Épületgépészeti rendszerek szerepe az energiamegtakarításban panelháznál
A szerelvények állapota
Amennyiben az épület csőhálózatát (vízellátás, központi fűtés) felújítják, a hálózaton lévő szabályozó- és elzáró szelepeket is cserélni kell. A hőközpont szerelvényeit külön kell kezelni, cseréjükről csak abban az esetben kell intézkedni, ha az műszaki szempontból indokolt.
A csőhálózatba épített szabályozó- és elzáró szerelvényeket azért indokolt cserélni, mert 20-30 év alatt többségük műszakilag elavult, a műanyag és gumitömítések elöregedtek, a szerelvények meleg vízzel érintkező felületein vízkő rakódott le. Felújításuk általában költségesebb, mint a cseréjük.
Energiamagtakarítás
Az előzőek során már gyakran esett szó az energiamegtakarításról. Napjainkban egy épület fenntartási költségei között egyre nagyobb szerepe van az energiaköltségeknek. Az elmúlt években az energiaköltségek az inflációt meghaladó mértékben növekedtek, és ez a tendencia a jövőben is várhatóan folytatódni fog. A föld energiakészletei folyamatosan csökkennek, a megújuló energiafelhasználás költségei nagyok.
Az energiával való takarékoskodás költséggazdálkodási szempontból lényeges. De legalább ennyire fontos azért is, hogy a tüzelőanyagok elégetésekor keletkező szén-dioxid mennyiségét csökkentsük, mivel az jövőbeli életlehetőségeinket (globális felmelegedés) döntően befolyásolja.
- Konyhabútorok házgyári (panel) lakások számára
- Miért fontos a hőszigetelés?
- Energiatakarékos otthon kialakítása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Épület működtetéséhez szükséges energia mennyiségének csökkentése
A panelos épületek felújításakor az egyik legfontosabb cél az épület működtetéséhez szükséges energia mennyiségének csökkentése. Ezért alapvetően fontos az épületek utólagos hőszigetelésének megoldása, a rossz hőszigetelő képességű és rosszul záró nyílászárók cseréje. Ha azonban a pótlólagos hőszigetelés kialakításához és a nyílászárók cseréjéhez nem kapcsolódik az épületgépészeti rendszerek átalakítása is, akkor lehet, hogy több kárt okozunk, mint hasznot.
A tömören záró nyílászárók beépítését követően a lakásokban a folyamatos légcsere mértéke nullára csökken. Ez a gázüzemű konyhákban életveszélyes állapot kialakulását eredményezheti. A gáztűzhely üzemeltetése során CO2 (szén-dioxid) és igen kis mennyiségben CO (szén-monoxid) keletkezik. Ha megfelelő légcsere hiányában a CO2 nem távozik a helyiségből, és a helyére nem áramlik friss levegő, az égés tökéletlen lesz. Egyre nagyobb mennyiségben keletkezik CO, amelynek koncentrációja rövid időn belül mérgezést, rosszabb esetben halálos mérgezést okozhat.
A tökéletlen égésen kívül gázzal ellátott lakásokban – különösen a konyhában – előfordulhat gázszivárgás. Megfelelő mértékű légcsere hiányában olyan mértékben megnőhet a gáz koncentrációja a légtérben, hogy egy szikra hatására bekövetkezhet a robbanás.
A megfelelő mértékű légcsere a jó közérzet fenntartása szempontjából is fontos. Megfelelő légcsere hiányában megnő a lakótérben a nedvességtartalom, ami a penészgombák megtelepedésének, terjedésének az egyik alapfeltétele. Mindezeket figyelembe véve a hőszigetelés javítása és a nyílászárók cseréje mellett meg kell oldani a lakóterek megfelelő mértékű szellőztetését is.
A korszerű szellőztető berendezésekkel szemben az egyik lényeges elvárás, hogy azok a felhasználó igényei szerint szabályozhatók legyenek. (Konyhában, fürdőben a nap nagy részében egy alapszellőzés elegendő. A főzés, illetve fürdés, zuhanyozás időszakában azonban a jó közérzet biztosításához növelt légcserére lehet szükség.)
A szellőző levegő mennyiségét egyszerűbb esetben kézzel, korszerűbb megoldásoknál (pl. nedvességérzékelővel) automatikusan is szabályozhatjuk. Az energiával való takarékoskodás egy soklakásos épületben csak akkor lehet hatékony, ha valamennyi lakó anyagilag is érdekelt az üzemeltetési költségek csökkentésében. Ezért célszerű megoldani a használati hideg és meleg víz, valamint a fűtési energia lakásonkénti mérését.
Természetesen a mérés feltételeinek megvalósítása önmagában még nem elegendő. Szükséges olyan egyszerűen kezelhető szabályozószerelvények, szabályozószerkezetek beszerelése, amelyek segítségével az egyes lakók a víz- és energiafogyasztásukat megfelelő módon szabályozhatják.
Csaptelepek, WC
Nem kell, hogy a felújítás közös költségei között szerepeljen, de célszerű felhívni az egyes lakástulajdonosok (bérlők) figyelmét arra, hogy energiatakarékos csaptelepek, WC-berendezések felszerelésével/cseréjével hosszabb távon megtérülő, lényeges költségcsökkentés érhető el.