A tetőtér beépítettsége
Utólagos tetőtér-beépítés esetén előfordulhat, hogy a tetőtérben már ezt megelőzően is történt valamilyen építkezés, bővítés. A tetőtéri szükséglakások általában egy-két helyiségből állnak, és a teljes tetőtér beépítésekor bővítésükre is sor kerülhet. Gyakori eset, hogy az ott levő mosókonyhát alakították át szükséglakássá. Kérelem esetében a tetőtéri szükséglakások bővítése előtt a tanács a szükséglakást főbérletté nyilvánítja, és csak ezután kerülhet sor a bérlemény bővítésére. Előfordul sok olyan ún. zugbeépítés is, amelyek építési engedély nélkül történtek, és akadályozhatják a nagyobb, összefüggő tetőtér-beépítést.
A tetőtér előzetes részleges beépítése – főleg kisebb tetőterek esetében – olyan tetőszakaszokat hoz létre, amelyek nehezen vagy egyáltalán nem kapcsolhatók be pl. az új lakás alaprajzába. Az ilyen, de az egyébként beépítetlenül maradó tetőtéri szakaszok megközelítéséről az építés során gondoskodni kell. Lehetőleg valamelyik közlekedőhelyiségből nyíljék az az ajtó, amely a megmaradó tetőtér megközelítésére szolgál, de erre vonatkozó előírás, részletesebb megkötés nincs.
A padlásterekben gyakran találhatók olyan elválasztó falak, amelyek rendszerint az épületek utólagos bővítésekor, ill. hozzáépítésekor épültek, és rendszerint a fedélszék főállásaira illeszkednek. Előfordulhat az is, hogy egy tűzszakaszt lezáró tűzfal található a padlástérben, amely a tetőhéjazat fölé is kinyúlik. Ezek elbontására, a helyiségek célszerű elrendezése miatt, szükség lehet. Erre akkor van mód, ha az épület tűzszakaszát, ill. tűzszakaszait – pontosabban ezek szabványban rögzített felső határértékeit – nem lépi túl az így kialakuló, új padlástér.
Összegezve az elmondottakat:
A meglevő tetőtér-beépítések felhasználásának megítélésekor először azok jogi oldalát kell tisztázni. Ezután lehet – az építmény állapotától függően – dönteni arról, hogy ezeket érdemes-e felhasználni, vagy inkább megszüntetésük jelent-e nagyobb segítséget az új lakások, helyiségek kialakítása során.
Egy adott tetőtér beépítésekor a legkülönfélébb – az adottságoktól függő – megelőző átalakításokra lehet szükség, és ezek az építkezés költségeinek növekedését, az építkezés idejének elhúzódását okozhatják.
- Hőszigetelés a padlástérben
- Tetőtér- egy jó választás!
- Hogyan szigeteljünk beépített tetőteret hogy javuljon a klíma?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A meglevő adottságokból származó költségtényezők a következők lehetnek:
- lépcsőépítés,
- liftépítés,
- a fedélszerkezet elemeinek áthelyezése vagy részleges cseréje, ill.
- a fedélszerkezet teljes cseréje,
- héjazatcsere,
- a padlásfödém megerősítése,
- a padlásfödém cseréje,
- a külső közművek bővítése,
- a belső épületgépészeti vezetékek (hálózat) bővítése,
- a gépészeti berendezések, szerelvények átalakítása, áthelyezése,
- a meglevő tetőtéri beépítések bontása, átépítése,
- egyéb körülmények: pl. műemléki környezet miatt egyedi anyagok alkalmazása.
A meglevő épületek tetőterének beépítése mindig egyedi feladat Az, hogy a felsorolt többletmunkák közül melyiket érdemes vállalni, gazdasági, szakmai mérlegelés függvénye. A tetőtér-beépítés lehető legkisebb költsége mellett a lehető legnagyobb használati értéket kell elérni, az adott helyzetben létesíthető legjobbat kell létrehozni.
A nagyobb használati értéket nem mindig a drága anyagok vagy költséges megoldások nyújtják. Feltétlenül érdemes kihasználni a tetőtéri helyiségek különleges adottságait is, amelyek a használók életformájához igazítva, a tetőtér-beépítés értékét jelentősen növelik.
A tetőtér-beépítés szerkezeti kialakításának műszaki szempontjai
Az egyes tetőterek beépítése során – főleg az utólagos beépítések esetében – a megvalósítónak sokrétű, összetett építési feladattal kell szembenéznie. Egyrészt a megvalósítandó tetőtér-beépítésnek maximálisan ki kell elégítenie a megrendelő igényeit, másrészt a tetőtér szerkezeteire vonatkozó, olykor nagyon is szigorú követelményeket is szem előtt kell tartania, mégpedig úgy, hogy a megépítésre ajánlott alternatíva gazdaságos is legyen. A tetőtér-beépítés összköltsége ugyanis nagyban függ az alkalmazott szerkezetektől.
Mind a megrendelőnek, mind a kivitelezőnek, de főleg a tervezőnek szüksége van a tetőtér-beépítésnél alkalmazható szerkezetek, ill. ezek épületfizikai tulajdonságainak, jellemzőinek pontos ismeretére. Ezzel az ismeretanyaggal a legtöbb építtető nem rendelkezik, így az előzetes árbecslés során nem tudja a reális kivitelezési összeget meghatározni.
Kivitelezés
A kivitelezők egy része sincs azonban ezeknek az ismereteknek minden részletével tisztában, így fordulhatnak elő a kivitelezés folyamán olyan technológiai hibák, amelyek károkat okozhatnak a szerkezetekben. Ez annak ellenére is előfordulhat, hogy a kivitelezés során a tervtől eltérni nem szabad. A szükségesnél több vagy jobb minőségű anyag beépítése költségnövekedéssel jár. Ha viszont azzal akarunk takarékoskodni, hogy fontos szerkezeteket nem készítünk el, ill. rosszabb minőségű anyagot használunk fel, akkor ez megbosszulja magát, és a kárhelyreállítás többe is kerülhet, mint az eredeti szerkezet.
A helyes kivitelezéshez nem elég csak egyes szerkezetek sajátosságait, működését ismerni, hanem az egész rendszer elemeinek egymásra hatását is figyelembe kell venni. Tekintsük tehát át, hogy milyen fizikai jelenségek zajlanak le az időjárás hatásainak következményeképpen a tetőhéjaláson kívül és belül.