Hőhidak fajtái és következményei az ingatlanokban
Hőhidakról akkor beszélhetünk, ha a hőáramlás többirányú, és a hő a fal síkjára merőlegesen halad a hideg részek felé. Ahol hőhidak alakulnak ki, ott az épület szerkezetének hőmérséklete alacsonyabb az átlagosnál.
A felhasznált anyagok minőségétől, egymással való kompatibilitásától,vagy például a szerkezeti felépítésnél fogva többféle hőhíd típust különíthetünk el. Lássuk most ezeket!
Szerkezeti hőhidak: Különböző hővezetésű anyagok összeépítésével jönnek létre, s a legjobb, amit tehetünk ellenük, az a megfelelő hőszigetelés.
Geometriai hőhidak: Azonos keresztmetszetű és anyagú szerkezeti elemek találkozásakor, például épületsarkokban jönnek létre. Bár nem szüntethetőek meg, de a hőszigetelés ez esetben is csökkenheti a negatív hatásokat.
Fontos tudnia, hogy a geometriai és a szerkezeti hőhidak egybeesése nagymértékben befolyásolhatja az ingatlan belső mikroklímáját.
- 9 hely ahol a hőhidak leggyakrabban előfordulhatnak otthonodban
- Hőhíd veszélyes? Mit tudunk tenni?
- A külső fal szerepe a hőszigetelésben
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az ilyen, úgynevezett összetett hőhidak a sarokablakoknál,vagy a sarkokban levő vasbeton pilléreknél szoktak megjelenni. A hagyományos falazóhabarcs sem bizonyul ilyen szempontból túl jó választásnak, ugyanis ez szintén kedvez a hőhidak megjelenésének. Nem így van ez azonban akkor, ha hőszigetelő falazóhabarcs kerül beépítésre.
Pontszerű hőhidak: Miként nevükből is adódik, egy-egy pontra koncentrálódik megjelenésük, így például a homlokzati hőszigetelések vagy a burkolatok rögzítési pontjaira.
Az egyes anyagok hőtechnikai jellemzőire figyelve elkerülhető, hogy azok rontsák egymás hőszigetelő képességét.
Hogyan ismerhetők fel a hőhidak?
Ennek legegyszerűbb módja a hőkamerás felvétel, mely egyértelműen megmutatja, hogy az épületben hol vannak melegebb, és hol hidegebb részek. Ha a belső oldalon a környezetnél jóval hidegebb, kívül pedig melegebb részek észlelhetőek, ott szinte biztos, hogy hőhidak vannak jelen.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy napjaink újépítésű házaiban a tervezés, vagy a kivitelezés hiányosságainál fogva elsősorban a nyílásáthidalásoknál, valamint az erkélyek csatlakozásánál jelennek meg hőhidak. Érdemes azonban tisztában lenni azzal is, hogy teljesen hőhídmentes épület gyakorlatilag nincs is, hiszen geometriai hőhidakkal mindig számolni kell.
Milyen következményei vannak a hőhidak jelenlétének?
A jelenség negatív hatásait elsősorban a téli időszakban tapasztalhatjuk, amikor az említett részeknél a meleg kifelé áramlik a helyiségből,
- ami egyértelműen a fűtési költségek növekedését vonja maga után.
- A probléma nem áll meg ennyiben, ugyanis a páralecsapódások miatt gyakran jelenik meg penészgomba az érintett felületeken,
- ami nem csak a belső mikroklímára van negatív hatással,
- hanem az ingatlanban tartózkodók egészségére is a levegőben szálló spórák miatt, melyek allergiát okozhatnak.