Homlokzati mészfestés alkalmazása
Meghatározás
Külső falfelületek festése mész- vagy kazein tartalmú mészfestékkel.
Felhasználásra kerülő anyagok
Építési fehér mészpép (oltott mész), MSZ 108. Legalább 1,5-2,0 éven át vermelt minőségben, célszerűen lágy vízzel hígítva. Ipari savkazein, MSZ 3694. Lenolaj, MSZ 997. Lenolajkence, MSZ 998. Mész- és fényálló pigmentek: krómoxidzöld vasoxidvörös vasoxidsárga vasoxidfekete ultramarinkék „C” cementsárga „M” cementvörös „M” cementbarna „M” cementzöld „M” cementfekete „l”. Folyami finomhomok.
Kivitelezés
A munkavégzés feltételei:
- homlokzati mészfestést csak 10 °C feletti szerkezet- és léghőmérsékleten szabad végezni,
- nedves, párás, esős időben, illetve 75% relatív légnedvesség tartalom fölött a munka nem kezdhető el,
- az előbbi feltételek a homlokzati mészfestés teljes időtartamára, a bevonat teljes száradásáig érvényesek,
- a vakolat felületi szennyeződéseit, kiálló egyenetlenségeit kaparóvassal, spatulyával vagy csiszolással kell eltávolítani, majd ezután portalanítani.
A kivitelezés szerszámai, gépei
Acélspatulyák, kaparóvasak (rasketták), csiszolóvászon (MSZ 4541), csiszolópapír (MSZ 4542), korongecset, négyszögletes festőkefe (MSZ 10301), vedrek (MSZ 10754), sziták, keverőfák, meszelőgép.
A kivitelezés műveletei
Anyagelőkészítés
A homlokzati mészfestés anyagait felhasználás előtt 1-2 nappal beáztatják, többször átkeverik és 1 mm lyukbőségű szitán átszűrik. Az oltott mészpépet lehetőleg lágy vízzel felhordási konzisztenciára hígítják. Kazein nélküli mészfestés esetén az utolsó réteg kivételével minden réteg mészpépjét lenolajjal vagy lenolajkencével keverik. Színes, kazeines mészfesték készítésekor előbb a beáztatott pigmentet kell a mésztejbe adagolni, majd a színezett péphez a kazeint. Színezőanyagként csak mészálló és fényálló oxidpigmentek keverhetők be, a keverék össztömegére számított legfeljebb 10% mennyiségben.
Alapmeszelés
Az átkaparással, csiszolással letisztított és kiegyenlített, majd portalanított vakolatfelületet szívóképességtől függően 1-2 rétegben, lenolajtartalmú híg mészpép felecsetelésével előmeszelik.
- Hogyan válasszunk homlokzati hőszigetelést
- Homlokzati szigetelés
- Szerelt homlokzatok: műpala, hátsó szellőzésű polisztirol hőszigetelés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Felületjavítás, simítás
Az alapmeszelt felület repedéseit, sérüléseit gipszet nem tartalmazó, finomhomok vagy márványliszt töltésű mészhabarccsal javítják. Külön előírásra a finomsimítást is ezzel a habarccsal, acélsimító segítségével készítik. A javítás (simítás) száradása után azt átcsiszolják és portalanítják.
Meszelés
Az alapmeszelt, majd javított felületre az előkészített mészfestékeket legalább 2 rétegben, ecseteléssel vagy gépi szórással hordják fel. Kazeint nem tartalmazó mészfestésnél az első réteg lenolaj adalékolással, a második anélkül készül. Kazeines mészfestés esetén a két réteg festékanyaga azonos. Az egy műveletben felhordott, száradt rétegvastagság 0,2 mm-nél több nem lehet. A homlokzaton használt mészfestékekbe festőtéglát nem szabad bekeverni.
Munkavédelmi előírások
Homlokzati mészfestésnél kiemelt fontosságú előírások:
- Ha a szembe mész kerül, vízzel kimosni tilos, e célra híg táblaolajat kell készenlétben tartani!
- Mészfesték szórásánál a szórókezelőt védőszemüveggel és védőkesztyűvel kell ellátni!
- Mészfesték színezésére mérgező hatású pigmenteket nem szabad használni!
Minőségi követelmények
A homlokzati színes mészfestés kiemelt minőségi követelményei:
- a bevonat egyenletes vastagságú legyen,
- a kész felületen leveles mállás, lepergés, elporlás nem engedhető meg,
- a bevonat sávos, ecsethúzásos, megfolyt nem lehet,
- színárnyalati eltérés, mintázott felületen eltolódás vagy kihagyás nem megengedett.
Kivitelezési hibák, javítás
Az alapfelület hiányos előkészítése miatt visszamaradó laza felületrészek vagy szennyeződések a mészfesték rétegtapadását rontják, leválását okoz hatják. A mészfesték száradásához elég időt kell hagyni, mert túl gyors száradás esetén (pl. tűző napon) a festék leporlik az alapról. Túl vastag réteg felhordásakor a levegő C02 tartalma nem képes a kötőanyagot mélységében karbonáttá alakítani. Nem előírt minőségű vagy helytelenül előkészített anyagok alkalmazásakor a festés foltos, szemcsés, csökkent tapadóképességű lesz.
Nem lúgálló és klímaálló pigmentekkel kevert homlokzati mészfestések a napfény hatására gyorsan kifakulnak. Felújításkor először bő langyos vizes lemosást végeznek, majd a nedvesített felületről minden tapadáscsökkentő régi festést lekaparnak, az átütési veszélyt jelentő zsír- és olajfoltokat eltávolítják. Részleges, vagy teljes felújítás csak ily módon letisztított alapfelületen kezdhető el, az előzőekben leírt műveleti sorrend betartásával.
Műszaki-gazdasági adatok
A homlokzati mészfestések élettartama az épülethomlokzatok mechanikai és klíma-igénybevételétől, valamint a szennyeződés sebességétől függően 2-8 év, ezután teljes felületen felújításra szorul.