Épületek építését és felújítását érintő előírások és műszaki követelmények
1998 január 1-jétől Magyarországon megváltozott a szabályozás az épületek építése, átépítése, bővítése és felújítások munkálataihoz. A szabályozás jogi és műszaki vonatkozásokat egyaránt érint.
Fontos, hogy tudatában legyünk annak, hogy egy adott telken vagy földrészleten (függetlenül attól, hogy az lakott területen vagy külterületen – mezőgazdasági, esetleg ipari övezetben-helyezkedik el) az építési és felújítási munkák az esetek többségében engedélyhez kötöttek.
A paneles épületekre és ezek felújítására vonatkozóan a jogi szabályozás ma már nem tartalmaz semmi olyan egyedi előírást vagy külön szabályt, ami akár ezen épületekre, akár bármely más építéstechnológiára kizárólagosan vonatkozna. Amikor tehát a következőkben a paneles épületek felújítását érintő legfontosabb jogszabályi előírásokról és követelményekről lesz szó – figyelemmel a megváltozott szabályozásra is -, akkor ezeket az építési munkákra vonatkozó általános szabályozás részeként, annak keretében kell kezelnünk.
Szakmai szempontok
Az építmény állapotának, állékonyságának időszakonkénti felülvizsgálata és a jó műszaki állapothoz szükséges munkálatok elvégeztetése a tulajdonos törvényben rögzített feladata. Az építési munkákra előírt általános – és a munka jellegére vonatkozó sajátos – szakmai követelményeket mind a tervezés, mind az építés (kivitelezés) során be kell tartani. A rögzített előírások betartását az építésügyi hatóság, valamint az építésfelügyeleti szervek közigazgatási eljárás keretében kötelesek ellenőrizni.
A különböző szabályokban megfogalmazott országos szakmai-létesítési követelmények egységesen érvényesek valamennyi építési munkára, természetesen úgy, hogy egyes előírások inkább az épületekre, mások hangsúlyosabban a meglevő épületek felújítására, átalakítására vonatkoznak. Mielőtt a felújítások során leggyakrabban előtérbe kerülő szakmai követelményeket ismertetnénk, egyértelműsítenünk kell a felújítás és az átalakítás fogalmát.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Megoldások – Hozza ki belőle a legtöbbet
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Felújítás: meglevő építmény, építményrész, önálló rendeltetési egység, helyiség eredeti használhatóságának, üzembiztonságának biztosítása érdekében végzett építési-szerelési munka.
Átalakítás: meglevő építmény, építményrész, önálló rendeltetési egység, helyiség alaprajzi elrendezésének, vagy külső megjelenésének, illetőleg használati módjának megváltoztatása érdekében végzett, az építmény térfogatát nem növelő építési munka.
Önálló rendeltetési egységnek a helyiségek azon csoportja tekintendő, amely meghatározott rendeltetés céljára önmagában alkalmas, és függetlenül üzemeltethető. Önálló rendeltetési egység tehát például egy lakás vagy egy üzlethelyiség is.
Valamennyi építési munkával, így a felújítással, az átalakítással szemben is természetes követelmény, hogy az építmény stabilitását folyamatosan biztosítsák, a tűzbiztonság, a használati biztonság, az egészség- és környezetvédelem, a zaj és rezgés elleni védelem, valamint az energiatakarékosság és hővédelem szakmai előírásainak mind az építés, mind a használat során érvényt szerezzenek. Az erre vonatkozó részletes követelményeket jogszabályok és kötelező szabványok rögzítik.
Ugyanilyen általános követelmény a megfelelő karbantartás lehetőségének megoldása, továbbá annak biztosítása, hogy a rendeltetésszerű használat során a környezeti terhelés (zaj, rezgés, szennyezés stb.) az adott helyen megengedett mértéket ne lépje túl, illetőleg közhasználatú építmények, építményrészek esetében az akadálymentes környezet műszaki-építési feltételeit megteremtsék. Érvényes jogszabályaink akkor tekintik „akadálymentesnek” a környezetet, ha annak kényelmes, biztonságos, önálló használata minden ember számára biztosított, ide értve azokat az egészségkárosodott embereket is, akiknek ehhez speciális létesítményekre, eszközre, illetve megoldásokra van szükségük.
Az akadálymentesség műszaki feltételeinek megteremtése nemcsak új épületek esetében kötelező, hanem minden olyan felújítás, átalakítás során is, amikor az építményt (vagy annak meghatározott részét) rendeltetésszerűen minden ember használhatja (közhasználatú építmény). Az akadálymentes környezet kialakítására vonatkozó konkrét műszaki előírásokat (helyiségméretek, lépcsőkialakítás, méretezés stb.) rendelet határozza meg, alkalmazása elsődlegesen tervezői feladat.
A létesítéssel kapcsolatos részletes szakmai követelményeket rögzítő szabályok között kitüntetett helyet foglal el az Országos Településrendezési és Építési Követelményeket összefoglaló OTÉK, amely az ezelőtt általánosan használt Országos Építési Szabályzatot (OÉSZ) hivatott felváltani.
Az OTÉK – a korábbi szabályozástól eltérően -jobban alapoz a szakmai önállóságra, felkészültségre, csak azokat a szakmai követelményeket rögzíti kötelező erővel, amelyek ténylegesen közérdekűek, és a használók, a szomszédok, a környezet érdekeit szolgálják, védik. Az OTÉK építési követelményei elsősorban a rendeltetésszerű használattal összefüggő élet-és vagyonbiztonsági, környezetvédelmi és minőségvédelmi előírásokat tartalmazzák.
A felújítási munkák szempontjából nyilvánvalóan a meglevő építményekkel kapcsolatos szabályok a legfontosabbak, ahol az általános építési követelményeket a meglévő szerkezeti, homlokzati adottságoknak megfelelő eltérésekkel lehet alkalmazni.
Kötelező szabály, hogy a meglévő építményen végzett építés-szerelési munka vagy rendeltetésmódosítás:
- az építmény és részeinek állékonyságát és biztonságos használhatóságát nem veszélyeztetheti, azokban kedvezőtlen irányú változást nem eredményezhet, továbbá
- a szomszédos építmény, építményrész, önálló rendeltetési egység állékonyságát nem veszélyeztetheti, rendeltetésszerű használhatóságát nem korlátozhatja.
Az állékonyság követelményét minden olyan esetben számítással kell igazolni, amikor az átalakítási-bővítési munkák, illetőleg a terhelés növekedése érinti az épület függőleges és vízszintes teherhordó szerkezeteit, vagy ha a meglévő szerkezet megfelelőségét kell tanúsítani, illetőleg megerősítését kell javasolni.
Az OTÉK szakmai követelményei sok esetben nem választhatók el a szabványoktól, illetve szorosan összefüggenek a szabványosítás új hazai rendszerével. Maga a rendelet is számos olyan előírást tartalmaz, amely egyéb jogszabályokra és kötelező nemzeti szabványokra utal.
Hangsúlyoznunk kell, hogy egy szabvány csak abban az esetben kötelező, ha alkalmazását jogszabály (rendelet) elrendeli. Ezen jogszabályok közül külön is ki kell emelnünk a 30/1994. (X. 6.) KTM rendeletet, amely egy környezetvédelmi (levegőtisztasági, légszennyezési, zaj- és rezgésvédelmi, vízminőség-védelmi) és építésügyi nemzeti szabványok kötelezővé nyilvánításáról rendelkezik.
A kötelező építésügyi szabványok között találhatók a kéményszabványok, a légtechnikai és hőtechnikai szabványok és az építményekre vonatkozó egyes tűzvédelmi szabványok, továbbá az alapozási és erőtani méretezési szabványok. A műszaki szabványok, továbbá a speciális tűzvédelmi, közegészségügyi, munkavédelmi stb. előírások és szakmai követelmények ismerete elsődlegesen a szakemberekre nézve kötelező.
Az OTÉK csak a legfontosabb közérdekű kívánalmakat rögzíti, az egyes szakmai követelmények alól nem adható felmentés, lehetőség van ugyanakkor egyes esetekben a leírtaktól eltérő megoldás engedélyezésére. Ezt az engedélyt – a hatósági engedélyezési eljárás keretében – az elsőfokú építésügyi hatóság adja ki, szükség szerint az illetékes szakhatóságok (tűzvédelem, közegészségügy) előzetes hozzájárulása alapján.
Az építésügyi hatósági engedély
Jogszabályban meghatározott építési munkák csak az építésügyi hatóság előzetes engedélye alapján végezhetők.
Az engedélyezési eljárásra az államigazgatási eljárás általános törvényi feltételei vonatkoznak, biztosítva az építtető számára kérelmének a jogorvoslat (fellebbezés, bírósági kereset benyújtása, felügyeleti intézkedés kezdeményezése) lehetőségét. Az építésügyi hatóság feladata, hogy az engedélyezési eljárás során érvényt szerezzen a jogszabályokban foglalt előírásoknak és az építészeti-műszaki szakszerűség követelményeinek. Biztosítani kell továbbá az eljárással érintettek és az eljárásban érdekeltek jogos érdekeinek védelmét.
Az engedélyköteles építési munkákat a 46/1997. (XII. 29.) KTM rendelet határozza meg. A rendeletben felsorolt építmények (épületek és műtárgyak) megépítése, bővítése és elbontása mellett ugyancsak engedélyköteles.
Ezek:
- az építési engedélyhez kötött építmény olyan felújítása, helyreállítása, átalakítása vagy korszerűsítése, amely a teherhordó szerkezetét érinti, a homlokzat jellegét (megjelenését) – annak szerkezetével együtt – megváltoztatja, illetőleg az építményben levő önálló rendeltetési egységek számának, rendeltetésének megváltoztatásával jár;
- az építmények homlokzatán a mesterséges szellőztetés és égéstermék-kivezetés berendezéseinek, szerelvényeinek elhelyezése (például parapetkonvektor kivezetés, szellőzőnyílás-kialakítás), továbbá
- a védetté nyilvánított (országos vagy helyi védelem alá tartozó) épület vagy a védett területen álló építmény felületképzésének átalakítása, felújítása, színezése, a homlokzatára szerelt vezetékek létesítése.
Az idézett előírások alapján a felújítások egy része (amelyik a teherhordó szerkezetet érinti, a homlokzat jellegét megváltoztatja, illetve a rendelkezési egységek számát módosítja stb.) ténylegesen építési engedélyköteles tevékenység. A köznyelv, de egyes hivatalos megnyilvánulások is „felújításnak” neveznek olyan átalakítási, bővítési stb. munkákat is, amelyek az érvényes szabályozás szerint nem azok, s sok esetben ezért engedélykötelesek.
Ugyancsak fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a nem engedélyköteles helyreállítási, karbantartási tevékenységre is vonatkoznak az általános érvényű kötelező építésügyi és más hatósági (biztonsági, közegészségügyi, tűzvédelmi, környezetvédelmi, műemléki és természetvédelmi, munkavédelmi stb.) előírások, amelyek „megsértése esetén a szabálytalanul végzett építési munkák jogkövetkezményeit kell alkalmazni”. A felújítási és utólagos hőszigetelési munkák egy részénél különösen célszerű az elvi építési engedély beszerzése, hiszen ezen eljárásnak éppen az a célja, hogy a munkavégzés megkezdése előtt, előzetesen tisztázzon építészeti, műemlékvédelmi, régészeti, településképi, természet- és környezetvédelmi, műszaki követelményeket.
A kiadott elvi építési engedély az eljáró építésügyi hatóságot és a közreműködő szakhatóságot egy évig köti mindazon kérdésekben, amelyekről rendelkezett. (Ez a határidő egy ízben, legfeljebb egy évvel meghosszabbítható.) Külön fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy elvi építési engedély alapján építési munka nem végezhető!
A felújításokkal kapcsolatosan gyakran felmerül a rendeltetés megváltoztatásának igénye is. Ha a rendeltetésváltoztatás építési engedélyhez kötött építési munkával jár, akkor az engedélyezésre természetszerűleg az építési engedélyezési eljárás szabályait kell alkalmazni. Ha a rendeltetés megváltoztatása engedélyhez kötött építési munkával nem jár, vagy egyáltalán nem jár építési tevékenységgel, akkor az erre irányuló kérelmet – az új rendeltetéstől függő, egyéb jogszabályokban meghatározottak szerinti tartalommal – a települési önkormányzat jegyzőjéhez kell benyújtani.
A használatbavételi engedély az adott épület rendeltetésszerű és biztonságos használhatóságának feltétele. Általában minden olyan épületre, illetve elvégzett építési munkára, amelyre építési engedélyt kellett kérni, annak használatbavétele előtt az építtetőknek használatbavételi engedélyt is kell kérnie. Az építéssel, az átalakítással, a felújítással és a használatbavétellel kapcsolatos kérelmet – jogszabályban meghatározott tartalommal és formában – az építtető vagy törvényes képviselője, illetve meghatalmazottja nyújthatja be.
A kérelemhez az építtetőnek csatolnia kell építési jogosultságát, azaz annak hitelt érdemlő igazolását, hogy az adott építménnyel kapcsolatban joga van rendelkezni. Az építési jogosultság általános esetben ingatlan-nyilvántartási tulajdoni lappal, egyéb esetben hagyatékátadó végzéssel, jogerős bírósági vagy államigazgatási határozattal, illetve más hivatalos irattal bizonyítható.
Tervezés
Az építészeti-műszaki tervezés feladata, hogy az építtetői igényeket az elvárható szakmai és esztétikai követelményeknek megfelelően, a mindenkori hatályos előírások betartásával és a helyszíni adottságok figyelembevételével, műszaki terv formájában ábrázolja.
Építészeti-műszaki tervet csak tervezési jogosultsággal rendelkező magánszemélyek készíthetnek. A hazai szabályozás szerint tervezési jogosultsággal az rendelkezik, aki – a tervezési szakterületétől függően – a Magyar Építész Kamara vagy a Magyar Mérnöki Kamara tagja, s akit szakirányú egyetemi, főiskolai végzettsége és gyakorlata alapján a Tervezői Névjegyzékbe felvettek. A tervező csak olyan építészeti-műszaki tervezési munkát végezhet, amelyre szakképesítése és gyakorlata szerint jogosult, és amelynek megoldására felkészültsége alapján képes. A jogosulatlan tervezés szabálysértés, egyben súlyos szakmai-etikai vétség is, amely végső esetben a tervezési jogosultság megvonásával is szankcionálható.
Kivitelezés
A kivitelezés minősége meghatározó módon a kivitelezést végző irányító személy szakmai felkészültségétől függ. Hatályos jogszabályaink az építőipari kivitelezési tevékenység folytatását – egyebek mellett – az építés műszaki munkálatait irányító felelős műszaki vezető alkalmazásához kötik. A felelős műszaki vezető felelőssége elsősorban a jóváhagyott és engedélyezett tervek szerinti megvalósításra, továbbá az adott építési tevékenységre vonatkozó minőségi és biztonsági előírások betartására, és a szakszerű munkavégzés feltételeinek biztosítására terjed ki.
Felelős műszaki vezető nélkül csak az épület teherhordó szerkezeteit nem érintő javító, karbantartó, felújító munkálatok végezhetők. Az építtetőnek mindenkor joga, hogy az építési munkálatokat helyszíni képviselője, műszaki ellenőre útján folyamatosan figyelemmel kísérje és ellenőriztesse.
A műszaki ellenőri tevékenység szakmai szabályait rendelet állapítja meg. Műszaki ellenőri feladatot a tervező is elláthat, ez a tevékenysége azonban nem tévesztendő össze a tervezői munka részét képező tervezői művezetői tevékenységgel, mely utóbbi elsősorban a kivitelezési tervek értelmezésére, magyarázatára vonatkozik. A kivitelezéssel kapcsolatos kérdésekkel cikksorozatunk többi része is foglalkozik.