Tetők építése – Kiviteli példák!
A számtalan lehetőség közül a következőkben hat jellegzetes helyzetre vonatkozó kiviteli példát mutatunk be. A szigetelőanyag fajtáját, a tető-héjazatot és a belső borítást a megadott keretek között szabadon lehet megválasztani. A szerkezetek felépítésén azonban felülvizsgálat nélkül ne változtassunk.
Elöljáróban néhány általános jó tanács:
- Minél vastagabb hőszigetelést válasszunk! Ezzel fűtési költségeket takarítunk meg és környezetünknek is használunk!
- Ügyeljünk a párazáró réteg szél ellen szigetelő elhelyezésére, különösen az illesztéseknél és a szélek csatlakozásainál!
- Ügyeljünk arra, hogy a tetőhéjazat és az alsótető között legyen végigmenő hátsó szellőzés – az eresznél, a gerincnél, a tetőablakoknál, kéményeknél stb. is, méghozzá minden egyes szarufamezőben!
1. példa
A meglévő szerkezet: Nem beépített tetőtér, a cserepek és a bádogborítás rendben van.
Új szerkezet: A meglévő lécezetre a szarumezők közepén tetőléceket csavarozunk fel. A mezőknél valamivel szélesebb lágy farostlemezt szorítunk be, hogy azon behajlás keletkezzék, ami megakadályozza, hogy a víz a szarufák mellett a szigetelésbe folyjon. A szarufák oldalára pallókat csavarozunk, hogy a szigetelőanyag vastagságát növeljük és a tetőszerkezet esetleges egyenetlenségeit kiegyenlítsük.
A mezőt párazáró réteggel zárjuk le és telefújjuk cellulózpehellyel. Ez a szerkezet lehetővé teszi a tetőtér beépítését, nem felel meg azonban a „technika általánosan elfogadott szabályainak”. Ezért csak ideiglenes megoldásnak kell tekintetni és a szarufák fölött kialakított, zárt alsótetővel kell kiegészíteni, amint a tető újrafedésére sor kerül.
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
- Háztető javítása és munkák elvégzése, tippek!
- Építkezés – Hogyan, miből épült a lakás?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
8.34. ábra. Utólagos szigetelés belülről, ha a szarufák keresztmetszete túl kicsi (1. példa)
Meglévő: 1 héjazat; 2 lécezet; 3 szarufa
Új: 4 léc, 24/48 mm; 5 bitumenes lágy rostlemez; 6 szorosan a szarufához csavarozott lécek; 7 palló; 8 cellulóz szigetelés; 9 párazáró réteg; 10 lécezet; 11 belső burkolat.
2. példa
A meglévő szerkezet: Nem beépített tetőtér, a szarufákat meg kell erősíteni, a cserepek és a bádogborítás cserére szorul.
Új szerkezet: A meglévő szarufák oldalára pallókat csavarozunk, amelyek olyan magasak, hogy lehetővé teszik a kellő vastagságú szigetelés elhelyezését. A szarufák fölé bitumenes lágy farostlemez alsótetőt fektetünk, erre kerül az alaplécezet, majd a lécezet és a tetőfedés.
8.35. ábra. Tetőszigetelés a szarufák között az alsótető kicserélésével (a héjazat átrakása szükséges) és a szarufák statikai megerősítésével (2. példa) 1 lécezet; 2 alaplécezet; 3 bitumenes lágy rostlemez; 4 szellőztetősík; 5 a szarufákra csavarozott palló; 6 szarufa (meglévő); 7 hőszigetelés; 8 párazáró réteg; 9 lécezet; 10 belső burkolat.
3. példa
A meglévő szerkezet: Nem beépített tetőtér egyenes és kellően teherbíró szarufákkal, melyek azonban a tervezett vastagságú szigetelőanyaghoz nem elég magasak.
Új szerkezet: A meglévő szarufákra alul vagy felül toldalék élfát szegezünk. Ha a szigetelést szigetelőanyag-matracokkal végezzük, az élfákat a meglévő szerkezetre keresztben is el lehet helyezni.
8.36. ábra. A szigetelés vastagságának megnövelése a szarufák megerősítésével, belülről vagy kívülről (3. példa) 1 lécezet; 2 alaplécezet; 3 bitumenes lágy rostlemez; 4 szellőztetősík; 5 szarufa (meglévő); 6 élfa; 7 hőszigetelés; 8 párazáró réteg; 9 lécezet; 10 belső burkolat.
4. példa
A meglévő szerkezet: mint a 3. példában.
Új szerkezet: A szarufák alá hőszigetelő szendvics lapokat helyezünk el. Különböző alakú és anyagú szendvicslapok kaphatók: gipsz-, farost- vagy azbesztcement hordozóanyag, különböző vastagságú ásványigyapot- vagy keményhab réteggel. A szendvicslapok már szigetelt tetők járulékos szigetelésére is alkalmasak.
8.37. ábra. Tetőszigetelés a szarufák között az alsótető cseréjével (a héjazat átrakása szükséges) és hőszigetelő szendvicslapok a belső oldalon (4. példa) 1 lécezet; 2 alaplécezet; 3 bitumenes lágy rostlemez; 4 légréteg; 5 szarufa; 6 hőszigetelés; 7 szendvicslap.
5. példa
A meglévő szerkezet: Nem beépített tetőtér, esetleg már meglévő deszkázattal (fa alsótető).
Új szerkezet: A szarufákra (melyek belülről láthatók), ha még nincs meg, elhelyezzük a látható deszkázatot, erre pedig ráfektetjük a párazáró réteget. Az élfákat és a köztük lévő hőszigetelést szintén kívülről tesszük fel. Az oromszegélyezés kialakítását lásd a 8.30. ábrán. Különös gondot fordítsunk a külső falhoz való csatlakozás tömörségére.
8.38. ábra. A tető felépítése látható szarufákkal, a tető újrafedésével (5. példa) 1 lécezet; 2 alaplécezet; 3 bitumenes lágy rostlemez; 4 szellőztetősík; 5 új élfa; 6 hőszigetelés; 7 párazáró réteg; 8 deszkázat fából vagy építőipari réteges lemezből; 9 szarufa (meglévő).
6. példa
A meglévő szerkezet: Beépített tetőtér már hőszigetelt tető.
Új szerkezet: A meglévő tetőborításra csavarozzunk élfákat, azok közé helyezzünk el szigetelést, azok alá párazáró réteget és belső borítást.
8.39. ábra. Egy már hőszigetelt tető szigetelésének javítása (6. példa) 1-7 meglévő tetőszerkezet, alátéthéjazat ként rácsos fóliával; 8 kiegészítő szarufa; 9 hőszigetelés; 10 párazáró réteg; 11 lécezet; 12 belső borítás.