Villanyszerelési munkák
A ház körüli villamos készülékek és berendezések száma az elmúlt időszakban jelentősen megnövekedett. Ki akarna ma lemondani a mosógépről, a hűtőszekrényről és sok egyéb, hasznos vagy kevésbé hasznos készülékről? A villamos áram előállítása azonban az emberre és a környezetre nézve nagy veszélyekkel jár, ezért a környezet védelmét szem előtt tartó építkezéshez és életvitelhez az áramfelhasználással való takarékoskodás is hozzátartozik.
Az lenne a helyes, ha az áramot a háztatásban kizárólag világításra, munka végzésére (villamos berendezések motorjai), valamint elektronikus berendezésekben (rádió, tv, számítógép) és vezérlésekben (fűtés, mosógép) használnánk, fűtés céljára és vízmelegítésre azonban lehetőleg nem.
Néhány jó tanács az árammal való takarékoskodáshoz:
- a mosógépet és mosogatógépet lehetőleg a melegvíz-hálózatra kössük rá;
- ne használjunk villamos vízmelegítőt, ruhaszárítót és ventilátoros fűtőkészüléket;
- optimális hőszigetelésű hűtő- és fagyasztókészülékeket használjunk, a régi készülékekre utólag ragasszunk szigetelőlapokat;
- használjunk egyedi megvilágítást ott, ahol a fényre valóban szükség van, ez hatékonyabb és lakályosabb, mint a világos általános megvilágítás;
- a takarékos világítótestek a szokásos izzólámpák energiájának csak mintegy 15 %-át fogyasztják, ugyanakkor sokkal tartósabbak. A takarékos világítótestek a legtöbb, normális foglalatú lámpatestbe betehetők.
A ház villamos berendezésének élettartama mintegy 30-50 év. Az elavult és nem biztonságos, túl kis keresztmetszetű vagy elégtelen szigetelésű vezetékeket nagyobb korszerűsítési munkálatok alkalmával cseréljük ki. Villamos berendezéseken munkát biztonsági okokból, az érvényes előírások figyelembevételével, csak engedélyezett vállalatok végezhetnek. A kivitelező szakvállalattal való megállapodás alapján azonban egyes munkák, pl. a falhornyok elkészítése és takarása, házilag is elvégezhetők. A kapcsolók és bekötések huzalozása mindenképpen szakvállalatra tartozó feladat.
14.20. ábra. Villanyszerelési munkák terveire alkalmazott kapcsolási jelek: Lámpa általában, Falilámpa, Egyszeres dugaszolóaljzat, Kettős dugaszolóaljzat, Kapcsoló, Váltókapcsoló, Elosztódoboz, Nyomógombos kapcsoló, Vezeték elágazás.
- Kerti lámpák kiválasztása, ötletek
- Világítás: falilámpák felszerelése képekkel!
- Világítás: meglévő hálózat bővítése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Villamos berendezések a házban
A villamos berendezések felújításakor a költségeknek egy jelentős része a kapcsolószekrény és a mérőhely kialakítására esik, mert a régiek általában már nem felelnek meg a mai követelményeknek és előírásoknak. A mérőhely tervezésekor meg kell határozni a fogyasztásmérő teljesítményét, az áramkörök számát és ezzel az elosztás mértékét, valamint a fogyasztásmérő szekrényének szerelési módját – az szerelhető a falra vagy egy falfülkére.
A többlakásos épületeket egy könnyen hozzáférhető helyen lévő fő fogyasztásmérővel látják el és minden lakásban elosztó helyeket alakítanak ki. A ház bekötővezetéke, a főbiztosító és a fogyasztásmérő a szolgáltató vállalat tulajdona. Éppen ezért az új fogyasztásmérő felszerelésének helyét mindig egyeztetni kell az áramszolgáltató vállalattal.
A vezetékek túlterhelésének, a rövidzárlatoknak és a tűzveszélynek az elhárítása érdekében korszerű berendezéseknél a lakáson belül is több, egyedileg biztosított áramkört alakítanak ki. A tervezéshez és a szakemberekkel való szót értéshez segítséget nyújt, ha ismerjük a legfontosabb fogalmakat és jelöléseket.
Ezek:
- az egyszerű kapcsolók egy vagy több fogyasztó (pl. lámpa) egy kapcsolóval való működtetésére szolgálnak;
- váltókapcsolókkal egy vagy több fogyasztót 2 vagy 3 helyről lehet kapcsolni;
- ha egy fogyasztót 3 vagy több helyről kívánunk működtetni (pl. lépcsőház-világítást), akkor a nyomógombos kapcsolókkal ellátott relés kapcsolás gazdaságosabb.
A világításkapcsolókat rendszerint az ajtókilincs közelében, 100-110 cm magasságban helyezik el, a dugaszolóaljzatokat 35-40 cm magasságban. Megtakarítás érhető el azzal, hogy dugaszolóaljzatokat csak a helyiség két oldalán alakítunk ki, pl. az ajtó közelében (a világításkapcsoló alatt) és az egyik keresztfalon. A lámpahelyeket általában a mennyezeten helyezik el, olcsóbb és könnyebb változtatást tesz azonban lehetővé, ha a kapcsoló fölött kapcsolható dugaszolóaljzatot helyezünk el. Egy függő lámpa bekötésére ekkor „majomhintát” (dugasszal ellátott laza kábelt) lehet használni. A vezetékek födémben való elhelyezését egyes esetekben akár egyszerűen fali világítótestek alkalmazásával is meg lehet takarítani.
Vezetékek elvezetése a falban
A vezetékeket a helyiségben mindig függőlegesen és vízszintesen, ill. derékszögben kell vezetni, sohasem ferdén. A vezeték nyomvonalának jó megtervezésével sok munka megtakarítható. A nyomvonal vízszintes szakaszát az egyik általánosan használt fektetési módnál a födém alatt 30 cm-rel, körben vezetjük, ebből ágaznak le függőlegesen a dugaszolóaljzatokhoz és kapcsolókhoz menő ágak. Ez a nyomvonal a falhornyok hossza miatt gyakran előnytelenebb, mint a dugaszolóaljzatok magasságában való fektetés. Ha az esztrich-padlót is ki kell cserélni, ajánlatos a vezetékeket a nyers padlón, ill. a fagerendás födémben vezetni.
Falhornyokban elhelyezett vezetékek számára túlnyomórészt a kétszeres szigetelésű, burkolt vezetékeket alkalmazzuk. Vakolandó felületeken az olcsóbb, de kényesebb lapos vezetékeket lehet elhelyezni. Ha csak egyes új vezetékekre van szükség, azokat a vakolaton kívül lehet vezetni, pl. a szegélyléc fölött, az ajtónál a vezetéket ajtó körül vagy a padlóban lehet átvezetni. A vakolaton kívüli rögzített fektetéshez a burkolt vezetékek az árnyékolt vezetékek, vagy a lapos kábelek alkalmasak.
Vakolaton kívüli vezeték elvezetése
Vakolaton kívül több vezetéket új szegélyléc mögé vagy szegélyléc-csatornában lehet elhelyezni. Ha egyidejűleg fűtési és vízvezetékeket is le kell fektetni, akkor a vezetékek számára közös, szekrényszerű burkolatot lehet kialakítani, amely lerakó felületként használható (I. 14.22. ábra). A falakba hornyok készítése, a munkákat követő bevakolással és új festéssel lényegesen nagyobb munkával járna. A csatornákba való fektetéshez szintén burkolt vezetékeket használjunk.
Fürdőszobákban tartsuk be a villamos szerelvényekre előírt védőtávolságokat (I. 14.23. ábra). Így például a dugaszoló alzatoknak, világításkapcsolóknak és mosógépeknek a kádaktól és zuhanyfülkéktől legalább 60 cm távolságban kell lenniük. A fürdőszobán belül elhelyezett vezetékeknek csak a fürdőszoba berendezéseit szabad árammal ellátniuk és nem lehetnek fém burkolatúak.
14.21. ábra. Előre gyártott kábelcsatorna 1 készen kapható, különböző méretű és színű műanyag csatorna, általában a lábazatnál helyezzük el; 2 beépített csatlakozódobozok; 3 kapcsolókhoz, lámpákhoz stb. menő vezetékek, horonyban vagy szabadon elhelyezve. Olcsó, gyors, de a látványa nem különösebben megnyerő!
14.22. ábra. Saját készítésű kábelcsatorna 1 a lábazatnál menő vezetékek (fűtési és vízvezetékek is) saját készítésű burkolata; 2 beépített csatlakozódobozok; 3 lerakó polcként használható fedőlap; 4 vakolaton kívül, védőcsőben elhelyezett vezeték a kapcsolóhoz, a vakolaton kívül felszerelt kapcsoló. Mutatós egyedi megoldás.
14.23. ábra. Villamos védőtávolságok nedves helyiségekben: Villamos csatlakozások, kapcsolók, dugaszoló aljazatok, készülékek stb. esetén be kell tartani az egészségügyi berendezési tárgyaktól való minimális távolságokat. Mosdó esetén ez ugyancsak minden irányban 60 cm, a mosdó középvonalától mérve.
Épületbiológiai szempontok a villanyszerelési munkáknál
A közüzemi villamos hálózat váltakozó áramot szolgáltat, melynek feszültsége 230 V, frekvenciája pedig 50 Hz. A villamos vezetők és fogyasztók környezetében váltakozó elektromos és mágneses terek jönnek létre. Míg mágneses váltakozó tér csak akkor keletkezik, ha áramlás ténylegesen van (vagy áramot fogyasztunk), addig az elektromos váltakozó terek már annak hatására is létrejönnek, hogy a vezeték (vagy valamilyen készülék) feszültség alatt van.
Az elektromos váltakozó tereket tömör épületelemek, pl. falak, betonfödémek, vagy földelt fémrácsok árnyékolni képesek, a mágneses váltakozó tereket viszont csak nagy ráfordítás árán lehet árnyékolni. A házban elhelyezett villamos létesítmények következtében az ember ki van téve ezeknek a tereknek, ami kedvezőtlen esetben és különösen érzékeny embereknél a jó közérzetet és az egészséget károsan befolyásolhatja.
Az elektromos váltakozó tér intenzitását, az „elektromos térerősséget” V/m (volt per méter) mértékegységben mérjük. Függ a feszültségtől ós a vezetéktől, ül. készüléktől való távolságtól. Az áramerősség annál nagyobb, minél nagyobb a bekapcsolt készülék, pl. izzólámpa teljesítménye (vagy fogyasztása).
A helyiség vizsgálata során közvetlenül megmérhető az a villamos feszültség is, amelyet egy személy a helyiségben uralkodó elektromos terek hatására egy meghatározott helyen felvesz. Ez az úgynevezett „csatolási feszültség” (m*V) az összes elektromágneses hatás összegére támpontot ad.
A házon belüli villamos létesítmények okozta sugárterhelés minimálisra csökkentésére a következő tervezési és építészeti eszközök állnak rendelkezésünkre:
- elegendően nagy távolságok a berendezés központi részeiből;
- hálózatról leválasztó kapcsoló az egyes áramkörökhöz;
- árnyékolt vezetékek;
- fémes épületrészekhez való földelés;
- árnyékoló bevonat.
A bevezető fővezetékek és az elosztószekrények a hálószobáktól lehetőleg távol legyenek.
Minimális távolságként a következő értékek javasolhatók:
- tetőtartók, házba bejövő vezetékek, felvonómotorok estén 8 m;
- televíziókészülékek, fénycsövek, fűtőberendezés esetén 5 m;
- elosztószekrények, fogyasztásmérők, felszálló vezetékek, gáz-, víz- és lefolyóvezetékek esetén 3m;
- rádiós ébresztőóra, rádió, hangszóró, hálózati készülékek, fűtőtestek esetén 2 m.
Ezeket a távolságokat a szokásos körülmények között gyakorlatilag nem lehet betartani, még akkor sem, ha az alaprajz tervezésekor, azaz kellő időben gondoltak is erre. Itt csak az úgynevezett hálózatról leválasztó kapcsolók és az árnyékolt kábelek segítenek.
A hálózatról leválasztó kapcsolóval egyes áramköröket automatikusan „nyugalomba lehet helyezni”, ha egy fogyasztó sincs üzemben. Ez különösen célszerű intézkedés a hálóhelyek közelében húzódó villamos vezetékek esetén. Ha egy ilyen áramkör összes fogyasztóját kikapcsoltuk, a vezetékben csupán egy gyenge, egészségileg teljesen ártalmatlan, egyenáramú vezérlőfeszültség marad. Ahol a hálóhelytől való kellő távolságot nem lehet betartani és hálózatról leválasztó kapcsolás sem alkalmazható, ott árnyékolt kábeleket lehet alkalmazni, azaz olyan kábeleket, amelyek földelendő fémszövettel vannak körülvéve.
A ház összes fémes alkotórésze: vízvezetékek, fűtőtestek, fémvázas falak vagy alufóliák, képesek arra, hogy váltakozó tereket bocsássanak ki. Ezeknek a részeknek a jó földelésével a kisugárzás minimálisra csökkenthető. A határos idegen lakásokból származó elektromos váltakozó tereket grafittartalmú festékbevonattal le lehet árnyékolni. Mágneses váltakozó terek ellen azonban az ilyen bevonatok nem hatásosak. Az árnyékoló festékbevonatot földelni kell, utána „normális” festékbevonattal át lehet vonni.
Végezetül néhány jó tanács:
A helyiségekben a villamos vezetékeket lehetőleg csillagalakban és ne gyűrűalakban vezessük. Minden helyiségben legyen legalább egy fal, melyen nincsenek villamos létesítmények. Fénycsöveket (és energiatakarékos lámpákat) olyan helyeken, ahol emberek azok hatásának hosszabb időn át ki vannak téve, lehetőleg csak akkor használjunk, ha azok nagy frekvenciás előtéttel vannak felszerelve. Mert a szokásos előtétek esetén jelentkező 50 Hz-es villogás káros a látóidegre. A házba bejövő vezetékek akaratlanul is nagy frekvenciás hullámokat (pl. rádióhullámokat) vezethetnek a házba. Nagyfrekvenciás szűrőkkel ez a sugárzás távol tartható. Ha a fenti szempontokra súlyt helyezünk, olyan villanyszerelőt kell keressünk, akinek ezekben a kérdésekben tapasztalata van.
Villámvédelem
Szinte hihetetlen, de igaz: óránként több mint egy millió villámcsapás történik a Föld felszínén! Magyarországon évente a villámcsapások átlagos gyakorisága négyzetkilométerenként legalább kettő!
Igaz, hogy egyre kevesebb embert ér direkt villámcsapás, de a hazai biztosítótársaságok adatai szerint Magyarországon is az épületeket és vagyontárgyakat ért villámcsapások a nem megfelelő villámvédelem vagy villámvédelem hiánya miatt évente több száz millió forint villámkárt okoznak!
Ezen a helyzeten csak egy módon lehet segíteni, ha szabványos külső és belső villámvédelmet és túlfeszültségvédelmet létesítenek és azt rendszeresen ellenőrzik! A villámvédelmi berendezéseket természetesen szakszerűen, szabványnak megfelelően, időtálló jó minőségben és teljes körű kiépítettséggel kell felépíteni!
Az antenna fémszerkezeteket villámáram-levezető keresztmetszettel feltétlenül le kell földelni! A Faraday-kalickahatás javítására a levezetők számát – páros számú szimmetrikus elrendezésben – célszerű a szabványban előírt minimumhoz képest megnövelni, és a levezetőket alul is (pl. pince szinten) egymással és az EPH főcsomó-ponttal is összekötni!
Tetőfedéshez használt anyagok
Az épület tetőfedéséhez használt anyagok és szerkezetek tűzveszélyességét, a körítő falak éghetőségi fokozatát és az épület egyéb villámvédelmi körülményeit figyelembe véve ügyelni kell arra, hogy a felfogó és levezető tartók méretei megfelelőek legyenek! Ugyanakkor mérlegeljük, hogy az indokolatlanul nagyméretű kiemelések ne csúfítsák az épületet ott, ahol a levezetőket akár a falba süllyesztetten (0-15 cm) is fel lehetne szerelni.
Gyakorlati tapasztalatok szerint egy közeli villámcsapás is gyakrabban tönkreteszi az elektronikus berendezéseket, számítógépeket, videókat, televíziókat, mintsem gondolnánk. Ezt csak az MSZ 274 és az MSZ IEC 1312-1 szerinti korszerű külső és belső villámvédelemmel, valamint ezek rendszeres ellenőrzésével lehet elkerülni.
A villamosenergia-ellátó hálózatának első villámáram-levezető fokozatának B osztályúnak, a második túlfeszültségvédő fokozatának C osztályúnak kell lennie. Ezek a villám- és túlfeszültségvédő készülékek fogyasztásmérő egységbe beépítve is kaphatók, és a helyileg illetékes áramszolgáltatók engedélyével egyszerűen beépíthetők. A harmadik, D osztályú, ún. „finom” túlfeszültség-védő készülékeket az épületen belül mindig a védendő készülékek (tv, HIFI-torony, személyi számítógép, fax stb.) közvetlen bemenetén egyszerű összedugaszolással mindenki saját maga beépítheti.