Fürdőszoba beépítése és felújítása
Egy új fürdőszoba létesítéséhez vagy a meglévő fürdőszoba felújításához iparosok egész sorára van szükség; akik kőműves-, ács-, ablakkészítő, üvegesmunkát, víz-, villany- és fűtésszerelést, tömítési munkát, esztrich fektetést, vakolást és burkolómunkát végeznek. Az itt előforduló munkák túlnyomó részével egyéb helyeken már foglalkoztunk, a következőkben csak a fürdőszoba jellegéből adódó különlegességeket ismertetjük.
Egy újonnan létesítendő fürdőszoba alapos és átgondolt tervezést igényel, különösen az elhelyezés és a méret (ha az választás kérdése), a felszerelés, a szerelési technika és a nedvesség elleni szigetelés vonatkozásában.
Házilagos kivitelezésre elsősorban a nyers építési munkák, valamint a falak, padlók és mennyezetek felületeinek kiképzése alkalmas. A fal- és padlófelületeken végzendő szerelési és szigetelési munkákhoz egy képzett iparos képességeire van szükség. Ha dolgunkban nem vagyunk biztosak, jobb ha ezeket a munkákat szakemberre bízzuk, mert a szakszerűtlen kivitelezés utólag nagyon sokba kerülhet.
Egy új fürdőszoba helyének kijelölésekor elsősorban a következő szempontokat vegyük figyelembe:
- Hol áll rendelkezésre megfelelő hely a lakáson belül? Ki lehet használni pl. egy hosszú folyosó végét vagy egy nagy szoba egyik részét?
- Nem található-e hely az épület valamelyik használaton kívüli részében, pl. a tetőtérben vagy a gazdasági részben?
- Elkerülhető-e a teherviselő falakba való beavatkozás?
- Elhelyezhető-e a fürdőszoba a hálószobák közelében?
- Van-e a kiválasztott hely közelében már csőhálózat, elsősorban lefolyóvezeték?
- Hogyan lehet a helyiséget szellőztetni?
- Milyen nagy legyen a fürdőszoba, milyen felszerelést (egészségügyi létesítményeket) kívánunk ott elhelyezni?
- Szükség van-e építési engedélyre?
Ha egy mód van rá, a fürdőszobát külső fal mellé telepítsük, hogy ablakon át lehessen megvilágítani és szellőztetni. A más helyiségektől körülzártan elhelyezett fürdőszoba kevésbé vonzó és szellőzőberendezést igényel. Ugyanez érvényes a „körülzárt”, azaz homlokzati kapcsolattal, természetes szellőzéssel nem rendelkező WC-helyiségekre és teakonyhákra is.
A fürdőszoba nagysága és felszerelése
A fürdőszoba felszerelése a rendelkezésre álló helytől és egyéni komfortigényeinktől függ. A zuhanyozás víz- és energiafelhasználása nagyjából fele akkora, mint a kádban való fürdésé. Ezért mindenképpen gondoskodjunk zuhanyozási lehetőségről; költséggel és hellyel való takarékoskodás céljából zuhanyozásra a fürdőkád is felhasználható. A függönyök és készen kapható zuhanyfülke-falak ugyan nagyon jól védenek a fröccsenő víz ellen, a csempével burkolt, épített válaszfalak és egy jól elszigetelt előtér azonban gyakran esztétikusabb.
- Parketta a fürdőszobában? Ismerd meg hogyan!
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- A fürdőszobában is rend a lelke mindennek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A fürdőkádak és zuhanytálcák általában zománcozott acéllemezből készülnek, akrilból és más műanyagokból különleges alakok is készíthetők. A csempével burkolt zuhanyozópadló (medence nélkül) ugyan egyszerű és szép is, azonban sok munkával járó fal- és padlószigetelést igényel és nem hosszú életű.
13.1. ábra. Fürdőszoba beépítése: csatlakozás a meglévő lefolyóvezetékhez 1 megcsapolási hely; 2 fürdőszoba; 3 a lefolyóvezeték bekötése keresztben menő lefolyóvezetékkel, ᴓ50-100 mm, lejtés 2-5%. Figyelem: a légtelenített ejtőcsőtől való max. távolság 5m;4 meglévő alapvezeték, ᴓ100-150 mm, ellenőrző akna, lejtés 2%, 5 meglévő ejtőcső, ᴓ100 mm, légtelenítés tetőn át.
A szerelvényeknél legfontosabb a megbízható technika és a könnyű kezelhetőség. Vízszerelvényeknél imponáló a formák sokfélesége, de az árak különbözősége is. Az egykaros szerelvények gyors szabályozást tesznek lehetővé és így hozzájárulnak a vízzel való takarékoskodáshoz, a keramikus tömítéssel készített szelepek tartósabbak és megbízhatóbban működnek, mint a gumitömítésűek.
Az új szerelvényeket ma már gyakran pezsegtetővel szerelik fel. Ha ehhez átfolyás-határoló is társul, jelentős mennyiségű ivóvíz takarítható meg, a komfort csökkenése nélkül. Átfolyás-határolókat minden szerelvényre utólag is fel lehet csavarozni.
13.2. ábra. WC-kivitelek A Padlón álló kivitel: lefolyás a hátoldalon a fal vagy a padló felé;láthatóan felszerelt öblítő szekrény
Olcsó megoldás, viszont néhány kényelmetlenül tisztítható sarka van.
B Falra függesztett kivitel: kifolyás a hátoldalon a fal felé; a WC-csésze az előfalba épített tartóállványra van szerelve; az öblítő szekrény be van építve az előfalba Némileg költségesebb megoldás, viszont szebb alakú és könnyebben tisztítható
A mosdók vízellátásához mosdóra szerelhető szerelvények (egylyukas felerősítéssel) és fali szerelvények egyaránt alkalmazhatók. A mosdóra szerelhető szerelvények olcsóbbak, mert a vezetékek a mosdó alatt könnyen szerelhetők. A fali szerelvények viszont megkönnyítik a mosdó tisztítását és sokszor szebb alakúak.
A WC-csészék álló és falra függesztett kivitelűek lehetnek: az álló WC-csésze olcsóbb, a lefolyóba lefelé vagy hátrafelé lehet bekötni, az öblítőszekrény általában látható módon van elhelyezve. A függesztett WC-csészék megkönnyítik a helyiség tisztítását és elegánsabbak. A tartóállvány és az öblítőszekrény felerősítésére a kereskedelemben előre gyártott szerelőfalak kaphatók.
A régi WC-csésze helyett, melynek öblítéséhez 9 L vízre volt szükség, inkább az új, 6 L-es csészét építsük be, mely kívülről ugyanolyan, mint a régi csésze. Időközben még takarékosabb WC-csészék is forgalomba kerültek, amelyek csészéje olyan alakú, hogy kifogástalan működéséhez csak 4 L öblítővízre van szükség. Ekkor természetesen az öblítőszekrényben is gondoskodni kell a vízmennyiség megfelelő adagolásáról.
13.3. ábra. Nedves helyiség szigetelése: normál kivitel A fa és padló csatlakozásának részletei 1 csempe; 2 feketecement vagy mészcement vakolat; 3 szöveterősítés; 4 rugalmas kittel kitöltött hézag; 5 padlólap; 6 víztömör vékonyágyazatú ragasztó a falhoz és padlóhoz; 7 úsztatva lerakott cementesztrich, ha padlólefolyó is van, lejtéssel készített esztrich; 8 hegesztett PVC-fólia (a nedvesség szigetelésére); 9 lépészaj elleni szigetelés; 10 nedvesség elleni szigetelés, a fal mentén felhajlítva; 11 és 12 meglévő födémszerkezet.
Falfelületek
Fali csempéket csak ott alkalmazzunk, ahol fröccsenő vízre kell számítani, tehát a zuhanyozó, fürdőkád, mosdó és WC közvetlen környezetében. Egyéb helyeken a helyiség klímája és összhatása szempontjából előnyösebbek a szorpcióra képes anyagok, mint pl. a meszes vakolat, meszes gipszvakolat és a fa.
A csempéket legjobb erősen hidraulikus mésszel készített vakolatra vagy sík felületű gázbeton lapokra ragasztani. Az építőlapok nem nedvességállók – még impregnálva sem – és ezért alapfelületként alkalmatlanok.
A fürdőszobában alkalmazott faburkolat semmiféle problémát nem jelent, ha a fürdőszoba jól szellőzik és a faburkolat nem a hideg (szigeteletlen) külső falra tesszük. Bizonyos távolságban a fal előtt erősítsük fel (légréteg). Hátsó szellőzésre csak akkor van szükség, ha a fát sok fröccsenő víz éri. A hátsó szellőzés kialakítására ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a hátsó szellőzésű homlokzatok.
13.4. ábra. Nedves helyiség szigetelése: javított kivitel, fröccsenő víz intenzív hatásának kitett helyen A fal és padló csatlakozásának részletei 1 csempe; 2 vékonyágyazatú ragasztó a falhoz és csempéhez; 3 a fal nedvesség elleni szigetelése, fent mechanikusan rögzítve, lent ragasztva; 4 a padló nedvesség elleni szigetelése, a falmentén felhajlítva; 5 előtétfal, pl. gázbeton falazó elemek 5-7,5 cm; 6 rugalmas kittel kitöltött hézag; 7 padlólap; 8 úsztatva lerakott cementesztrich, ha padlólefolyó is van, lejtéssel készített esztrich; 9 hegesztett PVC-fólia (a nedvesség szigetelésére); 10 lépészaj elleni szigetelés; 11 és 12 meglévő födémszerkezet
Figyelem: A fal szigetelését ne törjük át. A vizes szerelvényeket felülről, a szigetelőlemez előtt helyezzük el.
13.5. ábra. Nedves helyiségekben alkalmazott padlólefolyó 1 padlóburkolat, pl. padlólapok; 2 a lefolyó takarórácsa; 3 ragasztóágyazat; 4 lejtéssel készített esztrich; 5 lépészaj elleni szigetelés; 6 nedvesség elleni szigetelés, a lefolyó peremével víztömören összeragasztva; 7 lefolyóedény, bűzelzáróval és szennyfogó kosárral; Ő beömlés, pl. a kádtól vagy a zuhanytól; 9 elfolyás az ejtőcső felé; 10 födémszerkezet.
Csempeburkolás
- Esetleg szükséges előkészítő munkák: a régi csempét és habarcsot verjük le ahol szükséges, cementvakolatból vagy építőlapokból (szárazvakolat) készítsünk sík alapot;
- határozzuk meg a csempeosztást (ízlésünk és igényeink szerint);
- fogazott kenőlappal hordjuk fel a ragasztót, tegyük fel, állítsuk be és nyomjuk oda a csempéket;
- csempék vágása: a vágási vonalat rajzoljuk be, csempevágóval szögvonalzó mentén karcoljuk meg a csempét, hátulról csempéző kalapáccsal kopogtassuk végig, tegyük rá egy ceruzára és törjük el vagy a csempefogóval törjük ki;
- kerek kivágás készítése: gyűrű alakban fúrjunk egymás mellé több lyukat, a lyukak közötti hidakat kis vésővel üssük ki; vagy a csempét osszuk ketté és papagájfogóval törjük ki.
- a ragasztó kikeményedése után gumi kenőlappal az egész felületre hordjuk fel a fugázómasszát, nedvesen töröljük át, rövid idő elteltével száraz ronggyal vagy szivaccsal tisztítsuk le;
- a különböző építőelemek vagy különböző anyagok csatlakozásaival (pl. falsarkokban, falak szegélyeiben, szerelvények rozettáinál) tartósan rugalmas fugázást készítsünk.
13.6. ábra. Zuhany és fürdőkád falhoz való csatlakozására: normál kivitel kiegészítő tömítőprofillal 1 csempe; 2 vékonyágyazatú ragasztó; 3 rugalmas kittel kitöltött hézag; 4 vakolat; 5 körbefutó tömítőprofil; 6 zuhanytálca, ill. fürdőkád.
13.7. ábra. Belső fekvésű nedves helyiségek szellőztetése 1 levegőbelépés pl. a folyosó felől a min. 150 cm2 ajtókivágáson át; 2 kifelé (a tetőn vagy a külső falon át) távozó levegő, ᴓ100 mm, csőventillátorral, melynek működtetése a világítási kapcsolóval van kombinálva. Állítható időzítőkapcsoló alkalmazása célszerű.
13.8. ábra. Új fürdőszoba beépítése egy dongaboltozatos helyiségbe: az egyszerű anyagok ügyes alkalmazásával aranyozott szerelvények nélkül is elegancia és hangulat biztosítható.
A fürdőszoba szigetelése és vízelvezetése
Víztömör csempeburkolat nincs. A fugák tömítetlenségein át víz hatol be és olyan károkat okoz, amelyeket csak évek múlva lehet megállapítani, amikor azokat esetleg már csak nagy költségek árán lehet helyrehozni (különösen, ha azok teherviselő faszerkezeteket is érintenek). A víz hatásnak kitett padlókat és fajfelületeket ezért bitumenes vagy műanyag szigetelőlemezzel készített kiegészítő szigeteléssel is el kell látni.
Ennek helyettesítésére víztömör csemperagasztót és ugyancsak víztömör fugázóhabarcsot is lehet alkalmazni. Fontos, hogy minden csatlakozásnál gondosan készítsük el a szigetelést. A padlószigetelésen összegyűlő víznek el kell párolognia vagy biztosítani kell, hogy az egy padlólefolyón át el tudjon folyni. Annak eldöntése, vajon készítsünk-e a fürdőszobában padlólefolyót, gyakran mérlegelés kérdése.
Készítsünk padlólefolyót
- ha a fürdőszobában mosógépet kívánunk felállítani;
- ha gyakran kell víz kifröcskölésére számítani (gyerekek, védőfüggöny nélküli zuhanyzás);
- ha súlyt helyezünk a kényelmes padlótisztításra.
A padlólefolyónak azonban csak akkor van értelme, ha a padló, annak falcsatlakozásaival együtt megbízhatóan van szigetelve. A bűzelzáró kiszáradásának megakadályozása céljából az a gyakorlat az általános, hogy a fürdőkád vagy zuhanyozó vizét a pad ló lefolyón át vezetjük el.
A padló vízelvezetése és szigetelése elhagyható,
- ha ügyelünk arra, hogy a padlón ne maradjon víz;
- ha a zuhanyt nem használjuk túlzott mértékben és a csempék fugázása, a zuhanytálcához való csatlakozásnál is, tartósan tömör;
- ha a mosógép a kifolyás ellen biztonsági szeleppel van ellátva;
- ha előre gyártott zuhanyfülkét építünk be.
A meglévő födémbe utólag nem mindig lehet padlólefolyót beépíteni. Beépítéskor két szinten is ügyeljünk a tömör csatlakozásra, hogy mind a padlóburkolaton összegyűlő felszíni vizeket, mind az az alatt lévő szigetelőrétegre leszivárgó vizeket megfelelően el lehessen vezetni.
Belső fekvésű fürdőszoba mesterséges szellőztetése
A más helyiségektől körülzártan elhelyezkedő fürdőszobákat és WC-helyiségeket, ha ezeket a „szükségmegoldásokat” végképp nem lehet elkerülni, levegőhöz kell juttatni és szellőztetni kell. Ebből a célból egy vagy több szellőzőcsövet kell a tetőn át vagy máshol kivezetni. A levegő utánpótlást egy szomszéd helyiségből (WC esetén semmi esetre sem tartózkodó helyiségből) egy, a padló közelében lévő, el nem zárható nyíláson (pl. egy 2 cm széles ajtórésen) át, vagy kívülről, egy csatornán át lehet biztosítani. A távozó levegőt a nehézségi erő révén (kéményhatás) vagy ventilátor segítségével légaknában lehet kihajtani.
A gravitációs szellőzés csaknem zajtalanul működik, karbantartást nem igényel és áramot sem fogyaszt, ugyanakkor bizonyos körülmények között jobban kihűti a helyiséget. Emellett nagyobb keresztmetszetű csatornát igényel, mint a ventilátoros mechanikus szellőzés. Nyáron a felhajtóerő kisebb. Nehogy emiatt a WC-helységek szaga problémákat okozzon, ajánlatos a bejuttatott levegőt külön csatornán át bevezetni és a tető fölötti aknafejre szélturbinát szerelni.
Mechanikus szellőzésnél a kívánt levegőáramot csőventilátor hozza létre. Az elektromos ventilátort az időzítőkapcsolóval kiegészített világításkapcsoló vagy egy ajtóérintkező a WC minden használata alkalmával üzembe helyezi. A levegőelvezető csatornát a tetőn át vagy oldalt, a külső falon át lehet kivezetni. A bevezetett levegőhöz csatorna nem feltétlenül szükséges.
Fürdőszoba felújítása
Új padló- és falszigetelés beépítése helyett bizonyos esetekben célszerűbb, ha a nedves helyiséget a zuhanyozásra korlátozzuk és egy köröskörül szigetelt, előre gyártott zuhanyozófülkét építünk be. Az alumíniumkerettel és plexiüveg burkolattal készített, szokásos kivitelű zuhanyozófülkéken kívül olyan speciális típusok is kaphatók, amelyek műanyagból, illesztések nélkül készülnek és abszolút víztömörek. Külső oldaluk a csempék felragasztására van előkészítve.
A fürdőszobában mutatkozó nedvesség- és penészfoltok oka a tartósan túl nagy páratartalom és a fal felültének kis hőmérséklete. A penészölő spray és bevonat nem hozhat tartós eredményt. Sokkal többet ér, ha fokozott szellőztetéssel csökkentjük a páratartalmat és fűtéssel vagy hőszigeteléssel növeljük a helyiség hőmérsékletét. Ha a felületek már kiszáradtak, azokat meg lehet tisztítani és ha szükséges, ki lehet javítani.
A felújításra szoruló csempéket nem kell feltétlenül eltávolítani. Ha a régi csempék még jól tapadnak az alaphoz, az új csempéket alkalmas vékonyágyazatú ragasztóval a régiekre lehet ragasztani. Előzőleg a régi csempék felületét sarokcsiszolóval érdesítsük fel. A felragasztás előtt a sérült átmeneteket, ill. csatlakozásokat verjük le és javítsuk ki.