A tetőtér-beépítéshez külföldön alkalmazott anyagok és szerkezetek
A tetőterek külföldi szerkezeti megoldásainak tanulmányozásakor érdemes azokat az országokat előnyben részesíteni, ahol a tetőtér-beépítésnek már hagyományai vannak.
A külföldi példák túlnyomó többségében a tetőtér határolószerkezetei külső levegővel átszellőztetett, kéthéjú hidegtetők. A tetőhéjalás alá biztonsági vízszigetelést építenek be, amely a hőszigetelés és a tetőhéjalás közti légteret két rétegre osztja. Mindkét réteget átszellőztetik a külső levegővel. A hőszigetelés, a belső burkolati rendszer általában réteges, többnyire a tetőszerkezethez van rögzítve. A külső burkolat általában követi a már meglevő burkolati rendszert.
Ha viszont ettől eltér, akkor minden esetben beleilleszkedik a környezetébe. A hőszigetelés belső oldalán párafékező (párazáró) réteget alkalmaznak. A belső burkolat ütésálló, többnyire éghetetlen vagy nehezen éghető lemeztermék. Kisebb mértékben használnak fel hő- és páraszigetelő szendvicselemeket határoló elemekként. Mivel az elemek egy része házilagosan is előállítható, érdemes velük a következőkben megismerkedni.
Szellőzőnyílások a tetőn
A szellőztető levegő bevezetésének a megoldása általában az ereszdeszkázat alsó részén kihagyott, hálóval védett rés. A bejutott levegő elvezetését a gerinc környékén biztosítják. Ez pl. a tetőgerinc szerkezeti kialakításával, speciális gerincfedő elemek alkalmazásával vagy a fedési mezőbe elhelyezett szellőztetőelemekkel oldható meg. Ez utóbbi az elterjedtebb. A szellőztetőelemek fémből, műanyagból, de leggyakrabban a fedés anyagából készülnek, és a fedési mezőbe ugyanúgy beilleszthetők, mint a fedés egyéb elemei.
Biztonsági vízszigetelés
A biztonsági vízszigetelés hagyományos módja a deszkaaljzatra szegezett bitumenes csupaszlemez borítás. A bitumenes lemezre a szarufák vonalában távtartó lécezést helyeznek, majd erre kerülnek a tetőlécek. Korszerűbb megoldás a szarufák felső síkjában kifeszített, speciálisan erre a célra kifejlesztett, nagy szilárdságú – esetenként műszállal erősített – vízszigetelő fóliák, amelyeket tekercsben forgalmaznak. A tekercseket az eresszel párhuzamosan, 10-15 cm átfedéssel kell a szarufák felső síkjára erősíteni. A kifeszített fólia a szarufák között 2-6 cm-t belóg. A tető hajlásszögétől függően távtartó lécezésre vagy magára a fóliára helyezik el a tetőléceket.
- Hőszigetelés a padlástérben
- Tetőtér- egy jó választás!
- Hőszigetelő anyagaink általánosságban
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A fóliák legismertebb típusai a német Delta Fólia SP, a BRAAS Unterspannbahn és a Techtohen fólia, valamint a belga, alumínium-azbeszt kombinációjú, tűzvédelmi szempontokból előnyös ASTRAL fólia (105. ábra).
105. ábra: ASTRAL üvegszállal erősített fóliával kiképzett hidegtető a) ellenléc nélkül elhelyezve (eresszel párhuzamos metszet); tetőhajlás: 20°; b) ellenléccel elhelyezve (eresszel párhuzamos metszet); tetőhajlás: 20°; c) eresz-és gerincképzés; 7 tetőhéjazat; 2 tetőlécezés; 3 ellenléc; 4 külső átszellőztetett légréteg; 5 ASTRAL fólia; 6 belső átszellőztetett légréteg; 7 szarufa; 8 hőszigetelés; 9 párafékező (légzáró) réteg; 10 belső burkolat.
Hőszigetelés belső burkolatok
A hőszigetelés és a belső burkolatok legelterjedtebb megoldása a rétegekből álló, a tetőszerkezetre függesztett rendszer. Hőszigetelésként túlnyomórészt a szervetlen szálas hőszigetelő anyagokat, az ásvány- és az üveggyapotot használják. Erre a megoldásra mutatnak példát az NSZK-beli Grünzweig + Hartmann und Gasfaser AG., ISOVER márkanevű termékeivel kialakított tetőtér-beépítések. A cég ásványgyapot hőszigetelő anyagot és ebből kifejlesztett termékeket gyárt.
Kifejezetten tetőtér-beépítés számára fejlesztették ki az ISOVER-ROLLISIL nevű terméküket. Ez 10 m hosszban gyártott, tekercselt ásványgyapot filc, alufóliával, ill. nátronpapírral és alufóliával kasírozva. Az első változat éghetetlen, a második nehezen éghető. A kasírozást a tekercsek mindkét hosszoldalán túlnyúló szegélysávval látják el. Amikor a tekercseket a szaruközökbe nyomkodják, a túlnyúló, erősített szegélysávok a szarufák belső oldalaihoz simulnak, így ezeken keresztül rögzíthető a hőszigetelés, tűzőkapcsok segítségével. A tekercs hossza max. 10 m, legnagyobb vastagsága 12 cm.
Így a hőszigetelés és a belső párazáró fólia toldásainak száma minimális. A tekercs a helyszínen késsel vágható a megfelelő hosszra. A filcet600, 700, 800, 1000 mm szélességben gyártják, így kiválasztható az adott szarufaközhöz legközelebb álló méret A tekercs méretét (szélességét) úgy kell megválasztani hogy az a szarufaköznél 2 cm-rel nagyobb legyen. A megfelelő szélesség a helyszínen is kiszabható, de a kasírozó-réteget nem szabad átvágni. A felesleges filc a hordozd alufóliáról könnyen eltávolítható.
Ha a hőszigetelést kívülről helyezik fel a szarufákra, akkor erősített szegélysáv nélküli ásványgyapot filce használnak. A nehezen hozzáférhető üregeket ömlesztett ásványgyapottal, ill. keletkezett hulladékgyapottal töltik ki. A belső oldalon levő alufóliának párazáró szerepe van ezért előírják, hogy a toldásokat, csatlakozásokat pára-záróan kell kiképezni. Ezt általában ragasztott alufólia csíkokkal érik el.
A több rétegű, a hőszigetelést és a burkolatot is magukban foglaló határoló falak többnyire házilagosan készülnek. Hőszigetelésként az ásványgyapotot részesítik előnyben, mert a műanyaghabok tűzveszélyesek, égés közben fojtó gázzá alakulhatnak. Az előregyártott hőszigetelő és burkoló szendvicspaneleket, a szarufák és az egyéb fedélszékelemek változó távolsága miatt, szinte csak kísérleti jelleggel alkalmazzák, bár ezek könnyen szabhatók a kívánt méretre.
Műanyaghab hőszigetelésű szendvicspanelre példa az NSZK-beli Esmann cég ISODOM nevű terméke. Az ISODOM elemek hőszigetelő, önhordó, statikai szerepet is betöltő szendvicspanelek, amelyek szelemenes típusú fedélszerkezetekre szerelhetők fel (106. ábra).
106. ábra: ISODOM előregyártott, önhordó, külső határoló falszerkezet (függőleges metszet) a) elemcsatlakozás; b) metszet és nézet: 1 16 mm vastag műanyag kötésű faforgács lemez; 2 a faforgács lemezre szegezett és enyvezett impregnált fenyőfa léc; 3 60 vagy 75 mm vastag poliuretánhab-réteg.
Az elemek kifogástalan burkolatot nyújtanak a belső oldal felé, amely azonnal tapétázható, festhető, fa- és egyéb burkolatokkal ellátható. Az elemek súlya olyan csekély, hogy kézzel mozgathatók. Felerősítésükhöz rozsdamentes kampósszeget használnak. A szegeket a fenyőfa lécek melletti, a poliuretán- (PUR) habrétegen és a faforgács lapon keresztül kell a szelemenekbe verni. Az elemek kb. 5 mm széles, a szelemenen fekvő vízszintes illesztési hézagait speciális ISODOM hézagkitöltő masszával egészen a hőszigetelő hab felső síkjáig kitöltik. A függőleges hézagok kitöltésének két módja van. Az egyik módszer szerint a hézagot ISODOM hézagkitöltő masszával kenik ki. A másik módszer szerint a fugába egy zártcellás szerkezetű műanyaghab zsinórt préselnek be, és ezt rozsdamentes kapcsokkal – szükség szerint – rögzítik.
Az ISODOM elemekben levő fenyőfa lécek teherhordó szerepük mellett lehetővé teszik a légcirkulációt is. A biztonsági vízszigetelés elmaradását az e célra is alkalmas PUR-hab alkalmazása magyarázza.