Válaszfalak – válaszfalazás előkészítő munkái
Belső terek, lakások főfalak által körülhatárolt terei vékonyabb válaszfalakkal oszthatók az igények szerinti kisebb terekre.
A vékony falszerkezet könnyebb, nem kell erős, külön alapozás, sőt, bizonyos szabályok szerint födémre is építhető. Vékonyságuk folytán csak kis mértékben csökkentik a belső tereket és a későbbiekben egyszerűen áthelyezhetők. A lakóterülethez viszonyított fajlagos költségük alacsony.
Természetesen hátrányaik is vannak, például rossz szerelhetőségük és rossz akusztikai tulajdonságaik, a nagy felületek instabilitása stb. Általánosságban azonban hátrányaik eltörpülnek az előnyeikhez képest.
A válaszfalazás előkészítő munkái a következők:
- alsó szinten az alapozás és a szigetelés elkészítése;
- a födém méretezése és ennek megfelelő kialakítása;
- az anyagellátás megszervezése.
A belső befejező munkáknál szükséges lehet az anyagellátáshoz kidugó állvány építése (3/109 ábra). A kidugó állványt ablaknál vagy erkélyajtónál célszerű megépíteni. Rögzítésüket ácsmunkával kell megoldani; lehorgonyzással és támasztással. Anyaguk minimum II. osztályú fenyő. Az ablaknyílásba fél- vagy negyedfordulós csörlős emelő is szerelhető (3/110 ábra).
Válaszfalak és téglák
A válaszfalak készülhetnek tömör és üreges agyagtéglákból, ill. válaszfallapokból, beton és YTONG falazóelemekből, valamint fából és rabicolva. A falazott válaszfalak vízszintes és függőleges hézagai kb. egy centiméteresek, és legalább Hf 10 minőségű falazó habarcsba falazottan rakva készülnek.
- Vintage hangulat- nosztalgiára fel! Képes ötletek!
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Tömör kisméretű téglából fél- ill. él-tégla vastagságú válaszfalak készülhetnek (3/111,3/112 ábra). Fél tégla vastag falat csorbázattal, az él téglafalat pedig vésett vagy falazott horonyba kell bekötni. Az ilyen válaszfalak hátránya a rossz hőszigetelő képesség és a rossz véshetőség.
Az égetett agyag válaszfallapokból készülő válaszfalak falazása nem igényel különleges előkészületeket. A keresztirányú falhoz kampózással, fészekvéséssel és vezérhevederes rögzítéssel köthetők be (3/113 ábra). A kampós bekötés előnye, hogy a kitűzött válaszfal helyén kell szegezetten kihorgonyozni a válaszfalak erősítő huzaljait, hátránya pedig a vízszintes hézagok összehangolása – azaz azok egybeesésének biztosítása.
3/109 ábra Kidugó állvány a) homlokdeszkázáshoz; b) erkélyajtóhoz, lehorgonyzással; c) ablaknál, támasztó biztosítással és alátámasztó állvánnyal
3/110 ábra Ablakba szerelhető, félfordulós, kézi működtetésű csörlős emelő 1 fal; 2 áthidaló; 3 szorítócsavaros oszlop; 4 gém; 5 kézi, illetve gépi csörlő; 6 felső bilincs; 7 támasztó bilincs; 8 acél sodronykötél; 9 teher
3/111 ábra Fészek csorbázatos falbekötésű fél téglafal 1 válaszfal; 2 csorbázat; 3 főfal
3/112 ábra Z-kötésű él téglafal (katonafal)
3/113 ábra Vésett-hornyos válaszfal-bekötés 1 válaszfallap; 2 ék alakúra vágott bekötőtégla; 3 fészek; 4 főfal; 5 acélhuzal
3/114 ábra Válaszfal falbekötése feszítőpálcával 1 válaszfal; 2 huzalok; 3 feszítő huzalkötés; 4 tüskék; 5 pálca; 6 főfal
3/115 ábra Válaszfal bekötése falvéghez a) végigfutó; b) szakaszos; 1 válaszfal; 2 feszítőhuzal; 3 főfal; 4 főfal falazásakor elhelyezendő tüskék; 5 rabicháló
3/116 ábra Sarokképzés és tokbekötés válaszfalban 1 válaszfal; 2 huzal; 3 sarokfeszítő szeg; 4 kampós szeg; 5 ajtótok
3/117 ábra Betonelemes válaszfal 1 tégla; 2 habarcshézag; 3 szorítóhabarcs; 4 aljzatbeton-vastagítás; 5 födém
3/118 ábra YTONG falazóelemes válaszfal kampós szeges főfalbekötéssel 1 főfal; 2 válaszfaltégla; 3 habarcshézag; 4 huzal; 5 kampós szeg; 6 födém; 7 falléc; 8 ideiglenes szegezés
3/119 ábra YTONG elemes falbekötés vágott horonyba 1 főfal; 2 horony; 3 válaszfallap; 4 huzal; 5 kampós kötés; 6 habarcshézag
3/120 ábra YTONG elemes válaszfal szerelővázas fal be kötéssel 1 főfal; 2 U-profilacél; 3 furat; 4 szegezés; 5 válaszfallap; 6 habarcshézag
A tüskés bekötés a legelőnyösebb, mivel azokat a főfal falazásakor, soronként kell behelyezni, amihez a válaszfalakat a főfal első sorára kell kitűzni. Hátránya, hogy a válaszfal helyzete később max. 1-3 cm-rel módosítható (3/114 ábra). A tüskéket a feszítő pálcákra kell ráhajtani, a válaszfal hézagaiban kihúzandó 2,5-3,2 mm vastag feszítő huzalokat soronként kell a pálcához kötni.
Főfalak és válaszfalak egyéb csatlakozásainál – főként egyenesen átfutó falaknál, ahol a csatlakozásnál repedések jelenhetnek meg, rabichálót kell a csatlakozásra vakolat alá helyezni (3/115 ábra). A beton anyagú válaszfalak készítése azonos az egyéb anyagúakéval (3/117 ábra). Az ilyen válaszfalak hátránya a nehéz véshetőség, amely korlátozza a gépészeti vezetékek elhelyezését.
YTONG elemekből épülő válaszfalak
A YTONG elemekből épülő válaszfalak építése azonos az égetett agyag válaszfaltéglákból készülő falak építésével. A főfalhoz való bekötés nem akkora probléma, mint előzőeknél, mert a szegezett bekötés – a falazat jó szegezhetőségének köszönhetően – bárhol megoldható (3/118 ábra). Vastagabb (37,5 cm-es) főfalnál a válaszfal horonymarással is csatlakoztatható a főfalhoz (3/119 ábra), esetleg a minden második sorbani fészekmarás is szóba jöhet. A horony forgó korongos gyorsdarabolóval egyszerűen kimarható, előtte azonban azt a porképződés csökkentésére be kell locsolni. Beköthető a válaszfal egy főfalhoz szegezett „U” profilba is (3/120 ábra). E megoldás hátránya a huzalok rögzítése és a vakolat elszíneződésének esélye a párakicsapódás, ill. a huzal átütő oxidációja miatt.
A válaszfalakba kerülő ajtók felett kiváltásként helyszínen készített acélbetétes rabic áthidaló készülhet. 1,0 m-nél kisebb fesztávok esetében, ha a nyílás felett még 2 sor falsáv marad, elegendő az ún. önboltozás is, amelyhez javított falazó habarcsot kell használni. A válaszfalakat az utolsó sorban ki kell ékelni, mégpedig úgy, hogy az ékelés a falban lévő nyílás fölé soha ne kerüljön (3/121, 3/122 ábra).
Födémre épített válaszfalakból adódó terhelésre a födémet méretezni kell, és szükség szerint pótvasakat kell elhelyezni (3/123 ábra). A megfelelő hanggátlás érdekében a burkolatokat rezgéscsillapító réteggel dilatáltan kell a falhoz építeni. Ha egy válaszfalnak hőszigetelési feladatokat is el kell látnia, pl. tetőtér beépítéses lakóházaknál, akkor közbenső hőszigetelő réteggel ellátott kétrétegű válaszfalat építenek. Ehhez csak kemény habosított anyagú, táblás hőszigetelés használható, hogy a rezgések miatt a réteg anyaga ne „roskadjék” össze.