Hangvédelem az épületeknél
A helyiségek rendeltetésszerű használatához biztosítani kell azok kívánt mértékű hangszigetelését. A helyiségek, illetve az egyes lakások hangvédelmének mérlegeléséhez a térelhatároló anyagok jellemzőit és hang gátló tulajdonságait kell figyelembe venni.
A hangelnyelés a testek hangerősség csökkentő tulajdonsága, részben a test felületén, részben a test belsejében végbemenő folyamatként. A lágy, egyenetlen felületen a hanghullámok megtörnek, visszaverődnek, miközben a hangerősség csökken (2/16 ábra).
A hangszigetelés a testhangok tovaterjedésének megakadályozása. Az anyagok különféle sűrűsége és a bennük terjedő hangok sebességének különbözősége miatt a szilárd anyagok érintkező felületeinél a hangenergia csak részben jut tovább, részben visszaverődik, illetve elnyelődik.
2/16 ábra Műanyag ablakok és a külső vastagított hőszigetelő üvegréteg hangelnyelése
2/17 ábra Belső hangszigetelő válaszfalak a) falazott, tömör; b) szerelt, üreges (kedvezőbb) 1 válaszfaltéglából; 2 betonyp lapok; 3 fa vázszerkezet
2/18 ábra Csatlakozó épületek közötti hang gátló réteg a) alaprajzi csomópont; b) födémcsomópont; 1 fal; 2 födém; 3 hangszigetelő réteg
A hang gátlás a határoló szerkezeteknek (falak, födémek) az a képessége, hogy a hangenergiát csak részben vezetik át és sugározzák tovább, részben pedig visszaverik, illetve elnyelik.
A léghang gátlás falaknál és födémeknél, a lépéshang gátlás pedig födémeknél igen fontos (2/1 táblázat).
2.1. táblázat Térelhatároló szerkezetektől megkívánt hanggátlási értékek
Ahhoz, hogy a tervezett vagy kivitelezett szerkezet hangvédelmi szempontból megfelelő legyen, meghatározott hanggátlási követelményt kell kielégítenie.
Az egyszeres térelhatároló (légréteg és hangszigetelés nélküli) szerkezetek hanggátlási értéke a szerkezet fajlagos tömegétől függ (2/2, 2/3 táblázat).
2.2. táblázat Egyrétegű, kétoldalt vakolt falszerkezetek átlagos hanggátlása
2.3. táblázat Kétrétegű, kétoldalt vakolt falszerkezetek átlagos hanggátlása
A födémek lépéshang gátlása hatásosan úgy oldható meg, ha a födémszerkezetben a teherhordó részt egy ún. úsztatóréteggel különválasztjuk az aljzattól és a padlószerkezettől (2/17,2/18 ábra).
A forgalmasabb utak mentén gyakoriak a rezgésből származó épületkárok, mivel az úttesten elhaladó járművek rezgéshangjából és dinamikus zajából épületekre káros rezgéshullámok jönnek létre, amik főleg egyenlőtlen épület- és épületfeltöltés mozgást okoznak. A probléma megoldása az alapozás méretezése, a munkaárkok gondos kiemelése, és a feltöltések egyenletes, nagy tömörségű (93-95%-os) réteges bedolgozása.
A károkat fokozzák az olyan hibák, amikor az alapból kiemelt föld bent marad a lábazat mögött, majd a kész lábazat mögött csak a felső részt terítik szét.
Károsodások keletkezhetnek a födémekben is. Az úttal párhuzamosan gerendázott födémek szélső elemmezői megrepednek (2/19,2/20 ábra), és a födémre terhelt válaszfalak térképszerűen repedezettek lesznek.
Az útra merőleges gerendázatú födémeknél, ahol a rezgéshullám amplitúdóik iránya közel azonos a gerendákkal vagy panelekkel, a szélső mező károsodása sokkal kisebb, és a födémre terhelt válaszfalak is legfeljebb az ajtók fölött repedeznek meg. Az előzőekből kiderül, hogy a legjobb e tekintetben a helyszínen készített vasbeton lemezfödém.
Az előkertek megfelelő mélysége, és egy bozótszerű, tömör élő sövény az utcai kerítés vonalában akár 50%-ban is csökkenthetik a zajhatást.