanyag felvitele a védendő termék előállításának technológiai folyamatában termelékenyen, gazdaságosan beilleszthető legyen, a könnyű kezelhetőség (felhordhatóság, tűzveszélyesség, eltávolíthatóság) az egészségre gyakorolt hatás,
- a védőanyag folyamatos gyártása, beszerezhetősége biztosított legyen, továbbá a gazdaságosságot.
Az anódosan oxidált termékek csomagolására, szállítására, tárolására részletes előírását a Fémmunkás Vállalat FMSZ 2100 „Alumínium nyílászáró szerkezetek – Minőségi követelmények – Vizsgálat, minősítés” című házi szabványa tartalmaz.
Kivitelezés
Az átmeneti védelemre alkalmazott védőanyag-típusok a következő módokon vihetők fel a védendő felületre:
Védőolajok
A felvitel előtt különleges felületelőkészítést a felület nem igényel, de csak tiszta, porfrientes felületre vihető fel. Kis, illetve alakos tárgyak esetén mártással, nagyobb tárgyaknál szórással, ecsettel, filcen való áthúzással hordják fel.
Védőzsírok
Különleges felületelőkészítést a védendő felület nem igényel. Ecseteléssel, meleg mártással viszik fel a felületre.
Védőviaszok
Különleges felületelőkészítést a védendő felület nem igényel. Ecseteléssel, meleg mártással, szórással hordják fel a felületre.
Védőlakkok
A védendő felületeket a lakkok felvitele előtt a por mentesítésen kívül zsírtalanítani is kell. A védőlakkokat legtöbbször szórással, ritkán ecseteléssel hordják fel.
Minőségi követelmények
A védőanyagokkal szemben támasztott általános követelmény, hogy ne tartalmazzanak korróziót okozó szennyezőket és a termék egyéb szerkezeti anyagát (pl. gumi, műanyag stb.) ne károsítsák.
Az alumínium felületek átmeneti felületvédelmére alkalmazható védőanyagokkal szembeni minőségi követelményekre, a védőanyagok vizsgálatára nincsenek szabványok, az acél felületeknél alkalmazott MSZ előírások értelemszerűen hasznosíthatók.
Az építőipari alumínium termékek átmeneti védelmére alkalmazható védőanyagok megfelelőségének megállapításához meg kell határozni:
A védőanyagok műszaki-fizikai jellemzőit (külső, kifolyási idő, terülés, lobbanáspont, száradási idő, felhordhatóság, kiadósság) az MSZ szabványok szerint;
Továbbá:
A védőanyagok felvitele után létrejött bevonatnak
- a korrózió elleni védőhatását kitéti vizsgálattal, (A felhasználási körülmények között végzett korróziós kísérlet, modell mintadarabokkal)
- az építőipari felhasználhatóságát, a lúgos kémhatású építő-vegyi anyagokkal és homokkal szembeni ellenállás vizsgálatával (gyakorlati próbával a védőbevonatot mész és cement habarcsok, ill. homok károsító hatásának tesszük ki mintadarabokon),
- a kezelhetőséget, a felhordhatóság, eltávolíthatóság vizsgálatával (gyakorlati próbával, javasolt felhordási és eltávolítási mód, anyag kipróbálásával mintadarabon),
- a technológiai folyamatban való beilleszthetőségét, egészségre gyakorolt hatását az adott felhasználónál üzemi körülmények közötti vizsgálattal.