Tengeri stílus a fürdőben, egynapos munkák képes példákkal!
Tengerparti keret
Néhány gyönyörű kagylóval dekoratív tükörkeretet készíthetünk.
Elkészítési idő: 2 óra + száradás.
Kellékek:
- két puhafa deszka, nagyjából 40 cm hosszúak,
- két 30 cm hosszú puhafa deszka,
- fa ragasztó, acél illesztékerősítők,
- csavarok, csavarhúzó, mérőszalag,
- ceruza, fúró, ecset,
- faalapozó, világoskék emulziós festék,
- krémszínű emulziós festék,
- finom csiszolópapír, kagylók, erős ragasztó,
- kötél.
Lépések:
- Egy munkapadon illesszük össze a négy deszkát keretté, és ragasszuk őket egymáshoz. A hosszabb darabok szolgálnak a keret fölső és alsó részeként. Hagyjuk a ragasztót megszáradni, aztán erősítsük meg a sarkokat a fémlemezekkel.
- Az akasztó kötélből készül: úgy illesszük fel, hogy a szélektől egyenlő távolságra megjelölünk két pontot a keret fölső részén, aztán a kijelölt helyeken 1 cm-es lyukakat fúrunk a keretbe.
- Alapozzuk le a fát, és várjunk, amíg megszárad. Ezután vigyünk fel egy réteg világoskék festéket, hagyjuk megszáradni, majd kenjük át krémszínű festékkel is. Amikor megszáradt, dörzsöljük a csiszolópapírral addig, míg át nem tetszik a kék festék a krémszínű rétegen.
- Rendezzük el a kagylókat a keret felületén, és ragasszuk őket a helyükre erős ragasztóval. A kötelet fűzzük keresztül a lyukakon, és rögzítsük csomóval kétoldalt a keret elején.
Mozaiknyomatos fal
Keltsük gyönyörű mozaikfal illúzióját egy mozaiknyomó és színes festékek segítségével.
Elkészítési idő: 5 óra + száradás.
Kellékek:
- ceruza, vonalzó, tömör gumihab,
- sniccer, fehér emulziós festék,
- ecset,
- világoskék emulziós festék,
- sötétkék emulziós festék,
- deszkalap vágytál,
- papírmaradék.
Lépések:
- Ceruzával rajzoljunk 2 cm-es négyzetekből álló hálót a gumihabra. Vágjunk ki csíkokat a négyzetek között úgy, hogy csak a „csempék” domborodjanak ki. Fessük a fürdőszoba falát fehérre, és hagyjuk megszáradni.
- Pettyezzünk fehér, világoskék és sötétkék festéket egy deszkára vagy tálra, és kicsit keverjük össze őket. Tegyük a gumihab-pecsételőt a festékre. Mielőtt nekilátnánk a falnak, gyakoroljunk egy papírlapon, hogy kitapasztaljuk, milyen mozdulatra, és mennyi festékre van szükségünk a kívánt hatás eléréséhez.
- Amikor elégedettek vagyunk a technikánkkal, kezdjük el a fal pecsételését. Kezdjük az egyik oldal legalsó sorában, és igyekezzünk olyan egyenesen és egyenletesen dolgozni, ahogy csak tudunk. Nyomjuk a pecsételőt erősen a falhoz, óvatosan vegyük le, és haladjunk tovább. Ceruzával felrajzolhatunk segédvonalakat is, hogy tényleg egyenesen tudjunk dolgozni. Folytassuk a munkát, amíg le nem festjük az egész felületet. Hagyjuk meg száradni.
Kagylós csempék
A leghétköznapibb csempéket is vidám díszítőelemmé varázsolhatjuk a csempefestékkel. Ha készen vagyunk, felragaszthatjuk őket a falra bordűrként.
Elkészítési idő: 1 nap + száradás.
Kellékek:
- másolatok kagylókat ábrázoló képekről,
- fehér csempék,
- csempefesték, fehér is,
- művészecsetek.
Lépések:
- Saját kezűleg csempét festeni egyszerűbb, mint gondolnánk. Mivel szabad kézzel fogunk dolgozni, jó ötlet egy képet (például fénymásolatot) magunk elé tenni mintaként.
- Fessük le a csempéket különböző színűre csempefestékkel. Lapos ecsettel egyenletes eredményt kapunk. Néhány csempét különböző színű felső és alsó kerettel láthatunk el, úgy, hogy a színek kicsit egymásba fussanak. Hagyjuk a festéket megszáradni a használati utasítás szerint.
- Fehér festékkel fessük fel a kagylókat, óvatosan követve a mintaként használt képet. Hagyjuk a festéket megszáradni, aztán fessük fel a fehér vonalakra a részleteket kontrasztos színnel. Csak akkor tegyük fel a falra, ha már teljesen megszáradt.
Vászonfüggöny
Ezzel a függönnyel annyi fényt engedünk be, vagy olyan sötétet csinálunk, ahogyan épp jólesik.
Elkészítési idő: 2 óra.
Kellékek:
- mérőszalag,
- vászon (vagy bármilyen más tengerészkék anyag),
- olló, varrógép vagy tű és kék cérna,
- ceruza vagy szabókréta, ringliző készlet,
- szögek, kalapács.
Lépések:
- Először is mérjük le az ablakot. Szabjunk ki a vászonból az ablakkal megegyező nagyságú darabot, hagyjunk rá 5 centimétert minden oldalon a szegélynek. Szegjük körbe az anyagot kék cérnával, és
simítsuk el. Fordítsuk visszájára az anyagot, és ceruzával vagy szabókrétával jelöljük ki a ringlik helyét egyenletes távolságra egymástól. - A ringlizővel rögzítsük a ringliket az anyagra a megjelölt helyeken, körbe az egész függönyön. Verjünk szögeket az ablakkeretbe a ringlik elhelyezkedésének megfelelően. Akasszuk fel a függönyt, a lyukakat a szögekre illesztve. Különböző szögekre akaszthatjuk a ringliket, így variálhatjuk a sötétítés mértékét.
Üveg védőfelület
Egy egyszerű üveg védőfelület további zöldeskék árnyalatokat ad a színpalettánkhoz, és emellett még ötletes és stílusos kiegészítője is a mosdónak.
Elkészítési idő: 1 óra.
Kellékek:
- dróttal megerősített üveg,
- ragasztószalag, fúró, ceruza,
- tiplik, kerek fejű csavarok.
Lépések:
- Mérjük le a mosdó hátuljának hosszát, és vágassunk méretre egy üveglapot az üvegesnél. Kérjük meg a szakembert, hogy két sarkot kerekítsen le. Tegyünk egy darab ragasztószalagot oda, ahova lyukakat fogunk fúrni, hogy meggátoljuk az üveglap szilánkosodását vagy repedését. Fúrjuk ki a lyukakat, és vegyük le a ragasztószalagot.
- Tartsuk a védőlapot a falhoz, és jelöljük ki a lyukak helyét a falon. Fúrjuk ki a lyukakat, tegyük be a tipliket, és csavarozzuk a lapot a helyére. Hogy még harmonikusabb legyen a berendezés, ugyanilyen méretre vágott üveglapot erősíthetünk a fürdőkád fölé is.
Fapác csíkok
A csíkos padló nagyon mutatós. Használjunk felváltva két színes fapácot a padlóléceken, aztán lakkozzuk le, és a padlóra rá sem fogunk ismerni.
Elkészítési idő: 1 nap + száradás.
Kellékek:
- ragasztószalag, újságpapír,
- kék fapác, ecset, fehér fapác,
- gyorsan száradó padlólakk.
Lépések:
- Mielőtt lefestenénk a padlót, csiszoljuk fel, hogy eltávolítsuk a régi lakkot, aztán tisztítsuk meg alaposan. Minden második padlólapot fedjünk le újságpapírral és ragasztószalaggal.
- Rázzuk fel a kék fapácot, és rostirányban dolgozva fessük le vele a csupasz léceket. Mindig húzzuk el az ecsetet egészen a deszka végéig, különben foltos lesz a végeredmény.
- Hagyjuk teljesen megszáradni a kék deszkákat, aztán vegyük le a ragasztószalagot és az újságpapírt. Most fedjük be a kék léceket, és fessük le a többit a fehér páccal.
- Amikor a padló már teljesen megszáradt, vigyünk fel rá több rétegben padlólakkot, hogy védjük a kopástól.
Zúzmarás fürdőszobaablak
Változtassuk át az egyszerű ablakot elegáns tejüveggé. Ez a megoldás különösen olyan fürdőszobába illik, ahol nagyobb meghittségre van szükség.
Elkészítési idő: 1 óra.
Kellékek:
- üvegtisztító, törlőruha,
- ragasztószalag,
- üvegmarató vagy jeges hatású festékspray,
- újságpapír,
- előrajzolt minta (ha szükséges).
Lépések:
- Tisztítsuk meg alaposan az ablakot, aztán ragasztószalaggal fedjük le azt a területet, amelyet nem kívánunk kezelni.
- Gyakoroljunk a maratóspray-vel újságpapíron, mielőtt nekilátunk az ablaknak, hogy megismerjük a működését. Mielőtt elkezdjük a munkát, alaposan rázzuk fel a flakont. Ne tartsuk túl közel az üveghez, mert akkor a folyadék elfolyhat.
- Ezután nagyjából 15-25 centiméter távolságból fújjuk le az ablaküveget egy réteg spray-vel. Hagyjuk fent öt percig, amíg megszárad. Vigyünk fel még egy réteget. Most tíz percet várjunk, aztán vegyük le a ragasztószalagot. Ha dekoratívabb hatást akarunk elérni, vágjunk ki mintát, és annak segítségével díszítsük az ablakot. A minta áttetsző marad, míg az üveg többi része zúzmarás lesz.
Üde csempék
Dobjuk fel a fürdőszobát új csempékkel: ez a kék-fehér kockás minta jól illik a tengeri stílushoz. Ha elég stabilak a meglevő csempék, egyszerűen rájuk csempézhetünk.
Elkészítési idő: 6 óra + száradás.
Kellékek:
- tisztítószer és szivacs,
- régi kés vagy spakni,
- csemperagasztó és fogas spatula,
- kék csempék, fehér csempék,
- távköztartók,
- fugázó anyag, nedves törlőruha.
Lépések:
- Tisztítsuk meg a csempés falat a zsiradék- és szappanfoltoktól, és kaparjuk ki a csempék közül az esetleg meglazult fugázó anyagot.
- Fogas spatulával oszlassunk el a ragasztót egy kisebb területen. Az a legjobb, ha egyszerre csak kis részen dolgozunk, hogy a ragasztó ne száradjon meg, mielőtt feltennénk a csempéket.
- Óvatosan illesszük fel az egyik kék csempét, és helyezzünk mellé egy sima fehéret. Távköztartó használatával a csempék biztosan egyforma távolságra lesznek egymástól. Folytassuk, amíg be nem fedtük a kívánt felületet. Hagyjuk a ragasztót 48 órán át száradni.
- Vegyük ki a távtartókat. Fugázzuk ki a felületet, aztán tisztítsuk meg a csempét egy nedves törlőruhával a kifolyt fugázó anyagtól.