A panel felújítás kivitelezés jogi és műszaki keretei
A kivitelezés jogi és műszaki keretei akkor áttekinthetők és értelmezhetők, ha a kivitelezésben közreműködők személye és feladataik ismertek. A közreműködő személyen természetesen ebben az esetben nem egy konkrét meghatározott egyén értendő, hanem egy feladatkör, amit valamely konkrét személynek kell majd betöltenie a megvalósítás során, a szabályozások szerint adott esetben bizonyos feltételeknek megfelelve.
A kivitelezésben részt vevők és feladataik
A kivitelezési folyamatban általában a következő érintettek kapnak szerepet különböző feladatokkal, felelősséggel a feladat sikeres végrehajtását tekintve.
Építtető
Természetesen közreműködő az építtető, aki egyrészt a jogos teljesítések ellenértékének megfizetéséért visel felelősséget, illetve időszakosan, vagy gyakrabban, néha akár folyamatosan a helyszínen tartózkodva ellenőrzi a megvalósítás folyamatát. Nem építőipari felkészültségű építtető esetén ez az ellenőrzés természetesen nem azonos a műszaki ellenőrzés jogilag is szabályozott tevékenységével, leginkább a saját maga vélt vagy valós érdekeinek különböző eszközökkel történő képviseletére koncentrál.
Műszaki ellenőr
Az építtető érdekeit szakemberként sokkal hatékonyabban képes képviselni a műszaki ellenőr. Rendszerint megbízásos alapon tevékenykedő, mérnök végzettségű, és e tevékenységre jogosultsággal rendelkező személy látja el ezt a feladatot. Nagyobb beavatkozásoknál több műszaki ellenőr együttesen végezheti e munkát, elsősorban a többféle (építész, épületgépész, épületvillamossági) szakterület miatt.
- Konyhabútorok házgyári (panel) lakások számára
- Padló festése
- Természetes palalapok lerakása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kivitelező
A kivitelező szerződőképes jogi személy, lehet egyéni vállalkozó, kft vagy részvénytársaság egyaránt. Fontos viszont, hogy az általa végzett tevékenységre alapító okirata, cégbejegyzése szerint jogosult legyen, illetve rendelkezzen a munka elvégzéséhez szükséges felkészültséggel, eszközökkel, és mindenekelőtt a munka irányítására jogosult személyekkel.
Alvállalkozók
A kivitelező hiányzó eszközeit, emberi erőforrását vagy épp részterületeken hiányzó szakmai felkészültségét közreműködő alvállalkozók bevonásával pótolhatja. Erre vonatkozó korlátozást a lakóépületeken végzett felújítási és/vagy karbantartási munkáknál nem szokás kikötni, ám arra figyelemmel kell lenni, hogy ha a szerződő kivitelezővel szemben követelményeket támasztunk az alkalmas vállalkozó kiválasztásánál, ez ne legyen „átjátszható” egyébként alkalmatlan alvállalkozók igénybevételével. Ezért szokták az ajánlatkérők kikötni, hogy a 10%-nál nagyobb értékben közreműködő alvállalkozókat nevesíteni kell, és azok részéről a szerződő féllel azonos dokumentumok biztosítandók a döntéshozatalhoz.
Nagyobb volumenű vagy összetett, több szakterületre kiterjedő munkák esetén előfordulhat, hogy az építtető a munkát racionálisan részekre bontja, és azokat több vállalkozónak adja vállalatba. Ez a benyújtott ajánlatok alapján is előfordulhat, amennyiben ennek jogát az építtető előre kiköti, és a benyújtott ajánlatok ezt megalapozzák, (például egyes munkaszakaszokban az egyik, másik munkaszakaszban a másik vállalkozó jelentősen kedvezőbb ajánlatot tesz).
Ki kell azonban emelni, hogy az egyébként sem túlzottan nagy értékű felújítási és/vagy korszerűsítési munkák esetében a feladat túl sok részre bontása a projekt befejezésének kockázatát jelentősen megnöveli. A több vállalkozó azonos területen történő munkavégzése nehezen koordinálható, ráadásul a beavatkozás egészének működő rendszerré összeépítését valakinek össze kell hangolnia, meg kell szerveznie.
Erre a műszaki ellenőr nem igazán megfelelő, hiszen az ő feladata elsődlegesen a mennyiségi és minőségi ellenőrzés, nem pedig a szervezés. Lehet ezt a feladatot is rábízni, ám ebben az esetben további mérnökök bevonása lehet szükséges, ami nagyobb költséggel terhelheti meg az építtetőt, mint amennyi előnyt jelent a két vállalkozó közötti ajánlati árkülönbség által elérhető előny egy-egy költségvetési tételre vonatkoztatva.
Tervezők
A kivitelezési időszak közreműködői a tervezők is, akik egyrészt a tervek értelmezésében nyújtanak segítséget, másrészt a felmerülő, terveket érintő problémák feloldását biztosíthatják tervezői művezetés keretében. Erre vonatkozóan – amennyiben a tervezési szerződésben ez nevesített kötelezettségként nem szerepel – az építtetőnek külön megállapodást kell kötnie a tervezővel. A tervező ennek a művezetésnek a keretében módosítási terveket is készíthet, illetve bármely felmerülő probléma megoldására, egyes részletek kivitelező számára egyértelmű megadására további tervműveleteket is készíthet.
A kivitelezés további lehetséges „közreműködője” lehet bármely szakhatóság vagy hatóság képviselője, aki a kivitelezési tevékenység engedélyezésében vagy ellenőrzésében illetékes. E körbe sorolhatók például a szakhatósági ügyintézők, a munkavédelmi felügyelők, de adott esetben a feketemunka kiszűrése érdekében tevékenykedő rendészeti vagy vám- és pénzügyőrségi ellenőrző személyek is.
Végül a kivitelezési folyamat szereplői természetesen a kész épület, épületrész használói is, lakóépület esetében például az egyes lakások lakói is, persze csak az előzetesen meghatározott szerepkörben és jogosultsággal. Ha ugyanis minden lakó mindenbe beleszólhat, az a kivitelezési munkát a szó szoros értelmében ellehetetlenítheti, mivel egységes álláspont hiányában egy szög beveréséből is parázs vita alakulhat ki. E tekintetben tehát egyértelműen ajánlható, hogy a közös képviselő – vagy építőiparban jártas érintett – legyen kinevezve kapcsolattartónak, és legyen meghatározva minden munka esetében a kapcsolattartás módja is.
A kivitelezésre vonatkozó jogi és műszaki szabályozás
A lehetséges szereplők áttekintése után immár röviden áttekinthetők a vonatkozó jogi és műszaki szabályozások, amelyek több vagy kevesebb hatást gyakorolnak a megvalósítás folyamatára. Nem szorul különösebb magyarázatra, hogy a kivitelezés egy lakóépület esetében is számos szakterületet, szakmát érint, ezért a kereteket nem lehet behatárolni túlzottan. A szabályzások és előírások ismerete hiányából adódóan a legtöbb építési munkánál kisebb vagy nagyobb mértékben (finoman fogalmazva) esetenként átlépik a szabályozási kereteket, ezért nagyon fontos, hogy legalább a szabályok szellemisége adjon egyfajta „sorvezetőt” a közreműködőknek.
Vannak szabályok, amelyeket egyrészt a közreműködők nagy része kellő mélységben ismer, és melyek megszegése az élet- és vagyonbiztonságot veszélyezteti, ezért ezek betartása és betartatása kiemelten fontos. Ezzel függ össze, hogy az építtetők és a köz érdekeit szem előtt tartva, a folyamatban működjön közre olyan szakmailag megfelelő felkészültséggel, gyakorlattal rendelkező személy, aki képes a mennyiségi teljesítés mellett a minőségi követelmények, a jogi és műszaki szabályok betartását sajátos eszközeivel (elsősorban a pénzügyi teljesítés igazolási jogával) biztosítani. Ennek részeként a munkabiztonsági előírások betartatásában is szerepe és felelőssége van.
A kivitelezési feladatok összetettsége miatt nyilvánvaló, hogy a megvalósításra vonatkozó jogi és műszaki szabályozás széles körű. A műszaki ellenőrhöz hasonlóan a kivitelezés irányítását ellátó személyekre is konkrét előírások vonatkoznak, ezzel biztosítva a szükséges szakmaiságot.
A munka egyes részeire – sajátosságaikból adódóan – jogi előírások csak abban az esetben vonatkoznak közvetlen módon, ha a munkafolyamatok valamilyen különös veszélyt, kockázatot hordoznak a munkát végzőkre, vagy a környezetben élőkre. így egyes törvényekben, illetve más jogszabályokban tételes követelmények is megfogalmazódnak a munkavégzésre vonatkozóan, ám ez elsődlegesen a környezetre veszélyeket hordozó, vagy a munka-, élet vagy vagyonbiztonságot veszélyeztető tevékenységeket érinti.
Az iparosított technológiával épült lakóépületek esetében a kivitelezésben közreműködők személyére vonatkozó előírások közül a következőkre kell figyelmet felhívni.
Ezek:
- a 167 / 2001 (IX. 14.) Korm.rendelet az építési műszaki ellenőri tevékenységről szóló 158/1997 (IX. 26.) Korm.rendelet módosításáról,
- az 1/2002 (I. 7.) FVM – GM – KöViM együttes rendelet az építőipari kivitelezési, valamint a felelős műszaki vezetői tevékenység gyakorlásának részletes szabályairól és az építési naplóról szóló, 51/200 (VIII. 9.) FVM-GM-KöViM együttes rendelet módosításáról.
E két rendelet – illetve az azok alapját képező eredeti jogszabályok – a két legfontosabb szereplőre, a műszaki ellenőrre és a kivitelező felelős műszaki vezetőjére, továbbá az építőipari kivitelezést végző cégre vonatkozó legfontosabb kötelezettségeket és feltételeket rögzíti. Ennek sarkalatos pontja az építési napló vezetésre vonatkozó előírás, amelyben részletesen meghatározták, hogy miként, mikor és kinek milyen formában kell az építési munkán végzett tevékenységet dokumentálni.
Az építési napló a kivitelezés legfontosabb dokumentuma, ami bármely peres eljárásban perdöntő bizonyítéknak minősül. Az építtetőnek is elemi érdeke, hogy az építési napló vezetését akár a legkisebb munkák esetében is megkövetelje szerződött partnerétől. Az építési naplóba bejegyzésre jogosultak köre korlátozott, arra alapvetően a kivitelező képviselőjének, a műszaki ellenőrnek, saját érdekkörében a tervezőnek, és az ellenőrzésre jogosult hatósági személyeknek van joga.
A jogi előírások más része nem a konkrét személyekre, hanem a kivitelezéssel kapcsolatos általános kérdések szabályozására vonatkozik, mint említésre került, főként a veszélyes, kockázatot jelentő tevékenységekre koncentrálva.
Az ilyen általános előírások közül külön kiemelendők:
- a 46/1997 (XII.29.) KTM rendelet az egyes építményekkel, építési munkákkal és építési tevékenységekkel kapcsolatos építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokról,
- a 47/1997 (XII.29.) KTM rendelet az építésügyi és a műemlékvédelmi hatósági ellenőrzés részletes szabályairól,
- a 48/1997 (XII.29.) KTM rendelet az építésfelügyeleti ellenőrzési eljárásról,
- a 43/1997 (XII.29.) KTM rendelet az építésügyi bírságról,
- a 40/1997 (XII.29.) KTM rendelet az építésügyi hatósági kötelezési eljárásról,
- a 107/1999 (XII.28.) FVM rendelet az építésügyi bírságról szóló 43/1997 (XII.29.) KTM rendelet módosításáról,
- az 1999. évi LXIX törvény a szabálysértésekről,
- az 1993. évi XCIII törvény a munkavédelemről, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 5/193 (XII.26.) MüM rendelettel,
- a 2004. évi LXXVI törvény a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII törvény, valamint a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény módosításáról,
- a 2003. évi XII. törvény az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény módosításáról,
- a 253/1997. (XII.20.) Korm.rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről,
- az 1996. évi XXXI. törvény a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról.
Ezen általános jellegű szabályozások a kivitelezésben közreműködők és érintettek tevékenységére vonatkozóan a legfontosabb alapelveket rögzítik, illetve segítséget adhatnak a veszélyhelyzetek megelőzésében és az esetleges viták eldöntésében egyaránt.
A kivitelezési munkák műszaki tartalmára, minőségi követelményeire vonatkozóan elsősorban nem a jogszabályokra, hanem a műszaki előírásokra, szabványokra kell vagy éppenséggel lehet támaszkodni.
A hazai szabványosításra vonatkozó alapszabályozás a szabványosításról szóló, 1995. évi XXVIII törvényben található. Az iparosított lakóépületek felújítása és/vagy korszerűsítése esetében ennek jelentőségét az adhatja, hogy az érintett épületek létesítésének időszakában általában kötelező nemzeti (vagy KGST) szabványok voltak érvényben, amelyek ismerete a tervezett beavatkozásoknál hasznos lehet. Itt kell kiemelni, hogy a szabványok kötelező alkalmazásának feloldása, a szabványosítás átalakítása nem jelenti azt, hogy a létesítéskor hatályos szabványokat teljesen figyelmen kívül lehet hagyni.
Eltérés a szabványoktól
A szabványok önkéntes alkalmazása lehetőséget ad arra, hogy a szerződő felek közös megegyezéssel eltérhetnek attól vagy hivatalosan érvényét vesztett más szabvány közös alkalmazásában állapodjanak meg. A szabvány követelményeitől eltérni akkor lehet, ha a helyette alkalmazott más megoldás a szabvánnyal legalább egyenértékű, és az egyenértékűség bizonyított. Az erre vonatkozó szándékot azonban célszerű az ajánlatkérés kibocsátásakor már jelezni, mivel a végzendő kivitelezési munkák meghatározását, és így az ajánlattételt megkönnyítheti.
Fel kell hívni azonban a figyelmet arra, hogy nem kötelező érvényű műszaki előírások, szabványok alkalmazásáról megállapodni csak akkor lehet, ha az azokban foglaltak semmilyen formában nem ellentétesek a jogszabályokkal vagy szerződésben vállalt kötelezettségekkel. A szabványok jegyzéke az EU, illetve a magyar szabványügyi honlapokon megtalálható. A hazai kötelező érvényű ágazati szabványok, illetve műszaki irányelvek (MI) jegyzékét az egyes minisztériumok időszakosan közzéteszik, ez is támogatást adhat a kivitelezés során betartandó/elérendő minőségi követelményekre vonatkozóan.
Említést érdemel továbbá, hogy a szabványosítás megváltozott rendjével összefüggésben a felhasználásra kerülő termékek azonosítása is változott. Egyre több terméken látható a CE jelölés (pl. a hőszigetelő anyagokon), ami jelzi, hogy a termék előállítója a termékre vonatkozó harmonizált szabványok betartásával készítette el a terméket, illetve az kielégíti a reá vonatkozó követelményeket.