Fafelületek politúrozása
Főleg bútoripari felületkezelő eljárás, de belső falburkolatok felületkezelésére is alkalmas. A politúr szeszben oldott természetes vagy mesterséges filmképző anyag, amely a felületen fényes bevonatot képez.
Felhasználásra kerülő anyagok
A természetes eredetű (sellak) politúr: legfeljebb 15% szárazanyagtartalmú, szeszben oldott sellak.
ULTRASTABIL műpolitúr, nitrobázisú műgyanta kombinációs termék.
Enyhén sárgás színű, 10 másodperc kifolyási idejű, 21% nem illó anyag tartalmú, két óra alatt teljesen száradó politúr.
Pórustömítő anyag (habkő)
Csúsztató anyag (lenolaj, ásványi olaj).
Kivitelezés
Igen nagy gyakorlatot és élőmunkát igénylő munka, kézügyességet és türelmet is követel. Minőségileg háromféle kivitelben készülhet: dörzsölt, magasfényű és selyemfényű felülettel.
Politúrozni csak tiszta, pormentes 20-22 °C hőmérsékletű helyiségben szabad. A szálló por többnapos munkát tehet tönkre. A felület nedvességtartalma 8-12% között lehet. Ennél nagyobb nedvességtartalom esetén a politúrozott felület kiszürkül.
Eszközök, szerszámok
Politúrozó labda, amely szívóképes középrészből és áteresztő kopásálló külső borítóanyagból áll. (A jó labda feltétele a jó politúrozásnak.) Puha szőrkefe.
A dörzsölt felületek készítése a legegyszerűbb kivitel, amelynél a fafajta pórusméretével arányosan tömény 4-8%-os oldatot visznek fel a fára a rostiránnyal párhuzamosan. Időközönként körkörösen szétoszlatják a felvitt politúrt. A dörzsölt felület tompa fényű nyitott pórusú.
A magasfényű felület eléréséhez általában négy rétegben viszik fel a politúrt. Az első két réteg felvitelekor menet közben habkőporral tömítik a pórusokat. Az első réteget 7-10%-os, a másodikat 6-7%-os oldattal hordják fel. Közben 4 napos pihentetést iktatnak be.
Két réteg után, amikor már megfelelő az alap, ha a pórusok teljesen tömöttek a felület „nyugodt” és kemény. A harmadik fényezésig 3 nap pihentetés szükséges. A harmadik fényezést olajjal és kevés finom habkővel folytatják. Ezután a felületet nemezzel átcsiszolják, végül 5%-os politúrral puha ronggyal burkolt labdával fényezik. Két napi pihentetés után a negyedik fényezés következik 2%-os politúrral, s időközönként tiszta szesszel. Ismételt pihentetés után néhány csepp olajjal és 2%-os politúrral tovább fényezik a felületet, majd egy órás pihentetés után polírvízzel tükörfényesre dörzsölik.
Selyemfényű felületek készítése érdekében a magasfényű felületre vékony terpentinréteget hordanak fel, majd erre finom faszénport szórnak, amit puha kefével lekefélnek. A szénportól a felület hajszálkarcos selyemfényt kap.
Minőségi követelmények
Mérhető minőségi követelmények nincsenek. A felületnek folyamatosan fényesnek és tükörsimának kell lenni. A legkisebb hiba is minőségi hibának számít.
Kivitelezési hibák, javítás
A tükörfényes magasfényű felületen homályos foltok fordulhatnak elő, ezeket további polírozással lehet eltüntetni. Fátyolos fény esetén a felület még nincs kész. Tovább kell folytatni a polírozást. Olajátütés, vagy szürkülés olyan hiba, amelyet javítani nem lehet.
Műszaki-gazdasági adatok
A politúrozás rendkívül munkaigényes felületkezelés. Csak igen drága alapanyag vagy magas igény esetén érdemes alkalmazni.