JÓ hőszigetelő anyagok tulajdonságai: tűzvédelem, páraáteresztő, víztaszító, alaktartó
Azokkal az anyagokkal lehet megfelelő hő- és hangszigetelést elérni és a könnyű, szakszerű beépítéshez azok a szigetelőanyagok felelnek meg, amelyek a következő tulajdonságokkal rendelkeznek.
A „jó” hőszigetelő anyag tulajdonságai
1. fontos tulajdonság – gyenge hővezetés:
Jó hőszigetelése a kis hőátbocsátású, gyenge hővezető képességű anyagoknak van. A különböző fajta szigetelőanyagok más-más mértékben hőszigetelnek. A könnyebb tájékozódáshoz (pl. Németországban) az anyagokat hővezetési tényezőjüknek megfelelően csoportokba osztják. A csoportot jelző számot (pl. 040 vagy 035) a szigetelés csomagolásán fel is tüntetik. A csomagoláson vagy csomagolásban elhelyezett jegyzékből megtudhatjuk a kiszerelés mennyiségét, a névleges vastagságot, az anyag tűzállósági besorolását és a minősítő intézet nevét is.
Minél kisebb az anyag hővezetési tényező szerinti csoportszáma, annál jobb hőszigetelő. Ezt a számot úgy kapjuk meg, hogy az anyag laborban mért hővezetési tényezőjéből az első számot és a tizedes vesszőt elhagyjuk, majd kerekítünk. Példa: egy termék hővezetési tényezője, X = 0,028 W/m*K, vagyis a csoportszáma 030. A hőszigetelés mértéke a hővezetési tulajdonság mellett még a réteg vastagságától függ: minél vastagabb a hőszigetelés, annál jobb értéket érünk el. Az előzőek alapján, tehát ha egy 040-es hővezetési csoportba tartozó anyaggal ugyanolyan hőszigetelő hatást akarunk elérni, mint egy 035-ös csoportba tartozóval, akkor valamivel vastagabb réteget kell alkalmaznunk.
Amennyiben a hőszigetelésnek kevés a hely, akkor indokolt lehet 030-as vagy 025-ös hővezetési osztályú anyagot alkalmazni (a fejlesztések már 020 osztályú anyagokról szólnak), amely kisebb rétegvastagság mellett is megfelelően hőszigetel. A jó hangszigetelő képesség a szigetelőanyag jellegétől és feldolgozási módjától is függ. Fontos, hogy megkülönböztessük a tisztán hőszigetelő és a többé-kevésbé hőszigetelő, de elsősorban inkább hangszigetelő anyagokat. A hőszigetelő lemezek általában alkalmasak lépéshang-szigetelésre is, de mindenképpen megfelelő nyomószilárdságú, ún. lépésálló lemezt kell választani.
2. fontos tulajdonság – tűzvédelem:
Tűzvédelmi szempontból a nem éghető hőszigetelések a legmegfelelőbbek. A csomagoláson mindig megtalálható az európai szabvány szerinti éghetőségi osztályba sorolás jele. Az osztályok A-tól F-ig terjednek, ahol az A osztályba tartozók a legkevésbé, míg az F osztályúak a leginkább éghetőek (EN 13501 szabvány szerint). Az építészterveken is ezen betűk szerepelnek és a hatóságok is ezt ellenőrzik.
A polisztirol keményhab szigetelések az E osztályba tartoznak. A polisztirolhabok 80 °C felett, a poliuretán keményhabok 110 °C nem hőállóak, míg az ásványgyapot, főként a kőzetgyapot nagy hőmérsékleten, 1000 °C felett olvad, azonban a benne lévő – a szálakat összefogó – gyanta maximálisan 300 °C-ot visel el. Éghetőség szempontjából a perlit a legkedvezőbb hőszigetelő anyag, hiszen vulkáni tufából készül, így könnyedén elvisel 1000 °C feletti hőmérsékletet.
3. fontos tulajdonság – átengedik a párát:
A nyílt pórusú szigetelőanyagok gyorsan átengedik a párát. A nedves technológiájú építéshez tartozó szerkezetekben lévő víz és a levegő nedvességtartalma könnyen át tud diffundálni a szigetelőrétegen. Az ilyen nyílt pórusszerkezetű anyagokban a nedvesség nem halmozódik fel, így az anyag nem duzzad meg és meghagyja a mellette elhelyezkedő, átszellőztetéshez szükséges levegőréteg helyét a szerkezetben.
4. fontos tulajdonság – víztaszító:
Teljes keresztmetszetükben víztaszító anyagok alkalmazásával csökkenthetjük a veszélyét annak, hogy építéskor átnedvesedjen a szigetelőréteg.
5. fontos tulajdonság – alaktartó:
A jó hőszigetelés egyik ismérve a megfelelő alaktartás, amelyet az anyag megfelelően kialakított belső szerkezetével érnek el. Jó alaktartók azok az anyagok, amelyek szálai nem rétegesen (mint az ásványgyapot), hanem kuszán rendeződnek el. Az alaktartó szigetelőanyagok a beépítés után is rugalmasak és jól összenyomhatóak maradnak.
A tartós rugalmasság nagy előnyt jelent, ha a szigetelőlemezeket a szerkezetben egyéb rögzítés nélkül, a szarufák közé beszorítva helyezzük el. A megfelelően alaktartó anyag hosszabb idő elteltével sem roskad össze, és így megmarad a kiszellőztetést biztosító levegőréteg.
A megfelelő rugalmasság azt is lehetővé teszi, hogy a szigetelést hézagmentesen építsük be. Az ilyen kivitel pedig alapfeltétele annak, hogy ne keletkezzenek hő- és hanghidak a szerkezetben. A pontos táblaméret elengedhetetlen ahhoz, hogy nagyobb, összefüggő felületek burkolásakor a lemezeket hézagmentesen rakhassuk kötésbe. A szakszerűen beépített szigetelőlemezek szorosan egymásnak feszülnek a felületen.
Mechanikus rögzítésnél ügyelni kell arra, hogy a táblaszélek ne legyenek töredezettek és a dűbelek vagy más rögzítőelemek a számukra készített lyukakban szorosan illeszkedjenek. A hőszigetelő elemek hőhíd-mentes egymáshoz illeszkedése legjobban lépcsős vagy nútféderes (csaphornyos) élképzéssel valósítható meg. A táblák pontos illesztése csak akkor lehetséges, ha könnyen méretre vághatok. Vágáskor az anyag nem rojtozódhat ki, nem szakadhat be, tehát az anyag szerkezetének lehetővé kell tennie a megfelelő formára igazítást.