Zöldtetők és hőszigetelés
A zöldtetőkhöz biológiai szempontok alapján minden, földtömeg fogadására alkalmas tetőt számításba vehetünk, gyakorlati szempontból megfelelnek a következők:
- lejtésmentes tető (a legjobb);
- lapostető, enyhe lejtéssel;
- magastető max. 15° lejtéssel.
A lejtésmentes és lejtéskiképzett tetők szerkezetüknél fogva azonos rétegrendet képviselnek.
A zöldtetőkről általában
A zöldtető jelentősége, léte, szükségessége, látványértéke és a vele elért hatás más a városi környezetben élők és más a természetben dolgozó emberek számára.
Már maga a nagyfokú szerkezetvédelem is a zöldtetők mellett szól: a tetőre telepített ökológiai védőréteg megóvja a szigetelést a mechanikai hatások és a szél szívóhatásától. Véd a napsugárzás felmelegítő és öregítő hatása ellen, valamint a közvetlen jég- és fagykároktól. A kiegyenlítettebb klíma következtében jelentősen csökken a szerkezet hőmozgása.
Gazdaságossági szempontok is befolyásolják a zöldtető melletti döntést, mert a magasabb beruházási költségek rövid időn belül megtérülnek. A növényzettel való betelepítéssel felértékelődik a környék és az ingatlan. A szerkezetes szigetelésvédelem csökkenti a karbantartás költségeit, meghosszabbodik az épület és a csapadékvíz elleni szigetelés élettartama. A kiegyenlítettebb klíma biztosításával csökken az energiafelhasználás. A tetők esztétikai értéke megnövekszik. A tetőkön, teraszokon, homlokzatokon megjelenő zöldfelületek javítják a városképet. Közismert a pszichológiai hatás, minden növény a természetközei érzetét kelti, kellemesen megnyugtat, javítja az ember közérzetét és kellemes kerti munkára serkent.
- Zöldtetők építése lépésről lépésre [ÖSSZEFOGLALÓ]
- Zöldtetők jellemzői, típusai
- Hogyan épül fel egy zöldtető? (Rétegfelépítés)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Nem elhanyagolható szempont a zöldtetők ökológiai hatása:
- a tetőre telepített növényzet a fotoszintézis során szén-dioxidot használ fel és oxigént állít elő, ezáltal tisztul a levegő;
- a csapadékvizet visszatartja, a felesleg elfolyását késlelteti, így tehermentesíti a csatornahálózatot és a víztisztító berendezéseket;
- a visszatartott csapadékvizet fokozatosan juttatja vissza a légkörbe, ezzel növeli a levegő páratartalmát;
- a párolgás hőelvonó hatása és a tetőn lévő földréteg hőtároló képessége csökkenti a hőingadozást, kiegyenlítettebb klímát eredményez;
- a növényzet megköti a port, kiszűri az egyéb szennyeződéseket a levegőből;
- a változatos struktúrájú felület és a földréteg hangelnyelő képessége a külső és a belső térben egyaránt csökkenti a zajterhelést.
5.232 ábra. Zöldtető szemléletes „rétegszelvénye” a) fafödém drénlemezzel takart vízszigetelés feletti bioréteggel; b) nehéz födémre terhelt bioréteg, belső hőszigeteléssel és közbenső pára- és vízszigetelő rétegekkel (az egyenletes nedvességtartást a drénlemez kagylóinak vízkészlete biztosítja néhány napig.
5.233 ábra. Zöldtetőhöz készült polisztirol extrudált kagylós lemez, különböző hőtechnikai méretigényekhez; a) méretváltozatok; b) elem.
5.234 ábra. Zöldtető, ún. mesterfödémekre, terhelve, közbenső hőszigeteléssel; a) PVC drénlemez; b) polisztirolkagylós elem; c) polisztirol-tölcséres elem közbenső rétegekkel (a vízmozgást: fentről le, lentről fel a kagylók, illetve tölcsérek rései biztosítják).
5.235 ábra. Biotető csapadékvíz-elvezetőjének működése polisztirol (kagylós) elemmel.
Alkalmazási területek
A zöldtető nagy előnye, hogy egyaránt alkalmazható új és régi épületeken, mélygarázsokon és toronyházakon, hegyoldalban húzódó lépcsős épületek előkertjeként, homlokzatok kiugróin, átriumos megoldásként belső terekben, lakótelepeken, villanegyedekben és ipari létesítményeken. Az építészeti elképzelések megvalósításához a lehetőségek figyelembevételével választhatók extenzív és intenzív zöldtetők (ökotetők és tetőkertek).
Az extenzív tetőn a termőközeg magassága 15 cm, a felületi tömeg 150 kg/mm alatti. Az extenzív tetőkre kis gyökérzetű, szárazság- és fagytűrő növények telepíthetők, amelyek öntözést általában nem igényelnek, és csak időszakos ellenőrzésre van szükség, tehát a fenntartás igen egyszerű. Állandó tartózkodásra nem alkalmas, csak ökológiai védőrétegként szolgál. Kis súlya miatt könnyűszerkezetekre, pl. ipari csarnokokra is telepíthető. Rétegrendje, költséghatása kedvezőbb.
Az intenzív tetőn a termőközeg 15 cm-nél vastagabb, a felületi tömeg 150 kg/mm feletti. Igényesebb a növényzet is: a telepített virágok, fák, bokrok, örökzöldek gondos ápolást, rendszeres tápanyag-utánpótlást, öntözést igényelnek. Burkolt közlekedők, terek közbeiktatásával különböző funkciókra alkalmas.
5.236 ábra. Zöldtető és járható tető kapcsolatának példája sávos csapadékvíz elvezető folyókával; 1 járólap; 2 kavicsszűrő réteg; 3 perforált lemez + szűrőfilc; 4 folyókateknő; 5 vízszigetelés; 6 védőréteg; 7 folyásfenék; 8 taposórács; 9 támelem; 10 szűrőréteg; 11 szalmateríték; 12 nagyszemcsés földtömeg a humusz alatt.
5.237 ábra. Zöldtető felső rétege egyaránt készülhet helyszíni füvesítéssel, gyeptéglával vagy gyeppaplannal.
5.238 ábra. Magastető bioréteggel a) hőszigetelést csak a földtömeg biztosítja; b) tetőzet feletti kiegészítő hőszigeteléssel; c) tető/faltőcsatlakozás, oldalsó kavicssávval.
Az alkalmazás feltételei
Bioréteggel telepíteni kívánt tető esetén alapos vizsgálatra és tervezésre van szükség, akár új, akár régi épületről van szó.
Ezek:
- a zöldtetővel többletterhek járnak;
- ki kell alakítani a megfelelő tetőlejtést és vízelvezetést;
- biztosítani kell az épületfizikai törvényszerűségeknek megfelelő páravédelmet, a hő- és vízszigetelést;
- gondolni kell a választott vízszigetelés gyökérállóságára.
Az egyenes rétegrendű zöldtetők esetén a vízgőznyomás csökkentése végett párazáró réteget kell beépíteni, mivel a szokásos (pontszerű és/vagy vonal menti) párakiszellőzés műszakilag alig megoldható, és tetőtereknél esztétikai szempontból is kifogásolható lenne. Ez a tetőtípus érzékeny a belső nedvességhatásokra, ezért új tetőknél lehetőleg ne építsük. A hőszigetelő réteg felett elhelyezett lejtésadó réteg vagy a hasznosított lapostetők további rétegei jelentős hőtároló képességgel rendelkeznek, így a hőszigetelő rétegben kisebb hőmérsékletingadozások lépnek fel.
Nem kétséges, hogy a zöldtetők a jövő lapostető-szerkezetei, mivel elterjedésük ökológiai és műszaki szempontból egyaránt előnyös és kívánatos. Csupán a szerkezeti szempontokat figyelembe véve elmondható, hogy a tetőszigetelő rétegek, főként pedig a csapadékvíz szigetelés hatékony védelme ezeknél a megoldásoknál a legtökéletesebb. Noha a vegetációs és drenázs rétegek hőveszteséget csökkentő hatását ma még nem vesszük számításba, a jövőben nem kétséges ennek érvényesülése sem.
Mivel a csapadékvíz szigetelés feletti rétegek időszakos elnedvesedése párafékező hatású, előnyösebb a kettős hőszigetelésű szerkezettípus. Mindkét szerkezettípusnál fontos a csapadékvíz szigetelés egyenletes és legalább 2%-os lejtése a teljes és biztos vízelvezetés érdekében, a csapadéktároló tetők kivételével. Nem kevésbé lényeges a különleges biztonságú, csapadékvíz elleni szigetelés tervezése és kivitelezése is, hiszen ennél a tetőtípusnál az esetleges szigetelési hibák javítása körülményes és költséges. Ugyancsak elsőrendű követelmény a csapadékvíz-szigetelés gyökérállósága, és ha ez magával a szigeteléssel nem teljesíthető, akkor külön védőrétegről kell gondoskodni.
Hogy a növényzet rendszeres gondozást vagy csak időszakos „karbantartást” igényel, az a szerkezetet illetően csupán a víztározó-szivárgó réteg anyagát és beépítési módját befolyásolja. Intenzív zöldtetők esetén elegendő drenázs feltöltés készítése, míg extenzív zöldtetőknél ajánlatosabb a nagyobb vízmegtartó képességű sajtolt műanyag tálcák használata, esetleg a két megoldás együttes alkalmazása.
A hőszigetelő réteg – akárcsak a többi hasznosított tetőnél – terhelhető minőségű polisztirol lemezekből készíthető. A felső bioréteg alatti sajtolt műanyag lemezek és tálcák kemény PVC és sajtolt polisztirol. Ezek lényegében a felső réteg (bio) vízháztartását, illetve annak kapacitását szolgálják, míg az alsó (negatív) mélyedések a felesleges csapadékvíz elvezetését segítik.
Magastetők bioréteggel való lezárásainak két nagy előnye van:
Az egyik energetikai jellegű – télen és nyáron -, a másik az esztétikus környezet kialakítása. Hátránya a fa tetőszerkezet túlzott terhelése. Gondoljuk csak át jól, hogy a tetőfelület minden m2-ére többletként eső, 20-30 cm vastag földtömeg akár meg is duplázza a mértékadó terhelési – és önsúly – adatokat. Tehát a tartókat (faanyagú szerkezeteket) ennek megfelelően kell méretezni.
Az északi, főként a skandináv országokban több száz éve alkalmazott bioréteges megoldás hazai elterjedése a kezdeteknél tart, nem így a sivár, lapostetős megoldások. Magastető esetén előnyös, hogy a rétegrend egyszerűbb az esetek nagyobb részében, nem szükséges párafékező réteg, esetleg még hőszigetelés sem, mert a bioréteget közvetlenül a tetőzet feletti vízszigetelésre helyezik. Az épületet és tetőt érő dinamikus terhelések miatt a földrétegbe (műanyag bevonatú) dróthálót kell teríteni – felső kihorgonyzással, melyet a gyökérzet átsző. Nyeregtető esetén elegendő a tető feletti átvetés a hálónál, mert így az nyereg-szerűen „üli” meg a tetőt. A magastető ereszsávjában legalább 10/30-as kavics szűrőréteg szükséges (körben) a víz elvezetésének szabaddá tétele érdekében.